Farkındamısınız?

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve bukatto tarafından 10 Kasım 2006 başlatılmıştır.

 1. bukatto
  Offline

  bukatto Üye

  Katılım:
  4 Ekim 2006
  Mesajlar:
  452
  Beğenileri:
  119
  Ödül Puanları:
  53
  Meslek:
  Avea İletişim Hizmetleri A.Ş
  Yer:
  ANKARA
  arkadaşlar dikkat ediyorumda, her 10 kasım da hep aynı şeyler. milyonlarca kişi

  -Milyonlar Ata için saygı duruşunda
  -Milyonlar Ata yı alkışladı
  -Atatürk'ün sevdiği şarkılar söylendi
  -Sen hiç ölmedin......vs. vs. gibi başlıklar var tüm haber bültenlerinde.

  arkadaşlar sakın kimse yanlış anlamasın. saygı duyuyoruz, duyacağızda. hepiniz kadar, hatta belki bir çoğunuzdan daha da milliyetçiyim ve Ata'ma bağlıyım.
  ama eminim ki Atatürk, bizden bu saygı duruşunu beklemiyordur. her ne kadar "sen hiç ölmedin" desekte, o bir merhum ve her merhum gibi dua bekliyor.

  bütün televizyonlar neden hep bunu gösteriyor? neden Ata için dua edenler yansıtılmıyor ekranlara veya varmı dua eden?
  ilk öğretimden, üniversite eğitimi me kadar hep anlatıldı Atatürk. ama kimse bana onun için dua etmeyi öğretmedi.

  Üzerinde yaşadığımız coğrafya yı bize binbir güçlükle, bunca şehitle sunan kişiye minnetimizi 2 dakika saygı duruşunda bulunarak mı göstereceğiz sadece?

  millet olarak çoğu zaman, hatta her zaman anma telaşından olsa gerek, hep unutuyoruz esas yapılması gerekeni.
   
 2. saydam
  Offline

  saydam Özel Üye

  Katılım:
  4 Eylül 2004
  Mesajlar:
  7.079
  Beğenileri:
  1.911
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  serbest
  Yer:
  Academic Sport Center
  entersan bir konu acmissin.ama bu tarz konular bazen cok yanlis yonlere cekilebilyor bu yuzden basligi yonetim olarak yakindan takip edecegiz.eger konu amacindan saparsa basligi kitleyecegiz.
   
 3. bukatto
  Offline

  bukatto Üye

  Katılım:
  4 Ekim 2006
  Mesajlar:
  452
  Beğenileri:
  119
  Ödül Puanları:
  53
  Meslek:
  Avea İletişim Hizmetleri A.Ş
  Yer:
  ANKARA

  haklısın saydam. yıllardır dikkatimi çeken bir husustur bu. yanlış bir tarafa çekmeye çalışan veya yazmam daki niyetimi anlayamayıp farklı yansıtmaya çalışan olur düşüncesiyle, yazdıklarımın gerekçelerini özellikle belirttim. inanıyorum ki herkes dikkatli okuyacaktır ve kaldırmaya gerek kalmayacaktır bu başlığı.
  böylece okuyan yeni-eski üyeler, bu gerçeği unutanlar en azından dualarına katarlar Ata'yı, en azından 10 kasım larda :)
   
 4. JöNTürK
  Offline

  JöNTürK Üye

  Katılım:
  26 Şubat 2006
  Mesajlar:
  622
  Beğenileri:
  21
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  Tekirdağ
  Tebrikler bukatto çok güzel ama bi okadar konu ama dediğin gibi dikkatle okuyan ne demek istediğini anlar,doğrusunu sölemek gerekirse benimde hiç dikktimi çekmedi bu konu aklıma böle bişi gelmedi ama bundan sonra gelicek..
   
 5. ZERO
  Offline

  ZERO Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2006
  Mesajlar:
  40
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  gerckten cok dogru söylüyorusun.ama beyinsiz insanlar dua yerine sarkı,türkü söyilüyorlar mezarbasında,ciçek atıyor.onu bunu yapıyor.ne kadar sacma
   
