Güreş İçin VG teknikleri

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve pc-se7en tarafından 17 Nisan 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. pc-se7en

pc-se7en Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Hatay
    Mrblar Ben Vücut Geliştirme Ailesinin Yeni Bireylerinden biriyim öncelikle sorunumu anlatayım

7-8 ay önce güreşe başladım ve hala zevk ile devam ediyorum.Yaşım 14 Boyum 1.82 kilom 69.
    Maçlara çıkınca bazen gücüm yetersiz kalıyor ve yenilebiliyorum.Burda birşeye deyinmek istiyorum.Güçsüz değilim normal hayatta bana yetiyor.Ancak maçlarda karşıma güçlü kaslı rakipler çıkınca bazen sorun olabiliyor.Bu nedenle dumbell ile çalışıyorum ancak bir programım yok sizlere danışmak istedim lütfen yaşın küçük demeyin kas geliştirmeyi istiyorum ama çok yavaş değil hızlı bir şekilde onun için yaşı çok dikkate almayın lütfen bunun için size fotoğrafımı vereyim belki öncelikle vücudu görmek istersiniz ; http://i56.tinypic.com/2rnae50.jpg

Şimdi bende 3kglık çift dambıl var ben bu dambıllarla Dumbbell Curls hareketini hergün yapıyorum.İnternette set,tekrar gibi vb terimleri var tam anlayamadım onu ama ben 25 kez nefes alıp vererek kesintisiz yapıyorum sonra 45sn dinleniyor ve diğer tekrara geçiyorum ve bunu 3 kez tekrarlıyor toplamda 75kez yapıyorum sizce aşırımı ?

Sıkınca kaslarım az ve şekilsiz

Kolları şekil vererek en hızlı nasıl geliştiririm?

Ayrıca;

Kollarım sıkmadığım zaman çok zayıf görünüyor

Sanırım sıkmadanda kaslı kollara tribiceps deniyor.Ben aşağıdaki hareketi yapsam kol kaslarının sıkılmamış görüntüsünde farklılık olurmu?

Hammer Curls

Örneğin Pazartesi Salı Dumber Curls ve çarşamba perşembe Hammer Curls yapsam diğer günlerde dinlensem faydası olurmu ? Olursa çalışma programım nasıl olmalı.

Sabırsızlıkla cevabınızı bekliyorum,
    Saygılar

2. Metin88

Metin88 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    ben bu işte o kadar uzman değilim ama 3kg dumbble bana hafif gibi göründü çalışmalarını kendini zorlayarak yapman senin için daha iyi olur mesela 25x3 yapıyorum demişsin 1. set ten sonra 2. sete başladığında kolların ne kadar zorlanıyor kaslar 3. sette iyice zorlanıyormu 3. setin sonlarına doğru kollarını her halukarda rahatlıkla kaldırabiliyormusun eğer ilk başlamış gibi devam ediyorsan veya az bi zorlanma oluyorsa bence normal değildir.

Güreş sporunu severim umarım istediğin seviye ve mevkiye gelebilirsin

pc-se7en bunu beğendi.
  3. pc-se7en

pc-se7en Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Hatay
    Şöyle diyeyim sol kol sağ kola göre zayıf olduğu için sol kol 3 sette biraz zorlanabiliyor sağ kolda biraz zorlanıyor yani set sayısını artırabilirim ancak kas yırtılmasından ve tek dambıl şekli çalıştığımdan şekilsiz gelişmesinden korkuyorum uzman abilerimizde bir yanıt versin ona göre ayarlarım kendimi thums:

4. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    "güreş güç geliştirme parametreleri" ile "vg-nin " hiçbir alakası yoktur...

halter ve diğer jimnastik parametrelerini ,yöntemlerini kullanacaksınız...

3 kg lık dambıllarla yaapılacak "körl çalışmasının" fazla bi faydası olmaz...50 tekrar vb ancak ve ancak biraz "kuvette dayanıklılık "kapsamında faydalı olabilir...)

**koparma
    **silkme
    **military pres
    **koparma çekişi
    **deadlift
    **paralel dips
    **köprüde barbel pres
    **sprint ( 50-100 mtr)
    **merdiven çıkma ( 40 basamak minimum)

yansıra

"zorhane tipi "hareketler ,idmanlar en ideal olanlardır...)

judgementday bunu beğendi.
  5. pc-se7en

pc-se7en Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Hatay
    hiçbir şey anlamadım onlarla bir işim yokki ben sadece kolları güçlendirmek istiyorum bunuda dambıl vb eğer yok diyorsanız silkme vb.... nasıl yapacamki ?

""zorhane tipi "hareketler ,idmanlar en ideal olanlardır" derken?

6. judgementday

judgementday Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    Sadece kolları güçlendirirsen hiçbişey yapamazsın bunlar vücudun temel gücünü arttıran hareketler. Güreşçinin de böyle çalışması gerek bildiğim kadarıyla.

7. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    güreşçiler (profesyoneller de dahil) bench press, deadlift, squat, omuz press başta olmak üzere birçok v.g. egzersizini çalışırlar.

bence bahsetmek istediğiniz; v.g. nin ilk hedefi hacim almaktır ve bu da güreşçiler için en ilk hedef değildir şeklinde..

fakat güreşçiler bu vg egzersizlerini güç ve patlayıcı güç için çalışırlar.

güreşçi arkadaş; bence dambıllarla hiç uğraşma. sadece güreş idmanı senin hem güçlenmen hem de hacim alman için yeter (güreşçi için..)

boyun uzun kilon az, ince görünmen normal.. iyi beslenmelisin. güreş zor bir spordur. ne bulursan ye diyebilirim ( nasılsa idmanda hepsini sonuna kadar yakacaksın ) bu şekilde hem kilo alır hem de güçlenirsin.

yazdıklarımı ben zamanında uygulamıştım (güreş yaparken). çok işe yaramıştı. ne bulursam tıka basa yemiştim, idmanlarda asılmıştım. bir yaz tatilinde 8 kilo birden aldım (tabiiki yağlanmadan..)

son olarak güreşle ilgili birşeye deyinmek istiyorum;
    bu forum sitesindeki birçok arkadaş v.g. çalışmayı bıraksa ve güreşe başlasa, (kendi kanaatim ve gözlemlerim..) vg ye verdiğinden daha kısa zamanda istedikleri vücuda ulaşırlar. tabiiki profesyonel vg ci olmak istiyorlarsa o ayrı...

Son düzenleme: 18 Nisan 2011
  8. pc-se7en

pc-se7en Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Hatay
    Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.Ben zaten sıkı antremanlar yapıyorum ve sonrası halat,şınav,mekik,barfiks çekiyorum ancak kollar 1'inci barfiksi çekince 2ciye dayanmıyor ve halatı zor çıkıyorum ben onun için kollar demiştim yoksa karın için mekik çekiyorum bundan sonra hafif bir dambıl çalışması yapıp idmanlara devam edeceğim verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.

Bir sorum daha olacak maçta ayak güçlü olunca adam dalarsa ayağı kolay kapamaz biliyorsun.Acaba ayak kaslarını nasıl güçlendiririm?

9. pc-se7en

pc-se7en Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Hatay
    Arkadaşlar yine sorun yaşadım dün antremanda :( güç yetersiz kalıyo antreman sonrası halat,şınav,mekik,barfiks için artık ne olursa olsun kararlıym ağırlık çalışacağım lütfen bana bir program verin 5-6 kiloluk dambıllar edinebilirim yeterki faydası olsun bana bir ağırlık çalışma programı verin

10. Raito

Raito Üye

Beğenileri:
    131
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Istanbul
    3 sene greko-romen güreş yapmış biri olarak biraz yorum yapmak istedim.

öncelikle hangi stilde güreştiğinide yazmanda fayda var? serbest ise bacakta gerekli ama greko-romende omuz ve kol gücü daha ön planda. ama kol istediğin için greko-romen baz alarak yorumlym.

öncelikle düşüncen yanlış. kol gücü kadar omuz gücüde gerekli. kol gücündeyse arka kol ön koldan daha etkilidir güreşte yani hammer veya barbell curl yaptığından daha fazla alna triceps, push down falan daha çok işine yarar. nedeninide açıkliym. arka koldaki kuvvet itme gücünde ön plana çıkar. mesela bench presste gücü arka koldan alırız. yani yanlış sularda yüzdüğünü bikere söyliyim sana.

11. pc-se7en

pc-se7en Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Hatay
    Öncelikle teşekkürler tam derdimi anlayacak birini buldum.Ben kol konusunda o kadar bilmiyordum :) . Serbest stilde güreşiyorum ancak maçlarda rakip koldan itme uygulayınca gücüm yetmiyo onun için direk kol dedim eğer ki düzenli bir program bulabilirsem veya verebilirseniz tüm vucudu geliştirmeyi bende isterim.Fotoğrafına baktımda senin gibi ideal kaslarım olsa yeter

Son düzenleme: 20 Nisan 2011
  12. Raito

Raito Üye

Beğenileri:
    131
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Istanbul
    güreşirken böyle vücudum yoktu ama benim :D serbest stilde bacaklarının çok kuvvetli olması şart. yere ne kadar sağlam basarsan o kadar kuvvet alırsın. bacak geliştirmeyi sakın ihmal etme derim. biz maçlar yapardık aramızda serbest stil arkadaşlarla onlar kendi stilinde biz kendi stilimizde. yere bir basarlardı kanalizasyon borusu gibi bacakları vardı bizimde kollarımız onların kafaları kadardı o yöndede biz epey üstündük. biz bacak zayıflığımızdan ve hantal, ağır güreşimizden zayıf kalıyorduk. onlarda kol gücünden mahrumlardı. sen bunu dengelemelisin. inan önünde kimse duramaz. msnmi eklediysen yaparız sana bir program.

13. pc-se7en

pc-se7en Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Hatay
    Ekledim kardeşim çok sağol.Yaırn görüşürüz saat geç oldu hayırlı geceler

Sayfayı Paylaş