Göğüsler ve Kilo

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Thor34 tarafından 12 Mart 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Thor34

Thor34 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar
    Spora başlayalı 7 ay kadar oldu.Bir türlü cevap alamadığım bazı sorularım olacaktı.Hoca ilede konuşuyorum ama hep "olur olur" tarzı cevaplar alıyorum.Lütfen yardım edin.

-Göğüslerde gelişme olmasına rağmen üstünde hala yağ var özellikle alt göğsüm çok kötü görünüyor alt tarafın çıkması için ne yapmalıyım ? (bench press incline press,decline press,butterfly(makine) yapıyorum genelde 6 set 8 veya 10 tekrar)

-Azalmakla beraber göbekde mevcut.Kardio için bisiklet yeterli olur mu ? kaç dakika ne sıklıkta yapmak gerekir ?

-Yeni programım yoğun olduğu için ağırlıkları arttıramadığım gibi bazılarınıda azaltmak zorunda kaldım.Yani aynı gün içerisinde bench press incline press decline press artı butterfly yapınca normal olarak zorlanıyorum.En fazla 40 kilo+bar kaldırıyorum 7 ay için sizce bu kötü müdür ?

-Amino asit protein kullanımı ile ilgili bilimsel bir makale yok mu netten çok aradım bulamadım zararlı mı değil mi hala bilemiyorum 3 ay kadar düzenli kullandım ama şu sıralar ne yapsam emin değilim.

-Simetri açısından bakmak gerekirse gelişim ne hızla oluyor(ortalama birisi için).Kollarımda bariz farklar var ama göğüslere bakınca nerdeyse hiç spor yapmamış gibi duruyorum sizce bu normal midir(genetik vesaire etkisi?)
    veya göğüs kası daha zor gelişir vakit alır gibi birşey var mı ?

-Kardio olmadan devam edilirse yağ-kas oranı dengelenip güzel bir vücuda kavuşulabilir mi ? (yağ oranı %10 çok iyi define şekilde değil sadece daha güzel bir görünüm göğüs-göbek sorunu hallolsun yeter.)

-Bir sene dolduğunda nasıl bir sonuç beklemeliyiz.(Genel anlamda) sabırsız değilim ama bir senede fena süre değil yanlış birşey yapmış olmak istemiyorum.

Haftada 3 gün gidiyorum yaş 21 boy 1.84 kilo 79-80

Aklım çok karışık foruma bakmama rağmen tam aradığım cevapları bulamadım birisi derli toplu bir biçimde yazarsa çok sevineceğim.

Kolay gelsin bench_O

2. Thor34

Thor34 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yardım edebilecek kimse yok mu ?

3. Bureaucracy

Bureaucracy Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    İzmir
    thor 34 7 ay bu sporda yeterli bir süre değil zaten.her şey gerçekten zaman olacak.sorularına kısaca cvp vermek gerekirse..alt göğüsün çıkması için decline press yeterlidir.fakat bu spora yeni başlamış ve göğüsünde herhangi bir ilerleme kaydetmemiş sporculara genelde alt göğüs hareketi önerilmez.göğüs için bench press incline press ve butterfly ilk etapta yeterlidir.ilk başta göğüsün üst tarafları doldurulması daha uygundur..cardio için ayrıca forumda arama yapmanı tavsiye ediyorum...40 kg kaldırıyorum demişsin.çoğu sporcunun yaptığı en büyük hata(bende yapıyorum bazen) ağırlıkları kafaya takmasıdır..doğru olan sporcunun kaldırabilceği kadar ağırlık kaldırmasıdır.bazı sporcular ağır kilolarda amacına ulaşırken bazıları daha hafif kilolarda amacına ulaşıyor.ağırlıkları hiç takma kafana hareketi doğru ve kontrollü bir şekilde yap.gerisi gelecektir..amino asit konusuna gelince.herhangi bir zararı yoktur.elbette abartmassan..yumurtayı bile çok yersen sana zararı olur.çok fazla kullanmadığın taktirde gönül rahatlığıyla alabilirsin..simetri açısından ise göğüslerinin gelişmemesi birazda genetiğe bağlı..benimde mesela gelişmiyor kolay kolay..bazı insanların kolları çok iyi gelişirke göğüs gelişmiyor aynı hızda..bunu biraz genetiğe bağlamak lazım..fakat diğer kaslara oranla göğüsün biraz daha zor geliştiğide bir gerçek.hatta bununla ilgili bir anket var forumda(en zor gelişen bölge diye) göğüsün orda aldığı oy baya yüksek göreceksin.o yüzden kafana takma.elbet gelişir..kardio olmadan devam etmek senin bünyene bağlı.eğer çabuk kilo alan biri isen kardio suz olmaz...ayrıca yediklerinede sürekli dikkat etmen gerekir.

