Fizik gerçegi

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve billgoldberg tarafından 7 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. billgoldberg

billgoldberg Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    13
    arkadaşlar ktu fizik ögretmenligi ögrencisiyim, 3 sinifa gectim...sizlere bir sorum olacak forumda araştırdım fakat soracagım soruyla ilgili bişey bulamadımdolayısı ile konum ilktir umarım...

2 hafta once salona yazıldım hocam bana hareketleri gosterirken benimde aklım
    bir anda dersler de gordugumuz konulara gitti makaralı sistemler vs... bb ile fizik iç içe neyse soruma geleyim:D esasında fizik gerçegine:D

NOT:yer çekimi ivmesi ve sürtünme kuvveti hesaba katılmayacaktır...

SORUN:
    arkadaşlar fizik yasalarına(Newton yasalarına) gore leg press (açılı) makina da 100 kg kaldırmış ve oley 100 kg bastım diyen biri ancak kendini kandırır :D

hesaplarıma gore leg pres de yatayla olan acımız muhtemelen 45 derece dir bunu olcmedim goz kararı diyorum ama biriniz olcerse kesin sonucu buraya yazarız bu durumda Newton yasalarına gore cismi hareket ettirebilmik icin ona uygulayacagımız kuvvet m*g*sin45 olmalı...g=yer çekimi ivmesi ihmal edilecek...

açıyı olcemediyseniz yukseklik ile hipotenusu olcün onların oranı bize sinüs değerini verecektir...fizik te cagreler tukenmez:D

YANİ
    100 kg kaldırdıgını iddia eden kişi m*sin45

100*07=70 kg kaldırmıs oluyo daha dogru ifade ile 100 kg lik cisme 70 kg lik kuvvet uygularsa cismi hareket ettirir...

SONUC :

leg press(açılı) da 100 kg basanlar boşuna sevinmeyin esasında siz 70kg kaldırdınız:D

bu arada sürtünme kuvvetini hesaba katamıyoruz sürtünme kat sayısını belirleyemicemizden dolayı...

ama tahmini sürtünme kuvvetini de hesaba katarsak 100kg lik cismi 70 kg den biraz daha fazla agırlık kaldırıyomus gibi dusunebilirsiniz:D

evet arkadaşlar eger bize dersler de teorik olarak verilen bilgiler dogru ise durum budur herkese gecmiş olsun:D

2. hogan

hogan Üye

Beğenileri:
    1.244
    Ödül Puanları:
    103
    bench press-smith machine farkı
    dumbell-curl farkı
    aslında bunu spor yapan herkes bilir fizikçi olmak gerekmez
    ama sen çok güzel açıklamışsın
    çok bilimsel
    eline sağlık kardeşim:)

3. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Dumbell-curl farkı neymıs nasıl bu ıkı seyı bırbırıyle karsılastırdın sende bıze bılımsel bır sekılde acıklar mısın?

4. hogan

hogan Üye

Beğenileri:
    1.244
    Ödül Puanları:
    103
    curl machine ile yapılan hareketin dumbell ile yapılması

5. billgoldberg

billgoldberg Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    13
    yanlış anlaşıldım sanırsam:D neyse sende sagol...

Sayfayı Paylaş