Forum moderasyonu üzerine birkaç yapıcı eleştiri:

Konusu 'Forum Hakkında' forumundadır ve Iron_Man tarafından 2 Ocak 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Iron_Man

Iron_Man Üye

Beğenileri:
    262
    Ödül Puanları:
    0
    Forum moderasyonu üzerine birkaç yapıcı eleştiri:

Öncelikle ortamı yumuşatmak adına teşekkür etmekle başlamak istiyorum.
    Çünkü bu yazının geri kalanı "yönetim kompleksi" olan insanlar için değil.

Türkiye de Bodyforum gerçekten büyük bir açığı kapatıyor. Biz sporcu ve antrenörlerin etkileşimini sağlıyor ve korkunç bi sinerji oluşturuyor.
    Üstelik kategorisinde tek faydalı bulduğu site diyebilirim. Bu siteyi birkaç yılldır read-only olarak takip ediyorum. Eee hep almak olmaz!
    Biraz da vermek lazım düsturuyla, boşalan çalışma programımda biraz yer açarak bazı çalışmalarımı, tecrübelerimi ve bilgimi burada paylaşabileceğimi düşünmüştüm!

Ama o da ne!?

Birkaç çalışma yayımlar yayımlamaz çalışmalarım kilitlendi. Sebep: Kaynak belirtilmemiş.

Tam olarak kastettiğinizi anlayamadım. Beni uyarmadan, karşılıklı istişare yapılıp sorun çözülmeden açtığım konula kilitleniyor?

Sebep ? Kaynak Belirtilmemiş?

Pardon!?

Kaynak derken Sevgili Moderasyon?

Çalışmalarımda Fikir ve Sanat Eserleri kanununa aykırı bi alıntı mı buldunuz? Eğer öyleyse bana da gösterebilir misiniz?

Durun tahmin edeyim...

Okuduktan sonra "Kesin biyerden copy-paste yaptı bu" mu dediniz?

Ve araştırma zahmetine girmeden kilitlediniz konuyu? Yargısız infaz yaptınız intihal suçundan? Üstelik ortada böyle birşey yokken.
    Hatta bu sonuca varırken "Bu adam bunu yazacak kapasitede bi adam değil" diyerek düşünüp beni küçük gördünüz/düşürdünüz?

"Iron_Man salaktır, o böyle şeyler yazamaz." diye düşünüp infazı yaptınız yani?ELİNİZDE İNTİHALE DAİR DELİL YOKKEN SIRF KİŞİSEL YORUMUNUZU KATIP BENİ AŞAĞILADINIZ?
    ÜStelik forum önünde? Bu konuyla ilgili sizden ricam FORUM KURALLARINIZI OKUMANIZ.. Lütfen 18. Maddeye bakar mısınız?

Üstelik forumların kilitlendiğini gören üyelerde hakkımda intihal yaptığımı, emek hırsızı olduğumu düşünecek. Bunun telafisi mümkün mü acaba?

Daha fazla uzatmayacağım...
    Şahsıma yargısız infaz, usulsüz kural yürütme ve dolaylı hakaret var yapılan eylemlerde.

Ne yapacaksınız şimdi? Telafi için tekzip mi yayımlayacaksınız? Yoksa "ben yaptım oldu, açarım kilitleri biter" mi diyeceksiniz?

Yada durun durun tahmin edeyim... Tüm yazdılarımı ve üyeliğimi uçurarak geceleri rahat uyuyacaksınız?

O kilitlediğiniz ÖZGÜN makaleleri yazmak için uykusuz geçen geceleri, fedakarlıkları hatta içerdiği bilgi/tecrübeyi elde etmek için uğraşılan çabayı yılları bir kenara atabilecek misiniz? Üstelik çıkar amacı olmadan? Sırf bu oluşumu desteklemek için!

Ben sanmıyorum ki böyle güzel bi paylaşım platformunu bugunkü şekline getiren, bizim burdaki sinerjimizi sağlayan, biçok şeyi borçlu olduğumuz insanlar böylesine duyarsız olsun.

Umuyorum ki dalgınlıkla yapılmış anlık bir hatadır..

Sizde biliyorsunuz ki, bu tip durumlar genellikle iki tarafın birbirini kırmasıyla biter. Ama yine umuyorum ki, "ORTAK KAZANIM" için belki biraz haddinden sert olan YAPICI eleştirilerimi anlayıp gereğini yapacak duyarlılıkta bir moderasyon ekibine sahibiz burada.

Eğer benimle, yazdıklarımla, söylediklerimle ilgili bi hata/problem varsa telafisi için bana özel mesaj atma nezaketinde bulunursanız zaten sorunun çözülmesinde yeterli çaba ve gayreti göstereceğimden emin olabilirsiniz.

Saygılarımla...
    IRON MAN

2. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    yönetime sitem ediyorsunuz madem tereddütleriniz var başlık açmak yerine pm atsaydınız asıl sorunun intihal olmadığını öğrenirdiniz..

dışardan moderasyon kilitle kurtul şeklinde gözükse de bodyforumtr.com da moderasyon araştırmadan, ihtimaller üzerine, tartışmadan , ortak karar vermeden yapılmaz..
    dikkat ettiyseniz kişisel tecrübe ve yorum şeklinde olan başlıklarınız aynen duruyor..

kilitlenen başlıklarız nicelik içeren , bilimsel kaynağa dayanması gereken ve "benim aklımda kalanlar" şeklinde olduğundan kilitlenmiştir..

patates ve hindi eti başlıklarınız bilimsel verilere dayanması , ezbere konuşulmaması ve bilimsel bir kaynağı enazından nicel veriler için kaynak göstermeniz gereken başlıklardı..kendiniz tabiki yazılar yazabilirsiniz ama dediğim gibi en azından bölüm bölüm kaynaklara dayandırarak yazmalısınız..

su ile ilgili olan ise arama yapmadığınız için kapanan bir başlıktır..

metod gereği her kilitten sonra pm ile üyelere bilgi verilmez..gerekirse ve üye kural maddesinin tam uygulanmadığını düşünüyorsa üye pm ile yönetime sorar..

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/hindi-eti-t23856.html?t=23856
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/ya-am-kayna-m-z-t23879.html?t=23879
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/e-siz-bir-karbonhidrat-kayna-t23885.html?t=23885

Despo bunu beğendi.
  3. yabanci

yabanci Yeni Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    0
    Ben de bu konuya bir az değinmek istiyorum. İnsan psikolojisi böyle. Burda ve ya başka bi yerlerde özel üye ve ya moderator olmak onun dediklerinin daha inandırıcı olmasına yardımcı oluyor. Üye resimleri bölümünde her kese eleştiri yapılırken kuralları okuyalım diye, moderatorlardan bazıları hiç üstsüz resmini bile koymamış. Bazen de öyle sporculara karşı saygızlık yapılıyor ki, onlar da bilgi veriyor. Arnold verirken doğru, bu sporcu verirken yanlış olması da bir az garip. Bazen de normal üyelere karşı öyle bi çemkiriliyor ki, sanki bir zayıf rakiple konuşuluyormuş gibi ezici bir şey göstermek istiyor. Aslında hiç de öyle diil, o normal üye belki 100+ bir hayvan:D. Bence bu forumda yeni bir üyelik sistemi uygulanmalı, kademeli bi şey, ya da hiç bir özel üyelik uygulanmamalı. Yani bu her hangi bir üyenin üzerinde sarı özel bir üye yazması bizim için her hangi bir fark etmemeli.

4. yabanci

yabanci Yeni Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    0
    moderatorlara lafım yok, abimizdir:D ama bence özel üye kaldırılmalı. ya da adaletli bi şekilde tüm forum tarafından seçilmeli. bu forumda baskı psikolojisine de son verecektir emin olun

Sayfayı Paylaş