Gece yatmadan önce mi yoksa sabah kalktıktan sonra mı?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve BertilFox tarafından 31 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. BertilFox

BertilFox Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    28
    Antrenman saati olarak iki seçeneğim var.
    Ya yatmadan önce gece 11:30 gibi yapacağım ya da sabah 10:30 gibi..
    3 aydır gece tok karnına çalışıyordum, şimdi ise sabah aç karnına çalışmak istiyorum, sizce hangisi daha faydalıdır?

Sabah aç karnına yapılacak antrenmanda kas kaybı yaşanacağı için sakıncalıdır deniliyor. Elimde VPX NO-Shotgun, MHP Simply Whey ve Nutrex Muscle Infusion Black suppları var.
    9:00 da kalkar kalmaz Nutrex'i, 10:15 VPX ve antrenman sonrası MHP yi kullanacağım. Sizce nasıl olur?

2. NESTOR

NESTOR Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    dünya
    tok karna derken yemekten 1.5-2 saat sonrasından bahsediyorsan sorun olmaz ama yemeğin üstüne diyorsan o taktirde gelişmek şöyle dursun sağlık sorunları bile meydana çıkabilir kalpte özellikle,

sabah aç karnına yapma tavsiye etmem,
    sabah kalktığında yapman gereken en güzel şey güzel bir kahvaltı yaparak vücudun acil besin ihtiyacını gidermek.... sadece suplementlere bırakma işi o tek başına kurtarıcı değil...
    aksi taktirde kalkar kalkmaz yapacağın spor kazançtan çok kayba dönüşebilir,

kalk supmelentlerini iç kahvaltını yap 1-1.5 saat sonrada anteremanını yap

Son düzenleme: 31 Mayıs 2012
    BertilFox bunu beğendi.
  3. BertilFox

BertilFox Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    28
    Tabiki bundan bahsediyorum,

belirttiğim takviyeler bir nebze de olsa bu ihtiyaçları karşılamaz mı, vpx'in içeriğinde kas kaybını önleyecek takviyeler olduğunu zannediyorum.

sabah yapmayı düşünme sebebim, geceye nazaran daha dinç olacağımı zannediyorum, bunu pratik etmeden önce buradaki bilgili arkadaşlara danışayım dedim, yararından çok zararı olacaksa hiç denemeyeyim.

4. NESTOR

NESTOR Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    dünya
    tabiki bir nebzede olsa giderir o takviyeler,
    lakin benim şahsi tavsiyem kalk güzel bir kahvaltı yap üstüne suplementini iç en az 1 saat sonrada antereman yap spordan sonrada gereken dozda supmelentini içersin , çokta güzel verim alırsın, bu sporda kahvaltıya çok önem veririm...
    gece boyu vücudun zaten besine aç kalıyor sabah içeceğin suplement onu anca karşılayacaktır...

gece çalışman bence daha makul, çalışır yatarsın kaslarında bi güzel dinlenmiş olur, gündüzdeki gibi spordan sonra bide ayrıca günlük aktivitelere enerji harcamamış olursun

BertilFox bunu beğendi.
  5. BertilFox

BertilFox Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    28
    Bu da çok kafama takılıyor, gece çalışmanın avantajı bu ama sabah daha iyi bir idman çıkarırsam bu gözardı edilebilir gibi geliyor.

---------- Post added at 10:15 ---------- Previous post was at 10:11 ----------

kahvaltıyı ötelemek istememin nedeni de, yağ yakımının daha fazla olacağını düşünmem

6. kng0909

kng0909 Üye

Beğenileri:
    65
    Ödül Puanları:
    38
    eger yag oranım fazla dıyorsan kesınlıkle sabah ac karna calıs hemn ardından prteın tozu yarım saat bı saat sonrada kahvaltı bu sekılde hızlanmıs olan metobolızman aksama kadar o sekılde dewam eder . hep yapmak ıstedıgım antreman seklıdır. eger aksam yaparsan kısman uyku problemelerı belkı tam dınlenemem ve hızlandırdıgın metobolızmayı bırden yavaslatma tarzı sorunlar olcak. antreman ardından proteın tozu ve besın destegı alman gerekcek . bu tıp beslenmede bende sındırım problemlerı olsuturuyordu .

BertilFox bunu beğendi.
  7. hasanateş

hasanateş Üye

Beğenileri:
    565
    Ödül Puanları:
    103
    Sabah aç olarak kardiyo yapılabilir, ancak ağırlık çalışılacaksa katabolik durumdaki vücudu normale döndürmek için eser miktarda hızlı karbo alıp 30dk. sonra çalışılabilir.

8. BertilFox

BertilFox Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    28
    Bu iki öneri arasında kaldım arkadaşlar.
    Tabiki ikisininde birbirlerine göre artı ve eksi olan yönleri olacaktır ama mutlaka birinin daha faydalı olacağını söyleyebiliriz herhalde, siz hangisini tavsiye edersiniz?

9. Rinkushichi

Rinkushichi Üye

Beğenileri:
    1.138
    Ödül Puanları:
    103
    Son düzenleme: 4 Haziran 2012
    BertilFox bunu beğendi.
  10. baky123

baky123 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    ben bir günde sabah ve akşam olarak çalışıyorum
    sabah 10:30~12
    akşam 22:30~24:00 saatlerinde.

11. BertilFox

BertilFox Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    28
    Makalenin sonuda ''Örneğin, ideal kilonuz 200 pound sa, o zaman antrenman öncesi öğününüz yaklaşık 50 gr karbonhidrat 25 gr protein içermeli. Meyve suyu ve whey güzel bir seçenek özellikle kardiyo kahvaltı öncesi yapılacaksa'' yazıyor.

Ben de ilk iletimde sabah kahvaltı yerine ne kullacağımı yazmıştım, bak içeriklerini alıntılıyorum.

9:00 kalkar kalmaz Nutrex

10.30 daki antrenmandan 15 dakika önce VPX

Antrenmandan hemen sonra ise MHP

http://www.******.com/class/INNOVAEditor/assets/******com-MHP-Simply-Whey-Protein-907g-amino-asit.jpg

Son düzenleme: 4 Haziran 2012
  12. BertilFox

BertilFox Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    28
    Birkaç gündür antrenmanları sabah yapıyorum, geceye nazaran %30 performans artışı olduğunu söyleyebilirim. Ama başka bir forumda, uyku sırasında salgılanan büyüme hormonunun, antrenmandan hemen sonrasına denk düşmesinin çok daha iyi olacağını okudum.

Bu doğru mu arkadaşlar, eğer doğruysa belirttiğim gibi daha iyi idman çıkarmayı gözardı edip gece yatmadan önce çalışmaya geri mi dönmeliyim?

13. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    gece yatmadan önce spor yapman gerçekten iyi bi seçenek çünkü kaslar uyurken gelişir sen direk kasları yorup proteinini gereği miktarda verdikten sonra kasları gelişmeye besiye çekiyorsun

BertilFox bunu beğendi.
  14. BertilFox

BertilFox Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    28
    Gece yapmanın bu açıdan yararlı olduğu aşikar ama gece yorgunluk faktörü devreye girdiğinden, kasları sabahki kadar zorlayamıyorsun.

Artı ve eksileriyle değerlendirildiğinde, hangisi bir adım öne çıkıyor onu merak ediyorum.

15. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    akşamları enerji sağlamak için antremandan önce bişeyler yemen lazım şekerli ve enerji verici. bence akşam eksileri az olmasına rağmen + ları çok mesela sabah yaparsan tüm gün yorgun olursun bunuda düşün

16. kng0909

kng0909 Üye

Beğenileri:
    65
    Ödül Puanları:
    38
    eger kılo almaya yanı bulk donemınde ıse dogrudur. ama yag yakmaya calısıosan olabıldıgınce zararlı antremandan sonra ııllakı bıseyler ıccen ıcen hemn yattıgn ıcın kotu bı durum oluosuo mıde dınlenmıo hazımsızlık sındırım sorunları . sabah yaparsan ardından guzel bı kahvaltı ıle gayet dınc olacagına emınım ant sonrası 1. 1.5 saate bakar .

Sayfayı Paylaş