 6. Karasan
  Offline

  Karasan Özel Üye

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  2.597
  Beğenileri:
  2.074
  Ödül Puanları:
  0
  Bende yazdıklarını düşünüyordum Bukatto, genel olarak her gazete klişeleşmiş kelimelerle anıyor Atamızı, ancak bu çok doğal, biz ki Cumhuriyetin 83. yılını 10. yıl marşıyla kutluyoruz, ülkenin tümünde görülen böylesine bir kolaycılığa medyanında kaçması oldukça doğal.
  Sonuç medya hem içinde bulunduğu toplumu şekillendiriyor, hemde ona uyuyor, yani karşılıklı bir etkileşim var.
  Üretmek konusunda sıkıntıları olan bir toplum olarak, her sene aynı kelimeleri ısıtıp ısıtıp halka vermek pek zor olmasa gerek.
  Yalnız enteresan olan, ülkemizde, birde "yeşil basın" var, mesela Vakit Gazetesi.
  Bu gazete çalıştığım iş yerinin vazgeçilmez gazetesi, bu gazete bir anlamda çalıştığım dükkanın, müşterilere "burası dini bütün, mazbut bir kuruluş" mesajı verme aracı.
  Bu gazete, 10 Kasımla ilgili olarak 5 satırlık bir paragraflık haber yapmış. "Atatürk, ölümünün 68. yılında tüm ülkede törenlerle anılacak" gibisinden bu günü geçiştirmiş.
  Ancak aynı sayfada, çok daha ayrıntılı ve büyük yer kaplayan bir şekilde, 27 yıl önce aramızdan ayrılan Serdengeçti'yi rahmetle anıyoruz yazmış.
  Buna şark kurnazlığı denir, Atatürk'e kinlerini açıkça kusamayan bu kesim, Atatürk'ün ölümünü küçücük bir şekilde vermesine inat, tesadüfen aynı tarihte ölen kendi görüşlerine yakın birisinin ölümünü büyük bir olay haline getiriyor, ve kendi adamları için "rahmetle anıyoruz" diyerek, Atatürk'ü Müslüman bile kabul etmediğinin mesajını veriyor.
  Basit hesaplar, sinsilik...
  O tür yayınları takip edenler, yazarlarının ne derece sinsi olduklarını fark edeceklerdir, cesaretleri olmadığı için genel olarak imaların arkasında Cumhuriyetin değerlerine saldırıyorlar.
  Bu ülkede bazı insanlar gizli gizli neler yapıyor, öğrenmek için zaman zaman Vakit gibi gazeteler okumanızı öneririm, "ötekini" anlamak bence çok önemlidir, sonra bunlar bir anda nasıl oldu,nasıl buralara geldik dememek için insanın çevreyi iyi incelemesi lazım.
   
 7. bukatto
  Offline

  bukatto Üye

  Katılım:
  4 Ekim 2006
  Mesajlar:
  452
  Beğenileri:
  119
  Ödül Puanları:
  53
  Meslek:
  Avea İletişim Hizmetleri A.Ş
  Yer:
  ANKARA
  selamlar Karasan;

  inan bu konular hakkında çok şeyler biliyorum. ama maalesef konuşacak yeri burası değil. aslında konuşacak yeri tam olarak neresi onuda bilmiyorum, ama askerden medyaya, dindar kesimden dinci kesim e kadar herkes herşeyin farkında.

  benim anlatmak istediğim, anmak böyle olmamalı. her neyse..

  ben değinmeyi unuttuğum birşeyden daha bahsetmek istiyorum. benzer olaylar Ecevit in naaşı içinde yapılıyor maalesef.
  bir devlet adamıdır. sevenide vardır, sevmeyeni de. burada siyasetten bahsetmiyorum. burada bir insandan, bir naaş tan bahsediyorum.

  bir naaş ın bu denli bir törenle (kilometre lerce yürünüp defnedilmesi, bu yürüyüş sırasında aksayan şehir ve bu şehrin içinde yaşayan insanlar. dedim ya sevmeyenlerde var mutlaka. sevmeyen kesimin bu aksaklıktan dolayı isyanı Ecevit in ruhuna azap olarak geri dönmezmi sizcede?)
  hem müslümanlıkta ne kadar yeri vardır böylesi bir törenin?

  benim bahsettiğim şey, anma ve cenaze töreninde yapılan bu yanlışlar. en acısıda hala kimse bunların farkında değil.
   
 8. okaysarac
  Offline

  okaysarac Üye

  Katılım:
  18 Ekim 2005
  Mesajlar:
  336
  Beğenileri:
  28
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  Grafik Tasarimci
  Yer:
  Istanbul
  Devlet içerisinde yapılan törenlerde, cenazelerde, anmalarda bu tür her türlü ideolojiden soyutlanma tarzı çizilmeye çalışılıyor..Ben anıtkabiri ziyarete gittiğimde ellerimi açıp yarı hatim indirirken yanımdaki kişilerin dudaklarından Allahım sen onu koru, bağışla, affet tarzında dualar çıkıyordu..sorun o değil..yapılanın niteliği değil içeriği önemlidir..Okutan gene Kur'an okutuyor, gene duasını yapıyor..Bunu illaki görmemiz de gerekmiyor..Unutmayın ibadetin gizlisi daha sevaptır..Duamızı edelim biz..saygımızı gösterelim..Devlette bildiğini yapsın..Bazı görüşlerin etki alanından uzak kalsın..
   
 9. zagortenay
  Offline

  zagortenay Yeni Üye

  Katılım:
  27 Şubat 2006
  Mesajlar:
  384
  Beğenileri:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  öğrenci
  Yer:
  eskişehir
  Atatürkün ve Atatürkçülüğün daha çok laik veya dini öğretilere kapalı olan insanlarca benimsenmesinin yada daha katı bir ifadeyle tekelleştirilmesinin doğal bir sonucu olabilir mi bu anma törenleri.Anıtkabirde Atatürke mezarı başında Yasin okuyan bir insan hiç duyulmadı.İnanan insan için çok şey ifade ediyor bu ama her fikre saygı duyup Atayı layıkıyla anmak gerekir diye düşünüyorum.
   
 10. bukatto
  Offline

  bukatto Üye

  Katılım:
  4 Ekim 2006
  Mesajlar:
  452
  Beğenileri:
  119
  Ödül Puanları:
  53
  Meslek:
  Avea İletişim Hizmetleri A.Ş
  Yer:
  ANKARA

  selamlar zagortenay;

  kesinlikle doğru. neyi kastettiğimi gerçekten anlamışsın. Atamızı tabiiki anacağız. ama bu konuda bu yanlışlar da yapılmaya hep devam edilecek.
   

Sayfayı Paylaş