Göğüste Simetri Bozukluğu(Asimetrik Meme)

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve wolf13 tarafından 11 Haziran 2010 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. wolf13
  Offline

  wolf13 Üye

  Katılım:
  4 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  251
  Beğenileri:
  92
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  ASİMETRİK MEME sorun değil artık

  Göğüsünüz asimetrikse bile siz asimetrik memeye mahkum değilsiniz.

  Memenin kadın için bedeninin bir parçası, organı olmasının çok ötesinde anlamı var. Meme kadınlık, doğurganlık, estetik, **** sembolü aynı zamanda. Tam da bu nedenlerle memeyle ilgili herhangi bir sorun ciddi rahatsızlık yaratabiliyor. Özgüveni sarsıyor, sosyal sorunlara, davranışsal değişimlere bile zemin hazırlayabiliyor. Memedeki şekil bozuklukları içinde simetrik sorunlar en sık rastlananlardan. İstanbul Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ufuk Emekli, meme asimetrilerinin cerrahiyle düzeltilebileceğini hatırlatıyor.

  Bütün kadınlar dik, diri ve dolgun memelere sahip olmak ister. Ve tabii ki simetrik olmasını. Ancak tüm memeler doğal olarak asimetrik. Bu asimetriler, sadece uzmanların fark edebileceği kadar küçük olabileceği gibi, kişinin uygun giysi bulmasını güçleştirecek ve sosyal yaşamını etkileyecek kadar büyük de olabiliyor.

  Meme büyütme ameliyatı için başvuran kadınlar arasında yapılan yurtdışı kaynaklı bir araştırmada , bu kadınların yaklaşık yüzde 90’ında doğal asimetri saptanmış. Yüzde 70 kadında da bu asimetriler birden fazla bulunmuş. Prof. Dr. Emekli, "Modern estetik cerrahi yöntemlerle hemen her türlü meme asimetrisine müdahale etmek ve asimetriyi kabul edilir boyuta indirgemek mümkün. Bu operasyonlar kadınlara özgüvenlerini yeniden kazandırıyor" diyor.

  ERGENLİK ÇAĞINDA FARK EDİLİR EDİLMEZ UZMANA BAŞVURULMALI
  Bazı ciddi asimetrilerin ameliyat zamanlaması önemli. Ergenlik çağında, asimetri fark edilir edilmez ameliyat edilmesi gerekebilir. Prof. Dr. Emekli, "Özellikle ergenlik çağında asimetri fark edilir edilmez, henüz çocukta bu yüzden yaşanacak duygusal olumsuzluklar başlamadan, plastik cerraha başvurulmalı. Asimetrinin çözümünün olduğu açıklanmalı. Uygun zamanda (meme gelişimi tamamlandığında) ve tercihen uzunca bir tatil döneminin öncesinde sorun çözülmelidir" diyor.

  GÖĞÜS DUVARININ YAPISI MEME SİMETRİSİNİ ETKİLER
  Asimetrinin bulunduğu kısım göğüs duvarından başlayabilir. Göğüs duvarının içe çökük (kunduracı göğsü) veya orta bölümünün dışa çıkık (güvercin göğsü) olması doğal olarak memelerin simetrisini de etkiler. Doğumsal asimetrilerin tümünün modern plastik cerrahi yöntemleriyle giderilmesi veya kabul edilebilir boyutlara getirilmesi mümkün. Örneğin memenin bulunmadığı hallerde protezler yardımıyla, Poland Sendromu’nda sırt kası ve protez ile meme yapılıyor. Meme başı yokluğunda vücudun başka bölümlerinden alınan dokularla meme başı oluşturuluyor. Meme veya meme başı fazlaysa ameliyatla çıkarılıyor. Göğüs duvarı şekil bozukluklarında kaburgalar ve iman tahtası kemiği üzerinde oynanarak simetri sağlanabiliyor.

  Gelişimsel meme asimetrileri ergenlikle fark edilir
  Duygusal olarak büyük değişikliklerin yaşandığı ergenlikte yeni gelişmeye başlayan vücut bölümündeki asimetriler büyük duygusal fırtınalara neden olabiliyor. Ergenlik döneminin atlatılmasını zorlaştırabiliyor. Bu asimetriler arasında memelerden birinin az gelişmesi (küçük kalması) veya fazla gelişmesi,(büyük ve sarkık olması), meme başları arasında büyüklük/şekil ve veya renk farkı olması gibi durumlar da gelişimsel meme asimetrilerinden. Eğer memelerden biri az gelişmişse protez yardımıyla büyütülmesi, fazla gelişmişse küçültülmesi gerekebilir. Çoğu kez memelerden birine büyütme işlemi ve diğerine küçültme ve dikleştirme işlemi gerekir. Her iki memenin küçük ve asimetrik olduğu hallerde ise değişik boyutlarda protez konarak sorun çözülebilir. Meme başı etrafındaki renkli bölümlerdeyse asimetrisi büyük olan bölümün cerrahi olarak çıkarılması, küçük olan bölüme dövme veya kalıcı makyaj uygulanması sorunu çözmeye yeterli.
   
  Pektus Derneği bunu beğendi.
 2. diez
  Offline

  diez ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  12.733
  Beğenileri:
  14.727
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Çorum
  Değerli üyemiz;

  Konunuz kilitlenip kapatılmıştır.

  Konu kilitleme sebepleri;

  - Kaynak belirtilmemiştir ya da kurallara uygun şekilde belirtilmemiştir.


  Lütfen 1 dakikanızı ayırarak forum kurallarını okuyunuz. Forum kurallarını okumak için buraya tıklayınız

  Anlayışınız için teşekkür ederiz.

  Saygılarımızla
  BodyForumTR Ekibi
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş