Güç - Son set düşük tekrar

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve alvel tarafından 3 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. alvel

alvel Üye

Beğenileri:
    207
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Sporcu-Öğrenci
    Arkadaşlar ben piramit şeklinde 4 setimi yaptıktan sonra örneğin biceps triceps yada göğüsün bazı hareketlerinde 5. set olarak en fazla 4-6 tekrar yapabileceğim ladar ağırlıkla giriyorum
    1. sorum şu bu yaptığım güç kazanımı olarak bi faydası varmıdır boşuna yapmıyorumdur inşallah
    2. sorum ise 5. set girdiğim içi kaslarımı yakma gibi bi durumum söz konusu olabilir mi ?

2. ineedpower

ineedpower Üye

Beğenileri:
    398
    Ödül Puanları:
    73
    yav kas bu arkadaş kasss kibrit mi bu yansın hiç birşey olmaz (nizamiyetten uzak ve kendine göre çok ağır kilo girmediğin sürece) 5. setin 3-4 tekrar sağlam kilolarda güce faydası olur güç istiyorsan önerebileceğim antrenman sistemi 4x4 veya 5x5 olabilir setlerin arasında 1.5-2 dk beklersin ağır girersin partnerin olması daha iyi olur

Bekci bunu beğendi.
  3. alvel

alvel Üye

Beğenileri:
    207
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Sporcu-Öğrenci
    hareketleri nizami yapıyorum kesinlikle
    kendine göre çok ağır yazmışsın girmediğin sürece diyorsun tekrarlarım 18-14-10-8 5. yi yaparsam 4-6 aralığı bu tekrarları yapabileceğim kadar ağırlık seçiyorum
    ama sadece güç antremanı yapamam şuanki antremanım hacmi arttırmaya yönelik
    son olarak güç antremanında her set arası daha az diye biliyordum ben 1.5 2 dk 2 ayrı hareket arası mı yoksa bildiğimiz 4 tekrar 2dk mola 4 tekrar şeklindemi

4. murat2

murat2 Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    38
    Güç istiyorsan ;

1) Nizami çalışma
    2) Maximum kilogram az tekrar örnek ile açıklayayım.

Örneğin : Göğüs çalışması.
    * 1. set 6 tekrar 100 kilogram
    * 2. set 4 tekrar 110 kilogram
    * 3. set 2 tekrar 120 kilogram gibi.

Her güç antremanı öncesi 1-2 dakika ufak kilolarda ısınma gerilme hareketleri yapmanı tavsiye ederim, tabiki beslenmenide ona göre ayarlayıp, daha iyi beslenmelisin.
    1 ay max kuvvet çalışması
    1 ay patlayıcı kuvvet çalışması öneriyorum.Daha sonra normal sistem ile yola devam edersiniz :)

kolay gelsin

5. alvel

alvel Üye

Beğenileri:
    207
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Sporcu-Öğrenci
    peki max kuvvet patlayıcı kuvvet çalışmaları aynı şekil aynı hareketler aynı setlerle mi ?

6. Gorehowl

Gorehowl Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar izole egzersizlerle güç antrenmanı olmaz sakatlanırsınız. Güç antrenmanı Deadlift, Benchpress, Dips, Pullup, Barbellrow, Squat, Overheadpress ,Barbell curl ve Skullcrushers egzersizleri ile olur ve güç antrenmanları önce yapılır sonra yapılacaksa kas şişirme egzersizleri yapılır

7. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    güç, kuvvet çok geniş bir yepaze ...hangi tipte güç ?!'...

patlayıcı güç , daimi güç (kuvvette dayanıklılık ) , fonksiyonel güç , seri kuvvet vb ...

hangisi ?!...:)

8. alvel

alvel Üye

Beğenileri:
    207
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Sporcu-Öğrenci
    benim istediğim vücudun daha sağlam olması buda heralde daimi güç yazdığına girer
    fonksiyonel güç ve seri kuvveti biraz daha açsan

9. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    daimi güç , yani kuvvette dayanıklılık ....optimum kilo seçimi ile fazla tekrar ...

yani," o2 borçlanmasına " girilmeyecek yoğunlukta yük ile mümkün olduğu kadar fazla tekrar fazında idman ...

basitçe : " 14 -15 tekrar yapılabiceke egzersiz yoğunluğu " ...

