EUROFIGHTER UCAKLARI

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve DEXTER JACKSON tarafından 3 Aralık 2006 başlatılmıştır.

 1. DEXTER JACKSON
  Offline

  DEXTER JACKSON Özel Üye

  Katılım:
  12 Kasım 2006
  Mesajlar:
  590
  Beğenileri:
  110
  Ödül Puanları:
  0
  İtalyanlar, savaş uçağında Türkiye'ye son teklifi yaptı

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın rahatsızlığı yüzünden 20 Aralık'a ertelenen Savunma Sanayi İcra Kurulu toplantısı öncesinde 'Geleceğin Savaş Uçağı Projesi'nde taraflar son kozlarını oynuyor.

  İtalyan Alenia Aeurotica, Eurofighter Typhoon uçağı için final teklifini Savunma Sanayii Müsteşarlığı'na sundu. Eurofighter yetkilileri, üretimin önemli bir bölümünün Türkiye'de yapılacağını belirtirken, Türkiye'nin Eurofighter Konsorsiyumu'nun bir müşterisi değil ortağı olacağını söylüyor. Program ortaklarıyla eşit oy kullanma hakkı veren gerçek 'eşit ortaklık' ilkesine dikkat çeken İtalyanlar, Türkiye'ye 120 adet uçak için 9 milyar dolar, 80 adet için 6 milyar dolar ve 40 adet için 3,2 milyar dolar endüstriyel katılım öneriyor. Teklife göre uçaklar 2010'dan itibaren teslim edilmeye başlanacak. Eurofighter'ın sunduğu son teklifte program kapsamındaki endüstriyel işbirliğinin tüm Türk hava ve savunma şirketlerini de kapsadığına, kaynak kodlarına ve diğer önemli teknolojilere erişim imkanı sağlanacağına dikkat çekiliyor. Teklifte uçağın operasyonel ömrü boyunca bütün bakım ve servislerinin Türkiye tarafından yapılması öngörülüyor. Diğer yandan Avrupa hava programlarına katılım (spin off) ile Avrupa havacılık ve uzay sanayii 'kulübüne' ön kapıdan girme imkânı da sunuluyor. Uçağı kendi ulusal askerî doktrinleri doğrultusunda her yerde, her zaman kullanma yetkisi de, sunulan teklif içinde yer alıyor.

  İtalya, Almanya, İspanya ve İngiltere'ye teslim ettiği 100. uçak ile birlikte Eurofighter Typhoon bugün dünyanın en önemli yeni nesil savaş uçağı konumunda. 5 AB ülkesinin sipariş ettiği ve halen üretimleri devam eden 638 adet ve Suudi Arabistan'ın sipariş ettiği 72 adet uçak ile Eurofighter Typhoon programı, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra, Avrupa Havacılık ve Uzay Sanayii'nin en büyük başarısı olarak görülüyor.


  Erkan Acar, İstanbul


  03/12/2006
   
 2. okaysarac
  Offline

  okaysarac Üye

  Katılım:
  18 Ekim 2005
  Mesajlar:
  336
  Beğenileri:
  28
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  Grafik Tasarimci
  Yer:
  Istanbul
  Ya tamam eywallah bu uçakları veriyorlar parası karşılığında ama sorun şu: Yerinden oynattırmayacaklar..Kalkmayacaklarına da eminim..Her taraftan press var Türkiye üzerinde..silahlanma bir kenara teknolojik silahlanmadan aslında çekiniyorlar..Nato, Ab şartları, bm derken 2 uçağı parasını ver hangarında beklet mantığı yapacaklar.. :x
   
 3. DEXTER JACKSON
  Offline

  DEXTER JACKSON Özel Üye

  Katılım:
  12 Kasım 2006
  Mesajlar:
  590
  Beğenileri:
  110
  Ödül Puanları:
  0
  okay haklisinda bizim son model silahlanmaya da ihtiyacimiz var. Malum ülkemiz dünyada merkez ülke knumunda cok dikkat cekiyor. Bir savas olsa TR de geride kalmamasi gerek yani. Her zaman önlemini önceden alacaksin. Istersen hic kullanma öyle paslanip dursun. Ama mecbur bunlar. Baksana dünya karismis orda burda savas oluyor. Dünyanin civisi degil herseyi cikmis.
   
 4. okaysarac
  Offline

  okaysarac Üye

  Katılım:
  18 Ekim 2005
  Mesajlar:
  336
  Beğenileri:
  28
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  Grafik Tasarimci
  Yer:
  Istanbul
  Haklısın aslında..Bir de "avacs" radar uçağı siparişimiz 1 sene oldu verileli ama teslimat için 2008 sonu diyorlar..Bu da hazırlanma şartları değil, uçaklar zaten hazır. Sadece teslimat..ama bu arada bunu üreten firma o tarihe kadar o uçaklar üzerinde başka donanımlar ekleyecek..Düşündürücü :?
   

Sayfayı Paylaş