Fruktoz(Meyve Sekeri) ve Yag Yakimina Etkisi

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve iNFaZ100 tarafından 10 Aralık 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 15 üye.
  1. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    kan sekerindeki asiri oynamalar beyini enerjisiz birakiyor zirt pirt yemekler beyinin kendisini ise degil mideye bagirsak bobreklere odaklanmasini sagliyor

Bunlari azaltinca tabiki dikkatimiz artmis oluyor :)

Azi ve ZeusS_ bunu beğendi.
  2. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Muhabbet bir yana; ciddi ciddi her nanenin altından insülin direnci çıkıyor arkadaş, heralde bir orana vursak kara vebadan fazla adam götürmüştür :D

Azi bunu beğendi.
  3. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir

aynen de :)

vucud alısık degilki bu kadar insulin bogulmasına durmadan insuline boguyoruz vucudu dengesi bozuluyor cogu hastalıgın kaynagı insulin

Azi bunu beğendi.
  4. iNFaZ100

iNFaZ100 Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Gastronomi ve Mutfak sanatları Öğrencisi
    Yer:
    Çorum/İskilip
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/ins-lin-ayn-g-n-t41164.html
    fruktoz yerine glikoz daha mantıklı hem yağlanmayı engeller hem kasları korur hemde tüm glikojen depolarını doldurur

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 01:17 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 01:08 ----------

helal olsun
    Uyguladığın karatay diyetinde öğünler nasıl örnek menü verebilirmisin

ZeusS_ ve Azi bunu beğendi.
  5. CarpeNoctum

CarpeNoctum Üye

Beğenileri:
    1.298
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Zimbabwe
    Meyvelerin zararlarına oranla yararı fazlaca ağır basıyor hiç tüketmemek yerine az miktarda doğru zmanlarda tüketmek daha uygun olmazmı?

Veya meyveleri Glisemik indexsi düşük gıdalarla tüketmekte çözüm olabılır.Mesela yaz ayları vazgeçilmezi karpuz peynir , muzla süt , yoğurtlu çilek , tarçınlı elma vs..

Azi ve Cidade de Deus bunu beğendi.
  6. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    meyvelerin nerdeyse tamamı gh değeri düşüktür kaynak vikipedi.

Azi ve Al Neri bunu beğendi.
  7. Azi

Azi Yeni Üye

Beğenileri:
    2.003
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    En iyisi hem meyve yerken yağ yakmak :D

8. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    @infaz

Tabi ki örnek vereyim, aslında sabit bir beslenmem yok çok opsiyonlu yiyorum ben...
    Sadece aklıma Karatay beslenmesinin kullandığı öğünleri ve yemekleri kazıdım çokiyi biliyorum, duruma göre içinden seçip seçip yiyorum...

O gün ki moralime kalmış birşey...
    Eğer o gün tersimden kalkmışsam, ulan şu six packi çıkarmam lazım artık diye moral bozuyorsam ve iştahım yoksa o gün biraz hafif yiyorum...
    Moralim iyiyse iştahımda varsa abartıyorum yemeği, ama tabii Karatay beslenmesinde serbest olan yemeklerle...

En iştahsız günümde ki yemeğim şuna benzer:

Sabah: Krep (3 yumurta, lor peyniri, laktozsuz süt ve kepek unu ile yapılan) yanında yağlı peynir ve çay

Öğlen: Hafif bir sebze yemeği yanında 1 dilim ekmek, büyük derin tabak da kocaman bir marul salatası (salatada kullandıklarım: marul, yeşil soğan, dereotu, kara lahana, mısır, ton balığı, limon-sirke ve bol zeytinyağı)

Akşam: Krep yanında yağlı peynir ve çay

İştahlı olduğum bir günde ki beslenmem:

Sabah: Mercimek çorbası, ardından krep yanında yağlı peynir üstüne ceviz serpilmiş ve ayran yanında domates salatası (salatada kullandıklarım: domates, biber, soğan, yeşil soğan, limon-sirke, bol zeytin yağı)

Öğlen: Çorba (mercimek yada domates),kırmızı et yemeği, bulgur pilavı, marul salatası.

Antreman öncesi: 200gr haşlanmış ve tereyağında kavrulmuş tavuk göğüsü, yanında yoğurt ve ayran, yanında marul salatası.

Akşam: Çorba, sebze yemeği, bulgur pilavı, domates salatası, ayran.

Öğün aralarında: Fındık, fıstık, ceviz, ton balığı.

Yaptığım beslenmeler hep buna benzer sağlıklı öğünleri kombinasyonu şeklinde dir.
    Çok motomot bir beslenmem yok iştahıma göre sağlıklı belenme öğünlerini, canım hangisini istiyorsa alır tüketirim ;)

Asla tüketmediklerim: günlük 1 dilimden fazla asla ekmek yemem, çayım şekersizdir çoğunlukla yeşil çay çok nadir siyah çay içerim, tatlı çikolata çok nadir sadece antremanım çok sert geçmişse kortizol salgılanacakmı salgılanmıyacakmı diye şüphe de kalırsam gider bir gofret yerim, kola-bira vb. asla tüketmiyorum, sadece özel günlerde alkol alırım çok nadir, meyve asla tüketmem, cips vb. 1 senedr yemiyorum, beyaz pirinç ve patates kızartması 6 aydır ağzıma sürmedim canımda çekmiyor ;)

Saygılar kolay gelsin :)

iNFaZ100 ve Azi bunu beğendi.
  9. iNFaZ100

iNFaZ100 Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Gastronomi ve Mutfak sanatları Öğrencisi
    Yer:
    Çorum/İskilip
    güzel bi beslenme olmuş başarıların devamını dilerim sporcular için modifiye bir karatay diyeti :) kitabı bu gün aldım bende başlıyorum inşallah hayırlısı olur aslında benim arayışım beslenmeyi yaşam tarzına çevirmek zor olmuycak ama zararsız ve tamamen sağlıklı olmasını istiyorum karbonhidratları pek sevmem çünkü insanları halsizleştiriyo bu karatay diyeti benlik bişey sağolasın zten tanimdeki bi sorundan dolayı allerjik kızarma falan çok hassas york testi yaptırdım orda inek sütü yumurta ve en çok ta buğday ürünlerine karşı allerjim olduğunu öğrendim tam benlik bi diyet süt yumurta yemeden duramam ama buğday zaten yemiyorum :)

Son düzenleme: 21 Ocak 2012
  10. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    gh apayri birsey

Neden tahillarin ve meyve sekeri fruktozun zararlarini goz ardi ediyorsunuz ?

Azi bunu beğendi.
  11. Al Neri

Al Neri Üye

Beğenileri:
    88
    Ödül Puanları:
    28
    Sayın heldic

Buna göz ardı etmek demeyelim.Aslında hepimiz aynı şeyi anlatıyoruz.'Doğru zamanda' tüketildiğinde meyvelerin,fruktozdan gelen zararını minimuma indirgemiş oluyoruz.Meyve yemek için sabahları iyi bir tercih.Bunun harici zamanlarda sizinle aynı fikirde olduğumu ifade etmek istiyorum.

Teşekkürler.

Cidade de Deus ve Azi bunu beğendi.
  12. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    meyvelerin fruktoz dan gelen zararini bilip tukettikten sonra diyecek fazla birsey yok

fruktozun vercegi zarari almak istemiyor olabiliriz vucudumuza

Tuketilecek en iyi zaman ise karnimiz acken yemekten 2 3 saat evvel yada sonra

iNFaZ100 ve Azi bunu beğendi.
  13. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    karatay diyetinde ekmeğin her türlüsü yasak. bulgur pilavından da bahsetmemiş ama o da yok anladığım kadarıyla.

fakat tam tahıllı , bol kepekli, çavdarlı ekmeklerin ve bulgurun glisemik indeksleri de oldukça düşük. bunlar da kan şekerini aniden yükseltmiyorlar.

bunları yemeyin demesinin sebebi nedir?

Azi bunu beğendi.
  14. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    tahillari neden tuketmemeliyiz diye makaleler kisminda bir yazi var

Fitat lektin cölyak gibi nedenlerden dolayi

Azi bunu beğendi.
  15. therion

therion Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53
    karatay dietini araştırdım da enteresan geldı. bugune kadarkı bıldıgımız cogu seyı yerle bır etmıs. en dıkkat cekıcı olanıda sık yemek yemeyın, ogunlerı sıkı tutun. genelde az ve sık yemek onerılırdı. gercı bu ıslerde ıyıce kafa karıstırmaya basladı. herkes ayrı telden calıyor. ısın bırde ne yemelıyız kısmı var. tahıl yemeyın meyva yemeyın yumurta yemeyın ee ne yıyelım ?

16. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    yumurta et fermante olmus süt ürünleri tavuk balık kuruyemisler bunları yiyebiliyoruz diledigimiz kadar

Azi bunu beğendi.
  17. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Karatay beslenmesinin en fazla eleştirdiği ve kesinlikle yemeyin dediği şeylerden biri rafine ürünler!
    Bu yüzden eleştirdiklerinin içine protein tozları da giriyor!
    Çünkü bizim iddiamız hiç Kh olmasa bile rafine ürünse yine yağlanma sebebi dir!
    Zaten protein tozlarının bir miktar yağlanma yaptığı aşikar, tecrübe ile sabit bu gerçek de bizi doğruluyor ;)

Ekmeğin her türlüsünün yasak olmasının sebebi bu öğütüyor çünkü yine rafine ürün!
    Tam tahıl ekmeği diyorsunuz ama yine bütün gıda değil ki, en fazla 3-5 parça bütün tahıl var içinde gerisi öğütülmüş...

Bulgur yasak değil, bütün gıda olan pilavlık bulgur tüketilebilir aşırıya kaçmamak şartıyla...
    Daha öğütülmüş olan köftelik bulguru çok tercih etmiyoruz, yasak yani ancak zorunda kalırsak yeriz, yada hiç yemeyiz...

@Therion

Yumurta tam yumurta yiyoruz, yasak değil...
    Fermente edilmiş sütlerin de hiç biri yasak değil ;)

Azi bunu beğendi.
  18. neverzz

neverzz Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    38
    Nekadar bi sürede 25 kiloyu verdiniz

Azi bunu beğendi.
  19. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Zaten meyveyı yemekten 2 saat önce veya 2 saat sonra ara öğün olarka tuketıyoruz tok karnına sındırıme yuk bınıyor mayalanıyor faydası gidiyor

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 12:38 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 12:36 ----------

Tam süre tutmadım ama 1 sene ıcınde oldu hepsi

Azi bunu beğendi.
  20. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir

ara ögün tipli beslenmede bize göre yanlıs geliyor durmadan insulin salgısı sonucta

meyvelerdeki vitamin mineraller kuruyemislerden de alınılabilir sonuc olarak kan sekeride deli gibi dalganmaz :)

Sayfayı Paylaş