Günlük 1 litreye yakın süt içmek ?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Koc01 tarafından 1 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 14 üye.
  1. Koc01

Koc01 Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    Kayseri
    Günlük 1 litreye yakın süt içmenin bi zararı olur mu ?

2. DrBurakkk

DrBurakkk Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    28
    Herşeyin fazlası zarar derler sürün fazlası da bildiğim kadarıyla şişkinlik ve hazımsızlık yapar ayrıca sütün içinde bulynan karbonhidrat ve yağdan aldığın kalori de cabası

Koc01 bunu beğendi.
  3. Aranel

Aranel Üye

Beğenileri:
    611
    Ödül Puanları:
    123
    Sütteki D vitamini, kolestrol ve doymuş yağ testosteron üretimine yardımcı olur.
    Kilo almaya çalışıyorsan içebilirsin, hatta tam yağlı tüketirsen kalori arttırmana da yardımcı olur.
    Kilo vermeye çalışıyorsan, laktozsuz içersen fazladan karbonhidrat almamış olursun.

Koc01 ve Blonde bunu beğendi.
  4. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    Walla benim motor kaldirmiyor süt ü:)laktozsuz denedim yinede banamisin demedi.

Koc01, ch1vas ve Blonde bunu beğendi.
  5. 0xhex

0xhex Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    Koc01 bunu beğendi.
  6. byzantion

byzantion Üye

Beğenileri:
    72
    Ödül Puanları:
    38
    ishal eder insanı yaa :))

Koc01 bunu beğendi.
  7. 0xhex

0xhex Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    ben bi kac gun 700 800 ml icmistim oyle isal misal yapmadi bi sure sonra bikiyosun zaten :(

Sent from my iPhone using Tapatalk

Koc01 ve byzantion bunu beğendi.
  8. Koc01

Koc01 Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    Kayseri
    İlk vücutçulardan Clancy Ross , John Grimek gibi pek çok sporcu elde ettikleri başarıyı süte bağlıyorlar..

9. 0xhex

0xhex Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    3-4. günnden sonra hafif isal yaptı 500 ml ye indirdim günlük sıkıntı yok nesquik +tarçın da atıyorum bağımlılık yaptı yahu

Koc01 bunu beğendi.
  10. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Eğer sindirim problemin yoksa bir şey olmaz. Mark Rippetoe kilo almak isteyen sıska ergenlere günde 1 galon (3.8 litre) süt tavsiye eder. Bende günlük 1 litreden fazlası sıkıntı yaratıyor ama 1 litreyi, yarısı sabah yarısı akşam olunca sorunsuz içebiliyorum.

Koc01 ve eagle45 bunu beğendi.
  11. lordsoth

lordsoth Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    73
    Starting Strength'de ki gomad (3,8lt süt ) tavsiyesi güç arttırımı içindir, kim uyguladıysa ciddi anlamda yağ bağlıyor.

Koc01 bunu beğendi.
  12. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Rippetoe aslında şu anda kaç olduğunu unuttuğum bir yağ oranından sonra bunu yarıya düşürtüyor ama o sınır kolay aşılabiliyor sanırım.

Koc01 bunu beğendi.
  13. eagle45

eagle45 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Yani, bu miktar mı yağlandırıyor?

Koc01 bunu beğendi.
  14. umut_ozkan50

umut_ozkan50 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    Süt ve süt ürünleri kilo almak isteyen bir insanın olmazsa olmazıdır.Kilo vermek için uğraşıyorsanız laktozsuz süt tercih edebilirsiniz.İshal konusunda da yavaş yavaş içildiği takdirde birşey olmuyor.Ama her insan bünyesi ayrıdır.Genelleme yapılabilir mi bilmiyorum.Ben günde 2lt ye yaklaşık tüketiyorum.İlk dönemlerde bende de sıkıntı olmuştu.1 saat aralıklarla içmeyi denedim.Sorun ortadan kalktı.

Koc01 bunu beğendi.
  15. blastfire

blastfire Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Aşiri sut icmek kemiklerde fazla kalsiyum birikmesine neden oluyormus. buda kemiklere normalden fazla sertlik sagliyor ve daha kirilgan hale getiriyormuş. Bu dogru mudur acaba

huzur nerde ki

Koc01 bunu beğendi.
  16. 0xhex

0xhex Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    aynen oyle bende okudum gunde 1,500 mg kalsiyumum gecmemeliyiz diye

Sent from my iPhone using Tapatalk

Koc01 bunu beğendi.
  17. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Tam bu şekilde değil ama evet süt bilinenin aksine bir "kemik katili" olabiliyor! Birazdan yazı da yer alacak.
    Süt çok önemli bir besin maddesidir.
    Ben sevmediğim için maalesef hiç tüketemem, daha 20'li yaşlarda bıraktığımı hatırlıyorum...
    Belki de yoğurt delisi olduğum için süt'e pek gerek kalmıyor... :)

İlginçtir "dünyada bir başka canlının sütünü içen (bebeklikten sonra) tek canlı insandır!"

İnsan dışında bir başka memeli "bebeklik evresinden sonra" süt içmeye devam etmez. Bu sadece insana özgüdür. Bebeklik evresinde bir çok hayvan bir başka hayvanın sütünü içebiliyor bu durumu belgesellerde görmüşsünüzdür ve bebeklik evresinden sonra bu sona eriyor. "Sadece insan hayatı boyunca bebeklik evresinden sonra süt içiyor."

Peki şimdi sıkı durun Süt'ün kemiklerinizi eritebileceğini biliyormusunuz!!! Nasıl olur dediğinizi duyar gibiyim;
    Bakınız Prof. Dr. Osman Müftüoğlu ne diyor;
    Süt konusundaki olumsuz görüşler yalnızca laktoz intoleransı ile de sınırlı değil. Sütteki kazein maddesinin de -bir proteindir- alerjik etkilerinin olabileceği biliniyor. Sütteki proteinin büyük bir kısmı kazeinden kaynaklandığı için kazein alerjisi olan çocuklarda süt içmeyi takiben mide-bağırsak, solunum sistemi sorunları, cilt döküntüleri ortaya çıkabiliyor. Bu özellikle inek sütü içilmesini takiben daha sık görülen bir sorun. Orta yaş ve sonrasında da kazeinin sağlık sorunlarına yol açabileceğini düşünen geleneksel tıp uzmanları var.

Bana göre sürekli, düzenli süt içmenin yaratabileceği sorunların en önemlisi oluşturabileceği kemik problemleridir. Bu bilginin sizi bir hayli şaşırtacağını tahmin edebiliyorum ama elimizdeki verilere bakılırsa böyle bir ihtimal de oldukça yüksektir ve anlamı şudur: Süt içerdiği yüksek kalsiyum nedeniyle kemiklerin kalsiyum yapısını destekleyeceği yerde proteinden yoğun yapısı nedeniyle vücudun asidik yapısını arttırarak kemiklerden kalsiyum çekmektedir. Bu gözleme uyan pek çok kanıt var. Mesela hemen hemen hiç süt içmeyen fakir toplumlarda ya da çok az tüketen gelişme dönemindeki ülkelerde her yıl neredeyse 100 litrenin üzerinde süt tüketen ülkelerin kadınlarına oranla kemik erimesi problemine daha seyrek rastlanıyor. Örneğin sütten fakir beslenen Meksikalı kadınlar osteoporozla neredeyse hiç tanışmazken, her yıl litrelerce süt tüketen Amerikalı hanımlar osteoporozdan kıvranıyorlar! Kısacası süt muhtemelen kemiğe kalsiyum yüklemek yerine kemikten kalsiyum çalan bir hırsız işlevi görebiliyor. Sadece bu neden bile özellikle yetişkinlik çağındaki kadınların süt yerine yoğurt tüketmelerinin doğru olacağını anlatabilir.

Ayrıca tam yağlı süt yoğun doymuş yağ içeriği nedeniyle hem fazla kalori yükleyip kilo aldırabilmekte, hem de kolesterol seviyesini arttırabilmektedir. Oysa yağı azaltılmış ve kaymağı alınmış yoğurt için kilo verdiren ve kolesterolü azaltan bir besindir bile diyebiliriz. Diğer taraftan mayalı bir besin olan yoğurt probiyotik bakterilerden son derece zenginken sütün bu yönden de fakir olması onun besin değerini yoğurda oranla azaltmaktadır.

Ve süt ile ilgili birkaç olumsuz bilgi daha...
    Sütte bulunan kazeinin kanser gelişimini hızlandırabileceğini gösteren hayvan deneyleri var. Sütün kadınlarda yumurtalık kanserini, erkeklerde ise prostat kanserini arttırabileceğini gösteren yayınlar da yapılmış. Özetle özellikle yetişkinlerin hatta ergenlik çağındaki çocukların süt yerine yoğurdu tercih etmeleri daha doğru gibi görünüyor. Her gün 1-2 su bardağı kadar yoğurt sağlık için çok iyi bir destektir.
    Kaynak : Hürriyet (Prof.Dr.Osman Müftüoğlu)

Konu başlığı "Günlük 1 Litreye Yakın Süt İçmek"di. Her gün bir bir litre süt içmek haftalık ve ay'lık baz da değerlendirildiğin de çok yüksek bir oran. Daha az tüketilmesini öneririm. Ayrıca yağsız veya yarım yağlı/laktozsuz olacak şekilde tercih edilebilirse daha iyi olur.

Yoğurt da yarım yağlı veya yağsız şekilde tüketilmelidir. Ama en çok da yoğurt tüketilmelidir.
    .
    .

Koc01 bunu beğendi.
  18. Berkerion

Berkerion Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    Konya
    Prof bile "muhtemelen" diye konuşuyorsa daha ne diyim.
    24 -25 yaşına kadar günde bir litre süt içen bir kaç arkadaşım var ve görseniz inanmazsınız.o kemikler güçlü bünye dayanıklı, adam hasta olmamış hayatında yahu daha neyin "muhtemeleni" bu

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Koc01 ve Bodysoft bunu beğendi.
  19. discovery

discovery Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    28
    birgun yumurta zararli derler, birgun en faydali besin olur. bunun gibi bir suru ornek var. sute geldi simdi sira. sutte kemik eritiyorsa yuh artik. her kafadan bir ses cikiyor. insanlar neye inanacagini sasirdi.

GT-S5830i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Koc01, Bodysoft ve Berkerion bunu beğendi.
  20. mserkanxxx

mserkanxxx Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    38
    Arkadaşlar güzel paylaşımlar yapmış bilimsel verilerle benimki biraz tecrübe ve düşünce tarzında ; bir söz vardır azı karar çoğu zarar diye bence bu her konuda geçerli spordada beslenmedede, besinleride ayarında tüketirsek faydasını görürüz abartırsak vucüdumuzu boş yere yorarız bence günlük 500 ml-1lt arası normaldir yıllardır bu düzeyde süt içerim hiçbir zararını görmedim 30 yaşımdayım doktor yüzü görmedim çok şükür dişlerimde tek bir dolgu yok mesela ben bunda küçüklükten beri tükettiğim sütünde faydası olduğunu düşünüyorum(ufak tefek şeyleri saymıyrm)

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Koc01 ve Bodysoft bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş