Gec Saatte Alinan Kalsiyum Buyume Hormonunu Etkiler Mi?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve gymnast tarafından 20 Kasım 2005 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. gymnast

gymnast Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    0
    bir kitapta kalsiyum aliminin büyüme hormonunun salgilanmasini engellediğini okudum. eger alinacaksa saat 16 dan önce alinmasi gerektigini yaziyor. Bu konuda bilgisi olan varmı?

2. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    daha dun eyeseeyou ile bunu tartistik.bu konuda o sizi aydinlaticaktir

3. EyeSeeYou

EyeSeeYou Özel Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    0
    nerede okudunuz?...yazan ya da araştıran kim?...referans verme imkanınız var mı?

4. gymnast

gymnast Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    0
    bodybuilding diye bir kitap. yazarları özer baysaling ve erol uğur. kolay kolay bulabileceğinizi sanmıyorum ama...1993 te basılmış.

5. EyeSeeYou

EyeSeeYou Özel Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    0
    kalsiyumun büyüme hormonunu baskılamasına neden olarak neyi belirtiyorlar?...kalsiyum derken "süt" mü kastediyorlar?....

geç (ya da erken) saatte alınan kalsiyumun, büyüme hormonu üzerinde negatif etkisi olduğuna dair bir çalışma görmedim bugüne dek...basit ve kabataslak bir sağlama yapmak için google'da "kalsiyum büyüme hormonu" yazıp aratıldığında, bu yönde hiçbir bilgi yok...ingilizce arama yaptırdığınızda da sonuç değişmiyor....her ne kadar google sonuçları kesin ölçüt olmasa da,o yönde bir durum olsaydı, mutlaka kendini bir şekilde belli ederdi google arama sonuçlarında bile...

aksine, yetersiz kalsiyum alımı, özellikle büyüme döneminde, büyüme hormonu üzerinde olumsuz etki yapabiliyor...

kitapta kastedilen farklı bir durum mu acaba?...

6. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    bende o kitap da okumustum gh hormonu(dogal) üzerine biryazi vardi, orda süt ve süt ürünlerinin aksam tüketmeyin diyordu.ayrica yanlis hatirlamiyorsam gh i tetiklemek az lapa yiyin yatmadan diyordu

7. gymnast

gymnast Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    0
    son öğünde karbonhidrat alımını yarıya indirin diyor ama bunu gh ile bağlantılandırdığı bir bölümü hatırlamıyorum. kan şekerinin düşük tutulmasıyla ilgili olmalı.

kalsiyum olarak süt ve süt ürünlerinden bahsediliyor. ancak yazar da kesin bir görüşte değil. bugün ak dediğimize yarın kara diyoruz diyor. bu görüşü savunan mecmualar sütü yere döken resimlere yer veriyorlar ama süt en önemli besin kaynaklarındandır diyor. dediğiniz 'google check'i bende yaptım :) bende bişi bulamadım.

birde başka birşey sormak istiyorum. antremandan önce içilen süt içindeki laktik asit antremanı kötü yönde etkilermi?

8. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    Sizi bilemiyorum ama, birçok kişi ne yapıyor? Yatmadan önce süt içmeli diyorlar. Çocukken ben hep yatmadan önce süt içerdim. Şuanda bazen yatmadan önce süt içiyorum. Bu konuyu bende duydum ama ne derece doğrudur bilemiyorum.

9. EyeSeeYou

EyeSeeYou Özel Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    0
    geç saatte alınan kalsiyumun büyüme hormonu üzerinde negatif bir etkisi yok...hatta aksine, mesela tablet vs. şeklinde kalsiyum desteği kullanımı söz konusu ise, bunu 3 doza bölüp, sabah öğle ve gece alınması tavsiye ediliyor....

ancak iş, yatmadan hemen evvel süt içimine geldi mi değişiyor...bunun sebebi de sütteki kalsiyum değil, sütteki basit karbonhidrat (süt şekeri, laktoz)...YAĞ ORANI YÜKSEK VE/VEYA AŞIRI KİLOLU KİŞİLERİN (%25 ve üstü yağ oranı) yatarayak süt içmesi, sütteki bu şekerin insülin hormonunu yükseltmesine ve yükselen bu insülin hormonunun da, (uykuda) büyüme hormonu salgılanmasını bastırmasına neden olabiliyor...yağ oranı düşük ve/veya kas oranı yüksek kişilerde bu pek geçerli değil...temel sebep de, bu 2 tür kişinin insülin dirençleri arasındaki fark...kitapta kastedilen sanırım aslında bu....

laktik asit, kabataslak ifadeyle, sıkı bir antreman sırasında kaslarda enerji(ATP) üretimi esnasında ortaya çıkan bir yan ürün...dolayısıyla, antremandan evvel içilen sütteki laktik asit, bu mekanizma üzerinde çok da fazla bir etkiye sahip değil...çünkü antreman öncesi ister süt için ister içmeyin, laktik asit ortaya çıkacak şiddette çalışılıyorsa laktik asit her halükarda ortaya çıkacaktır...yani diğer bir ifadeyle, antreman sırasında laktik asiti ortaya çıkaran mekanizma besinlerle alınan laktik asite pek de bağımlı değil...

laktik asitten şikayetçi iseniz, antreman öncesi ve sonrasında ısınma(soğuma) kardiosu-esneme-germe üçlüsünü mutlaka yerine getirin...ayrıca...zamanla vücudun oksijen kullanım kapasitesi(aerobik kapasite,yani kondisyon) arttıkça da laktik asit sorunu azalır...

