Fitnessa Yeni Başlayan Biri Olarak Tavsiye İstiyorum

Konusu 'Kadınlara Özel - Fitness ve Antrenman' forumundadır ve lavender tarafından 13 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. lavender

lavender Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Selam arkadaşlar, bir spor salonunda fitness a başlayalı tam 1 ay oldu. Haftada 3 gün ikişer saat antrenman yapıyorum. Hocamın verdiği diyet listesine genelde uyuyorum, tek kusurum arada bir 1-2 top dondurma yemeden duramamam. Salona başladığımda kilom 79.9 du şimdi 78.1 e düştü, bel ölçüm ise 100 ken 85 e düştü, bacak ve basenden sadece 5cm incelmişim, göğüs 102 iken 98.5, kol 35.5 iken 32, omuz 117 iken 110 a düşmüş. Sizce doğru yoldamıyım. Bu incelmelerime rağmen göbeğim hala yerinde duruyor ilk günkü gibi. Acaba göbek eritmek için ekstra ne yapmalıyım? Diyetimde yağ hiç yok denecek kadar az, ızgara tavuk ve balık tüketiyorum. 2.5-3lt su içiyorum, her öğünde yeşil salata tüketiyorum ve her öğünde 2 ince dilim kepek ekmeği yiyorum, günde iki bardak meyveli soda içmeden duramıyorum çünki diğer bütün alkollü-alkolsüz içecekleri bıraktım. 3 sene önce 56-57 kg civarındaydım, 35 yaşındayım ve tekrar bu kiloya dönmek istiyorum, sizce bu diyetle bumümkün mü?

2. Veyron

Veyron Özel Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Republic Of Fenerbahce
    verdiğin bilgileri kontrol edermisin . belin 15 cm incelmiş bütün ölçülerin düşmüş ama 1 kg vermişsin sadece saçma geldi bana bu bilgiler.

3. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    uyguladığın diyet fena değil. Bölgesel yağ yakma diye bir şey olmadığı için mideye özel bir şey yapmayacaksın. Ama veyronun da dediği gibi verdiğin bilgileri bir kontrol et.

4. Ayta

Ayta Özel Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Danimarka - CPH
    Bölgesel yag yakma yok biliyorum, ama genede yatmadan önce her gün mesela 25 mekik cekip göbegini síklastíramaz mi? - ben denedim, bence ise yaradida :)

5. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    ayta eger vucudun hamsa,tabiki ise yarar ama yag yakamazsin sadece adalelerinin toparlanmasindan dolayi daha sekilli durur.

6. Ayta

Ayta Özel Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Danimarka - CPH
    Bence yatmadan önce mekik cek o zaman :)

7. sadbuttrue

sadbuttrue Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    ankara
    belki de 1 kg yağ vermiştir :D

bu arada Ayta saydama katılıyorum toparlanma oluyo sadece mekikle bunu bende çok denedim ama şu 1 ayda sadece antrenmanda yaptığım crunchlar daha etkili oldu..bence sen antrenmanlarına da akşamki 25lere de devam et..bölece maksimum fayda sağlamış olursun;)

8. Veyron

Veyron Özel Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Republic Of Fenerbahce
    Yatmadan önce değilde yataktan kalktıktan sonra kahvaltıdan önce yaparsa daha iyi olur bence.

9. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    mekik yağ yakıcı bir hareket değil. harcattığı kalori çok çok düşük.
    Mekiğin amacı karnı sıkılaştırmaktır. Sabah ya da akşam çekilmesinin çok bir farkı yok. Ama sabah kardiyo sonrası yapılırsa, sıcak vücut ile daha sağlıklı sonuç verecektir.

10. lavender

lavender Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar bel ölçümü fitness hocam aldı ben onun yalancısıyım, kendim ölçü almadım, neden bu kadar sorun oldu verdiğim ölçüler, sizden tavsiye bekledim, yaptığım diyet doğrumu, doğru yoldamıyım dedim, biraz motivasayona ihtiyacım vardı sadece. Teşekkürler.

11. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    lavender, ilk mesajımda da dediğim gibi doğru yoldasın.
    Motivasyon için söylenecek şeyler belli.
    Bir amacın var ve bunu başarmak için yapacakların açıkça önünde.
    Sana en çok yardımcı olacak şey kendini kayıt altına alman olacaktır.
    Çok sık olmayan aralıklarla kilo, bel, göğüs ve kalça ölçünü al.
    Kilonu haftada bir, diğer ölçüleri de ayda bir al.
    Bir de ölçü alırken hep aynı durumda ol. Misal hep sabah aç karnına al. Böylece değişimi sağlıklı bir şekilde gözlersin.
    Ölçü almak şu açıdan önemli hem doğru stratejiyi izlemeni sağlar hem de başarı seni motive eder.
    Diyet konusunda zorlanıyorsan, her yüksek kalorili ve şekerli gıdaya yöneldiğinde aklına en kötü zamanını getir, hatta buzdolabının üstüne en beğenmediğin fotoğrafını koy.
    Unutma, kilo vermede en büyük motivayon aldığın sonuçtur.
    Bu sonuçları bizimle paylaşmayı da unutma..

