Fitness bilginizi ölçün...

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve okaaan tarafından 31 Ocak 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
 1. okaaan
  Offline

  okaaan Yeni Üye

  Katılım:
  29 Aralık 2008
  Mesajlar:
  890
  Beğenileri:
  420
  Ödül Puanları:
  0
  AEROBİK VE YAĞ YAKMA ÜZERİNDE NE KADAR BİLGİ SAHİBİSİNİZ ?


  Şimdiye kadar genel bilgi edinmiş olduğunuz aerobik aktiviteler ve yağ yakma süreci hakkında kendinizi test edebilmek ve mevcut bilgilerinizi pratik olarak gözden geçirebilmek için aşağıda verdiğimiz doğru/yanlış test sorularını cevaplamaya çalışın.

  Bu test sorularını, ilgili konuları okumadan cevaplandırmaya çalışarak, bu konu hakkındaki bilgilerinizi tespit etmek size oldukça neşeli dakikalar yaşatacaktır.


  1. Vücudunuzdan 500 gram yağ yakmak için harcanması gereken kalori miktarı:
  a) 1600
  b) 2500
  c) 3500


  2. Doğru/Yanlış: Enerjiye çevrilmek üzere vücutta yağ depolanmışsa, aerobik egzersizlere istediğimiz müddetçe devam edebiliriz.


  3. D/Y : Kondisyonlu (Antrenmanlı ) bir kişi vücudundaki yağı daha etkili bir şekilde yakabilir.

  4. D/Y : Düşük tempolu aerobik egzersizler, yağdan sağlanan kalorinin yakımında, yüksek tempolu aerobik egzersizlerden daha etkilidir.  5. Aerobik egzersiz yaparken hangi noktada gerçekten yağ yakmaya başlarız ?


  a) Egzersize başladığımız anda
  b) 10 dakika sonra
  c) 20 dakika sonra


  6. Yaklaşık olarak maksimum nabız atışımızı bulmak için ......'zı, 220 sayısından çıkarırız


  a) Kilo
  b) Yaş
  c) Normal Kalp Atışı


  7. Hangi aerobik aktiviteler daha fazla yağ yakar ?
  a) 440 yarda koşu
  b) 10 km.yarış
  c) Deparlı Koşu


  8. Yemekten sonra egzersize başlamak için ne kadar süre geçmeli ?


  a) 4 saat
  b) 90 dakika
  c) Fark etmez


  9. D/Y : Kilo vermek için en iyi metot; kalori alımını belirgin bir şekilde azaltma ile birlikte, bir aerobik program uygulamaktır.


  10. D/Y : Tüm fitness faktörleri içinde, kardiovasküler dayanıklılık, sağlığı, hastalıklara direnci ve uzun ömürlülüğü arttırır.


  11. Önceden fiziksel çalışma yapmamış bir kimse, aerobik çalışmalara başladığında kondisyonunu;


  a) Her ay %5 arttırabilir.
  b) İlk ay her hafta %3, 2.ay her hafta %2 ve daha sonra durağan ( Plato ) döneme ulaşıncaya kadar %1 arttırır.
  c) Yılda %50 geliştirir.


  12. Kardiovasküler dayanıklılığınızı geliştirirseniz nabzınız ;


  a) Düşer
  b) Aynı kalır
  c) Artar


  13. D/Y : Kardiovasküler sağlığı geliştirmek için (Fitness Düzeyi), tekrarlanan egzersizler ve büyük kas gurupları ( Bacaklar gibi ) üzerinde yoğunluk olmalıdır.


  14. 30 yaşında biri için hedef nabız sayısı seviyeleri;


  a) 01-127
  b) 114-162
  c) 175-195


  15. Sağlıklı bir kilo verme programı her hafta ....kg. yağ kaybetmeyi amaçlar.


  16. Kandaki glikojen depolarının tekrar yenilenmesi ......saat sürer.


  a) 1-2
  b) 3-4
  c) 5-6


  17. Oksijen kullanımı ile gerçekleştirilen aerobik aktivite esnasında hangi kas fibrilleri aktiftir. ?


  a) Hızlı kasılan fibriller
  b) Yavaş kasılan fibriller
  c) Hem hızlı hem de yavaş kasılan fibriller


