Günlük 210 Gram Protein Almak. Ama Nasıl?Hangi Besinler ile?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve GyMania tarafından 3 Aralık 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. GyMania

GyMania Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Günlük 210 Gram Protein Almak. Ama Nasıl?Hangi Besinler ile?

Hayvansal Proteinler;

1. Kırmızı Et ( 1 Kg. fiyatı : 15 YTL)
    2. Beyaz Et (1 Kg. fiyatı : 6 YTL)
    3. Balık (1 Kg fiyatı : Balığına göre çok değişken ancak 1 ile 50 YTL arası değişir)
    4. Süt (1 Kg. fiyatı 1.5 YTL)
    5. Yumurta Beyazı (Adedi : 0.15 YTL, Yaklaşık 35 Adet 1. Kg. Eşittir = 5.25 YTL)
    6. Peynir ve Lor gibi besinler (1 Kg. 4 ile 10 YTL arası değişiyor.)

Bitkisel Proteinlerden ve Karbonhidratlardan bahsetmiyorum burada. Onları bir kenara koyup direkt 250 gram proteini doğal olarak günlük nasıl karşılarız? hemde en ucuz yoldan?

Tespitlerim burada Sütün ve Yumurtanın en ekonomik Protein kaynağı olduğunu ortaya koydu. üçüncü sırada Beyaz Et ve son sırada ise Kırmızı Et var.

Sabah Kahvaltısında ;

10 yumurta beyazı (35 gram Protein)

Ara Öğün

150 Gram Lor (37.5 Gram Protein)

Öğle Yemeği

Tavuk Göğsü 150 Gram (37.5 Gram Protein)

Ara Öğün

Ton Balığı 150 Gram (37.5 gram protein)

Akşam yemeği

Biftek 150 Gram (50 Gram Protein)

Yatarken

0.5 Lt Süt ( 17.5 Gram Protein)

Şimdi bu yazdıklarımın toplamı 210 Gram Protein yapıyor. Günlük Masrafı ise;

Biftek : 2.4 YTL
    Yumurta 10 Adet : 1.5 YTL
    Lor : 0.90 YTL
    Tavuk Göğsü : 0.90 TL
    Ton Balığı : 4 YTL
    Süt : 0.75 YTL

Toplam : 10.45 YTL

Başka önerisi olan varmı? daha ucuza bu iş nasıl hallolur?

Zer0 ve DaBaR bunu beğendi.
  2. bukatto

bukatto Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara
    aslında bu kadar kasmaya gerek yoktu :lol:

bir ömür bunları hesaplamakla geçmez. sen alabildiğin kadar al proteini. rahat ol :lol:

3. okaysarac

okaysarac Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Grafik Tasarimci
    Yer:
    Istanbul
    Re: Günlük 210 Gram Protein Almak. Ama Nasıl?Hangi Besinler

Wallahi ciddi ciddi oturup çalışmışsın helal olsun derim..Hepsini uygulayamasamda şimdi print out yaptım arada uygulayacağım..Teşekkürler ;)

4. GyMania

GyMania Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Benim vucut ağırlığım 105 kg. Günlük 250 gram protein almam lazım. Ancak bir öğünde ortalama 35 gramdan fazlasını vucut işlemeden atıyormuş. O zaman da 6 öğünden fazla tüketmek lazım. Yani bir öğün daha fazla yemek lazım. Bunu nereye sıkıştıracağız? ben sıkıştıracak bir tek akşam yemeği ile yatmadan önceki saat aralığını buldum. Saat 7 de akşam yemeği yesek yatmadan evvel alacağımız öğüne kadar olasn sürede saat dokuz gibi bir öğün daha alabiliriz. O öğünde de 35 gram alsak toplamda 245 gram protein alırız.

Yani;

Sabah..... 35 gram
    Ara Öğün 35 Gram
    Öğle....... 35 gram
    Ara Öğün 35 gram
    Akşam... 35 gram
    Ara öğün 35 gram
    Yatarken 35 gram

Toplam 245 gram protein ve 6 aylık temel atma töreni sonrası gelişime hazır manyak kuvvetli bir vucut...

5. GyMania

GyMania Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Yine bu başlık altına kaliteli karbonlarıda ekleyeceğim . Öğünlere ilaveten tabi ki. Ayrıca kaliteli yağlarıda ekleyeceğim. tabi ki szilerde ekleyebilirsiniz. Kimbilir belki de örnek bir beslenme planı ortaya çıkar. Tabi ki diyet türü bir şey değil Hard Training yapmaya temel teşkil edecek bir beslenme planı.

Güç, Gelişim ve Kaliteli Kas yapımına dair bir beslenme planı istemezmisiniz? Paylaşın o zaman düşüncelerinizi...

6. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    35 gram kati bir sınır değil vücudun daha ağırsa daha fazlasını da işlersin zaten. Ayrıca yatmadan önce içilen süt forumda sık sık söylendi içerdiği şekerden dolayı insülini arttırıp, dolaylı olarak GH'u düşürüyor. Yatmadan whey ya da casein'e(peynir) yönelmen daha iyi olacaktır. Sütü sabah içersin. Yumurtanın sarısında da protein olduğunu hatırlatayım, bütün sarıları atma. Kilo vermeye çalışıyor olsan da 10 yumurtadan 2-3 ü tam olmalı.

boksbody, TheBest ve Salash bunu beğendi.
  7. GyMania

GyMania Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Dostum çok güzel yönlendirdin başlığı. Neden? Çünkü bu besinlerin hangilerini ne zaman almalı gibi bir soruyu elimine ettin veya başlattında diyebiliriz. Yani;

Sütü yatarken değil de sabah almalıyız çünkü ........
    Loru sabah değilde öğleyin almalıyız çünkü.....
    Beyaz eti ana öğün değil de ara öğün olarak almalıyız çünkü ........

gibi hangi besini hangi öğünde alırsak optimum fayda sağlarız gibi bir yöne kaydıralım bundan sonrasını. Elimizde ki materyal ve öğünler belli. Lütfen bu konuda bilgisi olan yukarıda sayılan besin maddelerinin hangi öğünlerde alınmasının optimum fayda sağlayacağını yazsın. Yada herkes yazsın bir şeyler ve tartışalım... Bence başlık güzel yerlere kayıyor. Saygılar yazanlara...

8. DEXTER JACKSON

DEXTER JACKSON Özel Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    Eger kaliteli proteinler varsa sana samimi söylüyorum 200gram protein bile sana yeter.

MaMBa bunu beğendi.
  9. GyMania

GyMania Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Dostum malzemeler yukarıda. Lor, peynir, süt, kırmızı et, beyaz et, yumurta....

Ben biraz evvel antremanı bitirdim ve 150 gram Lor ile loru macun kıvamına getirecek kadar yağsız sütü karıştırdım ve yedim. Şimdi de yatmaya gidiyorum. Yarın sabah 10 yumurta beyazı + 2 tane sarısı ile karışık bir omlet yapıp (yağsız tavada) yiyeceğim kahvaltı olarak. yanına bir iki mandalin ekleyeceğim. Belki tahin pekmez de olur. Ara öğün olarak Ton balığını seçtim. Öğle yemeğinde ise 300 gram kadar tavuk beyaz eti yiyeceğim. Ara öğün olarak yarım litre süt içeceğim. Akşam ise ALLAH ne verdi ise artık... Ama yatmadan evvel muhakkak LOR veya Beyaz Peynir... 8)

10. DEXTER JACKSON

DEXTER JACKSON Özel Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    Gymania , yukarda yazdigini biliyorum. Kaliteli Protein varsa derken sende varmi yokmu bilmiyorum ama eger varsa seklinde yazmadim. Hadi bakalim Protein avcisi seni :D ;)

11. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    harika bir baslık ve bilgi paylasımı.. gercekten tebrik ederim..

oncelikle tavuk hakkında bir şey diyecem.. kilosunu 6 ytlden daha ucuza bulmak mümkün.. (özellikle bütün halinde) bu da toplam harcamamızı biraz azaltabilir.. bir baska nokta da sütün kilo fiyatı digerlerinden daha ucuz olmasına ragmen 100 gram protein alabilecegimiz miktarının fiyatı (ort. 3 litreye tekabul ediyor) diğerlerine göre cok daha pahalı.. (ancak bu sütün cok kaliteli bir protein kaynağı oldugu gercegini degistirmiyor tabiki)

bunun dışında hangi protein kaynagını hangi saatlerde tüketmemizin daha olumlu olacagı konusunda herkesin tecrubelerini paylasması cok olumlu olur bence de..

kendi tecrübemi söylemem gerekirse yatmadan evel tükettiğim süt geceleyin uykumun sık sık bölünmesine ve uyku kalitemin azalmasına neden olmakta.. bu nedenle sütü kahvaltıda ya da öglen ara ögünlerde tüketmeye calısıyorum.. yatmadan evel uzun süre besleyici protein alımı olarak ise lor peyniri ve yagsız yogurt karışımını tercih ediyorum ki bu uykuma hiçbir olumsuz etki yapmıyor..

Berkay989 ve Pinky bunu beğendi.
  12. bukatto

bukatto Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara

daha önce de yazmıştım. süt GH yi düşürüyorsa, büyüme çağındaki çocuklara neden yatmadan önce süt içmesi öneriliyor o zaman?
    biri bana bunun cevabını verebilirmi?

bir de casein süt protein i değilmiydi?

Pinky bunu beğendi.
  13. conanthebarbarian

conanthebarbarian Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Acaba yağsız 73 kilo olan biri kaç garm protein işler, bir fikri olan varmı. tandem in tozunda laktoz var ve şeker bu tozda gh yi olumsuz etkiler mi?

