gelişememek, demoralizasyon

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve keepyaheadup tarafından 26 Eylül 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. keepyaheadup

keepyaheadup Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhabalar arkadaşlar, forumdaki yazıları uzun süredir okumaya çalışıyordum ama yazmak bugün kısmet oldu.

öncelikle kendimden bahsedeyim. 20 yaşındayım 89 kiloyum 1.86 boyum var.
    benim sorunum başlıktan da anlaşılacağı gibi gelişememekle alakalı. Aslında bu spora yeni başlamadım ama çalıştığım uzun süreye rağmen sonuç alamamam beni buraya yazmaya sevk etti çünkü yeni başlayan birinden daha fazla bilgiye sahip olduğumu düşünmüyorum. keza bilseydim sonuçlar böyle olmazdı.

benim durumumdan bahsedecek olursak ilk olarak 4 sene önce ilk antrenmanımı yaptım ama 2 ay devam edebildim spora sonra bıraktım. bu dönemden herhangi bir gelişme beklemedim olmadı da zaten. ardından 2 sene önce antrenmanlara tekrar başladım 6 ayın ardından kişisel sebeplerden ötürü tekrar çalışmayı bıraktım. geçen sene kararlı bir şekilde spora başladım 4 ayın ardından salonumu değiştirdim (bu sürede 3-4 haftalık bir boşluk oldu) ve geçen sene şubat ayında yeni salonuma başladım. daha öncesinde aktif olarak 4 ay antrenmanlarımı yaptığım için besin takviyesine bsn syntha 6 ile başladım son iki ay da gaspari.

objektif olarak yorumlayacak olursak son salonuma kadar potansiyelimi yeterince kullanmadan çalıştım. ama son salonumda gerçekten ter akıttım acı çektim. ilk iki ay biraz da fazla kilom olduğundan hocam 4 set 20 tekrarlardan oluşan bir program verdi. harfiyen uymaya gayret ettim 2 ay sonra değişik hareketlerle fakat aynı tekrar ve set sayısında program uyguladım 3 ay da o programı kullandım ve 3 ay da süper set programı uyguladım. hareketleri hep nizami şekilde yapmaya çalıştım, tam hareket mesafesini kullanarak, negatif kısım yavaş pozitif kısım nispeten hızlı.
    8 aydır ne kadar dikkat etmeye çalışsam da arada 2 haftalık iki periyot ara verdim. ve bir zehirlenme yaşadım bunun için 3 hafta uzak kaldım.

çalıştığım sürece hep protein ağırlıklı beslendim. 3-4 yumurta ve nerdeyse her öğle akşam öğünlerinde 80-100 gram et tükettim. süt genellikle günde 1 ltyi buluyordu bazen az bazen fazla..

ve bunlara rağmen kollarım geçen 8 ay boyunca önce 1er santim büyüdü sonra 1er santim küçüldü(kilo verdiğim dönemde).son durum 8 ay öncesine göre 1,5 santim büyüdüler. güç artışı beklediğim kadar olmadı bench preste 10-15 kilo arttı ordan örnek verebilirim.

genel olarak çok düzenli bir idman takvimimin olmadığını biliyorum ama benim yarı konsantrasyonumda yarı eforumda çalışan birinin 4 ayda 5 santim biceps büyütmesi motivasyonumu bi hayli etkiliyor.

tavsiyelerinizi bekliyorum. ne gibi supplementlere başvurmalıyım, sadece whey sizce yeterli mi, antrenman konusunda nasıl bir yol izlemeliyim, ve sizce hatam nerde?

şimdiden çok teşekkür ederim:)

Son düzenleme: 26 Eylül 2012
  2. Bodyturkey

Bodyturkey Üye

Beğenileri:
    243
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Organizatör
    Yer:
    İstanbul/Kadıköy
    1.si hazır süt içiyorsan tamamen boşuna 2.si 80-100 gr et bence az 250-300 gr çıkar onu yumurtan sabit kalsın büyük ihtimal yanlış antreman yapıyorsun çalışırken kasları yorman önemli yani acısınlar biraz bide ağırlıklarla falan hızlı hızlı çalışma yavaşça kaldırki kaslar hissetsin sen büyük ihtimalle yanlış çalışıyorsun beslenme kötüde olsa küçük bir gelişme olurdu herhalde supplement diyorsa protein tozu ve creatin kullan bunlarla başlangıcı yap yani.

j.claude.er bunu beğendi.
  3. nitrococuk

nitrococuk Üye

Beğenileri:
    447
    Ödül Puanları:
    0

Hazır süt içiyorsan tamamen boşuna mı ? Ya siz bunları kimden, nereden duyuyorsunuz ? Bu adam yeni doğmuş bir bebek değil. Laktozu tölare edebiliyorsan içi kardeşim sen sütünü.