10. Gorehowl

Gorehowl Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    14-15 tekrar aralığındaki egzersizler güçe yönelik değil tamtersi kısa süreli şişirmeye yönelik egzersizlerdir güç antrenmanları düşüktekrara dayalı olur. buda 5 tekrar ile 1 tekrar arasında maxsimum kilo ile olmaktadır kasın her tekrar aralığında hala bir miktar o2 kullandığı düşünülmektedir sizin kendinize sıkala oalrak belirlemeniz gereken nokta kasın oksijensiz solunum yapıp yapmaması olmalıdır güç antrenmanları kası her yönüyle %100 bir şekilde kullanmaya dayalıdır buda düşük tekrarlarda olmaktadır kasın myofibrillar hypertrophy dediğimiz olayı yapması ile güç arttığı düşünülmektedir ve buna kısaca kastaki lif artışı diyebiliriz ama sizin dediğin aralıkalrda myofibrillar hypertrophy neredeyse olmaz daha çok sarcoplasmic hypertrophy dediğimiz kastaki sıvı bölümdeki artış gerçekleşir buda kısaca kasın oksijensiz solunum için kullandığı depoları arttırması ile ilişkilendirilebilinir . 15 tekrarla kastettiğimiz ise kasın oksijensiz solunumu çok azalttığı bir noktadır genellikle 15 tekrardan sonra hiç güç artışı olmadığı düşünülebilinir 15 tekrarın üzeri genellikle doktorlar tarafından eklem sağlığı için kullanılır. eğer 14-15 tekrar gücü arttırsaydı bütün powerlifterlar 9x3tekrar 8x3 tekrar şeklinde değil 3x15 tekrar şeklinde çalışırdı. Vücutta hala tam olarak açıklanamamış 2 organ vardır bu iki organ ise Beyin ve kasdır hala bilimsel oalrak açıklanamamış deneme yanılma yöntemi ile bir çıkarıma varılmaktadır bu yüzden hiç bir zaman kesin birşey söylenemiyor ama kesin olan bazı şeyler var tabiki.

11. alvel

alvel Üye

Beğenileri:
    207
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Sporcu-Öğrenci
    anladım teşekkürler
    peki ben şuan bodybuilding yapıyorum aynı zamanda güç antrenmanları yapsam bi sıkıntı yaratır mı bana ?

12. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    Eger bu spora yeni baslamissan vücudun her halukarda gelisir,yani bu spora baslamissin uzuuuun yillar yapmissin ondan sonra bukadar ayrintiya girmen daha dogru olur cünki tikanmis olucaksin daha fazla gelisebilmek icin careler aricaksin,fakat yeni baslamis yada henüz 6 ay 1 yildir bu sporu yapan bir kisinin bukadar detaylara inerek antremna yapmasina gerek oldugunu sanmiyorum(bilgi birikimi saglamak acisindan tabiiki güzel birsey, uygulama olarak söylüyorum).Zaten yeni baslayan birisi birakin agirliklari kaldirmayi agirliklarin yanindan gecerken bile gelismeye müsait oluyor(biraz abarti oldu ama:))o yüzden eger gelismek istiyorsaniz 8-12 tekrar araliginda max.agirliklarla calisin baslangic icin yeterli olucaktir,cok ilerleyen seviylerdeyse zaten bilgi birikimleriniz bu sorularin bircoguna sahip olucaktir.

alvel bunu beğendi.
  13. gentleman55

gentleman55 Üye

Beğenileri:
    99
    Ödül Puanları:
    38
    4sette kasları tükettigine inanıyorsan 5.sete gerek yok,diger setlerde haraketi nizami yapamadım diyorsan 1 set daha gir tabiki,bide şu tekrar sayıların garip geldi 12 tekrarı geçme güç istiyosan

alvel bunu beğendi.
  14. alvel

alvel Üye

Beğenileri:
    207
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Sporcu-Öğrenci
    teşekkürler güzel yorumun için:)
    şuan hem çok hafiften uygulama koyma hemde birazda meraktan sormuştum bunu

Söylediğin şey benim tam da yaptığım şeydi zorladığıma inanmıyorsam 5. yi giriyorum bazen tekrar sayılarımıda değiştirdim zaten ilk set 10-12 arası diğer setler 8-9 tekrar yapıyorum 5. yi girersemde genelde 5 i geçmiyor

15. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    "hipertrofi "...:)

ama , o iş öyle o kadar basit diil ...

miyofibriler hipertrofi çok tekrar ile de sağlanabilir ...örnek " maraton koşucuları" ...

önemli olan orda " stress miktarı ve o2 borçlamamasına "girilme optimizasyonu ve ne yapılmak istenmesi ?!...

alvel arkadaş , anladığım kadarıyla " kuvvette dayanıklılık konusunu " , ya da " kuvvette serilik" konusunu sormuş ...

patlayıcı gücü sormamış...yani, "powerlifting " metodolojileri off durumu olan fazı ...
    --- Mesaj birleştirildi, 28 Mayıs 2014 ---
    ayrıca , yapacağınız her idmanda ,türü ne olursa olsun , "sarco ve miyofi hipertrofi" oluşur iç içe ...

tabi, bi dönem sonra biri ötekine dominant olur ...

Son düzenleme: 28 Mayıs 2014
  16. Gorehowl

Gorehowl Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Ben ne dedim ? :D

17. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    14-15 tekrar aralığındaki egzersizler güçe yönelik değil tamtersi kısa süreli şişirmeye yönelik egzersizlerdir güç antrenmanları düşüktekrara dayalı olur.

-----------------
    ne demekse ?!...
    alvel arkadaş arkadaş " kuvvette dayanıklılık" ya da " kuvvette serilik" fazını sormuş., galiba ..

konunun özüne dönresek , " alvel " arkadaş senin şu aşamaları kendine cevaplaman lazım :

-hangi spor ?
    -hangi güç ?
    -ne yapacaksın ?...amaç ?...

bunları netleştir , ondan sonra " metodloji " saptarsın....

Sayfayı Paylaş