Fruktoz(Meyve Sekeri) ve Yag Yakimina Etkisi

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve iNFaZ100 tarafından 10 Aralık 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 15 üye.
  1. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    he deli gibi dalgalanıyor ya allah aşkına heldic uzattıkça uzatıyorsun meyvenın hg degerı dusuktur posa ıerdıgı ıcınde uzun sure tok tutar kan şekerını ani dalgalandırmaz size göre yanlış olsun herkes kendınden sorumlu bize görede doğru turp gıbıyım maşallah her hafta pazarda kamyonetle meyve alıyoruz 1 hafta boyunda afiyetle tüketıyoruz

kan şekeri düşmesi kan şekerı yukselmesınden daha tehlıkelıdır vucut gene alışmıs yukselmesıne ama düşmesıne alışkın degıldır insan enden acıkır kan şekerı dusunce.

beyın şekerle beslenır ınternette kac kere kaynak gostererek bu dıyetlerın zararını koydum foruma unutkanlıklara sebep oluyor

daha fazla yazmıyım bu konu altında tartışma çıksın ıstemıyorum kolay gelsın.

Azi bunu beğendi.
  2. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    kan sekerini dusuren sey kan sekerinin yukselmesi sonucu salgılanan insulin hormonudur :) kan sekeri durduk yere düsmez saglıklı bir kisinin kan sekeri dusup acıkmaz :)

insulin direnciniz varsa acıkırsınız :)

beyin sekerle beslenir fakat sekeri kendi yapmaya programlanmıstır dısardan almaya degil :)

ben cin gibiyim neden unutmuyorum acaba :)

Azi bunu beğendi.
  3. moothy

moothy Üye

Beğenileri:
    1.308
    Ödül Puanları:
    123
    kanserde şekerle beslenmiyor mu? vücutta kanserli bölgeyi tespit etmek için şeker yüklemesi bile yapılıyor diye duymuştum,yanlışmıyım

Azi bunu beğendi.
  4. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir

tabi kanserin tek beslenebildigi gıda seker

kanser hastaları o yuzden asırı kilo alıyolar canları durmadan tatlı cekiyor yedikcede kanser azıyor

Azi bunu beğendi.
  5. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    İnsülin mitojendir!!!

Kontrolsüz hücre büyümesi yani kanserin ilk sebebi dir!

İnsülini de salgılatan Kh lar dır!!!

6. sofa

sofa Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    Bende definasyon döneminde karbonhidratı çok kısıyorum, gündelik hayattada mümkün olduğunca kaçıyorum.Sabahları mutlaka sağlıklı kompleks karbonhidratlara yöneliyorum.Sonrasında öğlen yine hafif karbo alıyorum.Fakat bütünüyle karbonhidrati kesmek gereksiz eziyet oluyor bence.

Şimdi karbonhidratlarında yararları var.Mesela beyaz pirinç nişasta içerir.Nişasta, bazı kanser türlerine karşı vücudumuzu korur.Kardonhidratlar çinko içerir ve pek çok vitamin vs...Ve en önemlisi bize enerji verir.Kendimden örnek verirsem eğer 110 kg bench press yapıyorum ve bunu sizin beğenmediğiniz pirinç lapasına borçluyum.Ayrıca çoğu müsabık sporcunun vazgeçilmezidir.Pirinç lapası.Bütün profesyoneller tüketirler.

Ayrıca ketojen benzeri diyet yapmak çok zordur.Herkes yapamaz, heleki ağır idman yapan biriyseniz, çok zordur.Ciddi bir antreman sonrası bayılabilrsiniz.

Sonuç olarak beyaz ekmek,tatlılar,şeker,çikolata zaten ömür boyu tüketilmemesi gereken besinler.Fakat sabahları ve öğlenleri kompleks karbonhidratlar belirli ölçülerde tüketilmeli.
    Bu karatay denen şahsın söyledikleri zaten ketojen diyetin çakması, tamamiyle aynı şeyler.Yalnız o 3 öğün yeme olayı çok garibime gitti.Ara öğünlerde yenilecek haşlanmış brokoli yağlanmamızamı sebebiyet vericek şimdi ?

Şahsi tecrübelerim yağ oranımı %7 ye kadar düşürürken, günde 8 -9 öğün yemek yedim.Bütün tıp alemi birleşip 3 öğünden fazla yemeyin dese beni vazgeçiremez sık beslenmekten.Bir kere kortizol salgılar vücut.

Meyve konusuna gelicek olursak eğer, definasyon döneminde bencede çok tüketilmemeli.Fakat multivitamin hapları kullanılmıyorsa eğer, yinede tüketilmeli bence.

7. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    her turlu kilo verirsin istersen sadece seker ye gene zayiflarsin ondan yana sorun yok fakat

Insulin direncini yenmezsen sporu biraktigin zaman geri alirsin

Insulin hormonu kanda fazlayken diger hormonlar gorevini yapamiyor o yuzden aclik hissi olusuyor

Insulin buyume ve glukogan a ters calisiyor insulin ne kadar cok bunlar yok

Antreman oncesi agir sporlardan once meyve yada princ bulgur yenebilir dedik zaten

Ara ogun yapmamanin bir zarari yok aksine faydasi var daha az ogun

Metobolizma 60 saatlik acligin sonunda yavasliyor o yuzden zirt pirt yiyip insulin salgilatmaya gerek yok

8. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Ketojeniğin çakması diye eleştirdiğin insan tam 2 alan da uzman bir doktor!
    İlk yayınlandığı 2002 yılından beri yeni beslenme piramidini biliyor o gelişmeleri ve sağlıklı beslenmenin özünü tam 10 senedir biliyor!
    Biz 2002 yılında cahil gibi taneler ce yumurta beyazı yiyorduk, light süt içiyorduk, konuşturmayın beni ;)

Yüzlerce insanı obezite den kalıcı olarak kurtardığı gibi yüzlercesini de kolestrol ilacı kullanmadan damar sertliği ve buna bağlı kalp krizi riskinden kurtarmıştır!

Yani HAYATını kurtarmıştır!

İthamları biraz daha düzeltelim :)

9. sofa

sofa Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    Zeus kendisine hakaret etmedim.Vermiş olduğu karatay diyeti adı altındaki diyet, yıllardır bilinen ketojen diyetin çakması.İsterse ordinaryüs olsun.Dr. Atkinsin bulduğu bir diyet bu.Yoksa diyetini eleştirmiyorum zaten.

Cahil gibi yumurta beyazı yiyoduk demişsin, asıl sen burda pek çok vücutcuya hakaret ediyorsun işte...Halen daha yumurta beyazını tüm sporcular tüketir.Neden cahillik oluyormuş? Yumurta beyazının bilmediğimiz bi zararımı var ?

Ben tam olarak ketojen diyet yaptığımda antreman dönüşü gözlerim karardı.Hemen pilav,tatlı yiyip kendime gelmiştim.Başladığım 2. günde sokakta yürürken yere düşücek gibi oldum.Sonra mecburen bıraktım.Karbonhidrat miktarını nasıl ayarlıyorsunuz ? kaç gram alıyorsunuz günde ?

10. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    bunun nedeni kanında insulinin fazla olması ve yagı enerji olarak kullanamaması diyete devam etseydin bu sorunun ortadan kalkacaktı

11. sofa

sofa Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    Peki heldic tekrar beni gaza getirdin ve şu an başladım ketojen benzeri beslenmeye :D Sabah hiç kb almadım.6 gibi antremana gidicem antreman öncesi su bardagının 4/3 ü kadar haşlanmış bulgur yiyip sonrasında, akşam yemeğinde kb almayı düşünmüyorum.Tabi sebze ve salatadan alıcağım kb larda olucak.Sence iyimidir bu şekilde ?

12. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    evet iyi bence ilk baslarda zorluk cekersen az bugday ekleyebilirsin enerji degisimin olunca cikartirsin

13. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    @Sofa

Arkadaşım senin işinde yani, bir dinin kitabına sövüp sövüp tekrardan, tamam dine girdim tabiyim demeye benziyor :D

Sen Canan Karatayın bırak kitabını okumak zaten 1-2 tane video sunu bile dinlemiş olsan, atkins çakması olmadığı hatta alakası bile olmadığını yeri geldiğinde Atkinsi eleştirdiğini ve ondan ayrılan çok yönü olduğunu zaten bilirdin!

Ve yine sen bize bir sövüp bir soru soracağına zahmet edip çakma dediğin insanları araştırma zahmetinde bulunsan zaten tutup da bizden bir günlük beslenme örneği istemezsin ;)

Yumurta olayını girmeyeceğim iyice polemiğe dönecek konu sadece şu soruyu bize yanıtla da biraz da biz senden bir şeyler öğrenelim?;)
    Yumurta beyazının bilmediğimiz bir zararı mı var demişsin, asıl ben soruyum sarısının bilmediğimiz bir zararı mı var da tüketmiyorsunuz???

14. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    atkins yaglari iyi kotu diye ayirmiyordu tadlandiricilara sicak bakiyordu 2 diyet arasinda fark var

Karatay daha saglikli fakat atkins ilk kez insulin hormonunun yaglandirdigini kalori hesabinin yanlis oldugunu ortaya cikardi

ZeusS_ bunu beğendi.
  15. sofa

sofa Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    @Zeus

Aslında 1 buçuk yıl önce yazın ketojen diyet denedim, yalnız uygulamak çok zor.Bu yüzden ketojen diyetin sağlıklı olmadığını düşünüyorum.Fakat zaten kompleks karbonhidratlar dışındaki tüm karbolara bende karşıyım...
    Dizimdeki ağrıdan dolayı artık kardiyo yapamıyorum.Hergün 7 km koşan birisiyken artık hiç koşamıyorum, kardiyosuzda define olamıyorum.O yüzden diyetimde büyük değişikliğe gitmem gerekiyordu ve tekrar denemeye karar verdim bu diyeti...Ketojen diyetten farkım antreman öncesi karbonhidrat alıcam.Bakalım nasıl olucak...
    Bu arada siz heldic ve senin formunuzu çok merak ediyorum, uzun zamandır bu şekilde besleniyorsunuz ve sanırım vücut geliştirmede yapıyorsunuz.Yağ oranınız ve ölçülerinizi merak ettim açıkcası.

Karacahanı falan bilmemde yabancı forumlarda herkes uyguluyor ketojen diyeti bende ordaki günlükleri okuyarak tekrardan gaza geldim.Karacahan dieti değil uyguladığım diyet ketojen diyet.Bakalım gerçi bu gidişle akşama yerim karbonhidrat şimdiden kötü oldum.Bayılana kadar devam.

ZeusS_ bunu beğendi.
  16. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Abi heldic inde dediği gibi, ketojenik beslenmeler çeşit çeşit...

Karatay diyeti biraz daha bizim besinlerimizle, bizim ülkemize uygun ;)
    Fakat yine heldic in dediği gibi aynı beslenme grubundan olsalar bile atkins, dukan, karatay, paleo ayrıldıkları yerleri de çok!!!

Bir boş vaktim olursa günlük açıcam ama özet geçeyim bilgilendirme amaçlı; ben yeniyim sadece 2,5 aydır karatay beslenmesi yapıyorum, ondan önce bilinçsizce low-carb yapıyordum.
    Belim şuan 82, spora başlamadan önce 91 idi!!!
    Çok az daha temizlemem gereken bir yağlanmam var tahminimce 78e insem sıfır yağlanma olacak belde ;)

Ve belden bu kadar incelmenin çok büyük kısmını Karatay beslenmesine borçluyum, hatta ilk başladığım ay 3cm incelme gördüm!
    Bende kardio yapmıyorum şuan sadece ağırlık antremanı ve karatay beslenmesi ;)

17. sofa

sofa Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    Bu konularla ilgili yazılarını çok beğendiğim, coyote nickli bi arkadaş vardı.Acaba kendisi ne düşünüyo karatay diyeti hakkında.Yağlarla aramı onun yazılarıyla düzeltmiştim :)

Sayfayı Paylaş