fitness yarışmaları

Konusu 'Kadınlara Özel - Fitness ve Antrenman' forumundadır ve leonessa tarafından 1 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

 1. leonessa
  Offline

  leonessa Üye

  Katılım:
  13 Haziran 2006
  Mesajlar:
  27
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Merhabalar,

  Fitness yarışmaları hakkında bilgisi olan var mı? Aranan kriterler neler? İnternette bilgi aradim ama pek birşey bulamadım.
   
 2. emrah
  Offline

  emrah Üye

  Katılım:
  4 Kasım 2005
  Mesajlar:
  943
  Beğenileri:
  125
  Ödül Puanları:
  53
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Personal Trainer
  Yer:
  istanbul
  benım bılgım sadece 1,72 boy arıyolar baska bırsey ıstıyosalar bılmıyorum
   
 3. leonessa
  Offline

  leonessa Üye

  Katılım:
  13 Haziran 2006
  Mesajlar:
  27
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  0

  Boy sınırlaması oldugunu sanmıyorum,hatta eminim cünkü nette 160 cm ve altı, 160 cm ve ustu die 2 kategoriden olustugunu okudum ama daha fazla ise yarar bir bilgi bulamadım.
   
 4. fırat 26
  Offline

  fırat 26 Üye

  Katılım:
  9 Şubat 2006
  Mesajlar:
  682
  Beğenileri:
  18
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  MASKOTLUK BİTTİ
 5. sporcu
  Offline

  sporcu Üye

  Katılım:
  26 Ekim 2005
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  antrenor-hakem-yarısmacı-salon sahibi
  Yer:
  ist
  ftness yarısmaları

  Arkadaslar aranan 1 kriter yok.fitness de biraz akrobasi,esneklik,sıkı,diri,cok definasyon olmadan feninen 1 vucuda sahip olan herkez girebilir.ilk yarısma mart ayında olacak.simdiden basarılar.
   
 6. leonessa
  Offline

  leonessa Üye

  Katılım:
  13 Haziran 2006
  Mesajlar:
  27
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  kesin girecegim demedim de, ne bileyim salondakiler,hatta hoca bile gir gir diyip duruyor, valla miss fitness yarısmalarına katılanlara baktım, body ci gibiler. öyle degilim, olmaya da niyetim yok, sadece bilgi edinmek istedim. cevaplarınız icin tesekkur ederim
   
 7. ARWENPOWER
  Offline

  ARWENPOWER Üye

  Katılım:
  18 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  138
  Beğenileri:
  20
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Fitness ve Aerobic antrenör
  Yer:
  avrupa
  Tr deki yarışmayı bilmiyorum. Normalde fitness yarışmalarında boy ayrımı oluyor. 160 lıkta var 170 likte var. Bu sorun değil.
   
 8. FLEX-POINT
  Offline

  FLEX-POINT Özel Üye

  Katılım:
  10 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  570
  Beğenileri:
  682
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  FITNESS ANTRENÖRÜ
  Yer:
  kırklareli\lüleburgaz
  Sikletler
  Fitness yarışmalarında sıklet şartı yoktur. Yarışmalar iki boy ölçüsü esas alınarak iki ayrı kategoride yapılır.
  1 - 160 cm'ye kadar (160 cm dahil)
  2 -160cm üstü

  Fitne musabaka Kuralları
  1- Yarışmacı nüfus cüzdanını ve sporcu lisansını beraberinde getirmek mecburiyetindedir..
  2- Sporcunun boyu ölçüldükten sonra kategorisi belirlenir. .
  3- Yarışmacının üstünde ismi ve kategorisi yazılı müzik kaseti teslim alınır. Bu kasetin üzerine sporcunun yarışma numarası görevlilerce numara çekiminden sonra yazılır.
  4- Başhakem tarafından sporcu giyiminin uygunluğu sağlanır.
  c) Vücut Geliştirme dalında Bedensel Engelliler arasında yapılan yarışmalarda' da sporcuların durumları göz önüne alınmak kaydıyla, aynı kurallar geçerlidir.
  Poz Verme, Giyim ve Sahne

  Yarışma Şekilleri

  Sporcular, ön elemelerin birinci devresinde ve son değerlendirme devresinde, iki parçalı bikini ve yüksek topuklu ayakkabı giyerler.Bikininin renk ve modeli sporcuya bırakılmıştır. Ancak kaba etin 1/2, sini kapatması şarttır. Ayrıca bikinin ince çerçeveli olmasına izin verilmez. Saç yaptırılabilir ve mücevher takılabilir. Hareketlerin daha sağlıklı yapılabilmesi için vücut yağının kullanımı yasaktır. Fitness devresinde, sporcu yapacağı harekete uyan spor kıyafet giyebilir, tenis veya atletik spor ayakkabısı kullanabilir.
  c) Vücut Geliştirme dalında Bedensel Engelliler arasında yapılacak yarışmalara, tekerlekli sandalyeli Bedensel Engelli sporcular katılabilir. Yarışma podyuma çıkılmadan podyumun önünde yapılır. Yarışmacı mecburi pozlarda kendisine yardımcı olacak bir partner bulundurabilir. Sporcular tek renk tercihen koyu renkli bir eşofman altı veya şort giyerler ve vücut ten rengini IFBB kurallarına ve reglamanda belirtilen renge uygun olarak boyayabilirler.

