Günlük Su ihtiyacı Hesap Makinesi

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve diez tarafından 10 Eylül 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 17 üye.
  1. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    Son düzenleme: 10 Eylül 2007
    sthammer, F2B, YesiLZeytin ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
  2. ofis

ofis Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    muhasebe
    Yer:
    istanbul
    amma da çokmuş 3,8 lt. çıktı bana

ben bu suyu içsem 20 dk. bir wc ye gitmekten antreman yapamam ki

bazen deniyorum bol su içmeyi yola çıktıysam geri dönüyorum altıma yapmamak için
    20 dak.da bir ihtiyaç geliyo alışamadım gitti.

teşekkürler araştırma için

3. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    3.8 lt tüm gün içinde alınacağı için aslında çok değil..
    antreman sırasında zaten 1-1.5 lt su içilebiliyor.. geri kalanı güne yayılabilir..

4. sehzadecelik

sehzadecelik Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Heryer
    ben buna göre hesapladım 2,3 lt çıktı ama ben günde en aşa nerdeyse 5-6 lt içiyorum.ihtiyacım olduğundan değil sevdiğim için içiyorum ama mesala iş yerinde çay kahfe çok nadir içerim zaten içtiğimiz meyve suları çay ve kahve gibi sıvılar su yerine geçmiyormuş.

Son düzenleme: 11 Eylül 2007
  5. jannissary

jannissary Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    1 saat hızlı tempo yürüyüşü modarete antreman olarak değerlendirdim 82 kilo için 2.5 litre dedi ama 4 ü bulur içtiğim birde ofisteki sorun bendede var
    çok su içince wcye gitme aralığı kısalıyor bunun için bi yol varmı? yoksa vücudun alışmasınımı bekliyeceğiz...

6. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    wc ye sık sık çıkartır bu doğru..bunun engelleneceğini sanmıyorum..
    bi açıdan kötü olsada sağlık açısından iyi birşey aslında..

7. jan99

jan99 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    dans
    Yer:
    istanbul
    Aslında vücudun kendisi , ihtiyacı olan suyu söylemzmi bize?
    Sususluktan bahsetmiyroum , çünkü vücudun adapte olma gibi bir özelliği vardır.Az su içerseniz ona göre kendini ayarlar.Çok su içerseniz ona göre.Ki susuzluk hissetmek artık çok susuz kalındığının göstergesidir.

Fazla su alımı , az su alımı kadar sağlıksızdır , zira fazla su aldığmız zaman vücut su ile birlikte mevcut mineralleride atar.Bu sporcu için ters etki yapar , zira sağlıklı spor hayatı için o minerallere de ihtiyaç duyarız.

Bu bağlamda ihtiyacımız olan su miktarını idrar kontrolü ile tespit etmeye çalışmak daha doğru olmazmı?

Yani idrarımız ne kadar koyu ise o kadar vücut susuz kalmış demektir.Ne kadar berrak ise o kadar fazla su içmişiz demektir.Tavsiye edilen , idrarın çok hafif sarı olduğu durumdur.

Bu sistem üzerinden hareket etmek , vücudumuzu dinleyerek sistemimizi inşa etmek daha doğru olmazmı?

(Tabi bazı ilaçlar ( örn : solgar vitamin ) idrarınızın renginde değişilikler yapar.Bunu ayrı tutmak gerekir.)

8. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    idrarın rengine bakıp karar vermek testi kırıldıktan sonra tedbir almak gibi sanırım..zira iş işten geçtikten sonra müdahele ediliyor..idrarın o renge yani koyu sarı olmaması için su ihtiyacını güne yaymak lazım...
    susamayı beklemeye gerek yok diye düşünüyorum.susandığı yada ağız kurumaya başlandığında su kaybı belirli aşamaya gelmiş demektir..

9. jan99

jan99 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    dans
    Yer:
    istanbul
    aslında tam anlamı ile değil
    zira yaklaşık bir haftalık bir gözlem ile , tuvalet sisteminizi , su ihtiyacınızı tespit edebilir sistemi çözebiliriz..
    ona göre hareket eder, ne kadar sürede ne kadar su almanız gerektiğini özümsemiş oluruz diye düşünüyourm.

ekte verilmiş sistemde bir farklılık getirmiş , katkısı tartışılmaz.lakin her organizmanın kendi sistemi olduğunu düşünürsek , bu sistemi teori olarak alabilir genelleme yaparak kullanabiliriz diye düşünüyorum.

birebir de kendi vücudunu tanımak , oun ne zaman ne kadar suya ihtiyacı olduğunu gözlemleyebilmek ve bilebilmek bence en sağlıklı sistemdir.

bu sadece su için geçerli deği , tüm beslenme ve spor aktivitelerinde genel prensiplerin yanı sıra kendi vücudumuzu da tanımanın , onun ihtiyaçlarını karşılama noktasında çok yarar getireceğini düşünüyourm.

bunun da sadece vücudumuzu gözlemlememizle olabileceğine inanıyorum.

10. Crespo

Crespo Yeni Üye

Beğenileri:
    222
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    ya onu nası içicez hadi yazın neysede

11. jannissary

jannissary Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    peki aşırı su içmenin böbrekleri yorması gibi bi durum söz konusumudur acaba sonuçta böbrek önemli bi organ yararlı diye iflas etmesin böbrekler?

12. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    2.5 - 3 litre yeterli. Önemli olan, bahsedildiği gibi "susuzluk hissi oluşmamasıdır." İhtiyaç olduğunda zaten kalkıp su içiyoruz, bazen içmişken fazla içeyimde sürekli git gel olmasın diyoruz. Böyle oluncada şişkinlik oluyor, yani suyun fazla geldiği zaten anlaşılıyor. Özellikle ek besin tükettiğimiz için suyun önemi daha da artıyor. Fazla suyun böbreklere bir yük getireceğini sanmıyorum, çünkü su doğal birşey böbrekler süzme görevini yaparken fazla zorlanmıyordur. Herşeyi kararında tüketmek vücudumuz için en ideali...

Sağlıklı günler...

13. spudd webb

spudd webb Üye

Beğenileri:
    168
    Ödül Puanları:
    53
    daha önce bir yerde okumuştum -keşke kayanağı not etseydim-böbrekler günde 3 litreden fazla suyu süzemiyorlarmış.ama vücudun %70 su.beynin sanırım %90 ı su.hormanların,besinlerin,atık maddelerin taşınması/atılması için su önemli.vücut ısısın belli bir derecede korunması ısınan vücudun normale döndürülmesi için su gerekli.
    günde en az 2 litre su içmek lazım.vücut herşeye adapte olabilecek yapıdadır.suyuda vücutta kullanır,kullanamazsa atar.
    fazla su içmekte su zehirlenmesi denilen hücre içi yapnın değişmesine ve ölümlere neden olabilir.ama bunun için kısa sürede aşırı miktarda su tüketmek lazım

14. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    bodyciler sıradan insanlar değillerdir ;)
    genelde tavsiyeler sıradan insanlar için yapılır sağlıkçılar tarafından..
    günde 200 gr. protein alan bir bodyci ile sıradan bir insanın tüketmesi gereken su miktarı çok farklı..2 lt sıradan insanlar için..

15. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    ya valla 3 litre anca tüketirim belki tüketmem antremanda zaten çok içemiyorum su midem bi garip oluyor bide çok su içince hakkaten sürekli lavaboya gitmek gerekiyor.

16. infoguner

infoguner Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    günde 3 lt saf su, 6 kere aldıgım supp.takviyesinde kullanılan su, 2 bardak sade nescafe,1 bardak çay.
    bu haftaiçi yaptıgım sıvı takviyesi, cemeresini nerdeyse 30 dakkada bir tuvalete çıkarak çekiyorum :)

17. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Günlük neredeyse hiç su içmeyen ama sürekli çay içen biriydim. Şimdi çayı çok azalttım ve su içmeye başladım, ilk başlarda sık tuvalete çıkmama rağmen daha sonradan sanki vücut uyum sağladı bu son halime, tuvalete çıkma sıklığımda belirgin bi azalma oldu. Aşama aşama içtiğim suyu artırıyorum ve vücut adapte oluyo zamanla. 3-3.5 litre olunca sabitlemeyi düşünüyorum.

18. burakula01

burakula01 Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İsT
    Alternatif linki var mı bunun,
    link açılmıyor malesef ,açılan sayfada hata veriyor.

19. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
  20. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    su tuketiminde esas amaç idrar renginden anlaşılıyor. idrarınız beyaz akana kadar su icmeniz gerekiyor.

Yani surekli su içip tuvalete gitmek biraz anlamsız olur ve böbrekleri cok fazla yorabilir.

Tuz alımı makul seviyede tutulursa ve gunluk 1.5-2 litreye yakın su tuketımı yapılırsa yeterli olur.

Gunde 5-6 bardak su icmek ve yediğimiz besinlerin sindirimi esnasında açığa çıkan su ve antremanda içilen su gayet yeterli bir miktar.

Sayfayı Paylaş