Göbek eritmek için mekik değil, şınav çekin...

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve @COMMANDO@ tarafından 7 Haziran 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. @COMMANDO@

@COMMANDO@ Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Uzmanlar, göbek eritmek için şınav çekmenin daha etkili olduğunu açıkladı.

ABD’NİN en çok satan dergilerinden Newsweek, son sayısında, dünyada milyarca insanın hergün düz bir karın için çektiği mekiğe yer verdi. Uzman doktorlarla konuşan dergi, okuyucularına “mekik çekmeyin” uyarısında bulundu. Kanada’daki Waterloo Üniversitesi omurilik biomekaniği uzmanı Stuart McGill, “Omurilikteki her diskin içinde sıvımsı bir hücre çekirdeği bulunuyor. Çekirdek, her mekikte diske yaklaşarak onun esnemesine ve şişmesine neden oluyor. Bu da aşırı sırt ağrılarına, omurilik zedelenmesine neden olabiliyor” dedi.

Zorlama Zararlı

Teksas Sırt Ağrıları Enstitüsü Başkanı Dr. Richard Guyer de “Mekik çekmek, sırtınızın en hassas noktasına baskı uygulanmasına neden olur. Bu bölge, vücutta en çok sinir hücresi bulunan bölge. Bu kısmı korumanız gerekirken baskı uygularsanız, kendinize en büyük kötülüğü yapmış olursunuz” diye konuştu. Guyer’e göre, bir kası ya da vücut bölgesini çalıştırmanın en iyi yolu, o kastan “yapması beklenen hareketleri, en üst sınırlarına kadar zorlamak. Buna göre mekik çekerken, omurilik eğilip kalkıyor. Öte yandan omuriliğin yapması gereken şey dik durmak, yani mekik çekmek insanın ”doğasına“ da aykırı. Uzmanlar bunun yerine, şınav çekmeyi öneriyor. Şınav çekerken, karın bölgesine, bacakların önüne ve sırta baskı uygulanıyor. Tüm bu hareketler de bu kaslardan beklenen hareketler. Sırt sağlığı ve düz bir karına sahip olmanın en sağlıklı yollarından bir başkası ise yere yatarak bacaklarınızı olabildiğince havaya kaldırmak olabilir. Daha sonra da yere bir santim kadar indirip kaldırmak.

‘7 YILDA BİR ARKADAŞ DEĞİŞTİRİYORUZ’

HOLLANDA’NIN Utrecht Üniversitesi’nden sosyolog Gerald Mollenhorst, yaşları 18 ile 65 arasında değişen 1,007 kişiyi 7 yıl boyunca gözlemledi. 7 yılın ardından deneklerle görüşme yaptı. “Kimlerle görüşüyorsun?”, “En son çatkapı kime ziyarete gittin?”, “Nasıl tanıştınız” gibi soruların ardından bilim adamları sosyal çevrenin sayısında bir azalma ya da artma olmadığını buna karşılık sosyal çevre içinde bulunan kişilerin yüzde 52’sinin değiştiğini belirtti. Arkadaş seçmenin tamamen kişisel bir olay olmadığının üstünde duran Mollenhorst, içine girip çıktığımız grupların ve aynı ortamlarda tanışma ihtimalinin de önemli birer olgu olduğunu vurguladı. http://haber.gazetevatan.com/haberd...n&tarih=07.06.2009&Newsid=242217&Categoryid=7
    Bu haber hakkında yorumlarınızı bekliyorum !

Son düzenleyen: Moderatör: 29 Ağustos 2015
  2. _Fabregas_

_Fabregas_ Üye

Beğenileri:
    139
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    mesela vücut soğukken 40 mekik çekiyorum fazla bir sıcaklık oluyor ama 40 şınav çekince acayip ısınıyorum

3. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Nizami mekik çekmekle yatıp kalkmak aynı sey değil. Mekik çalışmasıda ayrıca nizami yapılmassa tehlikeli çalışmaların başında gelir ve zaten mekik göbek eritmez. Karın kaslarını geliştirir. Göbek diye tabir edilen kısımda toplanan yağı eritmenin tek yolu kardio ve beslenmedir. Ancak siz karın kaslarına hacim kazandırırsınız daha sağlam daha kuvvetli bir bel bölgeniz olur.

Ancak miğde kasları zor kasıldıgından ötürü 15 tekrarlı calısma miğde için yeterlidir.

3x15 harikulade iyi bir çalışmadır mesela.

bunu şu sekilde tekrarlarız.

Hareketi gayet yavas yavas inerek ve beli oynatmadan sağa sola sallanmadan yapmalı.

Dizlerimiz ile göğüsümüz arasında 20-25 cm fark olmalı. Kalkık pozisyonda.

Ayrıca hızlıca yer inmek yerine asılı durup 2-3 saniye sonra yavas ca indiğiniz zaman miğdenin gerekli çalışma ve gerilimi elde ettiğini görürüz.

Ancak nizamiyet bozulursa bir insan 100 defada kalkar iner bu sorun değil yani.

NHFL, 307KD, @COMMANDO@ ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  4. gfb_zorba

gfb_zorba Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Danışmanlık
    Yer:
    ÇoRLu
    Bugün bi kaç gazetede birden vardı bu haber. ıllardır yapılan bir şey çoğu kişiye fayda sağlamışken şu anda yanlış gibi gösterilmesini anlayamadım. Tamam nizami ve düzgün yapılmadığı taktirde her hareket gibi mutlaka zarar verir ama karın kasları icin şınavın etkisi nasıl olabilir anlamış değilim.

Ama mekik yapmayıp ayağınızı oloabildiğince kaldırın sonra yere 1 cm kadar indirilmesi fikri benimde hosuma gidiyor ki ben işe yaradığını düşünüyorum.

@COMMANDO@ bunu beğendi.
  5. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    kopyala yapıştır yaptınız anladık ama bari peşinden gelen haberi de eklemeseydiniz..bftr üyesi daha bilinçli olmalı..

ayrıca bu tür sporla alakası olmayan mekikle şınavı ayıramayacak adamların yani çoğu gazetecinin yazdıkları yazılar magazin haberi gibi oluyor..

başlık göbek eritmekten bahsediyor ama yazının içeriği ya da araştırmanın konusu karın kası çalışmaktan bahsediyor..
    haberi yapan gazete göbek eritme olarak biliyor demekki karın çalışmayı..ama bunun yanlış olduğunu bir onlar öğrenmemiş..

ayrıca haberin orjinalini buldum bişekilde..
    başlık eritmek falan demiyor..ve aslında uzun uzun konuyu izah ediyor..

http://blog.newsweek.com/blogs/theh...op-doing-sit-ups-why-crunches-don-t-work.aspx

yazı bilimsel ve üzerine araştırılması gerekebilir derim..özellikle orjinal metin üzerinden..

gfb_zorba, @COMMANDO@, bonatschi ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  6. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Biraz kinesioloji ile ilgilenmiş olsaydın eğer böyle şüphelerin kalmazdı.

Ayrıca egzersiz bilimi gazete köşelerinden öğrenilecek kadar basit değildir.

Bunlar insanların ilgisini çekmek için hazırlanmış haberler. Sistem gayet basit işliyor. Yaz geldi ve simdi insanların yağ sorunu var. Öyle bir haber yapalımki tiraj artsın. Biraz umut tacirliği yapalım. Neymiş hesapta insanlara bilgi veriyorlar. Aman sizin spor hakkında vereceğiniz bilgi eksik olsun. Gazetenin son sayfasına baktınızmı spora bakış açısını anlarsınız.

Tam sayfa futbol ve basketbol haberleri Hoş basketbola ancak yarım sayfa ayırmışlar.

Diğer spor dallarına verilen önem sıfır. Muhtemelen bu tarz yazıları yazan insanların sporla uzaktan yakından ilişkisi yoktur. Tıpkı kopyala yapıştır mantığı ile araştır gerçek olsun yada olmasın gazetede yayınla.

Sporbilimi konusunda bilgi sahibi olmayan ve bilgilenmek isteyen insanlarında aklını bulandırıyorlar.

Özgüven sorunu yaşayanvatandaşlarda bu aptalca hazırlanan gazete baslıkları yuzunden yalan yanlış bilgileri öğreniyorlar.

iphigenie, NHFL, gfb_zorba ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  7. gfb_zorba

gfb_zorba Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Danışmanlık
    Yer:
    ÇoRLu
    Zaten şüphem yok ki. Mekik çekmenin kasları sadece şekillendirdiğini yağları eritmediğinide biliyorum. Ama benim bildiğim kadarıyla kasların oluşumuyla yağlarında bir etkisi yok. Kinesioloji kaslardaki enerji akışının kontrol edilmesi diye biliyorum ki göbek eritmekle arasında birb ağlantı kuramıyorum. Zayıflamak için şınav değil kardio öneriyor bir çok uzman ve şınavı kasları güçlendirmek amacıyla ve bünyenin dayanıklılığına etkisi olması amacıyla askerde çalıştırıyorlar.
    Sanırım benim yukarıda yazdıklarım siz tarfından yanlış anlaşıldı. Ama söylediğiniz her şeye kesinlikle katılıyorum. Bu sporu bilmediği halde konuşan, uzman gibi davranan, çevresine öğütler veren onlarca kişi var. Bunların hepsi kendi bildiklerini ben böle duydum gibisinden değilde bu böyledir dediği için sorunlar aşanıyor sanırsam ki.

8. Jelibon

Jelibon Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    mekik in gözünü seveyim yaa :))

9. Ahmets

Ahmets Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Alttaki haberin altına yorumlarınızı bekliyorum yazmış zaten yani göz kararı hepsini kopyala yapıştır yapmamış gerçi başka bir konu üzerinden açılması gerekirdi yanlış anlama alttaki yazıyı görmedin diye anladım

10. 307KD

307KD Yeni Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    buna kalsa eskiden yumurta yemek te yasak denmiş te millet zararlı diye yumurta yememiş kaç zaman! Halbuki şimdi yumurta tamamen yararlı dendi. Aynı mantık. mekik zararlı demek mallıktır! ha hayvan gibi belini kanırta kanırta yaparsan suç senin tabi :) o ayrı konu... nizami yavaş yavaş crunch sehpasında yapmak en sağlıklısı!

11. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Her seyin fazlasının zarar oldugu gibi mekiğinde nizami ve duzgn yapılmayanı omuriliğe zarar verir.

3x15 mekikte eğer yer cekimine kalkık durumdayken 2-3 saniye karşı koyarak mekiğinizi tamamlarsanız daha etkili çözüme ulaşılıyor.

zamanla sureyi 5-6 saniyeye çıkarabilirsiniz.

Önemli olan nizami olmasıdır. Yatıp kalkmakta hiç bir işe yaramaz.

gfb_zorba ve 307KD bunu beğendi.
  12. dinamik.ip

dinamik.ip Üye

Beğenileri:
    143
    Ödül Puanları:
    53
    ben bunu görmeyip bir şkonu açmıştım hocalarımdan yanıt bulamadım mekik zararlımıdır??

Sayfayı Paylaş