Gündüz protein fazla kaçırılırsa akşam antremandan sonra nasıl beslenilmeli?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve jimraynor tarafından 23 Mart 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Bugün sabah kahvaltıda 150gr yulafı 5 yumurta beyazı + 2 tam yumurtayla götürdükten 4 saat sonra öğlen 3 gibi pikniğe gittik yaklaşık 500 gram tavuk ve kırmızı et i (yaklaşık 110 gr protein) yedim. 6 da antrenmana gideceğim için bu etle beraber 1 tane tam kepekli ekmeği ve çoban salata yedim. Yemekten 2,5 saat sonra Biraz rahatsız edici şekilde olsa da antremanı tamamladım. Şimdi antremandan çıktım ve 30 gr whey ile üzüm suyunu götürdüm aradan 45 dk geçti şimdi yine proteinli mi besleneyim yoksa bugün proteini abarttığım için karbonhidratlı mı besleneyim. Malum günlük enerji ihtiyacının %55'i karbonhidrattan alınmalı deniliyor.

2. diego7

diego7 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    0
    bence o kadar çok takma kafana, unutma antrenmandan sonra yediklerin asıl önemli olan kas inşası için,bence proteinli bir öğün al yine..

3. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Bence çok da fazla kaçımamışsınız. Şimdi günlük protein hesaplamasında şöyle de bir durum var: Bazı yayınlar günlük kilo*3.5 gram gibi bir rakamı telaffuz ederken bazıları da 2 gram da diyebiliyor. Bu konuda %100 doğru diyebileceğimiz bir bilgi mevcut değil bence. Kaldı ki bu proteini kullanabilme kabiliyeti insanın genetiğine göre de değişiyordur; tabi ne kadar değişebilir orası da muamma.
    Bunun dışında kısa bir zaman aralığında aldığınız 110 gram proteinin hepsini vücudunuz kullanamayacaktır.
    Kısacası protein almaya devam etmenizde bir sakınca yok bence.

4. yalnızkovboy_89

yalnızkovboy_89 Üye

Beğenileri:
    383
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Endüstriyel Otomasyon
    Yer:
    İstanbul
    Aldığın proteinlerin tamamını vücut zaten absorbe edememiştir.O nedenle antrenmandan sonra da protein ağırlıklı beslenmelisin, gerçi antrenmandan önce proteini azda alsan çokta alsan antrenmandan sonra protein ağırlıklı beslenmek gerekli, karbonhidratın çoğunu da antrenmandan önce öğünde tüketilmeli...

jimraynor bunu beğendi.
  5. TurTaa

TurTaa Yeni Üye

Beğenileri:
    121
    Ödül Puanları:
    0
    protein vücutta depolanmaz. 110 gram antreman sonrası için bir şey ifade etmez o yüzden.

6. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    kan plazmasında sabit oranda protein mevcuttur. amino asit tabletleri haricinde aldığınız proteinler 1-2 saatten önce kana karışmaz. ayrıca antrenman sırasında olusacak kas yıkımında amino asitler tekrar onarım için kullanılacaktır.

Kurt_Coban bunu beğendi.
  7. supersport

supersport Üye

Beğenileri:
    236
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Tıp
    amaç kanda düzenli ve devamlı şekilde proteini yüksek tutmak. bu nedenle sabah ve öğle aldığınız proteinlerin akşam ve özellikle geceye katkısı kalmaz. gece için protein alımına deavm etmelisin. bilakis karbo laımını düşürmen lazım. çünkü sabahki fazlalıklar kullanılmayabilir ama sonuçta kalori olarak vücuda girdiler. yakılmadılarsa yağa dönüşecekler. kilo almamak için akşamki karbolardan kesilebilir.
    tek gün içinde kaçırma durumlarında hemen göbeklenme olmayacağı için katı olmaya gerek yok. akşam kafana göre ye. ama bu devamlı oluyorsa gece karboyu azaltıp alınacak kalorilere kısıtlama getirlmelidir.

8. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Teşekkürler arkadaşlar dün bu mesajı yazdıktan sonra belli bir süre bekledim fakat cevap gelmeyince pilavla az yağlı yoğurt yedim gece yatmadan da 11 gibi 5 yumurta beyazı 1 tam ile birlikte 100 gram kaşarı götürdüm. Proteini kesmedim sadece spordan sonra yemediğim pilavı yemiş oldum. Proteinin fazlası ne oluyor peki ? Atılıyor mu yoksa karbonhidrat gibi o da yağa mı dönüşüyor? Yoksa enerji ihtiyacı için kaslarda mı depolanıyor ?

9. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    fazlasi klozete gider, sirtta sivilce yapmadiysa problem degil.

10. jarhead

jarhead Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    rpac ın dedıgıne aynen katılıyorum. genetık dedıgımız olay bu aslında vucudun alınan proteını ısleyıp kullanabılmesi genetikdir. hani bazen derizya ben arkadasımdan daha fazla proteın alıyorum boy kg aynı varsayalım arkadasım benden daha ıyı gelısıyor. ısde burdada genetık ortaya cıkıyor senın vucudun 1 ogunde 30 gr proteını kullanabılıyorsa bu arkadasının 40 gr proteını kullanabılıyor vucudu. bazı ınsanların doğuştan kas hucrelerınınde daha fazla oldugunu dusunecek olursak genetık ortaya cıkıyor zaten.

11. supersport

supersport Üye

Beğenileri:
    236
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Tıp
    bağırsak kapasitesi kadarını emer. kalanı atılır. vücut emileni kasa taşıyamazsa yağ olarak saklanır.

12. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Anlamadım protein fazlası dışkıyla gider mi yoksa yağ olarak depolanır mı?

13. supersport

supersport Üye

Beğenileri:
    236
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Tıp
    öğünde aldığın proteinin yaklaşık 30 gr. kadarı emilebilir. bu kişiden kişiye değişir. proteinin yapısına göre de değişir. emilemeyen kısım kalınbağırsaklara geçer ve oradan atılır.
    emilen 30 gr kadarı kullanılamazsa yağ olarak depolanır.

jimraynor bunu beğendi.
  14. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Peki bu 30 gramın emilememesi ne gibi şartlarda olur?

15. rodenward

rodenward Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    Son düzenleme: 25 Mart 2010
  16. supersport

supersport Üye

Beğenileri:
    236
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Tıp
    mesela ishal. mide ve bağırsak hastalıkları. yani gastro intestinal sistemin bozuklukları emilimi etkiler.

17. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Burada genetik devreye giriyor diye biliyorum kimi insanda 20 gr protein emilebilirken kimisinde 50 gram emilebiliyor. O yüzden gelişimde genetiğin etkisi vardır deniliyor.

Ne kadar etkiliyor bilgin var mı yani tamamen protein emilemiyor mu yoksa belli bir kısmı mı emilemiyor?

Son düzenleme: 27 Mart 2010
  18. supersport

supersport Üye

Beğenileri:
    236
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Tıp
    etkilenme hastalığın şiddeti ve oluşturduğu tahribatla doğru orantılı. ama tam yüzde yazamam.

19. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya

Peki aynı durum karbonhidratta ve yağda da aynı mı ?

Yani öğünde 400 gram karbonhidrat alırsak bir kızmı bağırsaktan emilemeyip dışkıyla gidiyor mu? Veya yağı çok fazla alırsak. Yoksa bunların hepsi emilip yağ olarak mı depolanıyor?

20. The Answer

The Answer Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    proteini kullanabilme konusunda, forumda streoid bölümünde metformin diye bir başlık vardı. oraya da sormuştum ama cevap alamamıştım.

metformin orda yazılana göre kandaki protein ve karbonhidratı sıfırlayıp kas dokusuna yüklüyor, kasın besin yükleme kapasitesini arttırıyor.. buraya kadar doğru mu anladım.?
    eğer öyleyse, sanırım diyabetik hastalığı olanlar kullanıyomuş, biz bu ilacı normalden fazla basit şeker yüklemesi yaparak aldığımız zaman bir etkisi olur mu? böyle soruyorum basitmiş gibi muhtemelen değildir öyle olsaydı herkes metformin kullanırdı ama çok çok yan etkisi var mı bunun?

Sayfayı Paylaş