Geçmeyen Bel Sakatlığı

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve nasri tarafından 31 Ocak 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 16 üye.
  1. nasri

nasri Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Yaklaşık 2 ay önce fazla yüklendiğim için belimi sakatladım. Kalçanın bir karış üstündeki kürek kemiği tam olarak. Bir kaç gün bekledim ağrısı azaldı ama geçmedi. Doktora gittim sonra kas gevşeltici ve ağrı kesici verdi fazla bir şey yok dedi. İlaçları kullandıktan sonra geçti. Daha sonra tekrardan hafif bir antrenman yaptım gene ağrımaya başladı. Geçen temizlik yaparken bile ağrıdı.
    Spora devam edemiyorum 2 aydır. Tamamen ne zaman geçerki bu? Daha önce böyle bir sakatlık geçiren oldu mu?

2. ayazay

ayazay Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Bende daha önceden body yaparken sakatlanmıştım.Bence biraz spora ara ver dinlenmeden geçmez çünkü.Sonra iyi bir doktora başvur.

3. galois91

galois91 Üye

Beğenileri:
    187
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Eskişehir
    Ben de uzun süre belimden rahatsızlık çektim. Bundan kurtulmanın tek yolu, gerekli kontrolleri yaptırdıktan sonra, belini güçlendirecek hareketleri antrenmanlarına eklemen. Hemen ağır başlamayacaksın tabii, vücudu zorlamadan, hafif hareketlerle... Belinin güçlendiğini hissettikçe antrenmanları ağırlaştıracaksın.

4. Physiotherapist

Physiotherapist Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    nasıl bir hareket yaparken sakatlandın? bir de ağğrı tam oalrak nerde oluyor? kuyruk sokumunun 2 3 parmak yukarı sağ veya sol çaprazındamı? ve ağrının olduğu taraftaki bacağında herhangi bi sinir sıkışması hissediyormusun zaman zaman?

5. nasri

nasri Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Ön kol çalışıyordum sağ-sol 20'lik dambıllarla.
    Ağrının tam yeri kuyruk sokumunun 4-5 parmak üstünde ana kemik. Bel kemiği. yukarıda kürek kemiği diye yanlış yazmişim. Şuanda hiç ağrı yok sadece kemiğe aşırı bi şekilde bastırınca acıyor. Bugün hafif bir antrenman yapıcam dambıllarla bakalım tekrardan ağrımaya başlayacak mı.

6. omertskn

omertskn Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    merhaba arkadaşım bende belimden sakatlandım abdominal cable curl yaparken sakatlandım 60 kiloda girmiştim belim de kıtlamalar oldu . ondan sonra hafiften ağrılar başlladı ama benimki kas ağrısıydı belimin sağ tarafındaydı doktora gittim kas gevşetici ağrı kesici felan verdi 2 hafta evde dinlendim tamamen geçmişti spora başladım 1 ay her şey çok güzel iken ben yine ağır girdim o yüzden tekrarladı bir kaç gün dinlendikten sonra başladım spora bel egzersizi yaparken bu seferde aynı ağrı bu sefer sol kaslarada vurdu baya korkmuştum. Bırakmak zorunda kaldım sporu bu sefer röntgen çektirdim sorun cıkmadı yine aynı yerdi kaslarımda ağrı vardı ilaçlarımı içtim şu anda hala dinlenmekteyim 1 ayı geçti belime soğuk geldiğinde ağrı oluyor onun dışında sorun yok şuan Allah'a şükür . Evde antremanlara başlıcam belimi güçlşendirip spora geri dönmeyi düşünüyorum tabii çok dikkatli olucam.
    Sanada geçmiş olsun dert etmemeye çalış çünkü stresde bele vuruyor senin ilacın zaman gerekirse 1 ay 2 ay gitme sağlık her şeyden önemli.

7. nasri

nasri Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Evde 2 kez hafif şekilde çalıştım ağrımadı bu kez.
    Cumartesi günü tekrardan salona üye olucam. Yavaştan başlıcam artık çalışmaya yoksa olmuyor böyle. Evde aynanın karşısına geçince kendimi bitmiş hissediyorum.

8. Kasımpaşa34

Kasımpaşa34 Üye

Beğenileri:
    141
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kadıköy
    Ben basketbol oynarken dışarda çok yüksek omuz yemem sonucunda(omuz yediğim adam 19yaşında) olmuştu 3-4 ay öncesine kadar. Biraz şişti o bölge, bazı doktorlar fıtık dedi vs fakat 1 ay dinlenme sonucunda orası geçti. Body yaparkende hiçbirşey olmuyor artık. Dinlenme sonucunda geçebilecek birşey. Size önerim; ters mekik ve bilgisayar vs başında sık sık oturuyorsanız belinizin düz, dizlerinizin kalçanızın hizasında olması gerekir. Ve arkanıza koyacağınız, yumuşak yatarken kullanılan yastıklar çok iyi gelir.
    Yinede MR çektirip iyi bir doktora göstermekte fayda var.

Son düzenleme: 9 Şubat 2012
  9. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Ön kol çalışırken belini sakatlaman büyük şanssızlık olmuş...

Genelde gözlemlediğim ağırlığı yerden keserken beli kontrol etmiyoruz. Kambur vaziyette kaldırıyoruz. Bu çok tehlikeli..

Beli içe doğru verip, dizleri kırıp ağırlığı yerden kesmek doğru ve sağlıklı olanı.

Beli ve karın kaslarını kontrol etmeden hiçbir ağırlığı elimize almamalıyız.

Acele etmemelisin bence. Çok çok hafif ağırlıklarla çok tekrarlı kendini ve belini yormayacak egzersizlerle yavaş yavaş kuvvetlendirmelisin. Tedricen antrenman dozajını artırabilirsin. Ama bu da çok yavaş bir şekilde olmalı bence...

10. batt_34

batt_34 Üye

Beğenileri:
    479
    Ödül Puanları:
    73
    bendede bel fıtıgı başlangıcı çıktı sana tavsiyem kemersiz hiç bir hareket yapma ve yaptıgın hareketleri sadece çalıstıgın kas grubuna yedirmeye çalıs,ağırlık altında başka yerlerin oynamasın bütün hareketleri dengeli ve basabildiğin kiloların 3 5 kg altında yap,bu tavsiyeleri bana bir prof yaptı ve rahatça antrenman yapıyorum,allah kimsenin başına bu bel illetini vermesin,acil şifalar..

bravehearts bunu beğendi.
  11. bravehearts

bravehearts Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    batt haklısın gercekten benimde belim cok kötü sekilde agrıyor umarım fıtık değildir bundan sonra biraz daha hafif giricem

12. onder1

onder1 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    beyler 1 ay önce spor salonunda leg press altına girdim ve normalde 50 kilo ile çalıştıgım aleti 60 kilo denedim çok zorlandım normalde 3 set 10 10 10 yapıyordum 2 set 10,7 yapıp bıraktım bırakmamla birlikte 2 3 saniye sonra belimde agrı oluştu ve 1 aydır leg press çalışmıyorum ve agrı halen daha devam ediyor

13. CaglarYildiz

CaglarYildiz Üye

Beğenileri:
    172
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Yer:
    Ankara
    normalde benim belimde ağrır henüz böyle bir ağrı ile karşılaşmadım umarım karşılaşmam bel kaslarını kuvvetlendirmek gerek

14. FtgO

FtgO Üye

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Eskişehir
    Bende dediğiniz hataları yaptım ve belimi sakatladım. 2. hafta yine spora devam ettim bu sefer ağrı başladı. Şimdi 1 hafta spora ara vereceğim umarım iyileşir. Bel desteksiz oturduğumda ve yürüdüğümde bile bel kemiğim acıyor. :confused:

15. nasri

nasri Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Neredeyse 1 yıl olucak hala geçmedi. Fazla oturunca, fazla yatınca, fazla yürüyünce ağrıyor. Onun dışında da hissettiriyor etkisini. Sporu bıraktım artık diyebilirim :(

Daha önce mr çekildim, doktor kas gevşeltici ağrı kesici falan vermişti ama tamamen geçmedi bi türlü. Şu kırık çıkıkçılar gibi belciler de varmış onlara mı gitsem napsam bilemedim.

16. inan_fener

inan_fener Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    38
    Sorma kardeşim! 50 sene geriye gidip, kırıkçı-çıkıkçı aramaya başlayacağız... Çünkü artık devlet hastanelerinde doktor bulamıyorsun. Bahsettikleri sağlıkta dönüşüm yapıyoruz dedikleri bu olsa gerek. Artık paran kadar değerlisin.

17. semamca_07

semamca_07 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    esnaf
    Yer:
    antalya
    konu geçeli çok olmuş ama ben yinede yazayım benim gibi okuyanlar oluyor eğer bel fıtığınız varsa ve bu başlangıç aşamasında ise fizik tedavi ile tedavi edilebilmekte eğer ileri seviyede ise zaten ameliyat dışında bir seçenek yok ama biz spor yaparken sakatlandığımız için en kötü ihtimalle bel fıtığı başlangıcında olabiliriz o yüzden ümitsizliğe kapılmayın ve iyi bir fizik tedavi uzmanına başvurun.sigorta tamamını karşılamaz eğer sigortalıysanız biraz paranız gider ama sağlıktan daha önemli değil sonuçta.bende 3 gün önce belimi sakatladım squat ve deadlift yaparken salak gibi daha önce hiç çalışmadığım ağırlıkla çalıştım birde hareketi yaparken belimi dik değil kambur tutunca olanlar oldu ertesi gün felçli gibi dolaşmaya başladım bugün daha kötü yatarken bile rahatsız oluyorum yani siz siz olun fazla ağırlıkla girmeyin az ama öz olsun bundan sonra daha dikkatli olucam umarım belimde bir sorun çıkmaz durduk yere başımıza dert almayalım herkese iyi sporlar sağlıklı günler :)

18. standaart

standaart Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Hukuk
    Yer:
    İstanbul
    Geçmiş olsun acil şifalar diliyorum,sanırım aynı sorun bana da isabet etti,omuz bacak antrenmanından sonra ertesi gün off günümde 45 dakika hafif tempoda koşu tamamladım.Koşu antrenmanından sonra duş ve duşun ardından bornozu üzerime aldığım an belim çoktan kilitlenmişti.Bel kaslarımın üşümüş olacağını düşünerek kuşak korseye yüklendim.İlk üç gün full time dinlenerek geçti derken üçüncü gün sonunda bel ağrım ortadan kayboldu ve fakat bu kez sol ayakta kasılma ve uyuşma başgösterdi. Antrenmanları kestim,çok uzun bir süre ve hatta bırakabilecek ölçüde mental olarak zihnimi bu gerçeğe hazırlamakla meşgulüm ancak devlet hastaneleri yerine bir MR çektirerek iyi bir doktora muayene olmak istiyorum.Üye sakinleri bu konuda memnun oldukları bir hekimi önerirlerse memnun olurum.Saygılar,sağlıkla kalın.

19. Hamartin

Hamartin Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Kayseri
    bende leg press aletinde sakatladım belimi aslında belim boşa geldiği anda oldu ve kuyruk sokumunun tam üst kısmında sanki jiletle kesilmiş gibi hissettim ve anında antremanı bıraktım. iki gün oluyor. kas gevşetici alıp hafif antreman yapmak istiyorum görüşleriniz nelerdir.

20. Lonewolf

Lonewolf Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Ameliyet için aciliyet oluşturan durumlar dışında (ilerleyici nörolojik defisit, kauda ekina sendromu vb.) MR'da görülen fıtık ilerlemiş seviyede olsa bile ilk aşamada ameliyat önerilmemektedir. Toplumda pek çok kişide semptom (ağrı, uyuşukluk) oluşturmayan fıtıklar mevcuttur. Günümüzde ise ameliyatların başarı oranı tatmin edici seviyelerde değildir ve pek çok insan defalarca ameliyat olmak zorunda kalmaktadır. Kaldı ki ameliyat sonrasında şikayetlerin geçeceğine dair hiçbir garanti yoktur. Acının ve ağrının kaynağı her zaman fıtık olmayabilir (bkz. Trigger Points, Muscle Imbalance). İlerlemiş seviyede fıtığı olup da ameliyat olmadan iyileşen insanlar tarihteki bazı çalışmalarda gözler önüne serilmektedir (http://www.selcuktipdergisi.org/files/SUTD-109.pdf

Genel anlamda hayat kalitesinin arttırılması iyileşme sürecini hızlandırabilir;

- Düzenli ve kaliteli uyumak (Doğru pozisyonda yatmak önemlidir)
    - Bol su içmek (Omurlar arasındaki diskler büyük oranda su ihtiva etmektedir)
    - Vitamin ve mineraller açısında zengin, işlenmiş gıdalardan mümkün olduğunca uzak bir beslenme şeklini takip etmek
    - Stresi en aza indirmek
    - Hasarlı bölgeyi baskı altında tutacak hareketlerden uzak durmak
    - Ağır kaldırmaktan sakınmak
    - Düzgün bir postüre sahip olmak (Özellikle iş hayatında ergonomiden uzak bir çalışma pek çok insanın sağlığını tehdit etmektedir)

Hepinize, hepimize Yüce Allah'tan acil şifalar dilerim.

Sayfayı Paylaş