EZ bar ile yapılabilecek alternatif hareketler

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Pluchart tarafından 6 Haziran 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. Pluchart

Pluchart Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    1 yıldan biraz uzun bir süredir 2 adet ayarlı dumbell ve açılı mekik sehpası ile evde kendi oluşturduğum program ile çalışmaktayım.. Çok büyük bir ilerleme olmamakla birlikte başladığım günlere kıyasla belirli bir ilerleme kaydettim ama son aylardaki durgunluk döneminden çıkmak adına sitemizde hocalarımızın hazırladığı evde çalışma programlarıyla antremanlarıma devam etmeye karar verdim.. Verilen programlar için dumbell yeterli olduğundan şuan için bu programlarla ilgili sorum yok ama sormak istediğim şöyle bir şey var..

Bu durgunluk döneminden çıkmak adına duvara barfisk monte ettim ve bir kondisyon bisikleti ile z bar aldım..

Barfiks ve bisiklet konusunda sorum yok şuan ama internette ve sitemizde yaptığım araştırmalarda z bar ile neredeyse sadece biceps hareketleri buldum.. Açıkçası alırken zaten bicepslerdeki gelişmenin durgunluğunu bozmak için z bar siparişi vermiştim ama sonradan biraz pişman oldum ve zaten evde sınırlı aletle çalışıyorum acaba düz bar mı almalıydım dedim.. Çok uzattım soruma geliyorum.. Z bar kullanımı hakkında tavsiyeleriniz nelerdir mesela benim bulamadığım değişik bölgeleri çalıştırabileceğim hareketler var mıdır? Veya normalde düz bar ile yapılması daha verimli olmasına rağmen z bar ile de az biraz verim kaybı ile yapabileceğim hareketler mevcut mudur? Bu başlığa açma sebebim sitemizde her türlü hareket en ince ayrıntısına kadar gösterilmesine rağmen ben düz bar ile yapılan hareketlere baktığımda bunların z bar ile yapılamayacağını yada verimin oldukça düşeceğini düşündüm ve o yüzden tecrübelerinizden yararlanmak için bu şekilde sormak istedim.. Z barımın uzunluğu 120 cm bu arada.. Sanırım daha uzun z bar yok ama belirteyim dedim yine de.. Şimdiden teşekkürler..

2. Angelossi

Angelossi Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    2 side birbirinden yararlı bu barların. Birinin yaptığını diğerinin yapamadığı gibi ikisinin de ortak yapılabildiği hareketler var.

zbar ile kol odaklı bütün hareketleri gerçekleştirbilirsin nerdeyse.

Biceps için :

Dar tutuş curl
    Geniş tutuş curl
    Ters tutuş curl ( avuçların aşağı bakacak şekilde )

Açılı mekik sehpasının üstüne eğilerek ve dirseklerini kapalı tutarak olduğu kadar scott hareketlerini yapabilirsin..

Triceps için :

Sehpada yatarak skull crusher (Alna dirsekten indir kaldır : ) ). Bunu geniş tutarak da yapabilirsin.
    Avuçların içeri bakacak şekilde tutarak da yapabilirsin.

Ayakta extention yapabilirsin ( Arkaya dirsekten indir kaldır. Dikkat dirsekler kapalı )
    Fazla ağırlık koyamasanda close grip bench press de olur.

Kaldıracak bir şey olduktan sonra herşey mümkün..

Ben yazın bir tatil köyündeyken ağır abajurlar vardı onlarla takılıyordum haha..

3. yamahaybr125

yamahaybr125 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Biceps Çalışırken

Merhaba arkadaşlar benim bir sorum olacak biceps curl veya dumbell curl hareketiyle yaptığımız biceps çalışmlarında biceps te tepe çalışması yaptığımız zaman bicepsler tepe çalıştığımız için kolda gelen ölçüde küçülme olur mu? yoksa tepe çıkınca ölçü artar mı?

4. Angelossi

Angelossi Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    Adı üstünde "tepe" bir yükseltidir. Yükselti arttığında çap da büyüyeceğinden kol ölçüsü artar.

5. enderxxxx

enderxxxx Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Z barla upright rowing yapabilrsin trapezlerin için önkol calısabilrsin barbell curlu bununla yapınca bileklerdeki acıyı azaltıo ben hep z bar kullanırım arada düz bar kullanırım ters barbell curl war falan filan bence ii yapmıssın

S3R0XaT bunu beğendi.
  6. enantioselectivity

enantioselectivity Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Akademisyen, teknokrat
    Yer:
    Istanbul
    bir zihin gym'i oldu. Dusununce dumbell ve bar ile butun bolgeler calistirilabiliyor. Bir tek sirt icin dikey eksen problemli. (yatayi ez ile de dumbell ile de vurmak mumkun). Onu da barfiks ile cozmussun zaten. Basarilar

7. cem_846

cem_846 Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    z barla benche girilirmi?

8. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Girilmez ben hic görmedim duymadım.. Kollar ve tutus seklı cok degısık olur, goguse vurduramazsın hareketı dıye dusunuyorum..

9. cem_846

cem_846 Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    kesin cevaba ihtiyacım var desem.yine de sağol

10. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Kesin olarak diyebilirimki forumda veya salonda bunu yapan veya öneren birini görmedim..

Sayfayı Paylaş