günde 5 yumurta zararlı mı?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve xfactory9025 tarafından 12 Ekim 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 31 üye.
  1. xfactory9025

xfactory9025 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    body hocasının önerisiyle günde 5 tane (sabah 3 akşam 2) yumurta yiyorum (tam) arkadaşlarım bunun vücuduma zararlı olacağını söylüyorlar çok abartıyolar sarısıyla birlikte yiyorum sarısını sevdiğim için kolayca yiyebiliyorum.İleride bir sorun çıkarır mı acaba?
    Not:Kilo almaya çalışan birisiyim

Coyote bunu beğendi.
  2. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Bende her gun yumurtayı tam tüketirim üstelik bazen 5 bazen 7 taneye kadar çıkıyorum.

Ancak yumurta tuketımı yaparken, yumurtayı yumurtlayan tavukların nasıl beslendiği önemli.

Doğal ortamına yakın bir ortamda beslenen tavukların yumurtası gunde 7 taneye yakın yiyebilirsin. Bunuda neye dayanarak söylüyorum 55 yaşlarında bir presörün yaptığı deneye bağlı kalarak konusuyorum .

öyle yumurtalar diyerlerinden daha pahalıdır. Ancak çok daha sağlıklıdır.

Köy yumurtası bulabiliyorsan bu harika.

Yumurtada bulunan kolesterol çok daha hızlı kas kazanmamızı sağlar. Ayrıca koroner kalp hastalığı konusunda kolesterolün oranı yüzde3 tür. Dikkat etmeniz gereken kalsium sigara alkol ve bir uyuşturucu olan şeker konusudur.

Son düzenleme: 12 Ekim 2010
  3. Ayberk.K

Ayberk.K Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Ben sabah 5 akşam 7 tane yiyorum. Sabah 2 sarı akşam da 1 sarısını yiyorum sadece.

4. angel_f!re

angel_f!re Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    38
    yumurtadan mı bilmiyorum ama benim kollesterol çıktı geçen ay. üst sınır 100ken 170 civarı
    Onun yerine sabah 100 gramdan fazla lorla 1 yumrtayı tavada pişiriyorum.Çok az yağ kullanıyorum. Tadı gayey güzel.Tavsiye ederim :)

5. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Yumurta kan kolesterolünü ve trigliseritleri (kan yağlarını) düşürür beslenmende şeker ve unlu gıdalara rafine urunlere yer veriyormusun? tatlıyı çok severmısın?

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 23:43 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 23:38 ----------

Sabah 4 aksam 3 tam yumurta yesen daha iyi olur diye dusunuyorum

6. ruthlesss

ruthlesss Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    Bir adet yumurta sarısı insanın günlük kolesterol ihtiyacını karşılar. Aşırı kolesterol damar,kalp,karaciğer .. hastalıklarına yol açar. Örnek : Aşırı yumurta yediğiniz zaman alerji olursunuz.Nedeni de karaciğere çok yük binmesidir. Bence 5 yumurta sarısı vücuda çok zararlı.

7. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123

Kolesterol zaten karaciğerde yapılıyor. Gunluk 2500 miligram kadar kolesterol karaciğerde yapılıyor.

Aşırı kolesterol insanı hasta yapmaz. Kolesterol yapı taşıdır ve hücre içinde bulunur zaten. D vitamini testosteron Quenzim 10 safra asitleri yapımı için kolesterol gerekir. Özellikle sporcularda kolesterol tüketimi daha fazla olmalı.

Ayrıca siz eksik kolesterol tükettiğinizde yavaş yavaş gençliğinizide bitirirsiniz.

Ayrıca siz istediğiniz kadar kolesterolden yüksek beslenin kırmızı etler yiyin iç yağları yiyin tereyağları tüketin.

Kolesterolün damarları tıkama oranı :

aterom plağındaki bileşenler:
    Kalsiyum % 50, makrofaj ve hücre kalıntıları % 45, kolesterol % 3

Gördüğünüz gibi Kolesterol damar tıkanmasında yüzde3 lük bir rol oynuyor? Öyleyse bizim damarlarımız nasıl tıkanıyor?

Ateroskleroz oluşmasındaki en buyuk sorun unlu ve rafine gıdalar rafine edilmiş her turlu ürün tüketimi yapmak sigara içmek alkol kullanmak basit şeker uyuşturucusunu aşırı kullanmak ile başlar.

Dusundugunuz gibi yumurta yiyince vücudunuz hasar görmez aksine vücut fonksiyonlarınız son derece işlevsel hale gelir. karaciğeri korumuş olursunuz hormonlarınızın yapımı eskisine oranla daha fazla artar gücünüz kuvvetiniz rafine urunlerle beslenmeye oranla daha fazla artar.

yani bu kolesterol masalları ile ilgili bir yazı daha var onuda bulup öğrenmenizi isterim.

Ayrıca kolesterol içeren süt ürünleri tüketen senegal kabilelerinde kalp hastalığına hiç rastlanılmamıştır. günde ortalama 6-7 litre çiğ süt içiyorlar ve yarım kilo et yiyorlar.

Massai kabileside gunde 3-4 litre çiğ süt ve 1 kilodan fazla et tüketiyorlar. Buna rağmen kalp hastalığı yaşayanların oranı sıfır.

Ancak massai kabilesinde modern hayata geçiş yapanlarda kalp hastalıkları görülmeye başlıyor.

Yani yediklerimiz ne kadar doğal olursa o kadar iyidir kolesterol içermesi özellikle kas kazanımındada büyük rol oynar.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 00:34 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 00:21 ----------

nutrition and psychical degeneration kesinlikle bu kitabı internet uzerinden bulun ve sonuna kadar okuyun.

beslenmenin kitab-ı mukaddesi cidden.

yazarıda weston a. price

Butun dunyayı gezmiş bir diş hekimin beslenme uzerine gördükleri konusu ve çok önemli bir konu.

Son düzenleme: 13 Ekim 2010
    andromedia, spine ve magicbaris bunu beğendi.
  8. demir00

demir00 Özel Üye

Beğenileri:
    1.316
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Istanbul

http://gutenberg.net.au/ebooks02/0200251h.html

offtopic olacak ama: Coyote, senin bu konulardaki bilgin nereden geliyor? Bu tip kitaplaro okumandan mı yoksa universitede bu isin ilmini falan mı okudun?

spine bunu beğendi.
  9. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Akademik olarak eğitim almadım tabiki ancak beslenme bilimine ilgim çok arttı.

Neden kilo aldıgımı sorgulamaya basladıktan sonra birşeyler ters gittiğini biliyordum özellikle bana dayatılan yağsız beslen konusu oldukça saçma gelmeye başlamıştı. Hemen hemen butun doğal gıdalar yağlıydılar. Bunda bir iş var diye dusunuyordum her zaman. Biz insan oğlu olarak doğalmı beslenmeliyiz yoksa kendi yaptıgımız rafine ettiğimiz ürünlerimi kullanmalıyız.

Derken yavaş yavaş araştırmalara koyuldum. Hem spor yapmaya başladıgımda 120 cm olan bel çevremin nasıl oldugunu dusundum.

Ben hiç yağlı yemek yemiyordum üstelik yumurtayıda sabahları 1 tane falan yiyordum e yağıda zaten hiç kullanmıyordum ne yapıyordum ben peki nasıl bu kadar kilo almıştım.

Sora içtiğim coca colalar cipsler nutellalar vs alkoller aklınıza gelecek butun rafine gıdalara küstüm.

Araştırmalarım yavaş yavaş netlik kazanıyordu tabi bende idmanlarımı aksatmıyordum işimde olan başarım artmaya basladı.

Sonunda kilit ismlere ulaşmayı başardım. Yüzde doktordan 97si kolesterolün zararlarını savunurken neden 3 tane profesör yararlarını sayıyordu.

Daha sonra bu profesörü takip etmeye basladım aynı zamanda sürekli yeni kaynaklar arıyordum.

Çevremdeki insanların yağ tüketmemelerine rağmen göbekli olmaları olayını iyice anlamıştım artık. Suçlunun yağlar olmadığı apaçık ortadaydı.

Ketojenik diyetlerle tanıştım bu benim için milattı.

Bu göbekli insanlar kolesterolden korkup duruyorlardı oysa su anda gunde 2000 mg kadar kolesterol aldıgım halde fit bir fizik yakaladım. Çevremde kolesterolden korkup yumurtayı yemeyen ona rağmen ekmek makarna pilav bulgur allah ne verdiyse götüren coca colan sigara içen insanlar var. Onlara göre kolesterol suçluydu.

Dedimki bu işte bi yanlışlık olduğu kesin adam doğru duzgun et yememiş süt içmemiş madem bu ürünler zararlı nasıl oluyorda bu adamlar ayı gibi olmuşlar.

Daha sonra şekeri hayatımdan cıkarmaya karar verdım sabahları tamamen doyana kadar patlayana kadar yağlı besleniyorum yanında çok az oranlarda karbohidratta alıyorum ancak ona rağmen kilo almamaya basladım.

Genellikle Kompleks karbohidratları sınırlı tuketiyorum 10 ay öncesine oranla miğdem yok oldu diyebilirim.

Bu bir hayat biçimi kısaca yani Samburular ve massailer yeni zelandalılar doğal ortamlarında rafine gıda bulamadıkları için sağlıklılar.

Şimdi ufkum dahada genişledi ve bu iş çok hoşuma gitti daha çok araştırma yapıyorum insan vücudunu daha iyi tanımaya çalışıyorum.

eğer imkanlarım olsaydı daha önceden bu bölümü okumak isterdim.

Çünkü insanlar birbirlerinden görerek daha çok yanlış yapıyorlar.

Doktorlarında buyuk cogunluğu hata yapıyorlar.

Bir çoğumuz yağ yakamamaktan şikayetçiler bende şikayetçiydim bu sorunumu nasıl çözdüm sanıyorsunuz. Tabiki daha fazla yağ tüketerek ama karbohidratı sınırlandırarak ve şeker uyuşturucusunu kullanmayarak.

yani daha paylaşacağım çok şey var çünkü bunlar çok önemli, veriler.

Adam salonda deli gibi uğraşıyor kas kazanıcam diye umudunu tozlara amino asitlere bağlamış durumda.

Oysa atalarımızın güclü olmalarının kas yapılarının iyi olmasının sebebi amino asit ve proteinlermiydi.

daha ortaya çıkarılacak çok konu var.

Ayrıca ülkemizdeki diyetisyenler tam katl-i vacipler.

Kolesterol o kadar onemli bir konuki yaşlanma ile ilgili direk ilgisi var. yetersiz kolesterol tüketimi insanı mahvedebilir.

ayrıca birşey daha ekliyim protein olarak aşırı zengin besleniyorum böylece ve çokda ucuza geliyor.

Son düzenleme: 13 Ekim 2010
    andromedia, spine, jackmaldow ve diğer 11 kişi bunu beğendi.
  10. tolgaozc

tolgaozc Yeni Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    38
    güzel yazı coyote
    bende 3 sabah 3 öğlen yerım tam tek sıkıntım iştah kesmesi :)

11. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    12 yedigim oldu benim gun geldi kolestrol den bende korkmuyorum

coyote aynı yazıları bende takip ediyorum

sadece diyetisyenler degil doktorların cogu katli vacip

12. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    evet doktorlarda tıbbi açıdan insanları bilgilendirme konusunda yetersizler. Öncelikle hemen insanlara ilaç karalıyorlar ve tek suçlu yağ ve kolesterolmüş gibi görüyorlar.

Bu sebeple akademik makalelerin hiç birinde hidrojene edilmemiş doymuş yağların insan sağlığına zarar verdiği ile ilgili bir makaleye bile rastlayamassınız.

bu gun hayvansal doymuş yağlar kalsium taşınmasında bile çok öneme sahipler.

Ataersklerozu ilk önce yaşayacak insanların aşırı rafine urun tüketen ve yetersiz kolesterol tüketen kişiler olacağını sizlere rahatlıkla söyleyebilirim.

Güç sporlarında kesinlikle karbohidrattan daha büyük öneme kolesterol içeren gıdalar ve yağlar sahiptir.

Salonda ağir bir antremandan çıktıktan sonra birininin dikkatını çekmiş ve bana hangi suplementleri kullandıgımı sordu. bende suplement kullanmadıgımı gunde 10 tane yumurta tam kırmızı et yağlı et ve süt tükketiğimi tavuk tukettıgımı daha az karbohidrat tükketiğimi söyledim.

direk ağzina sakız olan kolesterol var ve sen iyi beslenmiyorsun muhabbeti oldu.

dedim eğer ben iyi beslenmiyorsam nasl kas kütlem gelişti? ben nasıl 70 kg ile benchpress yapıyorum nasıl deadlift kilomun iki katı ile yapabiliyorum .

yani bu ön yargılardan kurtulmassak eğer ve doğru bilgiye ulaşamassak kas kütlesi arttırma konusundada sıkıntı yaşarız ve sonuçta tozlar ve haplar ilaçlar olmadan bir çok insan spor yapılacağını bile dusunemez haldeler.

oysa hayvansal gıdaları arttırdıgımızda çok kaliteli kas kütlesi elde ederiz.

kolesterol aynı zamanda gençlik iksiridir.

mertcx, bravehearts, magicbaris ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  13. muro-van-kenobi

muro-van-kenobi Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    murat
    Yer:
    ankara
    Diyetten ve spordan önce kolesterolüm 238 di
    Diyetten ve spordan sonra hergün 1 tane yiyorum 1 ay geçti ve kolesterolüm 168 e düştü(kötü kolesterol). Sporla kolesterolümü düşürdüm ve yumurta kesmeden. Ben de katılıyorum kolesterole etkisi olmadığının.

14. demir00

demir00 Özel Üye

Beğenileri:
    1.316
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Istanbul
    Zaman ayırıp cevap verdigin icin tesekkurler. Sen cogunluktan farklı seyler savunuyorsun. Sayende bir de bu ise farklı acıdan bakanlar hakkında fikrimiz oluyor...

15. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Bu işin aslında farklı bir yönü yok, bu sporu ciddi anlamd yapan sporcuların yağ yada kolesterol korkusu olmaması gerekiyorki o kadar iri kütleye sahip adamların beslenmesi gerçektende çok zengindir

Ancak yanlış anlaşılma nerede baslıyor?

haftada 3 gün ağirlik çalişan biri ve haftada 2- gun kardio yapan biri atlet gibi beslenmeye basliyor. Sonuçta güç kazandıkça daha çok karbohidrat yiyor kasların uzeri yağlar ve suyla örtülüyor. kişi gerçekten iri bir görüntüye sahip oluyor ama yükselen insulin değerleri alınan fazla tuz kazanılan 3-5 kg yağ dokusunu kaybediyor.

oysa dusuk karbohidratla beslendıgımızda kaslarımız eriyip gitmez.

dusuk derken gunluk kilox 2 yada 2.5 gram ve bunun ancak 20 gramı sekerden gelmeli.

ancak enerji metabolizmasında yağların önemi çok büyük oldugundan sporcular insulini aşırı derecede yükselterek vücut yağının kullanımını engelliyorlar.

Bu kas gelişimi içinde önemli kaslar gelişirken sadece karbohidrattan gelen enerji kullanılmaz yağlarda kullanılır.

Bununla ilgili büyük araştırmalar var.

Özellikle son yıllarda sporcuların ölümlerinde rafine gıdaların önemli rol aldıgı dusunuluyor.

Jamaikalılarda performanslarını yağlara ve proteinlere borçlular

16. body-ci

body-ci Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    0
    ister 5 yiyin ister 10...vücut o yediğiniz yumurtalardan ihtiyacı olduğu kadar protenini alıyor...geri kalanı wc ye gidiyor...her şeyin fazlası zarar...abartmayın

17. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    eger karbonhidrat tuketmezseniz yuksek yaglı diyetlerin proteini idareli kullanma ozelligi yokmu ?

18. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    bildiğim kadarıyla proteinin hücre içinde çözünmesi için bir miktar karb.a ihtiyacı vardır. ancak bu miktar genelde cüzzi bir miktardır ki bunuda her halikarda alabilirsiniz. burada onemli olan kompleks karb. lara yonelmek. mesela haşlanmıs yagsız ve tuzsuz olmak kaydıyla : prinç , makarna , patates , bulgur. bu konuda fazlasıyla işimizi gorur. orneğin gunde ortalama (kilo durumuna gore) 2 yada 3 bardak pirinçi bolerek yiyebiliriz.
    yumurta olayı zaten apayrı bir konu. yumurtadan gelen kolesterolun daha onceden insanlara öcü gibi anlatıldığını hatırlayın. bilhassa doktorlar bu konuda yumurta yemeyin deyecek seviyeye geldiler ancak bu tez yıllarla beraber curudu. şu anda tam tersini savunan doktorlar çoğunlukta bulunuyorlar. bence en doğru tüketim şekli 4 - 4- 4 olarak ve herdefasında birisinini sarısını alarak olabilir. yada her ogunde (ki ortalama 5 ogun olduğu hesaba katılırsa ve her ogunde et yiyebiliyorsanız bu gecerli) 1 adet tam alarak toplamda 5 adet tuketilerekde kullanılabilir. bu sizin nasıl beslendiğinize bağlı tamamen. saygilarimla ...

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 15:09 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 14:32 ----------

ayrıca ketojen diyet khakkıda şu yorumu yapmak isterim. nekadar maddi imkan varsa elde bu diyet o kadar mumkundur. malum doğal yollardan et sut yumurta kefir vb. şeyleri elde etmek için elimizde para olması gerekir. onun haricinde marketten tavuk aldınız diyelim. hayvan bir kere zaten gdo lu soyalarla tıka basa beslenmiş durumda. yada ne biliim aynısı danalar içinde geçerli. hormon verilerk cabucak kesilmeye uygun hale geliyorlar ki buda ayrı bir soru işareti. sut de aynı o hormonlu ineğin bir urunu. daha cok sut verebilmesi için apayrı hormonal (dişilik anlamında) takviyeler veriliyormuş. dunyada ekili ve dikili tarım alanlarının yuzde 80-85 civarı gdo lu. insanların artan ihtiyaclar hızla artan nufus vede doğaya verdiğimiz zarar itibariyle ekim alanlarının azalması bu gdo lu gıdalara itiyor ureticileri. adam aynı tarladan 3 kere urun kaldırmak yerine 1 kere kaldırmak istemiyor. tabii ki yanlıs ama gercek ne yazıkki. sadece yuzde 15 lik bir alan gdo suz ki buda bebek mamaları vb. ozel urunler için ayrılmıs bir kısım. buda yediğimiz bir elmanın neredeyse acaba elmamı olduğu sorusunu akla getiriyor. ki haberlerde çıkan bir skandalı hemen hatırlatayım. bir tur kabak cinsini aşılayarak bize karpuz diye yedirmeleri olayı. içindeki kırmızı rengide bir boceğin geninden elde ediyorlarmıs. arenanın bir bolumunde izlemiştim. bu vb. olaylar. ancak maddi imkan varsa elbette bunları dogal yollarla ureten ureticilerinden almak mumkun. keşke imkanlarımız olsada bunlara yonelebilsek. saygilarimla ...

19. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    dogal besinlere talep artarsa uretimde arat elimizden geldigi surece dogal yemeye calısıyoruz

20. xfactory9025

xfactory9025 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    fazlası zarar ama yani 5 tane anca ihtiyacımı karşılar gibi çünkü tüm gün okulda olduğum için tosttan başka bişe yiyemiyorum kahvaltıda zeytin peynir yiyemiyorum yumurtalar hemen doyuruyor mecburen proteini yumurtadan alıcaz acaba 3 tanesinin sarısını yemsem mi?

Sayfayı Paylaş