Güneşsiz Bronzlaşma

Konusu 'Kişisel Bakım' forumundadır ve Despo tarafından 28 Haziran 2006 başlatılmıştır.

 1. Despo
  Offline

  Despo ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  30 Mart 2004
  Mesajlar:
  7.961
  Beğenileri:
  6.075
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Danimarka
  [​IMG]

  Bronzluk, porselen tenlerin geçerli olduğu günlerde güneşlenerek tenini bronzlaştıran Channel'den bu yana vazgeçilmesi zor bir alışkanlık haline geldi.Zaman zaman moda akımları porselen tenlerin beyazlığını geri getirmek istese de, bu hiç bir zaman gerçekleşmedi.Sonuç; ille de güneşin sıcaklığına doymuş bir ten..Hem sağlıkl görünmek, hem de egzotik bir güzellik kazanmak için.Tatil zamanı yaklaşırken kimileri tenlerini renklenridmek için güneşe çıkacakları günü beklemeyi tercih ediyor, kimileri plaj mevsimini bronz bir tenle açmak için solaryum seanslarına başlıyor, kimileri de en masum bonzlaştırıcı olan autobronzant, başka bir deyişle bronzlaştırıcı kullanmayı yeğliyor..


  Solaryumlar her mevsim biraz daha geliştirilmiş, daha konforlu ve donanımlı olsalar da masumiyetleri hala tartışılıyor.Bronzlaştırıcılar ise prensip olarak bir makyaj malzemesinden farksızlar, bir kaç saatte tene bronz bir renk veriyorlar.Elbette onların da her yıl formülleri biraz daha geliştiriliyor, artılar kazandırılıyor.Tek sorun, bedenin her yerine eşit ve kusursuz bir renk bütünlüğü sağlamak.İşte bu noktada, devreye arındırıcılar giriyor.


  Bronzlaşma ve bronzlaştırıcılar....

  Güneş ışınlarının artık sakıncalarını çok iyi biliyoruz.Brozlaşma, cildin kendini güneş ışınlarına karşı savunmasıdır.Epiderm tabakasında süzücü bir madde olan melaninin, güneş ışınlarıyla harekete geçerek çoğalması sonucunda bronzlaşıyoruz.Yan, güneş altında doğal olarak brozlaşmamız, cildin alt tabakalarında geröekleşiyor.Güneşsiz bronzlaşma ise, kullandığımız ürünün cildin sadece üst tabakasında, yani ölü hücrelerin biriktiği dış yüzeyinde sağladığı bir renklenmeden başka birşey değil.
  [​IMG]

  Ürünün içerdiği maddeler, cildin üst tabakasında keratin ile buluştuğunda bir etkileşim ve tepki yaratıyor.Sonuçta etki-tepki sayesinde de renklenme gerçekleşiyor.Ancak bu oluşum hemen kendini göstermiyor.Ürünü sürdüğünüz zaman renklenmenin gözle görünür hale gelmesi için belli bir sürenin geçmesi gerekiyor.Görünürde güneşsiz bronzlaştırıcıların tek işlevi bu.Ancak yeni kuşak güneşsiz bronzlaştırıcı ürünlerinin dokuları, kokuları ve formülleri de geliştirilerek birer bakım ürününe dönüştürüldü.Sıra geldi uygulamaya..


  Bronzlaşmada arındırıcıların işlevi....


  Cildin her zaman ölü hücrelerinden arındırılarak derinlemesine temizlenmeye, gözeneklerinin açılarak salgılarını sağlıklı bir şekilde yapmaya ve üzerinde biriken günlük kirlerden ihtiyacı var.Ayrıca hücre üretiminin canlandırılmasında da önemli rol oynuyor, arındırma: Bazal(alt tabakada) bölünme yoluyla çoğalan hücreler cildin üst tabakalarına doğru yükseliyor.Ancak giderek yaşlanan ve tembelleşen hücreler cildin üst tabakasına ulaştıklarında birbirlerinin üstüne yığılarak hareketsiz bir tabaka oluşturduklarında, yaşlı hücrelerin kendine yer açmasını bekleyen ve bir an önce yukarılara tırmanmak için sabırsızlanan genç hücrelerin önüne de boğucu bir duvar çekmiş oluyorlar.Cilt bazen de kendini korumak için ölü hücrelerini kullanıyor.Özellikle cildin baskı gördüğü yerlerde bunu görebiliyoruz; dizlerde ve dirseklerde olduğu gibi.

