Göğüs-Triceps mi Sırt Triceps mi ?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve aqqush tarafından 18 Eylül 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. aqqush

aqqush Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Samsun
    Arkadaşlar;
    1.gün göğüs-triceps
    2.gün sırt-biceps mi
    Yoksa;
    1.gün göğüs-biceps
    2.gün sırt-triceps mi ?

Nedeniyle birlikte yazarmısınız.
    Şimdiden herkese teşekkür ederim.

2. NdmSrdr

NdmSrdr Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ayakkabı
    Yer:
    İstanbul
    Bana göre göğüs arka kol diğer günde sırt ve pazu çalıştırmak dinlenme süreci için çok daha etkili.
    Sebebi şu göğüs hareketleri arka kolu çok yorar ve sen bunun üzerine ikinci hareket olarak pazu çalıştırırsan, ertesi gün arka kolu hiç yormamışsın gibi sırtla birlikte (bu arada sırt ve kanat hareketleride pazuyu çok yorar) bir daha çalıştırırsan, bir gün çalıştırıp ertesi gün mutlaka ve mutlaka dinlendirmen gereken küçük kas gruplarından biceps ve tricepsi iki gün üst üste çalıştırmış olursun. Yani sen Göğüs pazu - sırt arka kol çalıştığını zannedersin ama şöye çalışmış olursun.
    Göğüs+pazu+arka kol
    Sırt+arka kol+pazu
    Bilmem anlatabildim mi..?

aqqush bunu beğendi.
  3. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    antremanına genel olarak bakmalk daha iyi olacaktır
    ancak yazdıkların çerçevesinde gün aşırı çalıştığını varsayarsak
    göğüs biceps
    sırt triceps
    daha verimli geçecektir
    ikisinide yapan vardır ama genelleme yaparsak bu seçim daha uygundur
    sebep sırt çalışırkende biceps çalışır
    yine göğüs çalışırkende tricpesler çok etkili şekilde çalışır
    bu sayede antremanında özellikle küçük kas gruplarında verim düşüklüğü yaşarsın

4. Sercyy

Sercyy Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    38
    hangisinde daha ağır biceps triceps giriyosan öyle yap

5. NdmSrdr

NdmSrdr Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ayakkabı
    Yer:
    İstanbul
    Kas ne kaldırdığın ağırlığı sayar ne de kaç tekrar yaptığını. Kas için önemli olan tükendiği noktada onu ekstra zorlayabilmek. Bu yüzden göğüs çalışırken arka kol yorulduğu için aynı gün arka kola ağır girememek problem değil. Normal dinlenmiş halinle 30 kiloyla zorlanan tricepsin göğüs çalıştıktan sonra yorulduğu için 3 kiloyla zorlanıyorsa 3 kiloyla da 30 kiloyla aldığın sonucu alırsın. Dediğim gibi önemli olan kas tükendikten sonra ekstra gerilimi yüklemek. Fakat sen ben ille de ağır çalışmak istiyorum diyorsan arkadaşın dediği gibi gün aşırı çalış araya kolların çok yormayacak başka bir gün koy. Bacak - omuz gibi..

6. nedimyayla

nedimyayla Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    duruma şu şekilde bir açıklık getirmek istiyorum. kesinlikle iki antrenman sistemi de yapılmalı fakat aynı bölgeleri hedef alan antrenman sistemlerinde ( yani göğüs triceps - kanat biceps gibi) kondüsyon kazanımı çok yüksek seviyede oluyor. 6-7 hafta göğüs triceps girdikten sonra tekrar kanat tricepse döndüğümde görüyorum ki triceps hareketlerimde dahaağır çalışıyorum. göğüs triceps - kanat biceps gibi antrenmanları genelde anabolik steroid kullanan vucutçular kullanıyor. yüksek yoğunlukta aynı bölgelere kasılma ve uyarı vererek kası daha çok çalıştırmış oluyorlar. tabi bu antrenman felaket dercede kas yıkımı demek. ben böyle antrenmanlardan sonnra toz formda bulunan bcaa ve gluatimini karıştırıp 30 gr whey protein ile içiyorum. antrenman içinde amino antrenman sonu whey olarak da düzenleme yaptım. aksi takdirde vücut o yıkımı tölare edemiyor. bicep ve triceps de ağrılar bile olur.

7. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    o zaman omuz çalışırken eller yana açık tükenenekadar bekleyelim sonra 2 şer kilo ile lateral yapalım hacimlenelim.
    böyle bişe yok
    kaslar ağır kaldırmayla + ağır kaldırdığın tekrarlarla hacimlenir
    daha ağır kaldırmak için hangisi mantıklı diye kendine bir sor
    kaslar için en iyi hacim kazandırma yöntemi ağır çalışmadır
    çok yormak demek çok hacim alacağın anlamına gelmez

SiR_Arawn bunu beğendi.
  8. garbage

garbage Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Rusya Turkiye
    Merhaba
    Bu konuya yazıyım mı yazmıyım mı diye cok dusundum. benim mantıgım ve calısma sistemimde soyle oluyor.
    göğüs-biceps
    sırt-triceps mi

9. NdmSrdr

NdmSrdr Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ayakkabı
    Yer:
    İstanbul
    Önceden yorma diye bir yöntem var hiç duymadın mı..? Özellikle müsabık sporcular kullanır. Örnek olarak bacak idmanına ilk hareket olarak squat gibi zor bir hareketi 300-350 kiloyla yapacağına daha kolay olan leg press, leg extention, leg curl gibi hareketlerle bacağı bitirip en son hareket olarak squatı 150-200 kilo gibi onlara göre küçük ağırlıklarla yapıyorlar. İşe yaramasa professyonel olanlar yapmaz.
    Senin dediğin küçük ağırlığı al bekle aynı şey değil.

10. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    önceden yormayı duymama gibi bir şansım yok yıllardır bu işin içindeyim hatta kendimde önceden yormayı hatta bir çok tekniği tavsiye ettim uyguladım vs vs
    bunlar önemli değil benle duymadınmı diye bir polemiğe girmene gerek yok
    önceden yorma farklı şey aynı kas grubuna tüm antremanda yüklenmek apayrı şeyler
    lütfen terimleri karıştırmayalım artı benim üzerimden veya benim yorumlarıma değilde kendi yorumlarına adapte olmanı rica edeceğim

11. garbage

garbage Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Rusya Turkiye
    merhaba tekrar,
    bu konuyu takip etmek istiyorum ama konu ısınma yada antreamn sonrasına gidiyor.
    Sadece iki presibi neden kullandığımız yazabilirsek daha rahat anlayacağız. ben de anlamaıs olabilirim beliki ama konu gitti sanki.

12. NdmSrdr

NdmSrdr Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ayakkabı
    Yer:
    İstanbul
    Öyle de yapılır kesinlikle olmaz diye bir şey yok ama senin dediğin şekilde iki günün arasına off gün veya farklı bi bölge koymadan yapmak onarım sürecini tartışmasız bozacaktır. Onarım sürecinin bozulması demek gelişimin olmaması veya çok az olması demektir.

Uzun lafın kısası ben programlarımı itinayla kasların dinlenme sürelerini etkilemeyecek şekilde kendim yazarım ve uygularım. Çok enteresan bir hızla sonuç alıyorum. Beslenmenin payıda çok büyük tabiki ama bu yöntemle sıfırdan avatarımdaki görüntüme sadece 55 günde ulaştım.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 14:21 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 14:18 ----------

Ne polemiği kardeş konuşuyoruz.

13. garbage

garbage Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Rusya Turkiye
    merhaba off sure her bolge icin gerekli zaten. benim anlamak istediğim farklı mantıkları var mı.?Bende istedigim gelisimime 6 ayda ulastım. ama BB yapan biri değilim.
    Aslında ben bu sordugum soruların cevaplarınıda biliyorum sadece konu anteramn oncesi sonrası ısınma yorma diye dagıldı gibi geldi. iki cesidin de niye kullanıldıgını yazarsanız bilmeyenler de anlar demek istemisitim.