  18. D/Y : Genellikle insanlar, yaşlandıkça kilo aldıklarından dolayı, aerobik kapasitelerini fazla geliştiremezler.


  19. Aerobik kondisyonunuzu geliştirmeye devam etmek için, hangi çalışma sistemini, kaslarınız ve kardiovasküler sistemin kapasitesini arttırmak için kullanırsınız ?


  a) Yoğunluk ( Hızlı antrenman )
  b) Tekrar
  c) Dayanıklılık


  20. Aktif egzersiz hangi tür kolesterolü yükseltir ?


  a) Yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL)
  b) Düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL)
  c) Trigliseritler  Şimdi Bilgilerinizi Test Edip Seviyenizi Tespit Edebilmek İçin Cevapları Sıralayabiliriz:  1. c.


  2. Yanlış
  . Tüm egzersiz çeşitleri, yağa ek olarak karbonhidrat kullanır. Fakat karbonhidratlar, vücut tarafından belli miktarda depolanır. Karbonhidrat azalmaya başladığında , örneğin bazı dayanıklılık gerektiren sporlarda olduğu gibi, atletik performans yüksek miktardaki yağ rezervlerine rağmen düşer.  3. Doğru. Antrenmanlı kişilerde yağı daha çabuk yakan ve glikoz depolayan metabolik enzimler daha fazladır. Antrenmanın bir etkisi daha vardır. Vücudun egzersize verdiği hormonal tepkiyi yavaşlatır. Böylece karaciğerden yayılan glikoz oranı yavaşlar, fakat glikojen depolanmaya devam eder.


  4. Yanlış. Düşük tempolu egzersizler, yağdan gelen kalorilerin daha büyük bir yüzdesini yakar. Fakat araştırmalar göstermiştir ki, yüksek tempolu egzersizler toplam yağdan gelen kalorilerin daha fazlasını yakmaktadırlar.  5 c. İlk 20 dakika boyunca vücut glikojen depolarının 1/5'ini harcar. Yağ dokusunun stimüle edilmesi ve yağ asitlerinin enerji olarak kullanılmak üzere kas hücrelerine taşınması ise zaman alır.


  6 b.


  7. b. Harcanan enerji sebebiyle daha fazla toplam yağ.


  8. b. Çoğu atlet için 90 dakika yeterlidir. Amaç egzersiz için vücutta aşırı insülin içermeyen yakıtın bulunmasını sağlamaktır. Egzersize başlamadan önce ağır ve yağlı bir yemek uygun olmayacaktır.


  9. Yanlış. kalorileri hızla azaltmak, vücuda açlıktan ölmek üzere olduğunu söyler. Bu sebeple vücut, metabolizmayı ve kalori yakma işlemini yavaşlatır. En iyi yöntem, uygun bir aerobik programla, günde 500 kaloriyi geçmeyecek bir azaltma sistemini birlikte yürütmektir.


  10. Doğru.


  11. b.


  12 a. Vücut oksijeni kullanmada daha etkili hale gelir ve bu sebepten nabız sayısı düşer.


  13. Doğru. Piyano çalmada olduğu gibi, küçük kas guruplarını çalıştıran tekrarlı aktiviteler iyi bir egzersiz seçimi değildir.

  14. b. 220'den 30 çıkarın ve çıkan sonucu nabız alt ve üst sınırını bulmak için % 60 ve % 80 ile çarpın.


  15. Bu kabaca günde 500 kalori demektir ve fiziksel aktivite ile kalori azaltılmasından oluşur. Daha kısa zamanda daha hızlı kilo vermekte mümkündür. Fakat bu daha çok azalan glikojen depolarından su şeklinde olacaktır. Bu da "Dehidrasyon" su kaybı olarak bilinen bir rahatsızlığa sebep olarak performansı düşürecek ve sağlığı tehdit edecektir.


  16. c. Fiziksel aktivite ile çalıştırılan kaslarda depolanmış glikojeni kullanılır ve bu glikojen yüksek karbonhidrat içeren öğünlerle yerine konmalıdır.


  17. b. Yavaş kasılan kas fibrilleri kendilerine gıda ve oksijen sağlayan kılcal damarlar tarafından çevrelenirler ve diğer fibrillere nazaran aerobik metabolizması içinde kullanılan daha fazla mitokondria ve enzim içerirler.


  18. Yanlış. Aerobik kapasite, 20'li yaşlardan sonra her 10 yılda bir % 4 ile % 10 arasında azalmaktadır. Bu azalmanın büyük bir yüzdesi de vücutta zamanla artan yağ dan ileri gelmektedir. Aerobik kapasiteyi geliştirmek her yaşta mümkündür. Öyle ki 70 yaşında bir kişide bile % 10 gelişme görülebilir. Vücut yağının azaltılmasıyla bu gelişim yüzdesi daha da artabilir.


  19. a.b.c. Sürekli başarı için egzersiz programları devamlı değiştirilmelidir. Örneğin bir koşucu belirli bir mesafeyi daha hızlı ve daha az zamanda veya daha fazla mesafe koşabilir. Bir haftada daha sık tekrarlarla da koşabilir veya bütün bu unsurların hepsini birleştirebilir.


  20. b. Çalışmalar göstermiştir ki, fiziksel aktiviteler kolesterolün iyi olan HDL değerlerini yükseltir ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini % 20 ile %40 oranında azaltır. Vücuttaki yağın atılmasıyla bu risk daha da düşer.


  Şimdi bütün bu soru ve cevaplardan sonra puanınızı hesaplayarak kendinizi bu konuda ölçebilirsiniz:


  Her doğru cevap için kendinize 1 puan veriniz. Eğer puanınız :


  18-20 arasında ise "Mükemmel"
  14-17 arasındaysa "Çok iyi"
  10-13 arasındaysa "Bu konuda hiçbir kitap veya dergi okumadığınız belli oluyor"
  9 ve altında ise : " Sizin için Kardio çalışması ve egzersiz, ayağa kalkıp, buzdolabına gitmekten başka bir şey ifade etmiyor, demektir."


  NOT: Yukarıdaki bilgileri, her serbest meslek spor erbabının bilmesi gerekir son derece zeki bodyforumtr üyeleri, eğer bilmez isek ne farkımız kalır sade vatandaştan değil mi? bence değil.:)
  Spor salonunda güzel bir kızın bu konuda soru sorduğunu düşünün, hemen devreye gireceksiniz ve engin tecrübenizde ortama bomba gibi düşeceksiniz....
  Bu sporu sadece kızlar için yapıyorum diyen arkadaşlar emin olun bu bilgi kızlarla tanışmakta daha etkilidir.Birazda beyin kası.[​IMG]
   
  mady44 bunu beğendi.
 2. estetik fenomen
  Offline

  estetik fenomen Üye

  Katılım:
  15 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.122
  Beğenileri:
  614
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  istanbul
  Güzel çalışma ama birincinin cevap şıkkı 3500 değil, 4500 olacak.
  1 gram yağ 9 kalori olduğundan 500 gram yağ 4500 kalori yapar.
   
 3. okaaan
  Offline

  okaaan Yeni Üye

  Katılım:
  29 Aralık 2008
  Mesajlar:
  890
  Beğenileri:
  420
  Ödül Puanları:
  0
  Estetik dostum, senin söylediğinde doğru bazı kaynaklarda senin dediğin gibi bazılarında ise benim yazdığım gibi geçiyor...genelde 1 kg nin 7000 kolri olduğu zaten biliniyor...bunların hepside saygın kaynaklar hangisi kesin doğru bende bilniyorum...

  Bu arada farkındaysan iş birazcık beyin jimlastiğine gelince, bakıyorum da rağbet az...Erkekte ideal fizik desek herkes dolardı..:)

  Bu konuda seni tebrik ederim...
   
  Son düzenleme: 2 Şubat 2010
 4. estetik fenomen
  Offline

  estetik fenomen Üye

  Katılım:
  15 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.122
  Beğenileri:
  614
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  istanbul
  : )

  Kaynakçalarda farklı yazılmasına sebep şu olabilir: İlk aylar karbohidrat yerine yağ asitlerini vücudun kullanmayı öğrenmesinin bir ayı bulduğunu bir çok yerde okudumdu. Yine bu karbohidrat rezervleri göz önüne aldığımızda ilk yakımın yağlardan önce karbohidratlarda başladığını düşündüğümüzde bu değişkenlik oradan kaynaklı olsa gerek... Ki bence öyle olması da mantıklı... Misal ortalama bir insan için karbohidrat rezervi vücut ve karaciğerde o fark kadar olduğunu da düşündüğümüzde olay daha iyi aydınlanmış olmakta... 4500 kalori yakılıyor. Bunun 1000 kalorisi karbohidratlardan, 3500 kalorisi yağlardan olduğunu düşündüğümüzde ikimizin de dediği şey bir yerde doğru oluyor. Ki cevap şıkkında her iki durumda da eller C'i işaretler.

  Güzel sözlerine binayen şunu demek isterim ki: Bu sporun diğer sporlardan ayıran en büyük yönü araştırılabilinir birçok şeye sahip olması, ki kafayı bu yüzden en çalıştıran sporlardan biri olduğunu dahi düşünmekteyim.

  Okan, esasında bir cinlik daha sansasyonel bir şekilde açacaktın konuyu, o zaman ilgi artabilirdi. Daha seksi bir vücuda sahip olmak için uzman testi gibi... O "seksi" kelimesine birçokları düşerdi.

  Lakin araştırılıp hazırlanan konuları biraz üstlerde de tutmak konuyu açan için en azından önemlidir demekten de kendimi alıkoyamayacağım. Haklısın Okan kızmakta...
   
  Son düzenleme: 2 Şubat 2010
  okaaan bunu beğendi.
 5. aneximandros
  Offline

  aneximandros Özel Üye

  Katılım:
  14 Aralık 2007
  Mesajlar:
  1.829
  Beğenileri:
  2.150
  Ödül Puanları:
  123
  Meslek:
  Teorik Kimya
  Yer:
  USA
  Okaan, keske kaynagin adini da verseydiniz. Herkes icin spor (ozer baysaling), bence basucu kitaplarindan biri olmali her sporcunun. Icerisinde her ne kadar bazi eskimis bilgiler icerse de, en azindan benim bildigim kadari ile daha iyi bir turkce kaynak yok piyasada.

  Bu forumdaki herkes en az bir defa bu kitabin uzerinden gecmeli bana kalirsa yeni baslik acmadan once :).
   
 6. okaaan
  Offline

  okaaan Yeni Üye

  Katılım:
  29 Aralık 2008
  Mesajlar:
  890
  Beğenileri:
  420
  Ödül Puanları:
  0
  Aneximandros evet bende ömer baysalingin bilek güreşi kitabıda var...yanlız dikkat ettim birkaç kitabını daha gördüm hep aynı konuları tekrare etmiş onun için dediğin gibi herkes için spor kitabı yeterli...
  Daha kapsamlı olsun diğer sporları vede değişik antrenman metotlarınıda kapsasın diyenler yaşar sevimin antrenman bilgisi adlı kiitabını okuyabilirler daha akademik bir kitap..
   
  Son düzenleme: 3 Şubat 2010
 7. 307KD
  Offline

  307KD Yeni Üye

  Katılım:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  315
  Beğenileri:
  36
  Ödül Puanları:
  0
  benim doğrum 18 aslında, çünkü 10 dakikadan sonra yağ yakımı başlar diye spor hocası bana söyledi 2 ayrı kişi hem de... 15 dakikadan sonra başlar yağ yakımı dedi aerobik çalışma sonrası... 17 olursa doğrum çok iyi 18 olursa mükemmel oluyorum çünkü :):):):) bence bu dediğim soru muammalı... 20 dakika bence değil 15 dakika! şıklarda 10 dakikadan sonrası var diye 10'u seçtim 20'yi değil!
   
 8. okaaan
  Offline

  okaaan Yeni Üye

  Katılım:
  29 Aralık 2008
  Mesajlar:
  890
  Beğenileri:
  420
  Ödül Puanları:
  0
  Bende vücut 8 dakikadan sonra yağ yakmaya başlar diye biliyordum...Aynı kitapta 8 dakika yazmış testte 20 dakika çeşitli söylentiler var.....

  Eğer bu konuyu bilen arkadaşlar varsa konuya açıklık getirirse seviniriz....
   

Sayfayı Paylaş