Ez Scott curl ile ez-bar ayakta curl arasindaki fark nedir?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve okaysarac tarafından 10 Ocak 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. okaysarac

okaysarac Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Grafik Tasarimci
    Yer:
    Istanbul
    Scott sehpam olmadigi icin ikincisini yapiyorum. Saglikli biceps gelisimi ve orani acisindan herhangi bir fark yaratirmi?

2. Excursion

Excursion Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Scott curl bicepsi uzatır diye biliyorum ben.

3. CENTAUR

CENTAUR Guest

Scot curl, iki parçadan oluşan bicepsin dış kısmına brachialis denilen kısma daha çok etki eder. Adale birazdaha gerdirerek çalışır, hile yapma (belden atma vs) olanağı hemen hemen tamamen kısıtlanır. Genelde Z barın en iç boğumundan yani dar tutularak yapılır. Tamamlayıcı egzersiz niteliğindedir. Doğru ve istikrarlı yapıldığında bicepsi dirsek eklemine doğru uzatır.

Z bar curl, temel egzersiz niteliğindedir genelde standart olarak barın tırtışlı yerlerinden yani omuz genişliğinde tutularak yapılır, daha fazla ağırlık uygulanabildiği temel haraket niteliğindedir kas hacmini ve kuvvet artırmayı sağlar. Biceps brachi (iç taraftaki büyük kısım) ve brachialis (dıştaki kısım) i de çalıştırır.

Scot curl yapma imkanınız yoksa etki bölgesine hitab eden diğer egzersizlerlede tamamlayabilirsiniz.

Not: Z barın Düz bar ile curl den farkı dış kısma daha çok etki etmesidir. O yüzden potansiyel hacim artışını yükseltmek için düz bar daha çok tercih edilir.

Son düzenleyen: Moderatör: 11 Ocak 2008
    evroka, diez, burakula01 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  4. okaysarac

okaysarac Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Grafik Tasarimci
    Yer:
    Istanbul
    verdiğiniz bilgiler icin çok teşekkur ederım. Ancak scott curl yapma ımkanı olmayan bır ınsanım. Yerine onerebilecegınız hareket varmı?

1 kişi bunu beğeniyor.
  5. CENTAUR

CENTAUR Guest

1.Dumbell ile hummer curl
    2. En dar tutuş barbel curl ve bunlara ilaveten;
    3. 2 setlik ters tutuş (avuçlar aşağıya bakacak şekil) barbel curl yapılabilir.

Dumbel ile çekiç (hummer) haraketini eğik sehpada curl pozisyonunda, konsantrasyon curl haraketinde ve scot sehpasında, telde halat ile, telde halat ile ve scot sehpasında.. gibi varyasyonlar da yapılabilir.

4. Birde şöyle bir egzersiz var:
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/biceps-t65.html

Verdiğim linkte hemen hemen tüm pazu egzersizleri mevcut.

matiz ve Mestano bunu beğendi.
  6. okaysarac

okaysarac Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Grafik Tasarimci
    Yer:
    Istanbul
    Cok tesekkur ederim benim icin cok yararli olacak bu bilgiler. Ayrica yarin kendi programim ve stilim hakkinda acacagim bir konuda daha genis bilgi alabilecegimi saniyorum. Simdilik konu acmadan evel genel arastirma yapiyorum benzer problemi olan arkadaslar daha once deginmislermi diye.

Bana Turkiye deyken kaya arslantepe hocamiz 'hareketin siniri yok. Sadece ne istedigini bilmeli ve ona gore secim yapmalisin' demisti. Tabiki arastirma herseyden onemli bu asamada. Tekrar tesekkur ederim.

7. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    scott curl tek dumbbell ile herhangi bir dik sehpa yada eğik sehpada da yapılabilir scott sehpası yoksa..

8. CENTAUR

CENTAUR Guest

Konu açılmışken bilgi olsun diye söyledim. Diğer okuyan arkadaşlarda belki faydalanır.;)

Saygılarımla.

Sayfayı Paylaş