Güzel Kilo Veriyorum ama Sağlıklı mı Sizce??

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve KamilXYZ tarafından 15 Kasım 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. KamilXYZ

KamilXYZ Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba arkadaşlar,

diyete başlamadan önce 130 kiloydum, 1,5 ay sonra yani şuan 115 kiloyum, çevrem inceldiğimi söylüyor, tartıda aynı şekilde. bende sağlıklı mı yapıyorum diye bir bilene sorayım dedim,

uyguladığım diyet ise şöyle;

sabah 2 dilim kızarmış kepek ekmeği yaklaşık 30 gr.
    kibrit kutusu kadar yağsız beyaz peynir ve 1 haşlanmış yumurta
    arada yarım domates ve salatalık
    tanlandırıcılı çay

ara öğün 2 yemek kaşığı yağsız yoğurt

öğlen 120 gram haşlanmış tavuk ve yağsız salata
    1 bazen 2 kutu diyet kola

ara öğün 1 yada 2 su bardağı ayran

akşam 160 gram yağsız ton balığı

bazende akşam yemeğinden sonra 1 meyve...

gördüğünüz gibi proteine ağırlık vermeye çalışıyorum, elimden geldiği kadar karbonhidratı az tüketiyorum.

ayrıca gün içerisinde 2 litreye yakın, su, çay, diyet kola tütekiyorum (toplamda)

1. olarak bu diyet sizce ne kadar sağlıklı ??

2. sorumda şöyle; son 1 haftadır da sabah kalkar kalkmaz aç karnına

önce 20 dk bana göre yoğun tempolu yürüyüş (yürüyüş bandında eğimli olarak)

20 dk orta tempolu yürüyüş

ve tekrar 20 dk bana göre yoğun tempolu yürüyüş yapıyorum, nabzım 160-170lerde oluyor yoğun yürüyüş sırasında.

yürüşten 1 saat sonrada yukarıda yazdığım kahvaltıyı yapıyorum.

acaba, bu kahvaltı yürüyüşten önce yada sonra yapılmasının bir yararı yada zararı olur mu ? ben elimden geldiğince geç yapmaya çalışıyorum kahvaltıyı çünkü öğlen yemeğine kadar dayanması bazen zor oluyor.

birde yürüyüşü önce ağır sonra yoğun tempoda mı yapmalı yoksa yapabildiğim kadar sürekli yoğun tempoda mı yapmalıyım ?

lütfen bildiklerinizi ve tavsiyelerinizi paylaşınız, teşekkürler

Son düzenleme: 15 Kasım 2011
    Azi ve begtay bunu beğendi.
  2. eLvin

eLvin Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    diyet kolayı diyetinden çıkar.birde geçen gün televizyon izlerken bir doktor koşu bandında yürürken veya koşarken eğimli olarak ayarlamayın diyordu kilo vermek isteyenler için demişti.

Azi bunu beğendi.
  3. KamilXYZ

KamilXYZ Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    0
    diyet kolanın olayı nedir acaba? tatlı yemek istediğim an arada içiyorum yada tatlandırıcılı çay içiyorum?

birde eğim olayına gelince aslında o eğim düşük hızda çok performans harcamama yardımcı oluyor ne bilim 8km ile koşamıyorum ama 5km ile %12 eğimde yürüyebiliyorum ve sağlam kalp ritmi yakaladığımı düşünüyorum, neden kilo vermek isteyenler eğimsiz çalışmalı anlamadım, hiit de de kullanıyorlar sanırım?

4. eLvin

eLvin Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    Neden dediğini bilmiyorum düz olsun demişti

5. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Ben diyet programınızı çok beğendim hakikaten müthiş; sadece kahvaltı biraz zayıf geldi bana 3yumurtaya kadar çıkartabilirsiniz, bunu ister haşlanmış isterseniz lor peyniri ile omlet şeklinde değerlendirebilirsiniz.
    Kahvaltı günün en değerli öğünü bence ne olursa olsun düzgün yapılmalı, ki zaten yumurtada lor peynirde proteindir, diyetinize bir zararı olmaz ;)

Aç karnına kardio yapılmaması gerektiğini kendi başlığımda ayrıntılı bir şekilde cevapladım size ;)

6. KamilXYZ

KamilXYZ Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkürler zeus :) 3-4 tane doktora gittikten sonra birşeyler öğrendik inşallah faydasınız görücez, başlığın altında bir kaç soru sordum yine :)

begtay bunu beğendi.
  7. Bodyturkey

Bodyturkey Üye

Beğenileri:
    243
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Organizatör
    Yer:
    İstanbul/Kadıköy
    kahvaltını 3 yumurtaya çıkar domateste ye kahvaltıda kızarmış kepek ekmeğini 1 dilime düşür kola meyve suyu falan içme . Bol bol meyve sebze ye. yatmadan önce 3 diş sarımsak ez ve yut üstünede yarım bardak limonsuyu sık üzerine az su ekle iç. Çayı ise kendini şekersiz alıştır tatlandırıcısız. Ben 4 yıldır şekersiz çay kahve içiyorum ve şeker konduğu zaman midem bulanıyor

8. KamilXYZ

KamilXYZ Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    0
    yumurtayı çıkartırım sorun değil, fakat

yatmadan önce sarımsak ezip yutmak ve yarım bardak limon ile içmek ertesi gün bende nasıl bir koku yaratır düşünemiyorum, birde hergün yapacağımı düşünürsek :)

herkez diyet kolaya karşı anlıyorum fakat tatlı ihtiyacımı böyle gideriyorum, ki önceden günde 2-3 çikolata tüketen birisiydim

meyve sebzeye gelince, karbonhidrat oranları yüksek olduğu için tüketmemek daha doğru değil mi ?

9. donkisot

donkisot Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Bence tatlandiricilari da hayatindan cikarmalisin yavas yavas, en saglikli cözüm cayi, kahveyi sekersiz icmeye alismaktir. Biliyorum cok zor ama imkansiz degil. Yavas yavas azalt. Tatlandiriyi da bölüp at. Ayrica tatlandirici seker ihtiyacimizi gidermiyorki sadece agzimizi kandiriyoruz. Oysa kandaki sekerdir önemli olan bizim icin. Bu nedenle meyve yemeye calis, olmadi kola icmek yerine gercek bir meyve suyundan bir yudum al o daha iyi. Bal veya pekmezden 1'er kasik al.

Egim olayina gelince, eski salonumdaki fitness hocasi yürüyüs bandinda hep biraz egim olsun derdi. Gecenlerde maraton kosusu ile ilgili bir yazida kosu bandindaki %1.5 egimli bir kosunun disarida yapacagimiz kosu ile ayni düzeyde olacagini söylüyordu. Ben de hep %1.5-2 egim ile kosarim, yürürken egimi 6'ya kadar cikardigim da olur. Sen hangi egimde yürüyebiliyorsan ona devam et. Ara sira egimi azaltip hizi yükseltme denemelerinde bulunabilirsin, performansinin gelisip gelismedigini kontrol etmek icin.

Dietinde ve egzersiz calismalarinda basarilar.

Azi bunu beğendi.
  10. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    koşubandında koşmak aslında tehlikeli bir iştir. denge unsuru, o an için banda basan ayakların hızlı biçimde geriye doğru atılması ve dengeyi koruyacak alanın olmaması...ama bana göre en önemli tehlike dizaltındaki kaval kemiğine uygulanan basınç...

ne zaman koşsam bu kemikte ağrı-acı oluşur. ya benim kaval kemiklerimde bi problem var ya koşu bandında layıkıyla beceremiyorum ya da yukarda bahsettiğim bacağın arkaya atılması sırasında oluşan ekstra yük binmesi durumu. (öndeki ayağınızı ilk bastığınız anda bant o ayağı geriye iterken oluşan acı)

aynı kalori ve enerji harcatması bakımından %10 eğimde ve 6km hızda yürümek çok daha sağlıklı geliyor. kemiklere-eklemlere ekstra yük binmiyor. denge problemi minimumda. üstelik üst bacak kasları ve kalf kasları da daha randımanlı çalışıyor ve böylece bacak sıkılaşması daha hızlı gerçekleşiyor.

kaval kemiği-dizleri-bacakları problemli olanların tercihi eğimli kardiyo olmalı.

