GÜRES ve DOPING

Konusu 'Anabolik Androjenik Steroidler' forumundadır ve Guest tarafından 24 Temmuz 2005 başlatılmıştır.

1. Guest

Guest Guest

Sizlere daha önce arsivime aldigim bir konusma yazi dizisini getiriyorum. Bu yazi dizisi hem internette hemde gazetelerde yayimlanmisti. Tarihini tam olarak bilemiyorum.
    Sözü fazla uzatmadan dikkatlice yaziyi okuyalim.

Aksam gazetesinde yer alan bir konusma yazi dizisi:

Hem minderde hem Er Meydanı'nda şampiyonluk yaşamış Mehmet Güçlü'nün itirafları, doping illetinin ulaştığı boyutu su yüzüne çıkardı

Mehmet Güçlü, gerek minder, gerekse yağlı güreşte şampiyon olabilmiş nadir sporcularımızdan birisidir. Kariyer torbasında Kırkpınar Başpehlivanlığı da bulunan Mehmet Güçlü ile, 1974 Dünya Güreş Şampiyonası sırasında başlayan ve günümüze kadar kazaya uğramadan devam eden ağabey-kardeş, antrenör-sporcu karışımı köklü bir dostluğumuz vardır. Perşembe günü telefonda; '..Kırkpınar güreşleri başlıyor. Gelirsen konuşacak çok önemli şeylerimiz olacak' deyince, kalktık Edirne'ye gittik ve Otel Balta'ya eski deyimle 'mitili serdik'

Cuma günü Sarayiçi'ndeki açılış merasimi sırasında, yüzlerce minik güreşçi çimenlerin üzerinde çocuksu bir coşkuyla, 'ilk yağlı güreşlerini atarken', ben Mehmet Güçlü'nün anlattıklarını taş kesilmiş bir vaziyette dinliyordum. Halen Kırkpınar'da kule hakemi görevini yapan Mehmet Güçlü, bakın neler söyledi:

'..Bu hap illeti başımıza çok işler açacak hocam. Millet peynir-ekmek gibi kuvvet hapı yutuyor. Gencecik çocuklara çabuk gelişsin, güçlensin diye, neyin nesi olduğu bilinmeyen bir sürü hap veriliyor. Bu hapları kullanan ve kullandıranların çoğunun, hapların neyin nesi, neyin fesi olduğu konusunda gram bilgisi yok. 'Hap kullanmayan çabuk şampiyon olamaz' dolduruşu ile bu işe kalkışıyorlar. Hormon, enerji hapı satan bir dolu adam ve bazı eczane sahipleri, güreşçilerimizin karaciğeri ve geleceği ile oynuyorlar. Sen hem spor dünyasını, hem de doping konusunu bilen birisisin. Lütfen, durumu araştır, ilgilileri uyar, inan olayın boyutu, tahmin edemeyeceğin kadar büyük.'

Mehmet Güçlü daha çok şeyler söyledi. Güreş Federasyonu'nun ve Spor Teşkilatı'nın kısır imkan ve iyi niyet çabalarıyla işin önünün alınamayacağını da vurguladı. Sonra eliyle, çayırda güreş tutan yüzlerce minik güreşçiyi gösterip, '..bu çocukların çoğu, o zımbırtıları kullandı. Yarın başlarına ne gelecek bilmiyorlar. Anlatabildim mi hocam?' dedi.

Böylesi bir konunun ne kadar netameli olduğunu bildiğimden, Mehmet Güçlü'ye 'anlattıklarını yazabilir miyim? diye sordum. Cevaben dedi ki, '..Zaten yazasın diye bunları anlattım. Kim rahatsız olursa olsun , umurumda bile değil. Ben de evlat sahibiyim'

Konu gerçekten önemli. Mehmet Güçlü'nün bahsettiği haplar büyük bir olasılıkla erkeklik hormonu içerikli 'testosteron' kökenli ve kas geliştirici 'anabol' etkili ilaçlar. Bu ilaçlar küçük yaşlardaki erkek çocuklara kullandırıldığı takdirde, kanser dahil, bir sürü yan etkinin yanı sıra 'testislerde küçülmeye' de sebep oluyor. Yani, o çocuğun ileride erkeklik gücü bir anlamda sıfırlanıyor.

Evet.. Biz olayı özetle aktardık. Bakalım büyüklerimiz ne diyecek? ..Bekliyoruz.

Not: Minik ve genç güreşçi kategorisinde şimdiye kadar hiç doping kontrolü yapılmamış. İyi mi!..

Yaziyi aktaran:

PANZEHIR

Sayfayı Paylaş