4. born2win

born2win Üye

Beğenileri:
    222
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    inşaat muh.
    Yer:
    istanbul
    yüzde 10 yağ oranına göre göğsünde yağ olması ,özellikle alt göğüsünde yağ olması aklıma başka şeler getiriyor.
    göbeğim de var demişsin.boy ve kilona göre bu yağ oranının doğru olması için kas kütlenin fazla olması gerekir.ki öyle olsaydı göbek ve göğüste yağlanman olmazdı.bence yağ oranını bir daha ölçtür .

5. Thor34

Thor34 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yok hocam yağ oranım %10 değil farklı yazmışım bi yanlış anlaşılma oldu herhalde.Kardio olmadan %10 yağ oranı mümkün yazmıştım.

6. born2win

born2win Üye

Beğenileri:
    222
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    inşaat muh.
    Yer:
    istanbul
    şuanki yağ oranını bilmiyorum ama atıyorum yüzde 20 yağ oranını cardiosuz yuzde 10a indirmek mümkün değil.yemeği çok kıssan aldığın kaloriyi iyice düşürsen bu seferde sağlıksız kg verme olur.ki kas kaybı da yaşarsın.bence off günlerinde cardio yapmalısın.

7. Thor34

Thor34 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Peki kardio olarak ne yapmalıyım ağırlık antremanından sonra yarım saat bisiklet yapsam mesela fark eder mi ? (haftada 3 gün)

8. tolgahan

tolgahan Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Ben pump_Forever ın bir yazısında antremana başlamadan önce yarım saat karın çalıştığını vede çok sağlam bir vücut ısısı elde ettiğini okumuştum.Bende şu an bunu uyguluyorum...Buna çalışmadan sonra 30 dklık bir cardio eklersen güzel sonuçlar elde edebilirsin bence...Yanlız çalışma öncesi yapılan yarım saatlik karın antremanı ağırlık çalışmasında güç kaybına sebeb olacaktır biraz.

ssrrcc bunu beğendi.
  9. Thor34

Thor34 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yağ oranımı ölçtürdüm %17 çıktı.21 yaş 1.84 boy 80 kilo bel çevresi 89 cm sizce bu çok mudur ?
    Ağırlık kaldırmak yerine doğrudan kardio mu yapmam gerekir ? 7 Aydır bu sporu yapıyorum şu forumda diğer arkadaşların resimlerine bakınca hiç gelişmemişim gibi geliyor...
    Protein-Amino asitde kullandım.Sizce ne yapmalıyım Göğüslerin görünmemesi bununla ilgili olabilir mi ?

Çok sağolun

10. tolgahan

tolgahan Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Thor 34 ,
    Eğer amacın sadece fit olmaksa %10 luk bi yağ oranı bence vücutta çok iyi durur..Ama şu anki durumunun nasıl olduğu sana bağlı.Yani eğer aynaya baktığında kötü olduğunu düşünüyorsan kötüdür.
    Dediğim gibi amacın sadece fit olmaksa,yada biraz moral kazanıp sonra kas yapmakyı düşünürsen sadece cardio yapabilirsin..(ama 7 aylık bi vg geçmişin varsa orda yaptığın kütlenin bi kısmını kaybedersin ki bence sadece cardio çözüm olmamalı)
    Gögüs sorunu bende de var.Çaresi ise incline benchpress olduğu söyleniyor ve kesinlikle decline yapmayınız deniyor.(kaynak youtube "man boobs chest workout" olarak aratabilirsin,istiyenlere linkini gönderebilirim)
    Bana kalırsa önce sağlam bi diyetle ve doğru cardio çalışmalarıyla kilonu düşürebildiğin kadar düşür.(kas kaybetmemeye özen göster) Ama aynı zamanda 4x10 lik setlerle (özellikle gögüs bölgesinde) çalışmaya devam et eylüle kadar.(yazın 4x10 luk setlerin çok faydalı olduğunu sanırım saydam yada alperenden okumuştum şimdi tam olarak hatırlamıyorum,araştırabilirsin.)
    Yeterli kiloyu verdiğin zaman foruma koyacağın resimlerle çok daha sağlıklı yorumlar alabilirsin...
    Ama olmazsa olmazın mutlaka sağlam bi diyet olmalı bana kalırsa.Ve çalışma günleri yapılacak 30,off günlerde yapılacak 45 dk lık cardiolarla amacına kısa bi sürede ulaşabilirsin.
    Protein ve amino asitlerin kimsede bu şekilde ters bir etki yaptığını görmedim..

Son düzenleme: 7 Nisan 2009

Sayfayı Paylaş