  İşte ölü hücrelerin cilt yüzeyinde eşit olmayan dağılımı, bronzlaştırıcı kullanımında lekelere ve dalgalanmalara yol açıyor.Bu nedenle cildin doğal bir renk alması için bronzlaştırıcı ürünümüzü kullanmadan önce iyi bir arındırma yapmanız gerekiyor.Kusursuz bir bronzlaşmanın en önemli koşuludur bu.Arındırma, bronzlaştırıcının uygulanmasından bir gün önce yapılmalıdır.

  Broznaştırıcıların uygulanması....


  Bronzlaştırıcı ürün, tamamen temizlenip üyüce kurulanmış bir cilt üzerine uygulanmalıdır.Koyu bir renk elde etmek için yoğun ürün kullanımına gitmeyin, ince bir tabaka halinde eşit miktarda ürünü cilde yaydıktan sonra bekleyin.Koyulaştırmak için uygulamayı dilediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz.
  Ürününüzü uyguladıktan hemen sonra ellerinizi ve tırnak içlerini iyice temizlemelisiniz.Aksi taktirde özellikle avuç içleri ve tırnak içleri kirli kalır.Ayrıca ürününüzü açtıktan sonraki iki ay içerisinde tüketmelisiniz.Bronzlaştırıcı kullanmanız, günlük bakım ürünlerini kullanmanızı etkilemez.Ancak bu tür ürünlerinizi bronzlaştırıcı ürününüzden yarım saat önce kullanıp cildinize iyice nüfuz etmesini beklemeniz gerekiyor.

  Eğer tüm vücudunuza bronzlaştırıcı uygulamak istiyor ve kendinize güvenmiyorsanız, bir profesyonelden yardım alabilirsiniz.Güzellik enstitülerinin vücut bakım programlarında bronzlaştırıcı uygulamaları da bulunuyor.

  Yüzünüze uygularken de parnağınızla burnunuzun üzerine, alnınıza, elmacık kemiklerinin üzerinde birer damla ürün sürün ve ürünü alnınızdan saçlarınıza, yanaklardan yüzünüzün dışına, burnunuzdan yanaklara ve çenenizden boynunuza doğru ince bir tabaka halinde eşit olarak dağıtın

  Kaynak: L'officiel 2004/5 s.98-99
  Yazan: Aydan Sümercan

  ---------------


  MILLIYET :
  Güneşsiz bronzlaştırıcılar çeşitlendi

  Güneşe çıkmadan hemen bronzlaşmak ve bronzluğunuzu uzun süre korumak isterseniz, piyasada size yardımcı olacak pek çok ürün var. İşte örnekleri...

  Bulutlu havalar ve yağışlar yaz mevsiminin geldiğini hissetirmese bile birçoğumuz tatil programları yapmaya, hangi havuzun ne zaman açılacağını soruşturmaya başladık. Cildimizi güneşe alıştıra alıştıra bronzlaşmamız, saat 11.00 - 15.00 arası güneşin zararlı ışınları altında uzanıp yatmamamız gerektiğini artık biliyoruz. Çünkü bu ışınlar sadece cilt lekelerine değil, kansere de yol açıyor. İlle de hemen bronzlaşmak ve bronzluğunuzu bütün yıl boyunca korumak istiyorsanız kozmetik firmaları size bu fırsatı veriyor.
  Vitrinlerde boy gösteren güneşsiz bronzlaştırıcılar bu yıl daha da çeşitlenmiş. Bazı markalar yüz ve vücut için ayrı güneşsiz bronzlaştırıcılar üretmiş. Bazı ürünler ise hem yüzde hem vücutta kullanılıyor. Birçok ürüne koruma faktörü ve cildi nemlendiren, bakım yapan, yaşlanmaktan koruyan aktifler de katılmış. Güneşsiz bronzlaştırıcılarda en önemli aktif madde DHA (dihidroksi aseton). Buna başka maddeler de ekleniyor. Her markanın, ürünlerin içeriğindeki aktif maddeleri kendi laboratuvarında özel bir teknikle hazırladığını belirten Azim Pazarlama Halkla İlişkiler Sorumlusu Ece Dökmeci, "Bu aktif maddeler pigmentleri harekete geçirir. Güneş ışınlarının cilde değidiği andaki gibi pigmentler renk salgılamaya başlayarak bronzluk oluşturur," diyor.
  Dökmeci'nin verdiği bilgilere göre, ürünlerinin içeriği ve yapısı tüm cilt tipleri göz önüne alınarak hazırlanıyor. Bu yüzden yapıları ince ve yağsız. İster jel, ister krem yapısında olsun ürünler yağlı ciltlerde gerginliğe yol açmıyor. Dökmeci ayrıca şu bilgileri veriyor: "Güneşsiz bronzlaştırıcılar temiz cilde tonikten sonra sürülür. Başka bir ürünün üzerine sürülmez veya sürüldükten hemen sonra üzerine başka bir ürün uygulanmaz. Üzerinde sadece yüz için olduğu belirtilmişse, göz çevresi hariç yüze ve boyna eşit miktarda elle uygulanır. Makyaj ancak üç saat sonra yapılabilir. Daha bronz bir görünüş için ürünler gün içinde veya her gün tekrarlanabilir." Uygulamadan sonra ellerin çok iyi yıkanması gerekiyor.
  Ürünlerin formüllerinde bulunan E vitamini, cildi erken yaşlanmaya karşı koruyor. Hidrolipid kompleks, doğal bir amino asit olan beyaz orkide özü, glikol cildin nem dengesini ayarlıyor, yumuşaklığını ve esnekliğini sağlıyor. AHA (alfa hidroksi asit) türevi ise bronzluğun tüm cilt yüzeyinde aynı oranda kalmasını sağlıyor. Bazı ürünlerde koruyucu bir filtre de var. Örneğin; bu koruyucu faktör Orlane Auto Bronz ve Lancaster Quick Action Self Tan Spray'de 4, Lancaster Precise Color Self Tan For Face'de 6, Stendhal Varese Flash Bronzant ve Shiseido Self Tanning Protective Face Cream'de 8, Dermalogica Protective Self Tan'de 15. Bronzlaşma, genelde 2 - 4 saat içinde başlıyor. Bu süre Lancaster'in Precise Color Self Tan For Face SPF 6 ve Quick Action Self Tan Spray SPF 4'ünde 20 dakikaya, Helena Rubinstein Golden Beauty Tan Express'de bir saate indirilmiş.

  Ürünler
  Güneşsiz bronzlaştırıcılar
  Dermologica Protective Self Tan Express -
  Helena Rubinstein Golden Beauty Tan Express -
  Lancaster Precise Color Self Tan for Face SPF 6 -
  Lancaster Quick Action Self Tan Spray SPF 4 -
  Lancome Eclat Dore Sans Soleil -
  Lancome Sprey Express Ensoleillant -
  Lancome Lait Bronzant -
  Lancome Spray Bronzant -
  Lierac Soin Autobronzant -
  Nivea Sun Güneşsiz Bronzlaşma (yüz) -
  Nivea Sun Güneşsiz Bronzlaşma (vücut) -
  Orlane Auto Bronz -
  Shiseido Self Tanning Moisturizing Gel -
  Shiseido Self Tanning Protective Face Cream -
  Stendhal Varese Flash Bronzant -
   
 2. ARWENPOWER
  Offline

  ARWENPOWER Üye

  Katılım:
  18 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  138
  Beğenileri:
  20
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Fitness ve Aerobic antrenör
  Yer:
  avrupa
  Aslında güneşsiz bronzlaştırıcıları tavsiye etmiyorlar çünkü içindeki boya deriye zarar da verebiliyor. yazın kullanmak daha kötü. Mesela kremi sürüpte güneşe çıkmak derinin rengini başka şekle sokuyor ve deriyi yıpratıyor. En iyisi yazın düzgün koruyucu kremlerle bronzlaşmalı ve kışında ayda bir kere 20 dakikalık normal yada ileri düzey ışınlarda solariuma girmeli ve bu şekilde bronzlaşma kaybolmuyor. Allahtan benim böyle bir derdimde yok. Bronzlaşma derdi olanlara bu sözlerim :)
   
 3. Blues
  Offline

  Blues Üye

  Katılım:
  21 Şubat 2008
  Mesajlar:
  136
  Beğenileri:
  48
  Ödül Puanları:
  0
  Ben Dove'un urununu kullandim. Gelen tepkiler genelde "neyin var, hastalandin mi?" seklinde olunca kullanmayi biraktim. Esmerlemekten cok sararmistim.
   
 4. yalnızkovboy_89
  Offline

  yalnızkovboy_89 Üye

  Katılım:
  5 Nisan 2009
  Mesajlar:
  921
  Beğenileri:
  382
  Ödül Puanları:
  73
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Endüstriyel Otomasyon
  Yer:
  İstanbul
  Aynı sorun bende de oldu bidaha otobronzan türü şeyleri asla denemedim o yüzden.O tür şeyleri kullanmadan önce peeling yaptırmak gerekiyormuş ki renk tam olarak vücuda otursun ve dalgalı bi şekil almadan her yer eşit renk olsun.Belkide ondan öyle oluyor ama çok uğraştırıcı şeyler bunlar en iyisi zamanın varsa güneşlenip doğal bronzlaş, yoksa solaryum...
   

Sayfayı Paylaş