günlük protein alımı,öğün atlanması??

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve calebkan tarafından 13 Haziran 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. calebkan

calebkan Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba beyler,

forumu uzunca süredir araştırıyorum biçokşey de öğrendim..fakat aklıma takılan birkac nokta var .yardımcı olursanız sevinirim..

öncelikle 1.82 -90kg lık bir bedene sahibim:)fitness a başlayalı 15 gün oldu ve bu protein alımı iyice kafamı karıstırmakta..şöyle ki,

bahsedildiği üzere kg basına 1.-1.5 gr lık bir protein alımı sözkonusu..kabaca hesapla 130gr lık bir proteine ihtiyacım var..

fakat iş yogunlugu nedeniyle sabah kahvaltı edememekteyim..öğle yemeği olarak da bir menüm yok sadece 4 dilim tam bugday ekmeği ile yapılmış zeytin ezmesi-peynir ve zeytinezmesi lor karısımı sandwich lerim var..günü bu şekilde geçiştirmekteyim..

iş cıkısı eve ugrasyıp 15-20 dk bir kahve içip salona geçiyorum ve antreman sonrası üzüm suyunu içtikten sonra eve gelip max 45 dk içerisinde akşam yemeğine oturuyorum..

dolayısı ile bu noktada şöyle bir durum cıkıyor ortaya

kahvaltı yok
    öğle yemegi geçistirme max 15gr protein
    spordan sonra aksam yemeği 30-40 gr protein

aksam yemeginde sorun yok istediğim kadar yüklenembılırım fakat öğün basına 40gr lık bır protein sentezleme olayı var sanırım..yanı ben aksam yemeginde 60gr protein de alsam vucut gün ıcınde alınmayan protein hesabını kapatmak yerine ,fazla gelen proteini dısarı atıcak..doğru mudur?ve doğruysa cıkan sonuc da şu olacak.

öğün geçistirdim diye alamadıgım protein mıktarını başka bir öğüne aktarsam bana bir getirisi olmayacak..yani kahvaltı ve ögle yemegınde alamadıgım proteini aksam yemegınde alsam bir getirisi olmayacak?

bu mantıkla da öğün basına almam gereken protein mıktarını arttırmam gereklı herhalde..yanı en azından kahvaltı yaparak 2 yumurtadan hesaplasak 20-25 gr protein almam mümkün..bununla beraber öğle yemegınde ki protein mıktarını bazı ılavelerle 25-30gr a cekmem mümkün..bu konuda ne yapabılırım?

birde mısal almam gereken protein mıktarı 130gr fakat o gün içerisinde farzedelım kı 60 gr aldım..ne olur?kaslar erımeye mı baslar hemen?vucudun buna verdıgı tepkı nedır?coğu kısının herhangı bır spor yapmasa da ıhtıyacı olan proteını alabıldıgını zannetmıyorum bu durumda kımse de kas kalmaması lazım ama durum böyle de degıl..vucut alınmayan eksık kalan proteın acıgını nasıl kapatıyor?karbon dan mı karsılıyor?karbon yoksa yağlar sonra kaslara mı yönelıyor?eğer durum yıne böyle ise hafıf şişman oldugumuzu varsayarsak yağlar bitene kadar protein acıgımız olmaz mı?

bu kadar yazıyı okuyup da cevap yazabılen herkese sımdıden tesekkur ederım..

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 12:56 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 12:17 ----------

birşey eklemek istiyorum..protein alımını arttırma amaclı arastırırken eti form kepekli bisküviler göüme carptı..üzerlerinde yazan değerlere göre 1 pakette 10 adet bisküvi ve 45gr ..toplam 7 gr proteine sahip..bu bisküvileri gün içerisinde atıstırsam bir getirisi nolur mu acaba protein alımı acısından..?

ve son birşey vucudun öğün basına 40 gr protein sentezledıgı düşünülürse saat bası veya 3 saatte bir protein alımı yapmak vucudun bunu sentezleyebılecegı anlamına mı gelıyor?

2. temogra

temogra Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    sigorta
    Yer:
    istanbul
    merhaba, senin günlük 135 -180 gr protein alman lazım. ayrıca bel çevreninde 91 cm olması lazım. erkeklerde boyun yarısı kadar bel çevresi idealdir. tahmınımcıde kilo problemin var gibime geldi. bu protein ihtiyacını ve tabiiki karbonhidrat ihtiyacını 6 öğüne bölmen gerekli. ayrıca sabah kahvaltısı çok önemli. zayıflayarak kas hacmini arttırmak istiyorsan, kahvaltı mutlaka gerekli. yeşil biber, tahıl gevreği, light ürünler ideal. eti form biskuvisini önermem. kahvaltı önemli, ara öğün elma, lihgt süt, öğlen yemeği işte yemek yitorsan salata yoğurt, ana yemek ama yazğsız olsun, ara öğün elma, tahıl gevreği, light süt vs, akşam spordan sonra yağsız yemek uygun. üüzm suyu, balık, tavuk, tahıl gevreği , kefir. kendine göre ayarlama yapman lazım. ama bence hesaplamalara çok girme. kendine göre bir program yaparsan zaten ayarlarken tüm hesaplamaları yapıyorsun :) kolay gelsin.

calebkan bunu beğendi.
  3. calebkan

calebkan Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    tamamdır teşekkürler,

kilo problemim var diyemem boya göre kilo biraz fazla 80kg olsam daha ideal ama fazla olan bu kilo pek sırıtmıyor..

aslında fitnessa başlama sebebim biraz zayıflayıp birazda normal bir vucuda sahip olmak idi..fakat antrenörüm kilo verme diyet hıc yapma diyor..üstüne de gıda takvıyesı al vs deyince bende başladım bu konuları araştırmaya..

öğünleri bölücez demek durmadan yiyeceğiz yani:) hayırlısı bakalım

4. temogra

temogra Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    sigorta
    Yer:
    istanbul
    ölçüm yaptırdınmı. kas yağ oranı önemli. mesela benim %4 yağ oranım fazla. normalde %10 olamsı gerekiyor. haa şöyle düşünebilirsin. ben diyet yapmıcam hacmim çok olsun iri olmak istiyorum dersen o zaman yemeğe devam ama yağ alma derim ben yinede.

calebkan bunu beğendi.
  5. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    günlük 60gr protein aldığımda noolur diye düşünme, gereksiz stres olursun...çekilmez.

bak ben sana yaptığım öğlen ya da ara protein öğünlerini yazayım:

1. hindili sandviç (yaklaşık 15 gr protein) yanına light ayran (5gr protein)
    2. light form bisküvi (yaklaşık 7 gr protein) yanına 2 adet konserve ton balığı (yaklaşık 40 gr protein)
    3. light kefir (yaklaşık 20 gr protein)
    4. 500 grlık light yoğurt, içine müsli (yaklaşık 30 gr protein)
    5. uno köy ekmeği üzerine yörsan böreklik lor peyniri (yaklaşık 40 gr protein), yanına light süt (yaklaşık 5 gr protein)
    6. 500 grlık light yoğurt, içine 1 ölçek whey protein (yaklaşık 40 gr protein)
    7. hiçbirşey yapamazsam, shaker'da 1 ölçek dymetize fusion 7 ve 500gr light süt (yaklaşık 40 gr protein)

çareler çooook...

yeter ki iste, vakit yaratırsın.

calebkan bunu beğendi.
  6. calebkan

calebkan Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0

ölçüm yaptırmıstım 1 ay kadar önce %17 idi yağ oranı ..dediğin gibi bel ve cevresinde yağlanma var ..

irileşmek istemiyorum amacım normal ölcüler..fit bir vucut yağdan her durumda uzak durmak gerek demek ki..

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 16:10 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 16:06 ----------

hımm cok sağolasın..bak bu tarz bulunabılır tarifler cok işime yarar..fakat bu kadar cok öğünü nasıl yerim bılemiyorum..bu yazdıklarından bazılarını uygulayabılırım..özellikle öğlen ve aksam 17:00 de yiyebilirim..ben üzerinde bir düşüneyim en verimlisi hangi kombinasyon olacak..çok sağol tekrar..
    (şu ton balıgı biraz ucuz olsa ne olur du)

7. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    sevgili calebkan, bunlar her gün alınması gerekenler değil; ara öğün ya da meal replacement denen alternatifler...

emin ol ben bunların hepsini bir günde yapmıyorum
    en fazla 2 tanesi :D

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 16:20 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 16:18 ----------

bak bu arada bir tane daha aklıma geldi.
    yine benim (genelde akşamları) yaptığım bir öğün alternatifi:
    200 gr böreklik lor peyniri ve yanında 200 ml light süt (toplam 45 gr protein)

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 16:23 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 16:20 ----------

tabii bir şey eklemem gerekli, yüksek kalsiyumlu gıdaları tüketirken o gün bol bol su içmeyi unutma, aklına geldikçe iç...böbreklerin için. karaciğerin için.

calebkan bunu beğendi.
  8. calebkan

calebkan Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0

oww tamamdır o zaman:)bende nasıl yapıcam diye düşünüyordum..çok işime yarayacak verdiğin öneriler cok sağolasın tekrar..

Sayfayı Paylaş