görücü usulü evlenme konusunda fikriniz

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve sehzadecelik tarafından 21 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. sehzadecelik

sehzadecelik Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Heryer
    merhaba arkadaslar bildiğiniz gibi ülkemizde görücü usulu evlenme yaygın.ben buna karsı değilim tabiki zorlama olmadığı sürece.zaten uzun süreli evliliklerinde bu şekilde olduğu bi gerçek.şimdi benim sorunum şu annem artık evleneceğim kişiyi seçip okul ve askerlik bittiktikten sonra evlenmemi istiyor.ancak ben yapı olarak görücü usulune sıcak bakmıyorum kendim için. evleneceğim kişiyle kendim bi şekilde karşılasmak istiyorum.fakat bu şekilde doğru kişiyi bulmak tahmin edersinizki çok zor ortamın durumunu biliyosunuz.sizce ne yapmak gerekir.görücü usulü ile hayatımızın geri kalanını geçireceğimiz kişiyi bulabilirmiyiz özellikle evli büyüklerimiz bu konuda yardımcı olursa çok sevinirim.saygılarımla

bu arada ben boşanmaya kesinlikle karşı olan bir insanım bu yuzden bu konuda çok ince eleyip sık dokurum benim için evlilik bir kere yapılan bi şeydir.

2. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    ben karakter itibari ile bu duruma karşı biriyim.fakat görüüc usulü ile evlenip hayatın son derece memnun olan arkadaşlarımda yok değil.her ihtimale karşı evlenmeden önce görücü usulü ile olsa bile uuzn bir süre arkadaşlık yapıp birbirini tanımak en garantili yol.aradan 2 sene geçtikten sonra bile birbirinizin farklı yönlerini keşfedip soğuyabiliyorsunuz.bence buda bir nevi kumar.elindeki kağıtları sonuna kadar kullanmak lazım.

3. muscled_girl

muscled_girl Üye

Beğenileri:
    146
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Görücü usulü olayını tanışma amaçlı kullanmak belli doğru olabilir.O şekilde tanışırsın uzun süre ilşki yaşarsın o insanı çözmeye çalışırsın olursa evlenirsin.Direk görücü usulüyle evlenmeye çok karşıyım.

4. sehzadecelik

sehzadecelik Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Heryer
    evet benim düşüncemde aynı bu yönde ama kafam baya karısık bu konuda işin açığı

5. Sampiyon

Sampiyon Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar Teknisyeni
    Yer:
    İstanbul
    Eskiden evliliklerin %70 i görücü usulüyle olurmuş. Geriye kalan %30 luk kısmı ise akraba evlilikleri ve köylerde ki kız babasının istediği bir damat olurmuş. Evet o zaman görücü usulü ile evlenmek varmış, ama o zaman varmış. O zamanla şuanki zaman arasında uçurumlar var. Şuanda gençler (kız yada erkek ayırd etmiyorum) gömlek değiştirir gibi sevgili değiştiriyorlar. Kriterler çok ama çok fazlalaştı. Eskiden sadece damat adayının mesleği ve alışkanlıkları önemliydi. Kızların ise hiçbirşeyine bakılmazdı. Çünkü hepsi ev kızı, mazbut, çekingen, beyi ne derse onu yapan, yuvasının mutluluğu için her şeyi yapardı. Namus mu? ondan hiç şüphe olmazdı. Çünkü o zamanlarda bir kızın bir erkekle gezmesi ayıp sayılırdı.

Dönelim bu güne. Size soruyorum hiç aşk yaşamayan, hiç sevmeyen, hiç bir erkekle bir şeyler yaşamayan bir genç kız var mı? Bence yok yada yok denecek kadar az. İş böyle olunca bunun bir sürü doğurganlığı oluyor. Örneğin "kıskançlık". Bayanlara soruyorum 20 yıl sonra evlendiniz çoluk çocuk sahibi oldunuz. Bir şekilde eski aşkınız aklınıza gelmezmi? ve geldiğinde içiniz cız etmezmi? eski anıları hatırlamazmısınız? ve bu yuvanıza yansımazmı?

Neyse sanırım konuyu biraz saptırdım. Kusura bakmayın, bu konuda dertliyim ve şiddetle görücü usulüne karşıyım. Çünkü bu devirde çok iyi tanımadığınız biri ile asla ama asla evlenilmez...

6. pazu

pazu Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yönetici
    Yer:
    izmir
    usül

hiç tanımadan görmeden evlenmek elbette doğru değil.ama zaten her görücü usulündede mutlaka tanışma görüşme vardır.bir insanı tanımak içinde ayrıca yıllarca tanımak gerekmez sanırım.

7. mudkicker

mudkicker Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    Görücü usulü ile evlenmenin son yıllarda düştüğünü ve bun bağlı olarak boşanmaların çok ciddi miktarda arttığını görebiliyoruz. Ne kadar görücü usulü ilk bakışta mantık dışı görünsede sosyolojik açıdan "bence" detaylı incelendiğinde avantajları çok fazla. (evet taraflı bakıyorum olaya. erkek için fazla belkide)

Sonuçta görücü sana gelmeyecekse ve istemediğin biriyle evlenmek zorunda kalmayacaksan (ki bu, bu usulün en büyük dezavantajı sanırım) gayet denenebilir bence.

Hatta benim gidip köyden, dağdan, bayırdan kız alma gibi bi fikrimde var şimdilik. ileride ne olur bilemiyorum :)

8. TT

TT Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    gözün kapalı ateş etmek gibi olsa gerek..

9. CENTAUR

CENTAUR Guest

Ben görücü usulüne sıcak bakıyorum, ayrıca gözü kapalı diye bir durum yok, söz ve nişan evreleri çiftlerin birbirlerini tanımaları için var neticede.

10. TT

TT Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    allah mesud etsin..

11. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    yukarı baktınızmı ?

12. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    aslında çokta mantıksız değil görücü usülü eskiden damatın annesi akrabası neyse kızı görür beğenirmiş sonra damatla evlendirilirlermiş damat gelini nikahtan sonra görürmüş şimdi öyle değil ailenden biri bir kızı beğeniyor tanıştırılıyorsunuz birlikte zaman geçiriyorsunuz eğer onu beğendiysen zaten tanımadan nasıl bir insanla hayatınızı geçireceksniz değil mi

13. bukatto

bukatto Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara
    Aslında bu şekilde olan birliktelikler bence görücü usulü denilen evlilik türünü tam olarak yansıtmıyor.

Yani görücü usulü denilen olay, görücünün beğenmesi ve bu olacak diye karar vermesi gibi geliyor bana.

Sezen Aksu nun Ünzile diye bir eseri vardır. Görücü denilince hep aklıma bu eser gelir.

Bir de şunu eklemek isterim, annem bana bilmem kimin kızı diye bir aday çıkarırsa tereddütsüz red ederdim herhalde.

Güzel olsaydı evde kalmazdı, güzel olsaydı muhakkak dikkatimi çekerdi, acaba bir kusuru mu var....vs. gibi düşünceler de etkili olurdu herhalde bu red kararımda:)

İşin tuhafı, şu an devam etmekte olan ilişkim için,

"bu yaşta evlenip ne yapacan yaa"

şeklinde terslemelerle çok sık karşılaşmaktayım ailem tarafından. Yukarıdaki yazıyı okudumda, bana ne kadar da uzak :)

14. gedaboz

gedaboz Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    kasap
    Yer:
    sarıyer/ist
    kardeşim bence kızı gör ama usulune uyma şeklını sen belırle

15. marthel

marthel Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    Görücü usulu,yaşadığımız zamanda sadece tanışmayı sağlayacak şekilde işlevini yerine getirmeli.Yani annen bak haticenin kızı büyümüş serpilmiş deyip tanışman için başının etini yerken ikinci gün nişan 1 ay sonrada düğün yapmayacaksın.Tabi görücü usulu senle görüşmeyi kabul eden kızda en geç bir ayda nikahı ister.Bence en iyisi zamana bırakmak elbet kendine en uygun kişiyle karşılaşırsın.Görücü usulü evlilikler uzun sürüyor çünkü bu tip evliliklerin çoğu kırsal kesimlerde oluyor ve boşanmak yerine intiharı bile tercih edecek bir kültürü benimsemişler.Kim sevdiceğini başkasıyla paylaşmak ister?Ama kadın sırf boşanmamak için kuma gelmesini kabul ediyor bu yüzden ben bu boşanma oranının gerçekliğine inanmıyorum.Karakter yapısı,hayata bakışı görüş açısı,yaşadıkları,kültürü,teninin kokusu....bunlar çok önemli bir ömür geçireceğin insana bence tanımak için 1-2 sene vermek gerekir..

16. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    görüşlerine katılmakla beraber 1-2 değil 4-5 senede evlenmeden tanıma süresi geçse yinede evlilikte daha önce tanıyamadığınız ufak detaylar pürüz oluşturabiliyor..
    buaşamada bir taraf bir tarafa göre törpülenmezse yada biri diğerine göre şekillenme olgunluğunu göstermezse iş oracıkta bitiveriyor..
    yani önceden tanımak bazı konularda sizi aydınlatsa da bazı gizlenen huylar yada evlenmeden görülemeyecek detaylar önceden anlaşılamıyor..

saydam bunu beğendi.
  17. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -İşin birde şu boyutu var; Görücü usulü ile tanışılıyor,belirli bir nişan süresi geçiyor. Anlaşılırsa ne ala..Ama anlaşılamaz da nişan atılırsa, bu sefer kız için ileride; ''bu filancayla nişanlandı,sonra da bozdu...'' deniliyor. Bu sebeple iş çok ciddi değilse böyle bir adım atılmamalı. Taraflar karşılaşmadan önce ellerinden geldiğince birbirleri hakkında bilgi sahibi olmaya,karşı tarafı tanımaya çalışmalılar.
    -Benim görücü usulüne karşı en çok tereddüt ettiğim şey budur..

18. turkovic

turkovic Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Ben bu görüşü savunuyorum ilk görüşte aşk ı da redediyorum...Sevgi zamanla ortaya çıkar onun için görücü usulü iyi bir -olay

19. izzet

izzet Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ogrenci
    Yer:
    Body_Land
    artik sansimiza ne cikarsa :D

20. Crespo

Crespo Yeni Üye

Beğenileri:
    222
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Beyler nasıl evlendiğimizden ziyade , evden çıktığımızda gözümün arkada kalmayacağı kız bulmak lazm , ve bu zamanda zor

eskiden görücü usulü çok yaygınmış ama nasılmış , siz yolda atıyorum , esrayı görüyosunuz , halı tavrı hoş ,i yüzü de güzel , annenize ddiyosunuuzki falana görücü gidelim , eskiden nüfus böyle değilmiş , şimdi istanbulda caddede gördün birini , kim tanıyo , kim göre bi daha ...

Şimdi , de görücü usulü ama nasıl , biz bi şeklde tanışıyoruz anlaşıyoruz , anne baba gidiyo , e çocuklar aralarında anlaşmış durumu , ...:) artık görücü böyle sanırım , ha eski usulde oluyo , çok dindar ve çok islami aileler hala eskisi gibi ''kız'' evlendirebiliyo , erkekler temin dediğim gibi genelde :)

Sayfayı Paylaş