Evde çalışma üzerine kişisel sorular ve sorunlar. ( yardım talebidir)

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve servetportakal tarafından 29 Eylül 2011 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. servetportakal

servetportakal Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle herkese merhaba,

182 cm ve 65kg luk bir fiziğe sahibim. Uzun ve zayıf olmamın yanında omuz ve gögüs yapım da biraz dar. Bu yüzden biraz kilo alıp gerekli noktaları geliştirmek adına birkaç sene önce 1,5-2 aylığına salona gittim. Öğrencilik koşulları, bünye ve sakatlık sebebleriyle yeterince gelişme kaydedemedim, olan az miktardaki gelişme de hocaların ilgisizliği ve hareketleri diğer öğrencilerden öğrenmek zorunda kalmam yüzünden simetrik bir şekilde gerçekleşmedi. Sağ omuz ve sol gögüs bariz şekilde daha fazla gelişmiş durumda.

Salona gitme durumum olmadığından, uygun fiyatlı 2 adet 8-10 kiloluk dambıl alıp tekrar çalışmaya başlamayı düşünüyorum. Carrefour'da 10 kg lık dambılı sol elimle baya zor kaldırmıştım, hatta tam kaldıramamıştım o yüzden bu ağırlığı seçtim. Bu noktada kafama takılanları size sormak istiyorum.

1- 2 adet 10 kg lık dambıl kas olarak en az 5-6 kg alabilmem için yeterli olur mu? Internette içi demir tozu dolu 10 ar kiloluk 2 adet vinly dambıl 27 tl idi. Bunlar İşimi görür mü ? İstanbul içerisinde bol çeşit, uygun fiyat ve kaliteli ürün satan bir mağaza tavsiye edebilir misiniz ?

2- Her bölgede 10'ar kg lık 2 ağırlıkla çalışırsam orantılı bir kas büyümesi sağlayabilir miyim ? örneğin kolun çok gelişip, omuzun az gelişmesi veya kanadın çok gelişip gögüsün hiç gelişmemesi gibi görüntüyü bozacak bir durumla karşılaşır mıyım ?

3- Simetriyi tekrar sağlayabilmek ve kilo almak adına nasıl bir beslenme ve çalışma programı tavsiye edersiniz ?

salonu bıraktığımda üst göğüs hareketlerine geçmemiştim o noktada da bir zayıflık mevcut, üst göğüs ve ön omuz civarı biraz çukur duruyor. Köprücük kemiği altı ve üstü zayıf

şu an ki beslenme şeklim; sabah 3 dilim esmer ekmek, 1 yumurta bazen sucuklu, 8-10 zeytin, 1 bardak süt veya çay, 1 adet biber veya salatalık, duruma göre nadiren reçel, çikolata vs., öğlen ve akşam yemekleri genel olarak 3 dilim ekmek biraz pilav veya makarna yanında sulu yemek tarzında oluyor. Bazen de atıştırmalık veya çorba şeklinde geçiştiriliyor. Güveç, fasulye, karnıyarık, dolma, çiğ köfte, mercimek çorbası, tavuklu pilav tarzı yemekler evde sık sık yapılıyor( doğu mutfağı ). ara öğünlerde açlık durumuna göre birşeyler atıştırabiliyorum. Salata ve tatlı nadir tüketiliyor. Genelde gün aşırı meyve tüketiyorum. Günlük aktivitem düşük, masa başı pozisyonundayım.

peynir dışında herşeyi severim ancak maliyeti yüksek basinleri sık sık veya fazla miktarda tüketemem. Günde 8 yumurta ve kırmızı et gibi. Tavsiyeler buna göre olursa sevinirim.

4- Beslenme takviyesi almalı mıyım ? Alacaksam seçimimi neye göre yapmalıyım? Bunlar vücudun hangi ihtiyaçlarını karşılar ? Karbonhidrat mı protein mi ikisi de mi ? Bir de bu ürünleri kullanmak gelişimi ne kadar hızlandırır?

5- göğüs açma ve göğüs press hareketleri için sehpaya sahip değilim. yerde yapsam olur mu ( kollar geriye gitmemesi gelişimi bozar mı )? Veya bu imkanlarla göğüs büyütmek, genişletmek için alternetif bir hareket var mıdır ?

6- kanatların daha aşağıdan başlayarak büyümesini nasıl sağlarız?

7- dambıl yerine benim ihtiyacımı daha iyi göreceğini düşündüğünüz aletler var mı? Örneğin kapı barfiksi ve kürek gibi... bu iki alet ile nasıl bir gelişim sağlanır? Hangi bölgeler büyür?

Bu ve bu gibi sorulara vereceğiniz cevaplara, yapacağınız yorumlara ve paylaşacağınız tecrübelerinize ihtiyacım var. İlgileneceğinizi umarak selamlarımı ve sevgilerimi sunuyorum.

Ekleme: salonda en son şu ağırlıkları kaldırmıştım. hatırladığım kadarıyla yazıyorum yalnış olabilir.
    ön kol: 10 veya 12,5 kg lık dambıl olabilir.
    göğüs press: 60 kg
    omuz: 10-12,5 kg lık dambıl --- uzun barla yapılan hareket 20-25 kg
    kanat: 12,5 kg 'lık dambıllar ile...

Son düzenleme: 29 Eylül 2011
  2. vanesy

vanesy Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    mimar
    uzun yazmışsın ama cevap kısa. doğru yolda değilsin. bol bol forumu, yeni başlayanlar bölümünü okumaya çalış. kürek aletinin filan yerine de bir ağırlık sehpası bir de ağırlık takılabilir dambıllarla ağırlık almaya gayret et.
    şimdilik yapabileceğin pek bir şey yok.
    özellikle yeni başlayanlarda sabit başlıkların hepsini okumalısın.

3. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Değerli üyemiz ;
    Size önerimiz öncelikle forumda bir müddet zaman geçirmeniz, mevcut başlıkları okumanız ve hangi kas grubu için hangi hareketlerin yapılabileceğini gösteren egzersizler bölümünü, üyelerin beslenme başlıklarını, besinlerin 100gr içeriklerini incelemeniz.

Daha sonra yeni başlamış iseniz forumda evde dumbell ile çalışma programı mevcut onları inceleyebilirsiniz.
    Eğer daha ileri aşamada iseniz diğer üyelerin programlarının yorumlanması için açtıkları başlıkları inceleyiniz.

Hala tereddütleriniz varsa mevcut programınızı ve diğer özelliklerinizi yazacağınız bir başlık açınız ve üyelerimizin yorumlarını almaya çalışınız.

ilginizi çekebilecek başlıklar :
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/s...76&postcount=2
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/y...kni-t8692.html
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/beslenme-f24.html
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/y...r-b-l-f53.html

Lütfen 1.dakikanızı ayrırak forum kurallarını okuyunuz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.
    Bodyforumtr Ekibi

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş