Gıda Rezaletleri

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve gaddarkemal tarafından 20 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Gerçi biz milletçe bu tip olayları kanıksadık, yani bize rezalet gibi gelmiyor artık ama aslında şöyle bir uzaktan bakınca düpedüz rezalettir.

Olayı 2 gün önce öğrendiğimde bir Çüş Artık dedirten haber dahaydı benim için...

Ancak olayın beslenmek için hazır ürünlere ihtiyaç duyan herkes gibi bizi de ilgilendirdiğini düşünerek foruma aldım. Bence bu su firmasını bilip belgeleriyle ispat edecek bir arkadaş varsa buyursun bizimle paylaşsın, kötülük değil iyilik etmiş olur.

İŞTE HABER:

Kocaeli'nde oturan Yusuf Şentürk marketten aldığı 10 litrelik hazır suyun içinde deniz anası parçacıkları olduğunu öne sürdü. Firma deniz anasını doğruladı...

Marketten aldığı 10 litrelik hazır suyun içinde deniz anası parçacıkları olduğunu öne süren oto tamircisi Yusuf Şentürk, konuyla ilgili bilgi almak için firmanın Düzce'deki dolum tesislerine kadar gitti.

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde yaşayan bir vatandaş aldığı hazır sudan deniz anası çıkınca şaşırdı. Arapçeşme Mahallesi'nde bir marketten aldığı 10 litrelik hazır suyun içinde deniz anası parçacıkları olduğunu öne süren oto tamircisi Yusuf Şentürk, konuyla ilgili bilgi almak için firmanın Düzce'deki dolum tesislerine kadar gitti.

Gebze'de Issıkgöl Caddesi'nde bulunan Şentürk oto servisinin sahibi olan Yusuf Şentürk, fabrikaya gittiğinde, kendisini kimya mühendisi olarak tanıtan birisi ile konuştuğunu söyledi.

Şentürk, "Suyun içinde deniz anası parçaları var. Daha hiç kapağını açmadan Düzce'deki fabrikaya gittiğim. Kimya mühendisi, 06.06.2008'de üretilen tüm hazır sularda böyle sorunlar çıktığını, dağıtıma gitmeyenlerin imha edildiğini söyledi. Ancak dağıtıma çıkanları toplatamadıklarını söyledi. Halkın sağlığı ile oynanmaz. Bir sıkıntı varsa sadece eledekiler değil dağıtılanlar da toplanmalıydı" diye konuştu.

Kaynak: İHA

Bu başlıkta böyle gıda skandallarını paylaşalım ki birbirimizi bilinçlendirelim, geçenlerde izleyenler vardır, arena programında yoğurda katılan jelatin ve domuz jelatininden bahsedilmişti. Yoğurt sulanmasın daha koyu kıvamda olsun diye ayrıca tabii ki daha çok kar etmek için jelatin kullanan firmalar varmış. Bunu bir çok yoğurt üretici "ben kullanmıyorum ama kullanıldığını biliyorum" diyerek itiraf etmişti o programda. Ayrıca, 1,4kg ila 1,8kg arasında değişen süt miktarıyla ancak 1 kg yoğurt üretmek mümkünken piyasada nasıl 1 kg sütle aynı fiyata yoğurt satıldığının tüketiciler tarafından sorgulanmasını istemişti bir üretici.

Sanırım sorgulamamız gereken tek şey yoğurtlar değil.

atakan_irresistable bunu beğendi.
  2. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Gerçekten bu tip haberleri kanıksadık. Hatta biraz daha ileri giderek "burası Türkiye, buradan herşey beklenir" deriz. Ne kadar da pişkiniz ki tüm rezaletleri bir çıprıda espri malzemesi, hatta marjinal bir övünç kaynağı haline getirebiliyoruz. Geniş insanız; ama böyle genişlik önce akıllara, sonra insan sağlığına zarar. Ben bu tip gıda sektörü facialarını denetim yetersizliğinden ve yeterli yaptırımın yapılmadğından kaynaklanıyorum. Elbet denetim yetersizliği sadece gıda sektöründe değil, eğitim, sağlık, spor vs... sektörlerin de temel problemleridir. Bu durumlarda topu direkt devlete atmayı sevmiyor ve halkın da görevini yerine getirmesi gerektiğini düşünürum. Gerekli durumlarda, halkın ürünü iade edip bir değişik markayı alarak kendi zararından kurtulma derdine düşerse; salt çıkarcı, ülkesine hayrı olmayan biri durumuna düşer. Elbet kendi çıkarınız devletinizin çıkarından önce gelebliir; kişisel görüştür; ama hiç ihbar etmemek gibi bir duyarsızlık vatandaşlığa sığmayan bir durumdur.

Gaddarkemal, duyarlı başlığından ötürü sana teşekkür eder; bilinçli bir toplum ve halkına değer veren bir denetim mekananizmasına kavuşmamız dileğiyle canı gönüllen hayırlı akşamlar dilerim.

gaddarkemal bunu beğendi.
  3. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    artık kime güveneceğimizi şaşırdık resmen insan sağlığını hiçe sayıyorlar alınan önlemler yetersiz güvenli olsun diye pahalı markaları tercih ediyoruz veya büyük marketlerden alış veriş ediyoruz ama ondada bir dolap çeviriyorlar umarım yetkililer bir an önce önlem alırlarda halkımız temiz güvenilir gıdalar yer

4. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Rokybalboa7, bu konuya direkt girmeyi düşünmüyodum; ama sen giriş yapmışsın; ben de birkaç cümle söylemek istiyorum.
    Küçük esnaf sürekli hipermarketlerin kendilerini vurduklarına ve onlar yüzünden semtteki tüm küçük marketlerin aç kaldığına dikkat çekerler. Gerçekten hipermarkette seçenek fazla; temizlik, gıda, kozmetik, parfumeri, giyim vs. ihtiyaçlarımızın hepsini sabit bir mekandan tek seferde giderme şansını bize sunuyor. Bu belirleyici bir etkendir; yalnız üründe bir problem çıktığında büyük marketlerde hakkını daha iyi arıyor ve problemin giderilmesi için farklı bir hizmet görüyorsun. Aynı durumda küçük esnafla kaldığımda satıcı malı geri almamak ve malına toz kondurmamak için sizin anlattıklarınıza inanmıyor, saçmalıyor ve sizinle yarım saat ağız dalaşı yapıyor. Artık illallah ettiriyorlar; ben de genellikle bozuk malı da bırakarak çekip gidiyorum. Bir daha da oradan alışveriş yapmıyorum. Aynı şekilde içinden deniz anası parçacıkları çıkan suyu hipermarketten almışsanız ve geri götürmeye kalkarsanız sizin maduriyetiniz giderilecek ve memnun kalmanız için her türlü vaad verilecektir. Aynı durum küçük esnaf tarafından biraz farklı karşılanabilir. Tüm küçük esnaflara için gerçerli değil bu elbet; ama mukayese edersek, büyük marketlerde müşteri memnuniyeti daha ön planda ve böyle itimat sorunuyaratacak hatalara düşmemek için özen gösteriyorlar. Bu gidişle küçük esnafın işi gerçekten zor. Bu kafayla giderlerse de kepen indirmekten başka çağreleri de yok.

5. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    salvadoe xp doğru söylüyorsun artık bakkalardan sadece sigara ve gazete alınıyor kasaplardan artık eskisi kadar et alan yok herkesin küçük esnafa karşı güveni sarsıldı galiba çıkan haberlerden dolayı ama tabiki güvenilir esnaflarda var olan onlara oluyor işte kurunun yanında yaşda yanar hesabı

salvadore_xp bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş