Günlük Protein

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve TRmilitary tarafından 16 Ekim 2011 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. TRmilitary

TRmilitary Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Forumda araştırdım ama tam net bi cevap alamadım.

Günlük 100 Gram protein tahminen neye tekabül ediyor ? (peynir,süt,tavuk,yumurta vs) Supplement HARİÇ.

Yulafdan aldığımız proteini bu günlük protein değerine katabilirmiyiz ?

Ve en önemlisi 1 adet yumurta beyazı kaç gram protein eder ? Bazıları yazmış 7 bazıları 12 diyor net bi cevabı varmı :)

Son olarak;

Antremanın olmadığı günde kilonun 1.5 2 katı kadar proteinmi almalıyız yoksa azaltmalımıyız ?

2. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Günlük protein ihtiyacı amatör bir sporcu için kilogram başına 1,5 gram olmasına karşın profesyonel olarak bu işi yapıp küre giren sporcu için ise 3,3 gram ortalama değerler olarak kabul edilir.

Fazlası fayda değil, zarar getirir. Hem sağlık açısından, hem ekonomik açıdan...

3. legolas246

legolas246 Üye

Beğenileri:
    261
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Ankara
    Antrenman olmayan günlerde de antrenman olan günler kadar protein alınmalıdır.

1 adet yumurta beyazının proteini 3 ile 6 arası değişiyor, büyüklüğüne göre ama hiç 12 duymadım.

Bitkisel proteinleri günlük aldığının protein sayma diyenler var forumda.Ancak vejeteryan olup gayet bu sporu yapanlar nerden alıyor o kadar proteini. Bence en azından %30 unu almakta fayda var.

100 gr haşlanmış tavuk göğsü 23-25 gr protein bulunduruyor.
    100 gr lor da 19gr protein bulunuyor.
    100 ml süt de 3 gr protein bulunuyor.
    100 gr yoğurt da 5 gr protein bulunuyor.

Saygılar.

TRmilitary bunu beğendi.
  4. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Bitkisel proteini saymamak diye bir şey söz konusu olamaz, gayet sayılır. O muhabbet aminoasit zinciri bakımından hayvansal gıdalar kadar tamamlayıcı olmadıklarından söylenilir esasen. Oysa bitkisel ürünler kendi içerisinde sadece ikililer olarak kombine edilirse bile besin değeri olması gerekenin çok üstüne dahi çıkabiliyor. Ki vejetaryen vücut geliştirmecilerin sayısı da hiç az değil, iş hemen supplement kullanımına yönelmeyip biraz araştırmaktan geçmekte...

legolas246 bunu beğendi.
  5. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    soya proteini hariç, bitkisel proteinler vücut tarafından %100 emilmezler. 100gram yulafta 12.5 gram protein olmasına rağmen vucut bunun küçük bi kısmını sentezler ve aminal değerleride çok düşüktür.

6. smntmbr

smntmbr Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    marketlerde satılan yumurtalarda 5 gr bile protein olduğunu düşünmüyorum. geçen carrefourdan aldığım yumurtanın üzerinde besin değeri olarak 2gr protein yazıyordu. şu an en ucuz 30 luk yumurta 10 tl olmuş artık sabahları protein tozuna yöneleceğim 5lb lik protein tozu 2 ay idare eder. zaten yumurta kabuğu soymaya gıcık oluyorum:D

7. TRmilitary

TRmilitary Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Ozaman siyah mercimek kuru fasulye ve nohutuda eklemeliyiz bu değerlere ?

Peki sadece antreman günlerinde kilo başına 1.5-2 gram protein alsak diğer günlerde off olduğumuz zamanlarda yemeyi içmeyi sallasak(sallasak derken yağlı,hamur işi felan değil) sadece yumurta tavuk felan hariç beslensek.Gelişim olmazmı ?

