Evde Barfix & Şınav & Mekik ile vücut yapılırmı?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Scoobz tarafından 9 Ocak 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. Scoobz

Scoobz Üye

Beğenileri:
    386
    Ödül Puanları:
    73
    Soru cok acık evet yapılır yada hayır yapılmaz . Fakat evet yapılır diyenler lütfen nasıl calısılarak yapılır . Yada hayır yapılmaz diyenler neden yapılamaz bunları belirtsin.

Bu arada bunu deniycek olan bir insan yağsız fit vücuda sahip kilo alma dönemindeyse...

2. zhu.zhq

zhu.zhq Üye

Beğenileri:
    340
    Ödül Puanları:
    73
    bence her turlu kas grubu calistirilir hatta iyi bir gelisimde saglanir ama bir noktadan sonra artik durur gelisim.
    barfiksi chin up seklinde yaparsan , kanat omuz sirt biceps e vurur
    sinav goguse omuza tricepse vurur
    squat lunge calf raise bacagi komple alir goturur
    bide triceps dips yaparsin yada normal dips cok super olur ama biryerden sona vcuut hareketlere alisinca gelisim durur. ben barfiksle kanatlarda cok iyi gelisim saglamistim. forumda 6 haftada 100 sinav 6 haftada 20 barfiks falan programi var onlardan uygulamistim 3 hafta kadar ve ramazan donemiydi.

Scoobz bunu beğendi.
  3. CosaNostra

CosaNostra Üye

Beğenileri:
    191
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir - Karşıyaka
    Ben yapılcağına inanıyorum.Ama çok düzenli ve programlı bir şekilde olması gerekli ve en azından 20 kg civarı ağırlık plakalarıda olmalıdır.

Bence her spor yapan insanın bi kaç aylıkta olsa spor salonuna gitmesi taraftarıyım nedeni hem diğer insanlarıda spor yaparken görüp ileride daha iyi motive olması , birde benim düşünceme göre '' salon terbiyesi '' alması gereklidir.Terbiyesi derken spor yapan insanın davranışlarını gözlemlemesi ve hareketlerin doğru ve nizami yapılış biçimlerini görüp yaşayabilmesi için.

Her ne kadar Şuan okula gitmesemde sınavlara hazırlandıgım için antreman için zaman ayıramayabiliyorum.Mesela şöyle bir örnek veriyim geçen hafta triceps antremanımı yapmak için salona gidicektim.Açıkçası yagmur vardı bayagı , dedim evde çalışayım hem 1 hafta kaslar şaşırmış olur.Sırt çantama doldurdum evdeki plakaları 16 kg'lik , 2 tanede barı attım çantaya toplamda 20 kg etti.

Diamond push up 8 x 4 // french press 8 x 3 / çantayı kucagıma aldım ranzaların arasında bench dips yaptım . ve açıkçası salonda yakaladığım gerilimden eksik hiç bir nokta hissetmedim.

Evde çalışmanın tek eksiği göğüs(tabi yeteri kadar ağırlığı ve bench'i olmayanlar için söyledim.Ağırlık ve çalışma aletleri giib problemi yoksa göğüste pek problem olmaz.) onun dışında eğer bilgili ve yaratıcı biriyseniz diğer kas gruplarını çok iyi çalıştırarak güzel bir vücut elde edebilirsiniz.

4. nehir55

nehir55 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Gebze
    Evde yapılcağına inanmıyorum . Bir kere disiplin açısından salondaki gibi olmaz . Birde vucud geliştirme sadece hareketle olmuyor beslenme ve dinlenmede önemli.Doğru zamanda doğru programla . Disiplin çalışma birleşince istediğini ulaşırsın

5. CosaNostra

CosaNostra Üye

Beğenileri:
    191
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir - Karşıyaka
    Zaten beslenmeye ve dinlenmeye dikkat etmiyorsa en iyi salonda en iyi aletlerlede çalışsa bir sonuç alamaz.

Ev ile salon arasındaki farklar karşılaştırıldığı konuda beslenmenin etkisinin yazılması anlamsız.Zaten beslenme ve dinlenme vücut geliştirmenin temel taşıdır.Evde veya salonda çalışmanın beslenme üzerinde bir etkisi olacağını sanmıyorum.Nitekim dinlenmeninde aynı şekilde.

Burda arkadaşın sormak istediği evde belirttiği hareketlerle vücut geliştirilebilinir mi?

Bunun cevabı Evet ama daha sonra vücut rutine alışacağı için ağırlık eklenmelidir yapılan hareketlere (bknz : Weighted dips / weighted chin ups)... Ve ciddi motivasyon gereklidir.

6. Scoobz

Scoobz Üye

Beğenileri:
    386
    Ödül Puanları:
    73

bu işime yarayabilir teşekkürler. cünkü gözle görür bir fark yaratırsa evde calısan birisi daha iyi motive olabilir 6 haftada 100 şınav programı cok hoş geldi göze bakacağım.

7. Rumi

Rumi Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Evde spora ara vermek zorunda kalanlar formlarını korumak adına çalışmalar uygulayabilir. Bence evdeki çalışma ile sadece belirli bölgeler yeterli çalıştırılabilir buda bazı kişilerin ideal vücut kavramına ulaşamaması demektir.

8. zhu.zhq

zhu.zhq Üye

Beğenileri:
    340
    Ödül Puanları:
    73
    bence surekli salonda bile çalışıla arada vucudu şaşırtmak için sadece vucut agırlıgıyla çalışılmalı. hem vucut agırlıgıyla çalışınca vucudunuz ince bir kas tabakasıyla sarılıyor gibi oluyo.

9. nehir55

nehir55 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Gebze
    arkdaşım benim ne demek istediğimi anlamadın. Evde çalışcaksan salondaki prensiblere bağlı kalması diğer faktorleride göz önünde bulundurması istedim.Beslenme ve dinlenme ne varki bunda

10. Jacob

Jacob Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    elbette evde çalışılır. 3-4 aydır evde sadece şınavla çalışıyorum ve gelişimi kendim de gördüm. göğüslerim baya şişti ve arka kolum güçlendi. omuzlarım çok zayıfı artık yerine oturdu. ama şöyle dyim: ölçü bakımından çok yavaş ilerliyor, ama görüntü bakımından çok güzel. Benchte benden çok daha fazla yapanlardan güzel göğsüm vardır eminim:)

11. pc_qoloq

pc_qoloq Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Ben de uyguluyorum evde barfiks - şınav - mekik falan bana yetiyor örneğin barfiksle sırt gelişimim çok iyi yandaki profil resmindeki sırtı barfiksle evde yaptım mesela :)

12. gredi

gredi Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar ben de evde çalışıyorum. Dansçı olduğumdan çok ağırlıkla çalışamıyorum, çünkü yeterince esnememi engelliyor. Önceden kilolu biri olduğum için yağ oranımı karın bölgesinde hala baklavaları gösterircesine düşüremedim ama eski halime göre dağ gibi bir fark var arada. Kilo kaybı veya artışı yaşamadık ancak orantılı bir biçimde vücudum düzeldi ve kaslandı. Vücut ağırlığı ile çalıştığınızda çok fazla irileşmiyorsunuz ama vücut orantılı bir biçimde kendi biçimini alıyor. Eğer profesyonel olarak Vücut Geliştirme sporunu yapmayı düşünmüyorsanız ve kendini kolay salacak biri değilseniz idealdir.
    Bu çalışmayı yaklaşık olarak 5 aydır yapyorum, ondan önce de düzenli olarak haftada 5 gün yüzüyordum. Henüz protein tozu kullanmadım ama kas kütlesi arttırarak kilo almak için kullanmayı düşünüyorum. Evde çalışmak güzel ama tek sorun disiplinli biri olman lazım. Kafana estikçe yaptığında olmuyor. Ben birer gün arayla çalışıyorum ve programım şu şekilde.

- Üst karın için ayaklar yüksekte mekik 3*50
    - Akabinde ayaklar ters V biçimde mekik 3*30
    - Alt karın için çakı hareketi 3*35
    - Eller birbirine yakın şınav 3*25
    - Eller omuz genişliğinden açık, ayaklar yüksekte şınav 3*30
    - Eller yakın ters tutuş barfiks 3*3
    - Eller uzak düz tutuş barfiks 3*3
    - Sonrasında da bacak için squat vb egzersizler.

Bu konuda bana önerisi olan var mı kilo almak için antreman sonrasında protein tozu kullanmayı düşünüyorum? Boyum 173 kilom 62.

13. oNi

oNi Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Kesinlikle kas olur yapan çok arkadaşım oldu özellikle şu eve takılan barfiks barlar harika dene faydasını gör :)

14. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    3.5 aydır sınav sebebiyle salonu bıraktım evde yapıyorum. bidaha salona gitmem zor açıkçası. bu kadar güzel olduğunu bilsem hep evde yapardım. ağırlık konusundada sıkıntım olmuyor tamam plakalarım yok ama kitaplar ne güne duruyor :D

Sayfayı Paylaş