Göbek yapmadan kilo almak mümkün müdür ?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve papathya tarafından 1 Ekim 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 133 üye.
  1. calligrapher

calligrapher Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    öncelikle bu ilk mesajım ve forumu yaklaşık 1 aydır okuyorum herkese paylaşımları için teşekkür ederim son derece güzel bir forum.

arkadaşım yüzde 70 protein ağırlıklı beslenmek ne demek farkında mısın? kaldı ki tahıl ve baklagile yasak koyuyorsun, senin bitkilerden alman gereken protein ne olacak? tabiki en kalitelisi et, süt, yumurta proteini ama hadi onu aldık karbonhidrat alımı yapmadan salonda bayılıp kalmaz mısın? en kaliteli kompleks karbonhidrat kaynaklarına yasak koymuşsun. oldu olacak evde çikolata, şeker yiyelim enerji ihtiyacımız için. bu nedenle söylediğiniz şey bence antreman dışı günlerde az da olsa geçerliliği olabilecek bir şey.

aynı sorundan bende korkuyorum vg ye başlayalı 1 hafta oldu ve 1 haftanın sonunda 2 kilo aldığımı farkettim tartılınca, önce sevindim sonra da düşününce bunun ya vücuduma giren fazla sudan ya da büyük oranla yağdan kaynaklandığını anladım. 2 kilo göze görünmesi için küçük bir rakam ama göbeğimde falan herhangi bir fazlalık hissetmiyorum hala deri aynı görünüyor.

sorun şu ki, boy 180, 56 kiloyum ve acilen ciddi anlamda kilo almam lazım yani yaza kadar 65 i görmeyi umut ediyorum. tabiki bunu kas olarak almak gibi ütopik bir isteğim yok fakat mümkün mertebe yağdan uzak durmak lazım.

benim bu sorunla ilgili anlamadığım nokta, spor yapmamıza rağmen neden göbek bölgesi yağın depolandığı ilk bölge oluyor? yani aldığımız yağ sporun yardımıyla vücudumuzun her bölgesine eşit oranda dağılmıyor mu?

1 haftalık diyetimin her gününü not ettim, ortalama aldığım günlük protein 150gr, karbo 300gr, yağ 45 gr. antreman olmayan günlerde karbonhidratı biraz azaltıyorum. tabi alınan tüm bu enerjinin çözünmesi ve tepkimeye girebilmesi için de 3 lt kadar su içiyorum. zaten suyu az içince hem böbrek ağrısı hemde koyu renkli idrar olarak gösteriyor kendini.

kilo almak isteyenlerin kardio yapmasını anlayamıyorum bunun bilimsel bir dayanağı var mı? abicim biz zaten kilo almak için günlük nerden baksan 500-1000 kalori artırmak zorundayız e bunu kardioya harcamak ne derece mantıklı? zaten resmen zorla, tıka basa yemek yiyorum, midemin boş olduğunu hatırlıcak en ufak boşluk bırakmıyorum gün içinde kendime. kardiyoyla neden israf edeyimki.

vücudun yağ yakımına geçebilmesi için karbo kalmaması lazım vücut içinde. yani yağlanmadan kilo almak imkansız. çünkü fizyolojik olarak hayvanlar ve insanlar savunma mekanizması için vücutlarında yağ bulundurmak zorundalar dolayısıyla biz ne kadar fazla yersek vücut, zor anlar için o kadar fazladan yağ saklayacaktır. sadece yediğimiz yağ oranını düşürürsek biraz önüne geçeriz.

olayın özü şu ki, biz sadece yağsız beslenerek kilo almaya çalışmalıyız, gerisi genetik özelliklerimize, metabolizma şeklimize ve antremanlarımıza kalıyor, yağlanma kaçınılmaz, elimizde olan şey sadece oranını azaltmak sanırım.

Son düzenleme: 29 Mart 2010
    Hodaft ve ferit567 bunu beğendi.
  2. mrcemo

mrcemo Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    Yazılım
    Yer:
    İstanbul
    merhaba
    boy 177 kilo 70
    5 kilo almak istiyorum fakat göbek var

yağlı yiyecekler yemiyorum aslında, şeker, karbonhidrat, hareketsizlik, ve düzensiz öğünler yüzünden göbek oldu sanırım. eskiden çok daha zayıftım en azından kilo aldım diyebilirim.

öğün sayısını artırdım, şekeri ve çayı azaltmıştım ama tamamen bırakıyorum, su içmeye özen gösteriyorum akşamları 15 dk kardiyo ve 20 dk mekik çalışıyorum.

düzenli beslenme ve egzersizler uzun vadede faydalı olacaktır sanırım

ek besin olarak, whey protein mi yoksa kilo aldırıcı gainer mı almalıyım?
    gainerlar karbonhidrat ağırlıklı olduğundan korkutuyor beni açıkcası....

ilgili arkadaşlara teşekkürler

3. Serjean

Serjean Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Webmaster
    Yer:
    İstanbul
    yediğin içtiğin herşeye ama herşeye dikkat etmelisin,içtiğin sütten yediğin yemeğe kadar.

4. OkuyomBenYaa

OkuyomBenYaa Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    0

Forumdaki en saçma tavsiye diyebilirim bu cümleye

Hodaft, ironik90, akilonya_48 ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  5. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
    katılıyorum....

6. Serjean

Serjean Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Webmaster
    Yer:
    İstanbul
    arkadaşa katılıyorum çok fazla mide hareketleri yapmalısın.

7. bashkara89

bashkara89 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    yorumların hepsini okuyamadım maalesef ancak kendi tecrübemi anlatmak istiyorum...
    2.5 ay önce sigarayı bıraktım 2.5 aydır düzenli cardio ve 1.5 aydır fitness yapıyorum şu bel korseleri var yağ yakımı için onu çok sıkmamak kaydıyla güzelce belime sarıyorum ve cardio yaptığım günlerde 5 dak. ısınma için 5.5'la yürüyüş (aşama aşama 1.5 dak. içinde 5.5'a çkıorm) 20-25 dakika o günkü performansıma göre en az 8.5-9.5 hızında koşuyorum sonrasında da 5 dakika cool down'la bitiriyorum. fitness'a başladıktan sonra da antrenman öncesinde 20 dak. koşuyordum ancak zamanımın az olmasında dolayı 10 dakika patlamalı koşuya geçtim ve göbeğimi ve belimi belirgin ölçüde erittim ve aynı zmanda da 4 kilo aldım. tabiki diyet de çok önemli yağı ve karbonhidratı çok azalttım bunun yerine muz, yarım yağlı keçi sütü ,tavuk budu(ızgara), az yağda pişirilen yumurta ağırlıklı besleniyorum ve ekmek olarak da çavdar veya kepekli tercih ediyorum. bunların yanı sıra vitamin ve balık yağı içiyorum... diyetimin miktarlarını yazmaya gerek görmedim çünkü metabolizma hızı çok değişiklik gösterebiliyor.
    Ukalalık yapmak istemem çok değerli üyelerimiz ve bu üyeler arasında da çok değerli hocalarımız var ancak benim şahsi tecrübem bu.

8. deniz68ruhu

deniz68ruhu Yeni Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Gazeteci, Araştırmacı
    Yer:
    İstanbul
    En üstteki yorumda arkadaş neden tüm kilolar karında toplanıyor demiş.

Nedenini açıklayayım:

Çünkü yer çekiminden dolayı ilk olarak bütün fazla kilolar aşağı gider, yararlı besinler tüm bedene dağılır ama fazlası bacaklara, karna gider kalır.

O yüzden şişmanlarız da kollarımız ya da göğsümüz falan şişmez :D

9. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Yağların özellikle belli bölgelerde toplanması tamamen genetikle alakalı bir durumdur, yer çekimiyle ilgili değil. Kimi insanlar görürüz sırt bölgesi çok yağlıyken bacakları kürdan gibidir, kimileri ise üst tarafı ipinceyken alt taraf orantısız bir şekilde kiloludur. Bazıları ise tamamiyle bütün vücuda orantılı bir şekilde kiloyu dağıtır (mesela ben). Bunu insanın genetiği belirler. Bir diğer faktör de vücudun hayati organları korumak için onların etrafını yağ ile çevrelemesi ama bu başka bir konu.

10. dreamdulcinea

dreamdulcinea Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    vücut yapısı genetik bir olgu olduğu için yağ dağılımı da genetik olarak değişiyormuş. mesela avrupalılar bele ve sırta, asyalılar göbeğe ve kalçaya yağ depoluyorlar.
    benim de basen sorunum var, ne kadar kilo verirsem vereyim, ne kdar çalışırsam çalışayım basenlerde kulaklarım var :)
    öyle yani...

11. Kambala

Kambala Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Göbeklenmeyi bilmem ama, yağların (en azından bir erkeğin vücudunda) en çok toplandığı yerler şüphesiz alt karın ve bel.

Mart 2010'da 116 kg olan ben (1.80 boy) şu anda 85 kg'yum ama gitmedi arkadaş, hala var orada birazcık. Kaslandık sıkılaştık ama o yağların hepsini oradan söküp atamadım, kısmet bu kıştan sonraki baharda..

Bir de bir arkadaşım vardı, 1.89 boyu vardı ve 63 kg idi. Şu anda 81 kg. 15 ayda etli fast-food'lara (döner-dürüm-tavuk vs) dünya kadar para harcadı, gainerlar, kilo aldırıcılar yuvarladı. Nihayetinde evet, göbeklendi. Ama kaslandı da aynı zamanda bir kere bile cardio yapmadı. Mekik çekerek eritti göbeği. Şu anda da gayet sıkı çalışıyor, 8 barfiksi çekiyor ama karnı hala istediği gibi değil, 6-pack'e takmış durumda. Bakalım nolacak.

12. judgementday

judgementday Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    Karnı hiç rahat bırakmıcaksın ki yağ bağlamasın

13. obenturkcan

obenturkcan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    karın kasları da normal kaslar gibidir dinlenmeye ihtiyacı vardır dinlendirmezsen overtraining olabilir yaglar için diyet +kardio

14. judgementday

judgementday Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    1 gün çalıştırıp 1 gün dinlenme karın kasları için iyidir.

15. SystemHasFailed

SystemHasFailed Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Eskişehir - Merkez
    Aynı sorun bende de var.
    Şuan 1.92 boy, 84 kiloyum ama göbek var.
    Kola, yağlı yiyecekler, hamur, beyaz ekmek vs. yemiyorum.

Beslenme programım :
    Sabah 5 tam yumurta, 100 gr yulaf ezmesi.
    Antremandan sonra pilav, tavuk, yoğurt.
    Ara öğün meyve.
    Akşam yemeği pilav, balık.
    Ara öğüz meyve.
    Yatış.

Sizce bu düzende devam mı ediyim ?
    Yoksa önce göbeği mi eritiyim ?
    Ya da başka tavsiyeleriniz var mı ?
    Teşekkürler

16. obenturkcan

obenturkcan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    sabahları yumurtaların 4 ünün beyazını 1 tanesinin sarısını (50 gr lor peyniri ekle)yanında 2 dilim tam tahıl ekmekle yulaf ezmesini ara öğüne koy ligt yogurt ile meyveyi çıkar sadece antrenman günlerinde 1 saat önce elma veya portakal 1 adet pilavın birini öğlen birini antenman öncesi öğüne koy akşam pilavı kes gece yatmadan önce yine 50 gram lor peyniri alabilirsin vucut durumuna göre besinlerin gramajında oynama yap ama sporu çok sert yap yani kilolarda son tekrarlarda başarısız olacağın ağır kilolarla çalış umarım yardımcı olmuşumdur

SystemHasFailed bunu beğendi.
  17. SystemHasFailed

SystemHasFailed Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Eskişehir - Merkez
    Teşekkürler, dediklerinizi dikkate alıcam.

18. blacklion

blacklion Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    satış-paz.
    Selamlar,öncelikle zamanını buraya ayırıp bizi bilgilendiren ve gerçek anlamda bu yazdıklarını yapıp yarar görerek bizim yanlışa gitmemezi sağlayan tecrübeli sporcu arkadaşlarıma emeklerinden dolayı çok teşekkür ederim,
    78 kilodan düzenli cardiyo ve dietle 73 kg düştüm kilom çok iyi göbek indi.1 ay 1 gün cardio 2 gün vg yaptım şu an, haftanın dört günü aksatmadan vg(2. program 2 ay) yapıyorum yaşım 36 ve bu siteden pek çok şey öğrendim yaptığım işi tam anlamıyla kurallarına göre yapmak tek hedefim sebebi verdiğim emeğin karşılığını almak bu yüzden kas yaparken beslenmenin önemi çok hacim yapmak göbeğim çıkmadan irileşmek istiyorum.yukarıdaki yazı gibi besleniyorum.
    bu gün örnek 1 tam yumurta 6 tane beyaz toplam 7 yumurta 50 gr kuru çökelek,
    öğlen herhangi bir yemek bir tabak(kurufasulye,bezelye,nohut gibi)pirinç 1 su bardağı pişince sanırım 300 gr oluyor,
    2 saat sonra 100 gr ton balığı,
    akşam üstü lifalif ve az yağlı yoğurt,4-5 kaşık kuru çökelek,
    akşam 200 gr tavuk,pirinç,
    yatarken 50 gr lor,
    gün içinde 4 lt su
    antraman olduğundada,olmadığındada beslenme şeklim bu haftanın 4 günü antraman var.(1 ay whey ve amino kullandım şu an kullanmıyorum 2 ay sonra whey,amino,glutamın ve creatın kullanıcam)
    şimdi bu öğlen pirinç lapası yerine pilav yedim ve lifalif ile az yağlı yoğurt değilde 4 kaşık normal yoğurt yedim veya akşam yemekle birlikte 4 kaşık normal (lapa değil)pilav yiyorum kilo almaya elverişli bir yapım var göbeğim çıkkın değil ama baklavalarda yok v.g 2. ayındayım yalnız çok azimliyim öğünlerimde abanarak yemiyorum 200-300 gr 1 çeşit için gibi...
    şu anki beslenmemde aykırı bir durum varmı eğer böyle birşey varsa yol yakınken değişiklilik yapmam gerekli.ben bulkmu yapıyor oluyorum bu durumda?
    teşekkürler,

19. aydogdu

aydogdu Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Bursa
    Arkadaşlar yasım 17, bu spora başlarken 54 kiloydum şuan 62 kilodayım. Fakat göbek çıktı buda kötü bi görüntü oldu, tamam kilo aldım ama zayıfım göbek var S: =( ne yapmam gerekiyor? :S Hocaya bu konuyu sordum göbeği kafana takma diyor :S

20. Master32

Master32 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Benimde vucudumun ustu kas yapiyor ve yaglanior bacaklar zayif peki ben nasil kilolarimi yada kas yaparken en iyi bacak antremani yapabilirim gelismesi icin tesekkurler.

Sayfayı Paylaş