  Fitness yarışması hakemleri; IFBB Vücut Geliştirme Hakemleri, aerobik antrenörleri ve Fıtness uzmanları arasından Başhakemin onayıyla seçilir.
  Yarışma hakemliği ile ilgili diğer hususlarda (a) bendinde belirtilen usul ve esaslar uygulanır.

  Salon, Podyum ve Işık Düzeni
  Madde 16 - Vücut Geliştirme ve Fitness yarışmalarının yapılacağı salon, podyum ve ışıklandırma düzeni IFBB kurallarına göre tanzim edilir.
  Yarışmalar uygun sahne, ışıklandırma ve ses düzeni bulunan salonlarda yapılmalıdır. il müdürlüğüne bağlı spor salonları haricinde, uluslararası kurallara uygun diğer salonlarda Merkez Hakem Komitesi ve Teknik Komite olurlarıyla yarışmalar yapılabilir. Spor salonlarının konumu Uluslararası kurallara uygun olmadığı takdirde, yapılacak podyumun ölçüleri, Teknik Komitenin de olurlarıyla da salonun konumuna göre değiştirilebilir.

  Yarışma
  Ön elemeler normal şartlarda bir kategoride 15'ten fazla sporcu bulunması halinde yapar. Ancak, ön eleme devresinin kullanılması Başhakemin takdirine bırakılmıştır.
  Ön eleme devresi şu şekilde yapılır.
  iki parçalı bikini ve yüksek topuklu ayakkabı giymiş bayan sporcular podyuma gelerek numara sırasına göre dizilirler.Sporcular Başhakemin komutuna uyarak,sağa doğru 1/4'lük dönüşler yaparlar. Fazla sayıda sporcu bulunması halinde, Başhakem sporculardan eşit sayıda gruplar oluşturarak, %Iük dönüşleri yaptırır. Belirlenen 15 sporcu ön elemeleri geçerek 1 inci devre yarışmasına katılmaya hak kazanır.

  c) Bedensel Engelliler Vücut Geliştirme yarışmalarının ön eleme devresinde, mide ve bacak pozları çıkarılmıştır. Diğer hususlarda (a) bendindeki esaslar uygulanır.

  Yarışma Devreleri

  1- Bikini devresi, ( 1 inci Devre): 15 yarışmacı podyuma davet edilerek numara sırasına göre, tek sıra halinde dizilir.Başhakem % lük dönüşlerle mukayeselere başlar. Bu mukayeseler önce tüm sporcular arasında, daha sonra sayısı 5'i geçmeyen sporcu gruplarıyla yapılır.
  2- Fitness devresi, (2 nci Devre): her yarışmacı numara sırasına göre podyuma gelerek, kendi seçtiği müzik fitness devresini yapar. Müzik kasetinin çalınma süresi 2 dakikayı geçmemelidir. Bu devredeki hareketler; aerobik, dans, jimnastik ve atletik kabiliyeti sergileyen hareketlerden oluşur. mecburi poz veya hareket yoktur. Yarışmacılar bu devrede yapacakları harekete uyan kıyafetler giyebilirler. Ayakkabı olarak da spor ayakkabılarından birini izin alınmak şartıyla, sporcular hareketleriyle ilgili destek ve yardımcı alet kullanabilirler.  3- Fiziki fitness devresi, (3 üncü Devre ): ihtiyari olup, kuvvet/ilik, dayanıklılık ve süratle ilgilidir. Bu bölümün yapılmasında bir mecburiyet yoktur.
  4- Son değerlendirme devresi:iki parçalı bikini ve yüksek topuklu ayakkabı giymiş 15 sporcu, podyuma davet edilerek,numara sırasına göre,tek sıra halinde dizilirler. Bu aşamada hakemler bazı sporcuların yerlerinin değiştirilmesini isteyebilir.
  Başhakem sporculara ¼’lük dönüşlerini yaptırarak,hakemlerin son değerlendirmelerini yapmalarına fırsat verir. Verilen derecelere göre ilk 15 sırayı alan sporcular finallere katılır.

  Puanlama

  10 uncu olan sporcuya 1 puan,
  9 uncu olan sporcuya 2 puan
  8 inci olan sporcuya 3 puan
  7 nci olan sporcuya 4 puan
  6 ncı olan sporcuya 5 puan
  5 inci olan sporcuya 6 puan
  4 üncü olan sporcuya 7 puan
  3 üncü olan sporcuya 8 puan
  2 nci olan sporcuya 9 puan
  1 inci olan sporcuya 10 puan verilir.

  (alıntıdır...)
   

Sayfayı Paylaş