Fitness Sonrası oluşan Diz ağrısı

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Fastboy73 tarafından 29 Ocak 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Fastboy73

Fastboy73 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Herkese Merhabalar...

39 Yaşındayım. 194 cm boy ve 120 kg ağırlığa sahibim...

3 haftadır aktif olarak (Haftada 5 gün) spor yapıyorum. Yaklaşık 7-8 yıldır spor yapmadım. Spora başladıktan sonra ilk 2 hafta 20 dk koşu bandında yürüyüş yaptım. Saatte 6,5 km ile. 3 hafta başlangıcında danışmanın 5 dk 6,5 km ile yürümemi sonra 7.5 km ile 5 dk, sonra 8.5 km ile 5 dk ve son 5 dk 9.5 ile koşmamı istedi. İlk 4 gün herhangi bir problem yaşamadım. Fakat Cumartesi günü ilk 5 dk yürüdükten sonra koşu kısmına geçtiğimde dizimde bir sızı hissettim. Sonraki 5 dk da tamamladıktan sonra riske etmemek için koşmayı durdurdum. Daha sonra steper, ecliptic bisiklet ile 15'er dakka çalıştım ama dizimde ağrı yada sızı hissetmedim.

Bugün sabah kalktığımda ilk adımlarımı attığımda aynı ağrı ve sızı bana merhaba dedi. Evin içinde biraz turladıktan sonra ağrı ve sızının oldukça azaldığını gözlemledim.

Özellikle diz kapağının biraz altı (bittiği yer ile eş hizada) ve bacaklarımın içe gelen kısmında belirli bir bölgede ağrı ve sızı var.

Acaba koşuya başlamamdan dolayı hamlık mı oldu? Bildiğim kadarıyla hamlık olsa ilk günün sonunda olurdu. Ya da bilmediğim bir rahatsızlığım mı var? Yada kilolarımdan kaynaklana bir durum mu? Zamanla bacaklarım ve dizlerim güçlendikçe geçecek bir ağrımıdır?

Tecrübeli arkadaşların yorumlarına ihtiyacım var... Yarın tekrar salona gideceğim. Acaba koşulara devam etmelimiyim? Koştukça ağrılarım azalır mı?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

2. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Spordan önce ısınma germe hareketleri yapın forumda nasıl yapılması gerektiği yazıyor.

Önceden okumuştum herkesinde kabul ettiği bir yazıydı koşu bandı eklemlere zarar veriyor

koşu bandı gerçek koşunun etkisini vermıyor bu yüzden zarar verıyor eklemlerimize

3. Hagal

Hagal Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Proje Yöneticisi
    Yer:
    İstabul
    Selamlar,
    Farklı başlık açmak istemedim. Bu sorun bende de başladı. 168 , 58 kg yum 3 aydır koşuyorum kardiyo dahilinde ama dünkü antremandan sonra ortaya çıktı bu ağrı. Isınmamı da yapmıştım. Sebebini veya neyin iyi geleceğini bilen var mı ?

4. columbu

columbu Üye

Beğenileri:
    1.079
    Ödül Puanları:
    103
    Genellikle bağ dokularının yeterli miktarda onarılamaması sebebi ile, ter bir hareket veya zorlama sonucu eklem ağrıları olabiliyor. Dozunu düşük tutarak glukozamin kullanın büyük ihtimalle geçer, geçmezse sorun daha büyüktür, ortopedi yolları görünebilir.

5. Hagal

Hagal Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Proje Yöneticisi
    Yer:
    İstabul
    Zorladım farkında olmadan muhtemelen. Teşekkür ederim. Bu arada dinlenmeli miyim ? Antremanlara devam etmem sorunu büyütür bu durumda değil mi ? Mantık olarak basit aslında da emin olmak istedim.

columbu bunu beğendi.
  6. PskptSosyalog

PskptSosyalog Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    38
    Koşunu sokakta temiz havada yap arkadaşın dediği gibi yürüme bandı eklemlere zarar veriyor.sokakta koşu yaparak daha fazla kalori yakıldığını duymuştum yada hatırlıyorum yanlış olsa bilene temiz havada koşmak çok daha faydalı

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

7. Hagal

Hagal Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Proje Yöneticisi
    Yer:
    İstabul
    Sokakta koşu yapabilecek bir semtte yaşamıyorum koşuyu hocamın programı dahilinde yapıyorum.

8. columbu

columbu Üye

Beğenileri:
    1.079
    Ödül Puanları:
    103
    Ara vermeye gerek yok ama sebebini ortadan kaldırmak lazım, arkadaşın da belirttiği üzere koşu bandı hem omuriliğe hem de diz eklemlerine doğal olmayan bir açı veriyor, dışarıda koşamıyorsanız en azından hızı düşürüp serbest yürüyüşü bantta yapın. Brslenme düzeninde de kemik suyu, paça vs. olursa daha hızlı toparlanırsınız.

9. Hagal

Hagal Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Proje Yöneticisi
    Yer:
    İstabul
    Yürüyüş olmaz. Farklı birşey sorarım o zaman hocama yerine geçecek başka hareketler varmış araştırdım sizin cevaplarınızdan sonra. Teşekkür ederim.

Sayfayı Paylaş