Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 11 firmayı daha internet sitesinden ifşa etti.

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Dexter_Morgan tarafından 5 Haziran 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
 1. Dexter_Morgan
  Offline

  Dexter_Morgan Üye

  Katılım:
  30 Ocak 2012
  Mesajlar:
  1.224
  Beğenileri:
  664
  Ödül Puanları:
  123
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen 11 firmaya ait bilgileri yayınladı. Nazifoğlu ve Çiftarslanlı markası ile piyasada yüzde 100 dana eti diye satılan sucuklarda at ve eşek eti tespit edildi. Pınar markasıyla piyasada yüzde 100 dana eti diye satılan uzun soyulmuş sosiste kanatlı eti belirlenirken, Salihli Özok markasıyla piyasada bulunan dana eti sucuklarda da kanatlı eti saptandı. İzmir'de faaliyet gösteren Milenyum Pide Pizza Kebap Salonu'nun kıymalı ve kuşbaşılı pidelerinde domuz eti tespit edildi.

  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, "Gıda ve Yemin Resmi Kontrolüne Dair Yönetmeliğin" 8'inci maddesi gereğince laboratuvar sonucu ile taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen 11 firmaya ait bilgileri internet sitesinde yayınladı. Buna göre, Nazifoğlu Markası ile piyasada üretim yapan Sakarya Erenler'deki Aliçler Sucuk firmasına ait yüzde 100 dana eti olarak satılan "ısıl işlem görmüş sucuk benzeri" ürünlerde tek tırnaklı eti (at eti, eşek eti) tespit edildi. (Parti /seri no: 27 Ocak 2012.) Aynı şekilde Çiftarslanlı markası ile piyasada üretim yapan Afyonkarahisar'daki Çiftarslanlı Et ve Et Ürünleri şirketine ait yüzde 100 dana eti olarak satılan"ısıl işlem görmüş sucuk benzeri" ürünlerde de (parti seri no 29 Ağustos 2012) at ve eşek eti ile kanatlı eti belirlendi.

  PINAR'IN YÜZDE 100 DANA ETLİ DİYE SATILAN UZUN SOYULMUŞ SOSİSİNDE KANATLI ETİ ÇIKTI

  Salihli Özak markası ile piyasada üretim yapan Manisa'da faaliyet gösteren Özok Gıda Salihli firmasına ait dana eti olarak satılan "ısıl işlem görmüş sucuk benzeri" ürünlerin (parti seri no 1 Nisan 2012 tarihli) üretiminde ise kanatlı eti tespit edildi. Pınar markası ile piyasada üretim yapan İzmir Kemalpaşa'da üretim yapan Pınar Entegre Et ve Un Sanayi'ne ait yüzde 100 dana eti olarak satılan uzun soyulmuş sosis ürünlerinde kanatlı eti yer aldığı ortaya çıktı. (Parti seri no: 52228 M)

  PİDEDE DOMUZ ETİ TESPİT EDİLDİ

  İzmir Bornova'da faaliyet gösteren Milenyum Pide Pizza Kebap Salonu'nun 30 Nisan tarihinde üretilen kıymalı ve kuşbaşılı pidelerinde domuz eti belirlendi.

  TEREYAĞINDAN BİTKİSEL YAĞ ÇIKTI

  Elmalı Çiftliği markası ile piyasada üretim yapan Antalya'da faaliyet gösteren Elmalı Çiftliği Süt Ürünleri Gıda Sanayi'nin tereyağında bitkisel yağ belirlendi. (Parti seri no 1/19 Temmuz 2012 ve 1/22 Temmuz 2012.) Akdeniz markası ile piyasada üretim yapan Antalya'da faaliyet gösteren Akdeniz Süt Ürünleri ve Gıda Sanayi'nin yarım yağlı homojenize yoğurdunda bitkisel yağ ve jelatin (parti seri no:4/28 Mart 2012), Onurköy markası ile piyasada üretim yapan Mardin'de faaliyet gösteren Onur Ak. İnş. Nak. Tur. Sanayi'nin yoğurdunda ise bitkisel yağ olduğu tespit edildi.(Parti Seri No: 1 Nisan 2012.)

  YAĞLI TULUM PEYNİRİNDE BİTKİSEL YAĞ VE NİŞASTA

  Ilgaz Yaylası markası ile piyasada üretim yapan Afyonkarahisar'da faaliyet gösteren Mutlu Tolga Gıda Sanayi'nin yağlı tulum peynirinde bitkisel yağ ve nişastanın bulunduğu tespit edilirken (parti seri no) 7 Ocak 2012), Bacanaklar Güldem Süt markası ile piyasada üretim yapan Konya'da faaliyet gösteren Güldemce Gıda'nın yağlı eritme peynirinde ise bitkisel yağ belirlendi. (Parti seri no: 28 Mayıs 2012.)

  Balderesi markasıyla piyasada üretim yapan Adana Yüreğir'deki Nurs Lokman Hekim Gıda'nın Süzme Çiçek Balı'nda, diastas sayısı, fruktoz/glikoz, fruktoz+glikoz, C4 şeker oranı yüzde, balda protein ve ham delta C13 değerleri farkı bulundu. (Parti seri no: 006.)


  http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2012/06/05/11-gida-sahtekari-daha

  bu ülke gıda sektöründe çok geride.. en sağlam firmalar bile sahtekarlığa kaçıyor.
   
  FedoR, TürkYurdu, hasanateş ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
 2. McNalcaci
  Offline

  McNalcaci Üye

  Katılım:
  20 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  110
  Beğenileri:
  63
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Yeşilyurt/İstanbul
  Artık ne yiyeceğimizi şaşırıyoruz bu haysiyetsizler yüzünden
   
 3. reddi
  Offline

  reddi Yeni Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2009
  Mesajlar:
  61
  Beğenileri:
  24
  Ödül Puanları:
  0
  bu milenyum pideden 2008 çalıştıhım firmadan pizza,pide söylüyorduk geçen senede yemiştim o zamanlar yapmışmı acaba yapmışsa hakkımı helal etmiyorum.(yüzde 99 yapmıştır)
  pidecinin açıklamalarını okudum ben inanmıyorum yok tanımadığı kasaptan et almış yok başkasına ait fatura getirmiş sen gıda işi yapıyorsun aldıhın malzemeyi bilmezmisin domuz etiyle kuzu etini,yada dana etini ayırmazmısın sattıhın maldan sen sorumlusun birde ben dindarım diyor dinin arkasına saklanma yazıklar olsun milleti kandıranlara ALLAH hesabını sorcak.
  Tarım bakanlığı açıklamaya devam etsin ben şu an ne bal nede çok emin olmadıhım bir yerden yemek yemiyorum iğreniyorum hile yapan tip insanlardan.
   
  hasanateş bunu beğendi.
 4. Dexter_Morgan
  Offline

  Dexter_Morgan Üye

  Katılım:
  30 Ocak 2012
  Mesajlar:
  1.224
  Beğenileri:
  664
  Ödül Puanları:
  123
  Arkadaşlar pınardan savunma gelmiş birde. Belgelerle öyle birşey yok diyor.
   
 5. Danny Boy
  Offline

  Danny Boy Yeni Üye

  Katılım:
  1 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  3.254
  Beğenileri:
  8.796
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
  Yer:
  İstanbul-Скопје-Београ&#1076
  pınarın olayı pekde kötü değil bence yani domuz olayına bakarsak pınar çok mahsum

  ben zaten veganım ama mesela kardeşimde benimle yaşıyor o sebeble bu tarz ürünler alıyoruz ben sucuğu güvendiğim kasaptan alıyorum-eti dahi kasaptan alıyorum kasap benı tanır ben kasabı tanırım

  meyveyi organik manavdan alırım

  alışverişimi ayni yerden yaparım

  peynirimi-yoğurdumu-jambonu aynı peynirciden alıyorum yoğurt haftada bir gelen aynı güb biten manda yoğurdu - peynir keçi peyniri hepside köyden gelir

  yumurtamı ise organik marketten alıyorum

  hepsi ufacık dükkanlarında satış yapan yılların esnafı yılların güvenilir kişileri

  ki ben istanbulda ki gelir düzeyi çok yükske bşr yerde oturuyorum ve burda dahi küçük esnaf çok çok güvenilir önüdne geçtin mi buyrum efendim deyip sana çay ikram eder tavla atarsın :)

  bence öle büyük markalarıdan avm lerden alışveriş yerine güvenilir küçük esnaf daha güvenli bu konularda

  şahsen ben selam veremediğim adamdan ürün almam büyük markalardan da almam aslında ben markalı ürün almam
   
  GencGrafiker bunu beğendi.
 6. hasanateş
  Offline

  hasanateş Üye

  Katılım:
  13 Aralık 2011
  Mesajlar:
  497
  Beğenileri:
  565
  Ödül Puanları:
  103
  Bizdeki kismete bak ya, cesmeye giderken orada yemek yemistik. Bu kosedeki yer, yaninda taksi duragi vardi uanilmiyorsam.:S
   
 7. FedoR
  Offline

  FedoR Üye

  Katılım:
  2 Şubat 2012
  Mesajlar:
  65
  Beğenileri:
  90
  Ödül Puanları:
  0
  büyük markalardan bile hileli sosisler çıkmış kime güveneceğimi şaşırdım.
   

Sayfayı Paylaş