Azi bunu beğendi.
  11. donkisot

donkisot Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Ayni yerde benim de önceden cok agrilarim olurdu, hatta dokunamazdim. Ancak kosmaya devam ediyorum, simdi nispeten daha az aciyor o kemik. Normalde zaten agri-aci olmuyor sadece özellikle o kemige bastan asagi dokundugum zaman acidigini hissediyorum. Ben de bu konuda tek olmadigimi anladim ve de sevindim.

Denge sorunu evet cok büyük sorun. Özellikle yüksek hizlarda tehlikeli oluyor. Kosu-fobik olmamak icin cabaliyorum. Düsük tabanli kosu ayakkabilari nispeten daha rahat oluyor bu konuda, yerle temasi daha iyi ve cabuk hissetmek acisindan. Baharda insallah acik havada kosmaya baslayacagim.

begtay ve Azi bunu beğendi.
  12. KamilXYZ

KamilXYZ Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    0
    tatlandırıcının şeker ihtiyacımı karşılamasından kastım donkishotun dediği gibi sadece ağzımı kandırmak amacımda, tatlıyı çok seven biriyim şahsen, 2 kutu kola bana başka bişey aratmıyor

şekere gelince, meyvedeki şekerden dahi uzak duruyorum, hatta meyve ve sebzelerin çoğundan sırf karbonhidrat almamak için, sizce bu yağ yakmak isteyen biri için doğru mu?

13. donkisot

donkisot Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Meyve sebze yenmezse geriye et kaliyor bir tek. O da sadece protein ihtiyacimizi karsiliyor. Yag yakmak icin enerji lazim bize, karbonhidrat da lazim. Sedece ekmekten uzak durmak lazim okadar. Sebzeler günlük vitamin ihtiyaclarimizi karsiliyor. Yag yakarken yoruluyoruz, vücudumuzun direnci kaybolmamali, hele de su kis günlerde bol vitamin almaliyiz. O nedenle sebze meyveden uzak durmak bana göre yanlis. Ben yag yakma dönemimde sebze de yedim meyve de, sadece ekmek ve unlu seylerden uzak durmaya calistim.
    (Hala da devam ediyorum)

Tatliyi seviyorsan spor yaptigin günler kendini ufak bir tatli ile ödüllendirebilirsin. Ufak ama :)!!! Sekeri minimuma indirmeni tavsiye ederim.
    Kola ayrica gazli bir icecek, hic saglikli degil.

Bir de porsiyonlari ufaltmaya calismak lazim. Gerekiyorsa yemekten önce 2-3 bardak su ic. Ben bunu da yaptim.

Kolay gelsin.

Azi bunu beğendi.
  14. soldereminem

soldereminem Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    koşu bandının eğimini soyle acıklıyım ama ornegin 9 kilometre hızla koşuyorsun diyelim kalori yakman için kalp atışını hızlandırman gerekir ki 9 km normal kosmak la eğimli kosmanın arasındaki fark bacakların kuvvetlenir birazcık yani yağ yakımına pek katkısı olmaz eğim yerini hızı arttırırsan cok daha iyi verim alırsın bu bütün cardio makinelerinde gecerlidi bisiklet eliptik vs onemli olan yüksek tempodur zorluk degil =)

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 01:42 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 01:22 ----------

Sunlaraı merak ediyorum acıkcası light kolada 100 ml için 0.2 kcal kalori var neden kolaya bu kadar karşı cıktıgınızı bilmedigim için bir özelligimi var diye merak ediyorum ayrıca eczanelerde cafergot diye bir ilaç satılıyor bilgisi olan varsa paylassın ben kahve içiyorum fakat 3-4 bardak içilmesi gerektigi için 200 mg antreman da şişkinlik yapıyor sunu merak ediyorum cafergot migren ilacı diye geciyor içinde Ergotamin tartarat 1 mg, Kafein 100 mg var ergotamin tartarat ne bilmedigim sorup oyle alayım dedim ne diyorsunuz ?

15. KamilXYZ

KamilXYZ Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    0
    genel olarak koladaki tatlandırıcının ileride alzaymır yaptığı

ikinci genel bilgi ki ben buna ne inanıyorum ne inanmıyorum (artık doktorlara bile güven olmuyor tam bir pazarlamacı olmuşlar) doktora gittiğinizde eğer şekeriniz yüksek ise size direk splenda çıkarıp uzatıyor ve AMAN! SAKIN! KESİNLİKLE! gibi kelimelerle diğer tatlandırıcıları ve içerdiği şeyleri yerden yere vuruyorlar, dediğine göre hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde kansere yol açmış!

he şu bir gerçek, birşeyin doğal olanını kullanabilecek olsam şeker dahil gidip tatlandırıcı almam yada içeren birşey kullanmam, ama kullanamadığıma göre ve o tatı almak istediğime göre mecbur kullanıcam

16. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    arkadasim bagimliligi kirabilirsin 3 4 gun zor gelir tatlandiricilari icinde seker olan herseyden uzaklasinca sorun ortadan kalkiyor zaten

ccmssx ve Azi bunu beğendi.
  17. KamilXYZ

KamilXYZ Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    0
    bağımlılık olarak bakmıyorum ben buna, beslenme biçimimiz çok tek düze ve 2. aydayım açıkcası çok sıkıyor, her yerde her şartta beslenme biçimine 1 tane ekstra birşey sokamıyorsun, yediklerimiz sınırlı olunca ağız tadını başka birşeyle değiştiremiyorsun, bu da stres yapıyor insanda

18. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    iste o bagimlilik demektir onsuz yapamam dediginiz hersey

Nette seker bagimliligi diye aratin beyine verdigi zararlari okuyunca belki birakirsiniz :)

ccmssx ve Azi bunu beğendi.
  19. KamilXYZ

KamilXYZ Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    0
    şimdi dostum şekerden bahsediyoruz,

tatlı kadar tuzlununda hayatında yeri var, baharatında, ekşininde acınında vs.

sonuçta insansan ve doğa sana tatlıdan acıya bir yemek skalası sunuyorsa ve sen bunları tüketiyorsan nasıl bağımlı oluyorsun?

ben onsuz yapamam demiyorum ki?

aldığım, tatdığım tatlar kısıtlı olduğu için, şekerde bir tat alternatifi olduğu için tatlandırıcılı ürün tükettiğimi söylüyorum.

zaten istediğim herşeyi tüketebilen birisi olsam şekerde içinde olacaktı.

şeker bağımlığı demişsin, iyi hoşta dünyanın en güzel şeyi şeker, buna bağımlı olmayacaksın neye bağımlı olacaksın? sigaraya mı alkole mi uyuşturucuya mı?

birde beyine verdiği zarar demişsinde, beyinin 1 numaralı besini yine şeker değil mi?

tatlandırıcıyı kast ediyorsan, kanıtlanmamış yada kanıtlansada örtbas edilmiş kulaktan kulağa gezen binlerce teori var, ben diyetim süresince şeker kullanamadığım için kullanıcam, sonrasında mı, normale döner dönmez şeker yine 1 numaralı tercihim olacak

kendini ne kadar kısıtlarsan, o kadar zevksin ve sabit bir insan olur çıkarsın, bişeyleride biyerde biraz serbest bırakmak gerekir.

ot gibi yaşayacaksan zaten su iç, çim ye yine yaşarsın, yine yaşarsın yani ....

20. Predatel

Predatel Üye

Beğenileri:
    742
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    oVeR The HiLLs and FaR awaY
    Kendin de soylemissin zaten"zaten istediğim herşeyi tüketebilen birisi olsam şekerde içinde olacaktı" .Su anda diyettesin o yuzden de istedigini yiyemezsin bu forumdaki diger bb ciler gibi.Tabiki arada kacamaklar yapabilirsin ama minumum seviyetde tutulmasi lazim.
    Bir de aldigin 2lt ye yakin su aldigini soylemissin ve bunlarin icinde kola kahve vs saymissin.Bu icecekler suyun yerini kesinlikle tutmaz.Bu icecekler vudun su atiminda buyuk rol oynar.Vucudunun sivi dengesini koruyabilmen icin bu icecekleri de azaltmanda fayda var diye dusunuyorum

Sayfayı Paylaş