12. Ayta

Ayta Özel Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Danimarka - CPH
    Sen onlara bakma nerden anlasinlar kadin psikolojisinden :D (Saka haa, alinmayin)... Ama ben kötü bir resmimi dolaba yapistirsam, gördükce cukulatayla kendime teselli veririm :p

Biz Sadbuttrue'la iyi calisiyoruz, sende katil ;) Hedef koy, bizde yoklariz ona göre :evil: Ikimizinde ince bacak hayalleri var, ama olacak bir gün dumbelllls weightlifter:D

13. Veyron

Veyron Özel Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Republic Of Fenerbahce
    Lavender esas olarak bizim için önemli olan tabiki ölçülerdir.Senin ölçülerin güzel bir şekilde azalmış ama kilo hiç azalmamış gözüküyor o açıdan bir belirsizlik vardı.Tabiki aynanın karşısına geçtiğinde sen kendin görebiliyorsan değişimi sorun yok.

Kendi cardio programımı yazayım sana 27 gün oldu 10 kg verdim ama herkes bu sonucu alcak veya iyidir bu demiyorum.aylık 5 kilo hedeflemiştim ama bu sonuç sürpriz oldu. Çünkü 1 yıldır bu diyete hazırlıyordum vücudu ...

5 dk bisiklet.
    15 dk eliptik bisiklet
    15 dk koşu bandı(10 dk yürüyüş 5 dk hafif tempo koşu)
    3-4 dk yüksek tempo ip atlama

Daha sonra mide hareketleri ve hafif kilolarla tek bölge ağırlık antrenmanı .

1 haftadır bütün cardio hareketlerini sildim sadece squash oynuyorum .

Kendi kişisel görüşüm haftada bir veya 2 kere çalışılan mide antrenmanı beli inceltme adına pek bir şey kazandırmıyor.Ben diyet döneminde haftada 4 defa mide antrenmanı yapılmasını tavsiye ediyorum

14. lavender

lavender Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Harikasınız arkadaşlar, işte böyle cevaplar beklemiştim sizden, gelişmelerden sizi haberdar edeceğim, sanırım vücudum direnç gösteriyor, ikinci ayda kiloları daha hızlı vereceğimi tahmin ediyorum. Azimli olmak önemli, kararlı olunduğunda insanoğlunun yapamayacağı şey yok. 2.5 sene önce iki paket sigara içiyordum ve bıraktım. Aynı şekilde doğru beslenme alışkanlığı edinerek ve bir ömür boyu spor yaparak genç kalmak istiyorum. Sigarayı bırakır gibi şekerli yiyecekleri de bırakacağım ve arada bir krizimin tuttuğu çikolata seanslarınada son vereceğim inşallah. Herkese hedeflerinde başarılar dilerim.

15. Veyron

Veyron Özel Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Republic Of Fenerbahce

Benim şimdiye kadar gözlemlediğim kadarıyla ilk defa spora başlayan kişilerde ilk ay çok az kilo veriliyor yada hiç verilmiyor yada zayıflamaya çalışıldığı halde 1-2 kilo alınıyor.İkinci ayda daha iyi randıman alacağına eminim.

16. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Bizim de senden duymak istediklerimiz bu.
    Sen Ayta'yı boşver o kadar duygusal yöntemlerle kilo verilmez ;)
    Şaka bir yana kendini motive edeceğim derken tabi ki moralini bozma.
    Çikolata seanslarına son ver ama iyice tatlı krizine girince kendini sıkıp bıktırma.
    Haftada bir az da olsa mola ver. Bu metabolizmanın yağ yakmaya karşı direncini düşürecektir.
    Amam önemli olan bu moladan sonra işe tekrar eski hızıyla dönebilmek. Eğer yemeye devam edersen çok daha hızlı kilo alırsın.
    Spor konusunda da azimli ol ama yine abartma. Aşırı antreman da vücudun kendini yenilemesini zorlaştırır. Bu da daha yavaş metabolizma ve daha çok yağ depolama demek.
    Denge ve motivasyon senin için anahtar kelimeler.
    Olacak;)

17. Serious_Sam

Serious_Sam Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    geliba kimse bahsetmemiş ama mekiğin yağ yakma konusunda şu gibi bir faydası var. karın kası çalışan birinin göbeğindeki yağ yakımı kardio esnasında %20 artıyor.

18. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Kaynağın var mı bu konuda? Bölgesel yağ yakımı senin anlattığın ve böyle bir şey bilimsel olarak mümkün değil.

19. sadbuttrue

sadbuttrue Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    ankara
    koptum valla Ayta :D

lavender motivasyonun artmış maşallah..kararlı da görünüyorsun..böle devam edersen inanıyorum çok güzel sonuçlar alcaksın..bak sen de Aytayla ben gibi hedef koy kendine..bizim bacaklar genetikten kalın heralde biraz..biz ince bacaklar istiyoruz..sende en beğenmediğin yerini düzeltmeye karar ver..insanın sinirini bozsa bile güzel motive ediyor..bir de imkanın varsa ölçü aldığın zamanlar düzenli resimlerini çek..aradaki farkı görceksin..zayıfladını resimlerden farketmen daha bi mutlu eder seni..

20. Veyron

Veyron Özel Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Republic Of Fenerbahce
    DÜZGÜN BACAKLAR İÇİN

Bikini ile havuz ya da deniz kenarında boy gösterirken artık bacaklarınızla gurur duyacaksınız. İstikrarlı bir egzersiz programı ve destekleyici kozmetik ürünlerle sıkı ve düzgün bacaklara kavuşmak mümkün. Öncelikle kullanacağınız kremler ile ilgili birkaç kısa bilgi verelim. Duşta ve sonrasında kullanılan pek çok farklı selülit giderici jel ya da krem bulunuyor. Bu kremler sağladıkları mikro-sirkülasyon sayesinde dolaşımı hızlandırıp bacakları rahatlatıyor ve yağ yakımına yardımcı oluyor. Ürünleri ayak ucundan popoya kadar minik ve düzenli daireler çizerek sürün. Etkili bir sonuç için bu masajı her bacak için en az 2 dakika uygulayın. Bunun dışında duşta arka arkaya sıcak-soğuk su banyosu yapmak da dolaşımınızı hızlandırabilir. Tavsiyemiz, saydığımız tüm bu yöntemleri kombine ederek düzenli uygulamanız. Böylece sorunlu bölgelerde hücrelere kadar nüfuz etmeniz mümkün olabilir.[​IMG]

ÖNERİ: Egzersiz programımızı uygulamadan önce önemli bir noktayı hatırlatmakta fayda var. Sabah kahvaltıdan ve akşam uykudan önceki saatler, spor yapanlar için yağ yakımı açısından en uygun saatler. Çünkü sabah saatlerinde vücutta karbonhidrat bulunmadığı için vücut gereken enerjiyi, yağ depolarından karşılar. Akşam ise spor yapıldığı ve yağ yakımı hızlandığı için vücut metabolizması yattığınızda da yağ yakımına devam eder.

En etkili bacak egzersizleri

1.Yana açma: Kısa ve esnek bir ipi ayak bileklerinize bağlayın. Bacaklarınızı omuz açıklığında açın. Bu arada ip gevşek bir şekilde durmalı. Sırasıyla bir kez sağ bir kez sol bacağınızı, yerden 10 santim kadar yukarı ve yana doğru açın. Açtığınızda bacaklarınız hafif zorlanmalı. Bu hareketi üç kez sağ üç kez sol olmak üzere 20’şer kez tekrarlayın. Eğer bu hareket sizi zorlamazsa, ipin çapını biraz daha daraltıp yana doğru daha geniş bir açı yakalamaya çalışın. Tekrar sayısı ise aynı şekilde olmalı. Bu, bacakların dış kısmı için ideal bir çalışma. Ayrıca kaslarınızı çalıştırırken dengeyi de geliştiriyor.
    ÖNERİ: Bu egzersiz, müzik eşliğinde yaklaşık 5 dakika yapıldığında ısınma egzersizi olarak da uygulanabilir.

2. Oturma hareketi: Bacaklarınızı omuz genişliğinde açın. İpi omuzlarınızdan öne doğru sarkıtarak gergin bir şekilde tutun. Eğer elinizdeki ip yetersiz olursa uzun bir tahta parçası ya da oklava da kullanabilirsiniz. Oklavayı omzunuzun üzerine koyarak iki elinizle sıkıca tutun. Bu arada bacaklarınızı hafifçe eğin. Poponuz arkaya doğru çıkık bir şekilde dururken göğsünüzü öne doğru itmelisiniz. Eller hiç hareket etmeden durmalı. Sonra bu haldeyken tekrar düz durmaya çalışın ve tekrar aynı pozisyonu alın. Yani tıpkı bir sandalyeye oturur gibi yapın. Bunu başlangıç için iki ayrı set halinde 10 kez tekrarlayın. Daha sonraki günlerde bu sayıyı artırabilirsiniz.

ÖNERİ: Duruşunuzu çok dikkatli bir şekilde ayarlayın ve aynı şekli korumaya dikkat edin. Sağlıklı bir duruş için sırtınızın çok fazla öne doğru eğilmemesi gerekiyor.

3.Yana tekme: İpi bu kez ayaklarınıza geçirin. Bacaklar yine omuz genişliğinde olmalı. Vücut ağırlığınızı önce sağ ayağınızın üzerine vererek sol bacağınızı, topuğunuz diğer bacağınızın diz hizasına gelecek şekilde kaldırın. Bu arada ayağınız ve bacağınız sola doğru dönmeli. Bu hareketi sonra diğer ayak ve bacağınızla yapın. Bu şekilde 20’şer kez 5 set yapın.

Nette böyle bir yazı buldum umarım işinize yarar ...

Kaynak : Hürriyet

Sayfayı Paylaş