8. Tank Jr.

Tank Jr. Üye

Beğenileri:
    178
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    system engineer
    Yer:
    istanbul
    off günlerde gerekli mikratı almak çalıştıgın günlerde almak kadar önemlidir. hatta daha önemlidir.

demircan256 bunu beğendi.
  9. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    evet tamam bıtkısellerı saymayalım anladık pekı bırı bana benım nasıl gelıstıgımı anlatabılırmı :) lakto-ovo vejateryenım :) ve gunde hayvansal olarak sadece sabah 3 tam yumrta alıyorum ne yanı ben sımdı 46cm kolu 12gr proteınlemı yaptım :) cunku ole bır mantık cıkıyor ortaya :)

arkadaslar ole bır durum yok tabıkde gayette sayın bıtkısellerı hatta kesın sayın :) evet eksık olabılırler ama ya benım gıbı 2-3 bıtkısel kayngı kombıne edın yada sız vegan degılsınız zaten hayvansal ıle kombıne edın :) hem normalden cok daha ıy bır amıno profılı cıkıcaktır ortaya

ole %30 gıbı bır oranda yok tam sayın 100gr mercımekte 25 gr var dımı 25 yazın gunluk proteın hanesıne :) ama yanına en azından yarı yarıya baska bır kaynak ekleyın proteın ıcın kı eksık noktalar tamamlansın :)

kılo basına proteın konusu ıse tartısmalı ama bence pozıtıf nıtrojen dengesı saglanması yeterlıdır kas gelısımı ıcın :) yanı gunluk toplam kalorının %15-30 arasını proteınden alın yeter

gunde 2000kcal mı alıosun mesela gunde %20 alcan dıyelım proteın kı bunu sen belırlersın antrenmanına gore 100gr proteın alcaksın demktır bu . tabıkde kcal yetersız sadec ornek verdım sen kendın hesapla

bu arada off gunde beslnemeyı sallmak olmaz aynı sekılde proteın alman sart. ama az bır oranda dusurebılırsın

demircan256 ve R10 bunu beğendi.
  10. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    amatör sporcu olduğunu varsayarsak kilonun yaklaşık 1.5 ile 2.0 katı arası idealdir ama danny boy'un dediği gibi kandaki amino asit dengesini korumak daha önemlidir. mesela sen günde 150 gr protein alıyorsan bunları 3 öğünde 50 şer olacak şekilde değilde 5 öğünde 30ar olacak şekilde almalısın.

bu bir kenara, bir tam yumurtada yaklaşık 6 gr protein var diye biliyorum, beyazında ise yaklaşık 3.5 grama tekabül ediyor olması lazım yanlışım varsa düzeltin.

yulaftan ve bitkisellerden aldığın proteini elbette sayacaksın sevgili TRmilitary yoksa et tüketmeyen vatandaşlarımızın hepsi günde en az 15 yumurta filan yemek zorunda kalırdı :D

idmanın olmadığı günlerde nispeten daha az protein alabilirsin ama yine 1.5-2.0 aralığında kalmak ve bunları doğru bölmek kaidesi ile. örneğin idman gününde 150 gr protein alıyorsan off günde 120 gr civarına düşmekten çok büyük sıkıntılar doğmaz.

markalara göre değişmekle beraber bildiklerimi yazayım
    ayranın 100 mlsi genelde 3 gr protein içeriyor
    yoğurdun 100 gramı 5-5.5 gram protein içeriyor
    lor yine aynı şekilde 100 gr için 18-21 aralığında değişiyor diye biliyorum yanlışım var ise affola
    yumurtayı zaten belirttim 1 tam yumurta yanılmıyorsam (ve tabi baktığım kaynak ta yanılmıyorsa :D) 6.2 gr protein içeriyor, beyazı ise bunun 3.52sine sahip

yumurtanın besin değeri için tıklayın : http://www.kumbasaryumurta.com/yumurta_besin_tablosu.htm

Danny Boy ve demircan256 bunu beğendi.
  11. HiDYA

HiDYA Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    ya bu yulafı nerden buluyorsunuz?

12. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    marketlerde satılıyor diye biliyorum. aktarlarda da mevcut olması lazım.

13. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    nerdeyse her markette mevcut yulaf artık :) ama buyuk marketlerde kesın vardır :) ben mıgrostan alıyorum

14. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Değerli üyemiz;
    Başlığınız kilitlenip kapatılmıştır.

Kilitlenme Sebepleri :
    Daha önce benzer bir konu açılmıştır.

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/beslenme-le-lgili-en-ok-t11364.html

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/beslenme-ile-ilgili-tavsiyeler-t6.html

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/besinlerin-erikleri-100-graminda-t42.html

Lütfen 1 dakikanızı ayırarak forum kurallarını okumak için buraya tıklayınız

Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla
    BodyForumTR Ekibi

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş