Göğüsleri geliştiren yay hareketi??

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve _Machine_ tarafından 28 Ekim 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. _Machine_

_Machine_ Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhabalar ben yay ile göğüs çalışmak istiyorum ama doğru hareketi bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim.. Tek bildiğim yayı kafamın arkasında iki ucundan tutup sonuna kadar germek.. Ama bu hareketi yaparken doğal olarak göğüslerde hiç bir yanma hissetmiyorum.. :(

2. ...model...

...model... Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Konya
    Madem yay ile gögüz çalışmak istiyorsun bence çekecegin farklı şınavlar gögüsüne iyi vurur.Ama bu şekilde hacim kazanamazsın.Saygılarımla...

3. _Machine_

_Machine_ Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    tşk ederim ama bn zaten daha fazla hacim kazanmak istemiyorum 15 yaşına göre bu kadarı iyi bnce.. Sadece yay ile göğüslere vuracak bi hareket varmı onu öğrenmek istiyorum??
    Eğer yoksa yay ile ne yapılır sadece omuzbaşları ve sırtmı? :?

4. ...model...

...model... Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Konya
    _machine_ sana tavsiyem yay filan boş ver bunları şınav çek ve çekerken üzerine bir agırlık koy içi dolu bir kutu mesala ve böyle şınav çek 2 türlü bir kolların omuz genişligindeyken 2, si ise kollar 1, sine oranla daha açıkken yalnız gün içerisinde en azından bu egzersizler sonrası makarna ,bulgur pilavı ve pirinç gibi karbonhidratlar balık yumurta akı ve atvuk gibi proteinleri tüket Mesala kilonu bilmiyorum ama kilonun 1,5 katı adar protein 3 katı kadar karbonhidart tüket bunları antreamn sonrası ögüne biraz torpil geçmek şartı ile ögünlerine eşit şekilde paylaştır.
    Şınav bir çok adeleyi çalıştıran bir harekettir.Dediklerimi yap yoksa kasların yıkıma ugrar.Kesinlikle kafana göre hareket etme ve yaşın 18 olunca bir salona yazıl derim.Saygılarımla....

5. _Machine_

_Machine_ Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    şnav çekerken göğüslerime yanma hissetmiyorum sadece arka kolum yoruluyor :?

6. gurkan

gurkan Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    sinav cekerken gögüslerin yanmioyr sadece arka kolun yoruluyor ve yaniyorsa bu sinavi cekerken kollarini tam acmiyorsun demektir.bu suna benzer benc pres sehpesinda kollarini acip calisirsan gögsün siser ama yine ayni benc press sehbasinda kollarini iyice dar tutup calisirsan trisepsin siser.yani kollarini ac ve öyle calis cok dar olmasin

7. figaro

figaro Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    yay gögüs değil kanat yapar.Şınav çekerken kolların yere dik olsun

8. Beatboxer

Beatboxer Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    YAY ı nasıl kullanırız...Kullanımı nasıl?!...

Mesela kanata vurması için tutuş şekli nasıl olmalı ?!

Ya da omza vurması için tutuş şekli nasıl olmalı ?!..vs...

TŞK

9. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Bir elini başının üstünde tutup diğer elinle aşağı öne doğru yayı açarsan pullover benzeri bir hareket yapmış olursun. Ama yay omuz ve kanat için daha uygun bir alet göğüs için elverişli değil her halükarda.

10. okaysarac

okaysarac Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Grafik Tasarimci
    Yer:
    Istanbul
    Yayı arka ve önde gererk çalışabilirsin ama omuz ve sırt geliştirir..Diğer yöntem ayağına geçir birini ve bicps çalıştırırsın..başka bir yöntem yayı arka bel hizasında tut ..diğer ucu yukarıda boynunun arkasından tutarak yuarı çek..triceps çalışırsın..

11. DİGİMAX

DİGİMAX Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    İNTERNET CAFE
    Yer:
    SAMSUN
    yaylı çalışmayı bende göğüs için sanıyodum ama hiç fayda vermeyince programdan çıkardım...
    onun yerine barfix+şınav tavsiye edirm...
    şınavda arka koldan başka yanma olmuyorsa arkadaşların dedği gibi hareketi yanlış yapıyorusn..
    bide şınavı çok yavaş çek daha faydalı ve zor olacaktır...

12. _Machine_

_Machine_ Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    tesekkurlar bilgilendirdiğiniz için. gerçektende yay hiç bir şekilde göğüse vurmuyor. ama omuz sırt ve kanatları iyi çalıştırıyor.

13. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Yayı hiç önermiyorum dengesiz bir kuvet uygulandığından adele kendini mekanizmaya uyduramayıp eklemlerde sakatlık olabiliyor konuştuğum bir kaç kişi özellikle baş üstünde açış yaparken omuzlarını sakatlamışlar sebebi gerilimin sabit bir tonuda olmadığı ve gerilen adelenin değişen gerilime ayak uyduramadığı

bu aynı şuna benzer dambılla açış yaparken birinin gelip aniden bastırması gibi

14. Jevric

Jevric Yeni Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    0
    internetten yeni yay hareketleri bakarken karşıma bu sayfa çıktı ve baştan sona yanlış bilgilerle doldurulmuş. Yay dünyanın en iyi ve en çabuk etki vern vücut geliştirme aletlerinden birisidir. Ağırlık etlere(yağlar, kaslar, damarlar vb) hitap eder, yay çekmek sinir uçlarına ve kılcal damarlara hitap eder. Yay çeken kişinin beynine daha farklı uyartılar gider ve beyin verdiği cevapla kasların şişmesini sağlar. Tabi protein vb yapıtaşları yayda da yakılıyor, yay sinir uçlarına hitap ettiği için beyin devreye giriyor ve gelişim daha çabuk oluyor. AMA YAY ÇALIŞMASINI BİLMEK LAZIM. Eğer direk 3-4 yay birden çekmekle işe başlarsanız hiç bir yararını göremezsiniz. Hatta bu göbek düşmesi ve kısırlık gibi ciddi sorunlara yol açar. Yani yay komplike bir alettir. Spor salonlarına da konmaz.
    Yay çalışmaya başlayan birisi 1 tek yay çekmekle işe başlamak zorunda. Fazla yay çekilmeye çalışıldığında yay dengesiz olur ve vücuda büyük zararlar verir. Tekli çekmeniz vücudunuzu geliştirmeye başliyacak. 2. yayı ilk taktığınız yay esnediği zaman, 3. yayı 2.yay esnemeye başladığı zaman... takıcaksınız. Sistemi budur.
    Göğüs hareketlerine gelince: Yay göğüse direk hitap etmez. Ayrıca yay tek bir kas grubuna değil, birden çok kas grubuna tek hareketle hitap eder. Yani yay çalışırken omuz-sırt-göğüs fln diye çalışmanızı ayıramazsınız. Yay çalışması yaklaşık 10 tane hareketin sırasıyla uygulanmasıyla oluşur. GÖĞÜSE EN ÇOK ETKİ EDEN HAREKET:1- yayı göğüs ya da ağız hizasına getirerek dirsekleri kırmadan göğüs hizasından kolları sonuna kadar açmak(6 tekrar, 10-12 set),2- sağ ya da sol kolunuza yayı sabitleyerek ( sağ ya da sol yöne doğru yere paralel bir şekilde sonuna kadar uzatılacak) diğer kol ile yayın diğer ucunu avuç içi karşıya bakıcak şekilde tutup yayı sonuna kadar germek. 3- Yayı kafa üstünde yere paralel tutmak. kolları iki yana tamamen açarak, yayı ÇENE ALTINIZA getirmek. Bu hareketler sırt, omuz ve kol arkası kaslarınızı yakar. Fakat göğsünüzde yanma hissetmemenize rağmen gelişim olucak! Ağırlık en az 6 ayda gelişme sağlarken yay size 2 ayda yetecektir.
    Şınav çekernek arka kolların yanması, ellerin yerdeki pozisyonunun hatalı olmasından kaynaklanır. Parmak uçları göğüs bölgesine bakarak çekilen şınav, triceps şınavıdır. Parmak uçları karşıya bakarak çekilen şınav göğüs şınavıdır. Göğüs şınavında kollar biraz daha açılmalı ve direk-omuz arası yere paralel olmalıdır.

15. ulgar

ulgar Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    emekli
    Yer:
    istanbul
    yay

selamlar yay ile belirli bir gelişim çizgisine ulaşmak mümkünmüdür.Yay kullanmanın dezavantajları nelerdir?Şu anda emekliyim ve maalesef spor salonuna devam edemeyeceğim.Beni bu konuda bilgilendirirseniz memnun olurum.

16. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    ulgar,

Mesajınız ilgili başlığa taşınmıştır.

Son düzenleme: 25 Ekim 2008
    saydam bunu beğendi.
  17. Jevric

Jevric Yeni Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    0
    bundan önce başka bir yere konu açmışsınız. Oraya cevap yazarken konunuz kapanmış ve oraya yazdığım cevabı şimdi buraya kopyalıyorum:

Göğüs yayından bahsediyorsunuz sanırım. Bu yay göğüs bölgesi sıfır olanlar için temel hazırlar, Omuzları genişletir, müthiş kanat yapar. Sırt bölgesi için birebirdir. Ayrıca ayağa takarak pazu ve akradan tutularak kol arkası çalışılabilir.
    Göğüs hareketi için:
    1-yay önden göğüs hizasında tutulur, iki yana açılır. Bu hareket göğüsten çok kanatları ve sırtı çalıştırır. Yayı kaparken üst göğüs bölgesini az olsa da çalıştırır. Bu sağlam bir sırta ve temel oluşturan bir göğüs sağlar.(%20 göğüs-%35 sırt-%35 kanat--%10 kol arkası)
    Omuz hareketi için:
    1-Yay kafanın üzerinde 2 el ile tutulur, iki yana sonuna kadar açılır. Nizami yaptığınızı anlamak için yayı açarken sırt hizasına kadar indirmeniz yeterli olucaktır.(%60 omuz-%20 kanat- %20 kol arkası))
    2- Yay bel hizasında önden iki elle tutulur. Lateral dedğimiz hareket yapılır. Yani yay iki yana, boyun hizasına kalkıcak şekilde açılır.(%65 omuz- %30 sırt- %5 kol arkası)
    3- Aynı hareket yay arkadan tutularak yapılır.(%50 omuz-%25 sırt-%20 kanat- %5 kol arkası)
    Sırt için:
    Göğüs yayı sırt ve kol arkası prensipli bir alettir. Üstteki tüm hareketler sırt kuvvet merkezi alınarak yapılır.
    Kol arkası:
    %100 kol arkası için yay arkadan bel hizasından 1 ellle tutulur. Öbür elle arkadan omuz hizasından tutulur ve havadaki el ileriye doğru itilir
    Pazu:
    Yay ayağa takılır ve dirsekler oynamayacak şekilde çeneye doğru çekilir.

Yay çalışması ağırlık çalışmasından farklıdır. Sinirlere hitap eder, beyinden kaslara uyarı gelmesini sağlar. Kas hücreleri anlık uyartılarla oluşur.

rockybalboa7 bunu beğendi.
  18. TRiuMphaL

TRiuMphaL Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Spring ve Göğüs Yayı

Arkadaşlar, spring aldım 1 tane, hangi kas grubuna yönelik olduğunu pek bilmiyorum ben triceps için aldım, hangi kas gruplarını çalıştırdığını ve nasıl çalışılması gerektiği konusunda yardımcı olur musunuz? Ha bi de Göğüs Yayı buldum bi yerden, forumda baktım göğüs yayının kanat ve sırt bölgesine daha çok ağırlık verdiği tartışılmış, göğüs yayını etkili hale hangi hareketlerle getirebilirim, yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

19. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    TRiuMphaL,

Açtığınız konuyu buraya taşıdım.

20. TRiuMphaL

TRiuMphaL Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkürler bonatschi, spring konusunda da burdan yardımcı olabilir miyiz...

Sayfayı Paylaş