Evde yapılabilecek alternatif protein tozu..

Konusu 'Yemek tarifleri' forumundadır ve smhykr tarafından 25 Ekim 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. smhykr

smhykr Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    ucuz,besin değeri açısından piyasadaki tozlar kadar olmasada iyi ve işinize yarayacak bir tarif vereceğim. kendi evimde kullandığım bir tariftir..

protein tozunun birçok çeşidi var bildiğiniz gibi ve en çok tercih edileni tabiki whey.. bilmeyenler için whey = peynir altı suyu..

tarife başlamadan önce söyleyeyim ki tabiki satılan protein tozları gibi olmasada ( içerik zenginliği bakımından ) durumu olmayanlar veya alternatif çözüm arayanlar için uygun bir tarif olduğunu düşünüyorum. lor peyniri nasıl yapılır onu da bulacaksınız tarifin içinde.

malzemeler
    2 litre süt
    1 limon suyu
    1 tutam tuz
    ( tercihe göre koymayabilirsiniz )
    istediğiniz bir nesquik ''toz'' çeşidi.. ( çikolata ve çilek )

2 litre sütü tencereye döküyoruz tuzumuzu koyuyoruz ( isteğe göre ),üzerinde bir tabaka oluştuğu zaman ( kaynamaya yakın ama kaynarken değil dikkat! ) limon suyumuzu döküyoruz,biraz karıştırıyoruz ve altını kapatıyoruz,üstünü bir mutfak havlusuyla kapatıp 2-3 saat dinlendiriyoruz. Havluyu kaldırdığınızda sütün kesildiğini göreceksiniz,tencereyi makarna süzgecinin içine koyduğumuz tülbentin üstüne alıp suyunun süzülmesini bekliyoruz. tülbentin ağzını çevirip sıkıca bağlıyoruz ve bir yere asıyoruz ( asmanız süzülmesi açısından daha iyi ) tülbenti açtığınızda kahvaltıda veya değişik tariflerde kullanacağınız lor peyniri elde etmiş olacaksınız ;)

süzülen suyu sakın atmayın,çünkü o tahmin ettiğiniz gibi peynir altı suyu. Bu aşamada hem whey hemde lor peynir elde ettik.

isterseniz peynir altı suyunu sade içebilir veya istediğiniz miktarda nesquik koyabilirsiniz. Nesquik toz koymamızın amacı tatlandırmak ve tozun içinde bulunanlardan da faydalanmak.

nesquik'in besin değerlerini buradan bulabilirsiniz.. Toz İçecekler | NESTLÉ NESQUIK®

not: Satılan protein tozları kadar içerik açısından tabiki zengin değil dediğim gibi alternatif.. Lor peyniri yapımı için videolu anlatım isteyenler youtube'da bulabilirsiniz

Ayrıca çok zahmetli gelebilir fakat öyle değil sadece bekliyorsunuz o kadar.

Ben elde ettiğimiz suyu buzdolabına koyup ihtiyacım olduğunda nesquikle karıştırıp antrenman öncesi veya sonrası tüketiyorum..

afiyet olsun spsmiley

paramedic35 bunu beğendi.
  2. Cigabyte4

Cigabyte4 Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    38
    Tadı benim için önemli değil fakat bu suyun içinde gerçekten protein varmı ? Proteinin hepsi lora gitmiyormu ? Protein olsa bile bu casein protein olması lazım değilmi ? Öyleyse antreman öncesi ve sonrası içilmez ?

3. cs!!!

cs!!! Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    Peynir altı suyu besin değerleri
    1 bardak 246 gr. (1 cup) peynir altı suyunda:
    Kalori : 59 kkal.
    Toplam Yağ : 0 gr.
    Sature Yağ : 0 gr.
    Kolesterol : 2 mg.
    Sodyum : 118 mg.
    PROTEİN : 2 gr.
    Şeker : 13 gr.
    Vitamin A : 0
    Vitamin C :0
    Kalsiyum : 25
    Demir: : 1

4. fgroan

fgroan Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    kickboxer
    Yer:
    istanbul- sarıyer
    ben sütü sirke ile kesiyorum. aynı şekilde de kesiliyor aklınızda bulunsun. suyuylada corba yapıp kaı kısmınıda afiyetle baharatlayıp yıyoum :D

5. zallas003

zallas003 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    Benim anlamadığım nokta wheyden daha pahalıya gelmiyor mu bu sonuçta ?
    Sütün 100 ml'sinde 3 gr protein var iki litrede bu 60 gr olur. Kaldıki bunun whey oranı gayet az miktara tekabül etmez mi ?
    60 gramın tamamını bile içtiğimizi varsaysak sütün litresi 2 lira civarı 4 lira masraf olur en azından. Zaten whey'lerin ölçeği 2.50 lira civarına gelmekte.
    Biraz mantıksız geldi bana

6. Cigabyte4

Cigabyte4 Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    38
    eğer değerler gerçekten böyleyse su içerim daha iyi.

7. smhykr

smhykr Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Arkadaşlar bazı şeyleri açıklamayı unutmuşum sanırım ne kadar dikkat etsemde. Bende toz kullanıyorum fakat böyle bir fikir verdim. Gigabyte kardeşim,evet proteinin çoğu peynire gidiyor,senin için neyin önemli olup olmadığını bilemem,ben adı üstünde '' ALTERNATİF '' çözüm sundum. Konuyu baltalamaya gerek yok.

''SAYGILAR''..

8. MotosikletDelis

MotosikletDelis Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Lor yapımı açısından gerçekten açıklayıcı olmuş.En azından güvenerek yemiş oluruz

9. Cigabyte4

Cigabyte4 Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    38

Benim konuyu baltaladığım falan yok sadece başlıkta alternatif protein tozu yazmışsın ve bu suyun 1 bardağında 2 gr protein var. Lor da var desen, lor peyniri yapımı başlıkları var.

10. annebenbodycioldum

annebenbodycioldum Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkürler dostum, iyi bir tarif. Olaya fiyat dengesi açısından değil de ne yediğinden emin olmak, kendi yaptığını yemek açısından bakınca oldukça faydalı bir tarif.

11. AyhanBoz

AyhanBoz Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkürler deneyeceğim

Sayfayı Paylaş