Hareketleri güzel formda yap, her antrenmanda ufak ufak ağırlıkları arttır. Beslenme konusunda biraz bilgi edin eksiksin, emeklerinin karşılığının çoğu beslenmeyle gelecektir.

Şimdilik Whey ve Creatine yeter. Sonra diğerlerinden yararlanırsın.

uzzman, khephnes ve keepyaheadup bunu beğendi.
  4. keepyaheadup

keepyaheadup Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yorumun için çok teşekkür ederim.

diğer arkadaşların tavsiyelerine de açığım, çünkü gelişmek istiyorum ve bunun için nerelerde yanlış yaptığımı bulmalıyım

5. muratcan.biceps

muratcan.biceps Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    93
    4 ayda kimse 5 cm kol büyütemez.emin ol.yağ olmadıgı sürece :)

keepyaheadup bunu beğendi.
  6. keepyaheadup

keepyaheadup Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ama yine de kendi gelişimimin yetersiz olduğunu düşünüyorum haksız mıyım

7. muratcan.biceps

muratcan.biceps Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    93
    bulabilirsen profesyonel biri ona neler yaptıgını sor.emin ol senin farketmediğin bir çok yanlışın çıkıcaktır

keepyaheadup bunu beğendi.
  8. keepyaheadup

keepyaheadup Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    çok teşekkür ederim muratcan.biceps. şimdi whey ve creatin önerdiniz. doğru biliyorsam creatini antrenmandan önce ve sonra alacağım wheyi antrenman ertesi..
    bir de bir arkadaşımda açılmamış paket bsn amino-x varmış bana verebileceğini söyledi benim durumumda yararı olur mu nasıl kullanmalıyım

9. mehmetanil

mehmetanil Üye

Beğenileri:
    2.276
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    avukat
    Yer:
    Beşiktaş-İSTANBUL
    şimdi söle düşün birde benim kolum 42 cm idi ama 126 kiloydum ben kilo verdikce yaglarım azaldıkca kolum küçüldü küçüldü 34 oldu. 34 cm iken ben bb e basladım ancak hala vucudumda yag vardı ve ılk ay sonunda hala kolum 34 cm ıdı ama yaglı degıl kaslı ve sıkı duruyordu sımdı 37 oldular:D ayrıca ben kas gelısmesı ıcın sadece proteın lazım sanıyordum baslarda ama karbo pro yag şeker ve kalorı dengesını cok ıyı kurmak hepsınden gereken kadar almak lazım oldugunu ögrendım. bu zaman kadar hep amonı ve whey kullanıyordum ancak 2 gun önce supplementlerımıde arttırdım . sımdı whey casein amino no creatine ve re-con kullanıyorum birde lipo 6 blac kutu bıtınce bırakıcam.:

10. Bodyturkey

Bodyturkey Üye

Beğenileri:
    243
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Organizatör
    Yer:
    İstanbul/Kadıköy
    evet boşuna :D tolere etse ne olur tozla yapılmış konsantreden ne kadar ne elde edebilir kendini şişirmek ve yağ almaktan başka ne yapar ki hazır süt açıkla :)

11. FtgO

FtgO Üye

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Eskişehir
    Herkes farklı konuşuyor. Biri yağlı süt olmaz diyor biri olur diyor. Rastgele spor yapıyoruz resmen. Kime inanırsan misali. :D

12. nitrococuk

nitrococuk Üye

Beğenileri:
    447
    Ödül Puanları:
    0
    Açıklayayım. İnsan vücudunun aldığı besinleri kategorilere ayırma becerisi yoktur. Yani sen bir süt iç, vücudun bunu "yok bu hazır süt, cık hoşuma gitmedi" ya da "ooo...süpersin. bu çiğ süt" diye bir tepki yoluna girmesi mümkün değildir. Vücudun aldığın besinlere makro ve mikro (protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral..vs.) olarak bakar ve besinlerden bu şekilde yararlanır. Market sütündeki misal 30 gr. protein ile çiğ sütteki 30 gr. protein arasında kimyasal olarak bir fark yoktur.

Ben şimdi "yer fıstığı" yemek insanı öldürür desem doğal olarak forumdaki arkadaşlarımın % 99'u gülecektir. Gülmeleri de normaldir. Ancak toplam insan nüfusunun çok çok azında görülen ve sebebi bilinmeyen fıstık alerjisi yüzünden her yıl 100 civarlarında insan ölüyor, bildiğin ölüyor. Fakat ben buna dayanarak fıstık yenmemeli dersem hakikaten komik olmuş olurum.

Genel endişe, pastorize sütün, sütün içindeki iyi bakterileri de öldürdüğü, kimyasal değişikliğe uğradığı gibi iddialar. Şöyle azcık gezen insan bile bilir. Şehirlerden çıkın, dağ köylerine gidin. Oradaki köy bakkallarına bir bakın, market sütü (pastorize süt) satmayan bir bakkala denk gelecekmisiniz bakın. Her ülkede Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonları var, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) denen bir teşkilat var. Bunlar boşu boşuna kurulmuş organizasyonlar değil. Ayrıca endişe edecek daha başka o kadar şey var ki. Sonuçta tanker tanker de içmiyoruz biz bu sütleri.

Tek bir besinin malesef insanı şişirmek ve yağ depolatmak gibi bir yeteneği yoktur. Yağlanmaya senin genel diyetin karar verir, süt değil.

Pınar'ın mandırasında çalıştığım da yok, isteyen market sütü tüketsin, isteyen ısıl işlem görmemiş süt ile banyo etsin çok önemli değil benim için. Yalnız beyaz olan bir şeye de "siyah" diyemem, onun için cevap yazmıştım.

uzzman, monopoli, keepyaheadup ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  13. keepyaheadup

keepyaheadup Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    süt konusunda tartışmalı bi durum var gibi.. ama çok lezzetli bulduğum bi besin.. muhtemelen kullanmaya devam edeceğim.. ama sorumu yinelemek istiyorum
    whey ve creatin önerildi doğru biliyorsam creatini antrenmandan önce ve sonra alacağım wheyi antrenman ertesi..
    bir de bir arkadaşımda açılmamış paket bsn amino-x varmış bana verebileceğini söyledi benim durumumda yararı olur mu nasıl kullanmalıyım

14. nitrococuk

nitrococuk Üye

Beğenileri:
    447
    Ödül Puanları:
    0
    Creatine' in ne zaman kullanılacağı çok kritik bir durum değil. Whey ile birlikte antrenmandan sonra 5 gr. alman yeter.

Arkadaşın ücretsiz verecekse kullan.

15. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    Süt boşuna ne demek ? Sütün işlevini bilmiyor musunuz ? Makaleler de ne kadar önemli olduğu yazıyor göz gezdirebilirsiniz. Hatta kendi paylaştığım bir konuda da şu deniliyordu '' antrenman sonrası whey protein içemiyorsanız süt için ''. Dahasını yazmaya gerek yok zaten araştırır öğrenirsiniz.

Bu arada konuya dönecek olursak. Demek ki yanlış yaptığın şeyler var. Beslenme düzenin bence yetersiz. Düzgün bir beslenme programı çıkarmanı öneririm. Bunun yanında bu kadar uzun sürede 1 cm kol ölçüsü alman da bir şeyleri yanlış yaptığını gösteriyor. 3 ayda da kimse 5 cm biceps ölçüsü alamaz. Belki ilk başladığın zamanlar olabilir ama vücut belli bir düzeye geldikten sonra bu imkansızdır

uzzman bunu beğendi.
  16. Bodyturkey

Bodyturkey Üye

Beğenileri:
    243
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Organizatör
    Yer:
    İstanbul/Kadıköy
    Benim demek istediğim hazır sütlerin neredeyse hepsi süt tozu ve kutunun arkasında yazan değerler ne kadar doğrudur bilemeyiz ve hazır sütlerden evet protein alırız ama hazır sütlerin zararıda var. Araştırabilirsiniz uht yöntemi hele tamamen boktan bir yöntem. Koruyucu maddeler bitiriyor tamam evet protein var ama koruyucu maddeler zararlı onun yerine doğal süt satan yerlerde var oralardan alıp kaynatıp içmek mümkün ;)

17. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    665
    Ödül Puanları:
    123
    Süt konusu yıllardır çözülmüş değil. Daha bir kaç sene önce 'çiğ süt almayın çiğ süt tüketmeyin' sloganları dolaşıyordu televizyonda. Şimdi ise doktorlarımız uht sütü zararlıdır kemik erimesi yapar diyor. Ben buna kapitalizm diyorum. Bu şekilde döngü devam edecek firmalar karlı çıkmaları için kötü malı iyi yapar, iyi malıda kötü yapar. UHT yani işlenmiş sütlerin besin değeri düşürdüğü doğrudur. Heldicin konularındaki kaynaklardan okumuştum. Olabildiğince günlük süt öneriyorum bende.

Bodyturkey ve keepyaheadup bunu beğendi.
  18. keepyaheadup

keepyaheadup Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar süt konusu gerçekten mühim ama yeni yorum yazan arkadaşlar benim durumumla ilgili de yorum yaparsa çok mutlu olurum :)

Sayfayı Paylaş