14. qadir

qadir Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    38
    GyMania
    wücut günde sadece 50 gr protein sentezliyor 3 kilo et'te yesen 5 kiloda.
    amaç bunu işleyebilmek olmalı.unutma ki dinlenmen we antrenmanların iyi değilse günlük bir ytl masrafla protein ihtiyacını katlasan bile bu sana çok fazla yarar sağlamayacaktır.
    antrenman öncesi karbonhidrat , akşam son öğünde-sabahları we antrenmandan sonra protein alımı ile iyi dinlenme we yediğinin hakkını werdiğin antrenmanla bomba bir wücut olabilir.
    ayrıca tawuk göğsünde 1 kilogramında 200 gr ciwarında protein war.
    bunun yanında 5-10 yumurta beyazı zaten sana protein ihtiyacını sağlayacaktır
    tawuk göğüsü 5 ytl+ yumurta fiyat (ki burda 30lu paketlerde benim gibi stok yaparsan ewde :) )daha ekonomik bir beslenme şekli ortaya çıkıyor.
    ayrıca bence beslenmeye belirli para ayır.ayırdığın kadarıyla besin tüket böylece ince hesap yapmamış olursun.

15. qadir

qadir Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    38
    süt kemik gelişimi açısından iyi kalsiyum kaynağı.gelişme çağındaki çocuklara bu sebepten öneriliyor.(uzmanların yalancısıyım burda)
    ama büyüme hormonuna negatif etkisi warsa büyük yanlışlık tabiki.ki ben akşam yatmadan önce içilmeli mutlak diye bir telkin duymadım.

Pinky bunu beğendi.
  16. conanthebarbarian

conanthebarbarian Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Karışık birşeydi ama şöyle hatırlıyorum, belli bir miktar şeker alınca gh kıslır. Ama çokaz miktarın bir etkisi olmaz. Süt tede laktoz var şeker olarak. bir bardakın etkisi olmaz ama daha fazlası şekeri artırıp gh yi kısar teorik olarak. yatmadan önce süt içmenin gh yi kıstığına dair bir bulgu yokmuş ama teorisi var Laktozsuz süt içmeninde yararı yok çünkü laktozu başka şekere çeviriyorlar aynı tas aynı hamam :cry:

17. DarkWillBeDarken

DarkWillBeDarken Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    İnşaat Mühendisi
    Yer:
    Urfa
    arkadaşlar konu ve mesajlar mükemmel...
    dikkat ettiğim kadarıyla yemeklerde hiç ekmek yemeyeceğiz. doğru mu anladım? bir de her insan kendi ağırlığının 2.5-3 katı gr kadar protein mi almalı?
    bol proteinli çalışmalar diliyorum :)

18. GyMania

GyMania Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Konu güzel mesajlar güzel ancak neden devamı gelmiyor bende anlamıyorum. Ben elimden geldiğince bir şeyler paylaşmaya çalışıyorum ancak malesef bireysel bir spor olan vucut geliştirmenin bir çok gönülvereni sihirbaz. Yani sırlarını asla paylaşmak istemeyen kişiler. Bahaneleri de genellikle "bana yarayan antreman veya beslenme sistemleri sana yaramayabilir" tadında mesajlar.

Aramızda ki sihirbazların giderek azalması dileği ile...

Pinky bunu beğendi.
  19. DarkWillBeDarken

DarkWillBeDarken Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    İnşaat Mühendisi
    Yer:
    Urfa
    umarız sihirbazlar azalır da ben mesajıma yanıt alamadım yaf :) unuttu herhalde arkadaş: yemeklerde hiç ekmek yemeyecek miyiz? azaltmaya çalışırım ama yemeyince de aç kalıyorum yaf :)

20. EyeSeeYou

EyeSeeYou Özel Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    0
    bu konular daha evvel kerelerce konuşuldu, lütfen arama yapalım...yine de kısaca soruların cevabını vermek gerekirse:

- yatarken içilen sütün (sütteki kalsiyum) büyüme hormonu üzerine olumsuz etki yaptığına dair bir araştırma sonucu yok...bunu kim iddia ediyorsa, ilgili araştırma sonuçlarını bulsun öğrenelim... (yatmadan evvel içilen sütteki şekerin büyüme hormonu üzerinde olumsuz etkisi çok şişman insanlarda olabiliyor, ama bu konu dışı)

- "vücut bir kerede 30gr (veya 40-50 gr)dan fazla protein sentezleyemez, gerisini atar" vs vs gibi bilgilerin de dayanağı yok...bunu iddia eden ispatlamakla yükümlü olsa gerek...vücudumuz emme basma tulumba şeklinde çalışan bir mekanik değil, oldukça akıllı bir sistem...vücudun protein ihtiyacı, sentezi vs vs gibi konular üzerinde halen kesin net sonuçlar çıkmamış ve de araştırmalar devam ederken, bu tür dayanaksız iddiaları ortaya atmaktan kaçınmakta yarar var....

Sayfayı Paylaş