14. NdmSrdr

NdmSrdr Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ayakkabı
    Yer:
    İstanbul
    Esas konuyla ilgili olan kısmını yukarılarda bir yerlerde bildiğim kadar yazmaya çalışıtım zannediyorum ama yazmamış mıyım..? :)

15. garbage

garbage Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Rusya Turkiye
    Bence ogrenmek isteyen birisi icin acıklayıcı olmamıs :( soye asağıdaki gibi bir sey hazırladım o sekide yazarmısın ve yazarmısınız?
    iki noktanın yanına yazın herkes kendine uygun olanı alsın ve uygulasın. Sonucta gercekten fikrim ikiside tercih meselelesi hangisi daha yararlı geliyorsa sana yapaılabilir. Bir dogrusu yok yani.
    sacma mı oldu acaba?

1.gün göğüs-triceps
    2.gün sırt-biceps mi
    neden tercih ediyorsunuz:

1.gün göğüs-biceps
    2.gün sırt-triceps mi ?
    neden tercih ediyorsunuz:

16. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    1. kardeşin değilim bu terimi bana karşı kullanmanı istemiyorum
    2 si senin önceden yormadan haberin yokmu demek beni tartışmaya çekmek demektir
    lütfen bunlara dikkat edelim

gelelim konumuza
    2 türlüde olur ikisindende fayda görenler vardır
    ben daha genel olanı uygun görüyorum yani bir itme bir çekme prensibi
    yani göğüs-biceps ( itme-çekme) vb
    diğeri yani bir gün itme bir gün çekme

itme -itme prensibi
    örneğin bir gün itme (göğüs-triceps) burda itme ile kaslara yardımcı gruplara ve özellikle eklemlere antreman boyunca sürekli yük binmektedir
    bunun avantajı olarak kaslara çok yüklenilmesi, aynı kas gruplarına antreman sonrası daha iyi dinlenme fırsatı vermesi ve yeterli beslenme ile gelişim fazla olacağı gibi varsayımlar sayılmaktadır.

ancak diğer düşünce yani aynı gün içinde itme-çekme (göğüs-biceps) mantığı ise şöyledir
    -göğüs çalışırkende triceps muazzam çalışır bu yüzden göğsü antremanı sonrası tekrar çalışılmış bir kası çalışmak o kasa aşırı yüklenmek demektir. dolaysıyla ilaç vb almadan yeterli beslenmeyi gelişimi sağlamakta zor olacaktır.
    -göğüs tricepste yorulan eklemler ve yardımcı gruplar 2. antremanda kaslara asıl hacimi veren ağır çalışma prensibine aykırı olacaktır.
    -göğüs sonrası triceps çalışmasıyla özellikle aynı eklemler tendonlar yardımcı gruplar zorlanacağından ( en önemli sakıncasıda bence bu ) sporcu sakatlıkları yaşanma ihtimali çok artacaktır.

bunlar göz önüne alındığında örneğin göğüs triceps çalışmaktansa yeterli ısınma esneme germe yapıldıktan sonra uygulanacak göğüs biceps çalışmak daha sağlıklı olacaktır.
    bunlar kendi görüşümdür her görüşe saygı duyarım

rockybalboa7 bunu beğendi.
  17. NdmSrdr

NdmSrdr Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ayakkabı
    Yer:
    İstanbul
    Kesinlikle saçma değil. Yazdığın şekilde de olabileceğini zaten daha önce de belirttim.
    Öncelikle ben kendime göre doğru olan şeyleri yazıyorum bunu özellikle belirtiyorum. Kimseye bilmişlik yapmak gibi bir niyetimiz yok. Bu sporu bin farklı şekilde yapıp bir şekilde sonuca ulaşan insan var. Niyetim kimseyle polemiğe girmek değil. Yüz yüze bakmıyoruz nihayetinde, mimikler olmayınca yanlış anlaşılmalar çok oluyor.

Yapılan idmanlardan sonra büyük kas grupları 3-4 gün küçük kas gruplarıda 1-2 gün mutlaka dinlendirilmedir. Aksi halde daha önce belirttiğim gibi onarım süreci bozulacağından alınan verim çok düşecektir. Bu mantıkla değerlendirecek olursam;

Bu benim tercih etmediğim yöntem, fakat iki günün arasına farklı bölge veya dinlenme olursa,

göğüs-biceps
    neden tercih ediyorsunuz: Göğüsün ardından göğüs çalışırken yorulan triceps yerine bicepslere daha ağır girilebilir. Fakat bu günden sonra en az bir gün biceps ve triceps çalıştırılmamalı.

sırt-triceps
    neden tercih ediyorsunuz: Aynı şekilde arka bölge çalışırken yorulan biceps yerine hiç devreye girmeyen tricepslere daha ağır girilebilir fakat bu günden sonra da mutlaka biceps ve triceps en az bir gün mutlaka dinlendirilmeli.

Benim uyguladığım ve tercih ettiğim yöntem tam tersi;

göğüs-triceps
    neden tercih ediyorsunuz: Göğüs çalışırken arka kol iyice yorulur ve göğüs hareketleri bittikten sonra üzerine arka kola devam edilir. Devam etmek arka koldaki gerilimi iyice artıracağından sonuca ulaşmış oluruz.

sırt-biceps
    neden tercih ediyorsunuz: Ve hemen ardından ertesi gün off gün veya başka bir gün sokmadan bu güne geçilebilir çünkü bugün yapılacak olan arka-biceps hareketleri dün çalıştırdığımız bölgeleri oynatmayacak bile. Bugünün idmanı olan arka ve bicepslerde maksimum zorlamayla tamamlanır.

18. garbage

garbage Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Rusya Turkiye
    boksbody & Ndmsrdr

cok guzel olmus bence . buradan herkez kendine uygun gelen sistemi alır ve uygular.
    tesekkurler

19. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123

araştırırken flex hocanın bu yorumunuda buldum tekrar sizlerle paylaşayım dedim

20. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Anlatılmak istendikleri değerlendirdimde , ikiside farklı teknik mi? Farklı bişey mi ? anlayamadım.
    Ben bizim çocuğa , bu şekil bir program uyguluyorum.Tartışılan kasların arasına başka bir kas grubu koyuyorum yani Göğüs+Triceps bir gün yapıyor diğer gün bacak ve sonrası Sırt Biceps giriyor.Altta verdiğim gibi yani :

Pazartesi 1-Göğüs+Triceps
    Salı 2-Bacak ve Calf
    Çarşamba 3-Sırt ve Biceps
    Perşembe 4- Omuz ve Trapez
    Cuma - Karın
    Cumartesi - Omuz , Biceps(Bu onun özel isteği üsterine verdiğim bir gün)
    Pazar - Off

Yani bence iki stillde kullanılabilir.
    Göğüs-Biceps
    Sırt-Tricepste uygulayabilirsiniz ama off day veya aralarda kullanıcağınız günlerde birşeyler olması gerek , biceps gününden sonra sırt zorlanabilir.
    NdmSrdr'nin ilk mesajda anlatmak istediği aslında biraz kafamı karıştırdı , hiç düşünmediğim bir durumdu , ama yan kas grubu olarak çalışan bir kas ne kadar yorulmuş olarak yarın esaslı antreman yapabilir bilemem.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 15:29 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 15:25 ----------

:) Bu sözünü hatırladım o makaleyi okumuştum.Gerçekten mantıklı..

'' ben şöyle sorayım yorgun olan yada yorulmuş olan kasımı çalıştırırdınız yoksa dinlenmiş esnemiş olan kasımı ? '' şu kısım gerçekten çok tanıdık geliyor.foruma girdiğimde en çok yazısını okuduğum kişilerden biriydi..

boksbody bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş