Evde Basketbolcu Olmak İçin

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Smaç Delisi tarafından 30 Ocak 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. Smaç Delisi

Smaç Delisi Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Ben basketbol oynuyorum. Kendi yaşıtlarım arasında 1.74 boyum ve power forvet (4 numara - 5 numara) oynuyorum. Boyum yeteri kadar uzun değil bana basketbol için tavsiyeler verebilirmisiniz.Özellikle kas ve zıplama olarak boyumu etkilemiyecek koşulda!!!!

Boy: 174
    Kilo: 59
    En Fazla Değebildiğim Yükseklik: 2.80

2. hellbeat35

hellbeat35 Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    0
    ağır antreman yapma sadece barfix barı alabilirsin ve koşu yap uzarsın daha bol bol süt falan iç thums:

Smaç Delisi bunu beğendi.
  3. Smaç Delisi

Smaç Delisi Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Başka fikri olan günceldir.

4. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Zıplama fiili birazda teknik işidir. Bu tekniği basketbol alanında uzmanlık yapmış spor adamlarından edinmen daha mantıklı olur. Kapalı spor salonlarında bu tür kurslar veriliyor.

5. Kasımpaşa34

Kasımpaşa34 Üye

Beğenileri:
    141
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kadıköy
    Küçük yaşta basketbola başlayanların boyu, ergenlikte başlayanlara göre daha uzun olur. Bende 3.5 seneye yakın yaptım. 183 boyum var şuanda, yaş 15. Bir basketbolcunun antremanı stretching, mekik, barfiks ilersine gitmez zaten. Boy uzatmak için bu hareketler öneriliyor ama ne kadar doğru bilemem;

Son düzenleme: 31 Ocak 2012
  6. DeibLER

DeibLER Yeni Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    zıplamanın büyük çoğunluğu yetenek işidir ama kasa çalışmasıyla güzel sonuçlar alınabilir.

7. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    barfıks boya etkisi var koşu yap buyume hormonu salgılar bacaklardan.

sonra süt değil yogurt oeynır tuket sütün kalsıyumu emılımı geç dahda kemıklerı gucsuzlestırdıgı sonucuna varıldı

yesıl sebzeler tuket sutten cok daha fazla kalsıyum ıcerırler

beslenmene ve uyumana dıkkat et buyume hormonu uyurken salgılanır

sağlıksız şeyler yeme balık denız urunlerını daha fala yeme calıs

gerisi genetıge kalmıs genetık olarak ailede uzun yoksa sızde uzun olamazsınız

8. hellbeat35

hellbeat35 Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    0
    bi yanlışın var aile işin sadece %70 i gerisi beslenme ve spor yani benim ailem annem 155 babam 172 civarı fakat ben 183 üm daha da uzarım gibime geliyor fakat çok iyi besleniyorum ve spor yapıyorum yardımcı olmuşumdur inşallah çünkü bazı arkadaşlar genetiğe bakıp umutsuzluğa düşüyor herkesin genetiği farklıdır ve değiştirilebilir . bench_O

9. ngrkem

ngrkem Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    boy uzunluğu genetik, ben 20 yaşındayım boyum 2.00. ilk okulda benden uzun olan arkadaşlarım vardı 7.sınıfta inanılmaz boy attım diz kapaklarım morarmıştı belimde, sırtımda çatlaklar oldu. 1 haftalık bi kampa gittik yazın 1 haftada net 5cm uzamıştım. lise döneminde biraz daha yavaşladı tabi boy uzamam 4 yılda 9cm uzadım. ama kimisi benim gibi ortaokulda uzuyo kimisi lisede sabırlı olmanı tavsiye ederim.
    sıçrama programlarının alayı yalan air alert 1-2-3-4 tüm seri var bende bikaç arkadaş uygulamıştık zamanında ama vaad ettikleri ölçüyü kesinlikle alamıyorsun. hani bir yere kadar sende de pek işe yarayacağını sanmıyorum. tahminimce sokakta top oynayan öle çok büyük bi spor geçmişi olmayanlar uygularsa verim alabilirler, sıçraman yaşına göre gayet iyi bence o nedenle verim alabileceğini düşünmüyorum.
    bu yaşta body, fitness falan tavsiye etmem, yapabileceğin en güzel şey plates.
    ara sıra nba tv izle ne demek istediğimi anlarsın ;)

10. DeibLER

DeibLER Yeni Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    benden basketbol için sana bir tavsiye ball handing çalış bol bol.yaşıtların arasında uzunsun diye 4-5 numara oynayıp kendini yakma. her uzun pivot her kısa guard olacak diye bir kaide yok. günümüz basketbolunda 210cmlik adamlar 2-3 numara oynuyor türkiye de 195 bulan altyapı oyuncusu hemen pivot yapılıyor. bence bu yüzden de yeterince oyuncu yetiştiremiyoruz.

11. Smaç Delisi

Smaç Delisi Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Herkese teşekkürler,

Ben lisede uzayacağımı düşünüyorum ayrıca bu işi profesyonelce yapıyorum maçlarada çıkıyorum. İdmanlar yeterli gelmediği için böyle bir soru yöneltmiştim ve şimdi tekrar bir soru soruyorum.

Benim Basketbol oynamamı geliştiricek ve vücudumu geliştirme yönünde alet veya çalışma lazım. ayrıca air alert 1 2 3 4 onların neredeyse en verimli şekilde yaptım fazla zıplamak fit olmak içinde tavsiyeler bekliyorum.

Teşekkürler.

12. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    genetik sadece anne baba ile kıyaslanmıyor tüm aile geçmişinden geliyor

demekki ailenizde boyu uzun olan birisi varmış

yokmu anne siyah baba siyah ama çocuk sarışın olabiliyor.

yanlış olan ne yazdığımda asıl etki genetik kalnı beslenme ve hayat şartlarıdır

çok iyi beslenmek çok uzamak demek değil normal gelişimini sağlar ama kötü beslenirsen gelişimin yavaşlar gelmen gereken boya gelemeyebilirsin extra uzatmaz öyle olsa kısa ınsanlar ıyı beslensin engınlerın cocukları yokmu kısa

boyu genetık belırler beslenme genetıgın ızınv erdıgı kadr uzamanı saglar extra uzatmaz yardımcı olur kemık gelişimine

kötü beslenip uzun olanlr iyi beslenip kısa olanlar da var.

Son düzenleme: 31 Ocak 2012
    hellbeat35 bunu beğendi.
  13. hellbeat35

hellbeat35 Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    0
    güzel örnek hyper_

benim demek istediğim beslenmek önemli tabiki genetik çok önemli fakat bir kısmı bizim elimizde herşeyi genetiğe bağlarsak çocuk evde yapmaya devam eder :)

14. fiko07

fiko07 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Selam bende 14 yaşındayım 177 boyum var ama ben 295e kadar deyebiliyorum sana tavsiyem kendi ağırlığınla çömelip çömelip sıçra çok abartıya kaçma hergün yap düzenli yap.Basketbolcuların çoğu sahilde koşmuş buda benim bildiğim bilgiler arasında.İp atlaman timing ve zıplamanı geliştirebilir.Ve en önemlisi dışarda sürekli agresiz zıplamalar yap.Kolay gelsin.

15. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    işte genetik senin ne kadar uziycağını belirliyor gerisi beslenmene ve hayat şartına kalmış kötü beslenirsen iyi bakmazsan kendine vücut o ulaşması gereken boya ulaşmaz.

16. hellbeat35

hellbeat35 Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    0
    ben şimdi tam hatırlamıyorum bi kaynakta görmüştüm %70 genetik %30 beslenme ve hayat şartları.ben senin dediğin yanlış demiyorum fakat tamamı gene beğlı değildir bence thums:

17. PaleHorse

PaleHorse Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    14 yaşında olduğun için ağırlık çalışman pek doğru olmaz bence. En azından ağır ağırlıklarla çalışman. Senin için en iyisi vücut ağırlığınla yapacağın hareketlerdir. Basketbol için hangi kasların daha önemli olduğunu bilmiyorum, ama baştan aşağı fit olman, yaşıtların arasında bir fark yaratacaktır kuşkusuz. Yine de iten kaslar ve bacak kaslarının önemli olduğunu tahmin ediyorum.

Bacakların için yapacağın en iyi hareket squat. Ağırlıkla yapmana gerek yok. Yapabiliyorsan tek bacağınla yapman daha da iyi olacaktır. Buna ek olarak lunge yapabilirsin. Hatta jump squat, jump lunge da yapman senin için daha iyi olacaktır. Normal squat ve lunge'la dayanıklılık artırırken, jump versiyonlarıyla patlayıcı gücünü artırırsın. Bu hareketler için hiçbir ekipmana gerek yok. Koşu antrenmanı yaptığını varsayıyorum. Normal koşuya ek olarak, yokuş yukarı sprintler yapabilirsin. 30-50 metre arası bir yokuş yeterli olacaktır. Yokuşu koşarak çıkarsın, yürüyerek inersin; bu iniş dinlenme sayılmış olur. Basketbolcuların merdiven antrenmanları yaptığını duymuştum ama konu hakkında pek bilgim olmadığı için yardımcı olamayacağım; google'da arat, bulursun bir şeyler muhakkak. Bunun için de ekipmana gerek yok. İp atlamalısın mutlaka, 5-10 liraya kaliteli bir tane ip bulabilirsin.

İten kaslar için, en klasik hareket şınavdır. Elinin pozisyonuyla farklı amaçlara yönelebilirsin. Eller arası mesafe arttıkça, yük tricseplerinden göğüslerine geçer. Hedefine göre bir şekilde yaparsın ya da karışık olarak yaparsın sana kalmış. Dips yapabilirsin. İki tane koltuk alıp arkaları birbirine bakacak ve arasında yeterince boşluk olacak şekilde koyup yapabilirsin. Senin kilon az olduğu için sandalye de olur. Zor hareket dips, video falan izlemen faydalı olur nasıl yapıldığına dair. Bunlar için de ekipmana gerek yok.

Çekme kaslarını da geliştirmen faydalı olur. Neticede sahada bütün vücudun bir silah. Tek masrafı burada yapmış olacaksın, malesef bunun alternatifi yok. Bir tane barfiks demiri alman gerekli. Kapı kasasına oturanlardan olur, sıkıştırılanlardan olur. Maksimum 50 liraya bulursun. Barfiks çekerken de şınav da olduğu gibi farklı tutuşlar kullanabilirsin. Ellerinin arasındaki mesafe arttıkça daha zorlaşacaktır. Genelde avuç içlerin karşıya bakacak şekilde çalışmanı tavsiye ederim, öylesi sırt kaslarına daha iyi gelecektir. Avuçların sana bakacak şekilde de çalışabilirsin, biceps yapmış olursun biraz. Ellerin, bileklerin de güçlenmiş olur barfiksle.

Karın kasların için de farklı mekik teknikleri uygulayabilirisin. Hatta barfiks barın varsa, bara tutunup leg/knee rise benzeri hareketler yapabilirsin. Belini güçlendirmek için farklı köprü duruşları uygulayabilirsin. Çoğu sporda karın/bel bölgesinin önemi büyüktür.

Param var, ağırlık alacağım diyorsan da, bence çok ağır alma. 5-10 kilo civarı yeterlidir bence. İsolation hareketlerle zamanını boşa harcamamanı öneriyorum, eğer ağırlık alacaksan. Sana şekil değil, işe yarar kas lazım. Zaten sen bu dediklerimi yapsan bir kaç aya ayna karşısında farkı görürsün.

Beslenmene dikkat et. Abur cuburdan uzak dur. Annen ne yemek yapıyorsa, bir tabak fazla ye. Süt iç bol bol. Sadece boy için, kaslar için de önemli. Süt en ucuz protein kaynaklarından birisi. Ben 21 yaşındayım, hala günde en az 2 litre süt içiyorum. Yatmadan önce mutlaka iç. Ben yatmadan önce bir litre içiyorum, gece sadece bir kez tuvalete kalkıyorum; yani tuvalet problemi olmaz çok fazla. Yumurta ye her gün 3-4 tane ya da bütçene göre ayarla. Tahıl tüket. Her türlü mevsim sebzesi/meyvesi...

Bütçen uygunsa abartılı olmayan bir multivitamin almanı öneririm. Buna ek olarak balık yağı da alabilirsin.

Genetiği kafana çok takma, çünkü bu hiçbir şeyi değiştirmez. Kafanı antrenmanlarına yorman senin için daha faydalı olacaktır.

Bu dediklerimi dikkate alırsan, boyun iyi bir seviyeye ulaşamamış olasa da, yaşıtların arasında fiziksel/atletik açıdan belirgin bir fark yaratacağına inanıyorum; çünkü 14 yaşında kaç tane genç bu kadar hırsla çalışır ki (senin hırsla çalışacağını varsayıyorum bunu söylerken).

MaMBa ve Smaç Delisi bunu beğendi.
  18. burakseker

burakseker Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Senın yasında bırısı vucuda cok yuklenmemelı. Oncelıkle teknıgını gelıstır. top hakımıyetı, 3lu tehdıt, vs vs mıllı takımdada olsan bunları yaptırıcaklar.

Fotoğraf paylasıyorum orda kendı kılonla yapabılcegın 1-2 hareket var bunları yaparsan vucut gucun de artar sıcraman tabı zamanla 18 yasından sonra yavas yavas;) Beslenmene cok cok dıkkat et. yumurtanı, etını, sebzenı peynır ve yogurdunu sakın ıhmal etme

Ip atlamanı da tavsıye ederım, kordınasyonun dahıl, bılek, omuz, kalf... vs vs gelıstırır...

Hedefın ıcın bol şans..

Ekli Dosyalar:

19. burakseker

burakseker Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Bu arada genc mıllı takım kadrosunda agır ve bılıncsız bacak calısmakdan sol dızımı sakatladım. Ispanyada dunya sampıyonu oldugumuz yıl kadroya sakatlıkla gıremedım. En onemlı yıllarını sakatlıkla bogusarak gecırme sansın var hırs gozunu kor etmesın..

20. Smaç Delisi

Smaç Delisi Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0

Söylediklerinde haklısın karın kası yeterli derecede çalışıyorum sertleştiriyorum.Ama bunlar arasında zıplmam için bu hareketleri önermisin
    Bu hareketler ne kadar zamanda etkili oluyor ? Birde fit olmak için kilo verdim ve biraz güçsüzleştim ama yeterince ihtiyacımı karşılayamadım. O yüzden Şöylede sorıyım: Hem fit olmak ve sağlam bir vücuda sahip olmak için neler yapmam lazım ? Basketbol oynamama rağmen bu yaşta zıplama önemli ama aşırı zorlamaya gerek yok acelem yok fit ve güçlü olunca iyi zıplıyorsun zaten. Bana Bir program Hazırlayabilir misiniz ( NOT: 9 hafta önce bileğim kırıldı sol kolumu kullanamıyorum sağ kolumuda sadece çalıştırmak istemiyorum oyüzden kol kası hakkında bilgiye ihtiyacım yok)

Teşekkürler Herkese...

Sayfayı Paylaş