Malebolgia bunu beğendi.
  10. carloscucoman

carloscucoman Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Fitness Cardio Eğitmeni / Sportsslife
    Yer:
    istanbul
    Doğal kalsiyum büyüme hormonlarını etkiliyor...

Bildiğim kadarıyla Süt ürünlerinin saat 16.00 dan sonra alınmaması gerekiyor. Süt ve süt ürünlerinde bulunan doğal kalsiyum büyüme hormonları üzerinde zararlı bir etki yaratıyor. Yani Bence 16 dan sonra almamakta yarar var. Sütün Arginine ve Ornithine i de bozduğu bir çok kaynakta bulunuyor. Arginine ve Ornithine Gh'ın doğal yoldan tetiklenmesinde önemli rol oynuyor. Çocuklara yatmadan önce süt verilmesini de sütte laktik asit olması sebebiyle çocukların daha rahat uyuması için geliştirilen bir yöntem olduğunu düşünüyorum. 16.00 a kadar istediğiniz kadar süt tüketin 16dan sonra tüketmeyin böyle bir uygulamanın yapılması bu konuda yanlış bir bilgi bile olsa ( yanlış olmadığını düşünüyorum) bize fayda sağlayacaktır. 16dan sonra kalsiyum almak istiyorsakta doğal kalsiyum almayalım proteini de farklı yollardan edinelim....

11. adrenalinshot

adrenalinshot Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bursa
    Lise 2. sınıfta bu konuları işliyoruz.Size birkaç bilgi.
    Kas Kasılmasının Kimyasal İşleyişi
    Kasa ulaşan nöronlar , motor ç plaklarıyla sonlanır. Uyartılar nöronların motor uç plaklarından asetil koloninin salgılanmasını sağlar. Asetil kolin, kas hücresindeki endoplazmik retikulumdan kalsiyum iyonlarının salgılanmasına neden olur. Kalsiyum iyonlalrı aktin ve miyosizin arasına yayılır. Miyozin üzerindeki ATPaz enzimi serbest kalır. Bu enzim ATP'yi ADP ve fosfata hidrolize ederek enerji açığa çıkmasına neden olur.
    ATP :arrow: (ATPaz) :arrow: ADP + P + Enerji
    Açığa çıkan bu enerji aktin ve miyozin ipliklerinin birbiri içine kaymasını sağlar. Kasta depolanmış ATP, gerekli enerjiyi ancak 1sn kadar süre ile karşılayabilir. ATP enerjisini kullanıp bitince kreatin fosfat kuullanılır. Kreatin fosfat, hidroliz olarak fosfatını ADP'ye verir ve onu ATP'ye çevirir. Bu da hızlı kas hareketlerinde 2-3 saniyelik bir süre için enerji sağlar
    Kreatin Fosfat+ ADP :arrow: (kreatinkinaz) :arrow: Kreatin + ATP
    ATP ve kreatin fosfatı yeniden oluşturmak için kullanılan ikinci önemli enerji kaynağı, kas hücrelerinde depolanmış olan glikojendir. Oksijensiz ortamda hızla glikozdan laktik asit oluşur. Açığa çıkan enerji ile ATP yeniden sentezlenir.Bu enerji en çok 2 dakika yeterlidir.
    Glikoz :arrow: Glikojen
    Glikoz :arrow: Laktik asit + ATP
    ATP :arrow: ADP + P + Enerji
    Laktik asit sinir uçları ile kas tellerinin arasını doldurarak uyartının iletilmesini engeller. Kandaki laktik asit, oksijenli solunumu uyarır. Glikozdan oksijenli solunumla enerji elde edilir. Bunun sonucunda karbondioksit ve su açığa çıkar
    Glikoz + Oksijen :arrow: Karbondioksit + Su + Enerji
    Kasta biriken laktik asit yorgunluğa neden olur. Dinlenme sırasında kasta biriken kreatinlerden, kreatin fosfat sentezlenir. Laktik asitin bir kısmı karaciğerde glikoza dönüştürülür.
    Kas kasılmasını sağlayan ATP'lerden elde edilen enerjinin bir kısmı ısı enerjisine dönüşerek ısı şeklinde kaybedilir Sonuç olarak; kas kasılırken oksijen, ATP, glikoz ve kreatin fosfat tüketilir. Karbondioksi, kreatin, ADP, fosfat miktarında ve ısıda artış olur.
    Kendim yazdım kontrol edemedim yazı yanlışları varsa şimdiden özür dilerim...

yazdıklarının başlıkla ne ilgisi var?
    edit: lada

ADANALI1980 bunu beğendi.
  12. adrenalinshot

adrenalinshot Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bursa
    Çok özür dilerim arkadaşlar.Akşam baya bir dalgınmışım ya şimdi baktım da baya bir alakasız.2Sayfa birden açıktı bişeyler okuyordum forumda yanlış yere yazmışım. Kusura bakmayın arkadaşlar tekrardan özür dilerim çok dalgınlığıma gelmiş...

13. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Re: Doğal kalsiyum büyüme hormonlarını etkiliyor...

MErhaba Ariginine Ornithine ve Lysine, kalsiyumllu icecekler ile deil, protein kaynagı olan yiyecek/iceceklerle alınması etkisini büyük bir oranda azaltıyor..

GH olayına gelince, flexte okudugum bi makalede, yatarken shake inizi süt ile hazırlayın, bu sayede sindirimi daha uzun surecek, ,ve vucut daha uzun beslenecek diyordu.. Ben kalsiyumun Gh uzerinde bi etkisine rastlamadım, eye see you 'nun yag ve basit carb. mantıgı olducla mantıklı geldi bana sahsen...
    Saygılar

14. acaliss

acaliss Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    ben de saglam bir kac yerden kalsiyumun ve dolayisiyla sutun fazla tuketilmesinin dogal buyume hormonunun salgilanmasini engelledigini duymustum. bana kalirsa asiriya kacmamak kosuluyla gunduzleri tuketilen sut ve sut urunlerinin, salinimi daha cok gece olan buyume hormonunun salgilanmasini baltalayacagini sanmiyorum. baltalasa da yoklugu dusunulemez sutten vazgecebilecegimi sanmiyorum. bu konuda sıkıntı ceken arkadaslar arginin takviyesiyle kendilerini rahatlatabilirler.

15. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Dün spor salonuna yeni gelen bir hocayla hacim dönemine ait uzun uzun konuştuk. Beslenme konusunda yatmacan önce süt ürünlerine ciddi anlamda karşı olduğunu söylüyordu. Kendisi 165 boyunda 90-95 kilo iyi vücutlu bir hoca. Süt ürünlerini genellikle peynir tüketiyormuş. O da sadece kahvaltıda dedi. Öğlende lapa pirinçle yoğurt falan yermiş. Akşam yatmadan önce hiçbirşey almazdım dedi.

Bunun üzerine hemen forumu araştırdım ve bu konuyu buldum. Arkadaşın dediği karb ve insülin ilişkisi mantıklı geldi. Hatta light yoğurtlarda karbonhidrat oranı normale göre de daha fazla. (Bu arada bir yerde gece alacağınız karbonhidrat yağdan daha tehlikelidir diyordu)

Kısacası; sonucu karbonhidrata bağlarsak şu alternatif sonucu çıkarabilir miyiz?

Casein protein takviyesi alırsak 30 gr ölçek için 24 gr casein protein 1 gr karbonhidrat 1 gr yağ var ise. Gece bunu almak çok daha mantıklıdır.

16. zhu.zhq

zhu.zhq Üye

Beğenileri:
    340
    Ödül Puanları:
    73
    aslında sütdeki laktozun insülini çokda yukseltmemesi gerekiyor. çunkü biliyoruz ki laktoz glikoz ve galaktozun birleşimi . şu şelikde bir kıstas vardır sakkaroz un tatlılık derecesi %100 ise laktozunki %25 dir. ayrıca sütün glisemik endeksi yag oranına göre %27-32 arasında değişiyor. glisemik endeksi duşuk oldugu için gece yatarken tüketilmesinde bir sakınca görmüyorum ben. tabi bu dediklerim benim kendi düşüncelerim ama doğru ama yanlış ben sadece ortaya teori attım.

17. devolam

devolam Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    beyler şeker büyüme hormonunu azaltıyor deniyor.ama arı poleni büyüme hormonu salgılanmasını arttırıyor deniyor.ben birşey anlamadım bu işten arı poleni şekerli değilmi?biri beni aydınlatabilirmi?

18. escalade

escalade Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    vucut geliştirme ve fitness antrenorluk kursunda mıllı takım antrenoru hocamız seyfi timur da yatmadan once sut ve sut urunleri kesınlıkle tuketmeyın dıye bızı uyarmıstı saygılar...

ADANALI1980 bunu beğendi.
  19. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar aslında yatmadan once alınacak en iyi besinler kefir yada ayran olabilir. bazı mayalanma ve bakteriyel faaliyetlerle oluşuyorlar. buda laktozun etkisiini sıfırlıyor. aynı zamanda sindirim ve emilim 1.5 saate kadar düşüyor ki. buda vücudun gece boyunca kullana bileceği bir tur yakıttır. yatmada 2 saat once alınmalıdır. aminoasitler yonunden zengindirler (bilhassa kefir) gece boyunca vucuda lazım olabilecek materyalleri tasırlar. buyume hormonu saat 05.00 ile 07.00 arsaında tavan yapar(bazı bunyelerde faklı olabilir bu ortalama rakam). bu saatlerde uyuyor olmakta cok onemlidir. saygılarımla...

20. devolam

devolam Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    oklohoma peki ya yoğurt olurmu?süt olmadığına göre ayran ve kefir olduğuna göre yoğurt olurmu?

Sayfayı Paylaş