göz tansiyonu

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve oniks41 tarafından 13 Aralık 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. oniks41

oniks41 Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar bugün gözümdeki kızarıklık ve kaşıntı için doktora gittim.Muayene öncesi göz tansiyonum ölçüldü ve biraz yüksek çıktı.Göz kızarıklığımın nedeni ise konjonkivit yani göz iltihabıymış.Doktor bir damla yazdı bitene kadar kullan dedi.

göz tansiyonunu 6 ay sonra bir daha ölçtür dedi.görme sinirlerimde tahribat oluşmamış şu an ama kontrol edilmesi gerekiyormuş.
    eve gelince biraz araştırdık moralim bozuldu açıkçası.göz tansiyonu ilerleyen durumlarda körlüğe sebep oluyormuş,hemde geri dönüşü olmayan körlük.3 tür tedavi varmış;ilaç,cerrahi,lazer.

aranızda göz tansiyonu olan var mı? ameliyat olan ya da ilaç kullanıp iyileşen??

2. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    2 sene önce anneannemde göz damarlarından birini tıkanması sonucu aşırı göz tansiyonunda yükselme oldu. Anneannem bizimkilere geç haber verdiği için biraz geç kalmıştık. Babam anneannemi herhalde 10 farklı uzmana götürdü. 2 tanesi ilaç tedavisi, gerisi ameliyat dedi. İlaç tedavisiyle neyseki tansiyonunu düşürebildik ama gözlerden biri %40 görebiliyor. Dediğin gibi kalıcı körlük söz konusu. Bu önemli bir durum, uzman bir doktorla görüşmeni öneririm. İleriye dönük tedbirler açısından. Ayrıca göz kendini yenileme yeteneği olmayan bir organ diye biliyorum. Yani dikkat et.

oniks41 bunu beğendi.
  3. oniks41

oniks41 Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    evet haklısın.
    normalde bende hiçbir belirti vermedi.Göz kızarıklığı bu hastalığı öğrenmeme vesile oldu.dediğin gibi bu hastalık gerçekten önemli,düzenli olarak kontrollere gitmeyi düşünüyorum

---------- Post added at 14:47 ---------- Previous post was at 14:38 ----------

peki sporuma bir etkisi olur mu? internetten araştırdım egzersiz yapmak azaltır,ağırlık kaldırmak arttırır diyor.Ama bir fitness sitesinde ağırlık kaldırırken nefesi tutmanın arttıracağını söylüyor.sporu tamamen bırakmak istemiyorum.ağırlıkları biraz azaltıp,kardiyo ağırlıklı antrenmanlarla devam etmemde sorun olur mu acaba?

4. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Göz tansiyonu değilde ağırlıklıarın altına girmek sqaut veya deadlift gibi genel vücuda uyguladığı basınç vücut kan basınıcını arttırır. Hatta powerlifting müsabakarında burun kanaması gibi durumlar söz konusu. Ama bunun göze bir etkisi olacağını zannetmiyorum. Hatta okudupum 1-2 yazıda nefes tutarak sağlanan vücut basıncının powerliftingçilere fazladan kuvvet sağladığı.

oniks41 bunu beğendi.
  5. oniks41

oniks41 Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkürler.bende sizin dediğiniz gibi düşünmüştüm.

6. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    sıkı bir şekilde takip edildikten sonra korkmana hiç gerek yok.
    bende de oluyor bazen. ama üveit nedeniyle.
    mevcut sakroilet hastalığım (bir tür romatizma) yılda en az 1 kez gözüme vuruyor ve göz tansiyonu acayip çıkıyor. damlalarla kontrol altına alıyorum.

sen de aynen takip edeceksin. gözünü sürekli dinleyeceksin. özellikle televizyon izlerken ve ışık altında gözlerine dikkat edeceksin...daha kötü durumlarda ortadan itibaren gözünde siyah nokta varsa, ve bu nokta büyüyorsa en tehlikelisi o. körlük başlamış demektir. 2 göz varken pek belli olmuyor, o yüzden sık sık kendi kendini takip edeceksin. tek gözünü kapatıp, belirti arayacaksın. ama belirti ararken de sapkınlık derecesinde değil. hastalık hastası olmaaycaksın.

ayrıca göz tansiyonu tedavisi mümkün. yaz aylarında peder bey ameliyat oldu. hala şükreder. iyi ki olmuşum der.

bu arada büyük ağırlıkların altına girme derim. kafa içi tansiyonun çıkmasın.

oniks41 bunu beğendi.
  7. oniks41

oniks41 Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    yanıtın için teşekkür ederim savaş abi.hatırladığım kadarıyla seninde retina problemin vardı o yüzden bu konularda baya bilgilisin :)
    dediklerini uygulamaya çalışacağım.allah hepimize şifa versin.

SAVAŞ74 bunu beğendi.
  8. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    Goz tansiyonu 20 30 yas araliginda hafif artisla gorulmekle beraber bu yas araliginda tehlike arz etmez. Ancak mikrobik ve elle temas (agusturma) bunu arttirabilir. Eczaneden netildex goz damlasi alabilirsiniz. Sabahlari kurulum hissiyati varmi?

oniks41 bunu beğendi.
  9. oniks41

oniks41 Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    doktor şu an için damla vermedi.sadece alerji olan gözüm için verdi.tansiyonu 6 ay sonra bir daha ölçelim dedi.kornea kalın olunca göz tansiyonu yüksek çıkabiliyormuş,yani yanıltıcı olabiliyormuş.görme sinirlerimde tahribat olmamış.
    kurulum nedir? sitelerdede yazıyor bu ama tam olarak ne anlama geldiğini bilmiyorum :)
    bende ağrı filan yok.yalnız beyaz ve parlak ışıklara bakarken gözlerimde bir baskı,rahatsızlık hissi oluşuyor.
    tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.

Sayfayı Paylaş