Etler

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve atakan_irresistable tarafından 24 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul

Sığır, koyun, kümes, av ve deniz hayvanlarının yenilebilen
    kısımlarını "et" olarak tanımlarız.

Etler, hücrelerin s
    ıralanıp bağ dokusu ile birleşmesinden meydana gelir. Et besinler içinde en kıymetli olanlardandır.

Protein, yağ, su az miktarda glikojen ve madensel tuzları ihtiva
    ederler. Etteki proteinler; aktin, myosin, myojen, albümin ve myoglobindir. Etteki ba
    ğ dokusu az ise etler yumuşaktır. Nitekim zayıf yapıdaki hayvanların etleri serttir. Genç hayvan etleri yumuşaktır.

Etlerin pi
    şirilmeleri sindirim kolaylığı içindir. Ancak fazla pişirme nedeniyle besin değerinde kayıplar oluşmaktadır. Bu nedenle, etlerin çeşidine göre pişirme yöntemleri uygulanmalıdır.

Is
    ıtıldığında protein denatüre olur ve kahverengi bir renk alır. Myoglobin metmyoglobine dönüşür. Azotlu moleküller açığa çıkar, lezzet verir. Yağlar erir, kollejen hidrolize olur, jel oluşturur.

Yüksek
    ısıda pişen etlerde vitamin kaybı olur. Pişirme yöntemlerini şöyle sıralayabiliriz.

- Kuru
    ısıda pişirme: Bağlantı dokuları az olan etlere uygulanır. Örneğin; ızgaralar.

- Nemli
    ısı da pişirme: Bağlantı dokuları çok olan etlere uygulanır. Çok veya az su koyulabilir. Kavurma gibi kapalı pişirilir.

- Ya
    ğda kızartma: Bağlantı dokuları çok olan etler kıymaya çevrilerek kızartma usulüyle pişirilir. Örneğin; köfte gibi.

Ete uygulanan baz​
    ı işlemler sonucu sucuk, sosis, salam, pastırma, kavurma gibi ürünler elde edilebilir.
    Etlerin sa
    ğlık kurallarına uygunluğu oldukça önemlidir. Hayvanlar kesilip etleri alındıktan sonra, etlerin saklanması önem kazanmaktadır. Çünkü, et mikropların üremesi için çok uygun bir besiyeridir.

Tuzlama; sucuk, past
    ırma usulleri uygulandığında Botilizm (Felç oluşturan gıda zehirlenmesi) görülmemektedir. Salam, sosiste ise gözlenebilir.
    Ayr
    ıca hayvanlar çeşitli hastalık etmenleri taşırlar. Bağırsak parazitleri, tenyalaxr, şarbon, ruam, tüberküloz, salmonella, sığır vebası, şap, çiçek, kuduz bunlar arasındadır.

Bunedenle et elırken mutlaka veteriner kontrol damgası aranmalıdır.

Etler -20oC'de ya
    ğlı kağıda sarılıp, buzlukta birkaç hafta, -32oC'de dondurularak çok uzun süre saklanabilir. -18oC'de 3-6 ay gibi uzun süre saklanabilir. Donmuş et soğuk yerde çözülmelidir. Çözülmüş etler tekrar dondurulmamalıdır.

Kümes hayvanlar
    ı: Yumurtasından ve etinden faydalanmak için yetiştirilir. Diğer etlere göre yağ oranı şüktür. Bu nedenle enerji değeri de düşüktür. Pişirme yöntemi aynıdır.

Su Ürünleri:
    İlk planda balıklar gelir. Proteinleri iyi kalitelidir. A vit., K vit., B vit., Ca ve fosfordan zengindirler. Balıklar dondurularak saklanır. Ayrıca tuzlama, konserve ve kurutma işlemleri de uygulanabilir.

Bal
    ıkların çok kısa sürede bozulmaları nedeniyle taze balığın özellikleri bilinmelidir.

Taze balığın özellikleri; gözleri parlak, lekesiz, solungaçları kırmızı-pembe, pullar ve yüzgeçler diri, kasları sert ve esnek, kokusuz parmak ile basıldığında parmak izi hemen kaybolan balıklar tazedir.

alıntıdır.
    yazar
    M.arif AKŞİT hocamıza burdan saygılar.
    kaynaklar
    D​
    İYETİSYENLER DERNEĞİ; Besinlerin Bileşimleri. Türkiye Diyetisyenler Derneği
    Yay
    ını, Ankara, 1985.
    SENCER, E.;
    Beslenme ve Diyet. İstanbul, 1991.

castorpollux ve Xpoc bunu beğendi.
  2. Xpoc

Xpoc Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ton balığını iyi bir protein kaynağımıdır?

bugün aldığım light ton balığının etiketi
    100 gr için
    23.9 gr protein
    0.4 gr yağ
    0 gr k.hidrat

3. künefe

künefe Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Daha ne olsun

4. cappi

cappi Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Ton balığı benim en sevdiğim protein kaynağı..Nedenleri, fiyat-performans oranının iyi olması, (protein içeriği açısından), lora göre daha lezzetli olması ve flex'te okuduğuma göre daha hızlı sindirilip kaslara ulaşmasıyla idman sonrası için çok uygun olması..

Nitrit ve nitrat gibi koruyucu kanserojen malzemeler barındırmıyor..(sosis ve salam gib işlenmiş etlerde var)
    Balık içerdiği omega-3 yağ asitleriyle kalp ve eklem sağlığı için de yararlı..
    Lezzetli(en azından bana göre)
    Yağsız yerine yağlı yemeyi tercih edin, hormon sistemi için faydalı..

Fakat eksi bir yönü de var..Aşırı tüketimi çok nadir görülse de ağır metal(cıva) zehirlenmesine neden olabilir..Çünkü denizlerimiz maalesef çok kirli..

Sofradan eksik edilmemesi gereken bir besin..

5. BK

BK Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0

Ton balığı (ülkemiz için konuşmak gerekirse) denizde mi yetiştiriliyor ve avlanıyor??? Benim bildiğim kadarıyla ülkemizin etrafındaki denizler on balığının doğal yaşam alanı olmamalı.

Sanırım bunlar ya büyük çiftliklerde yetiştiriliyor ya da eti hazır olarak ülkemize geliyor.

http://www.milliyet.com.tr/2003/12/12/yasam/yas05.html

Burda da civa ile ilgili uyarı var.

Hamile kadınlarda BİLE haftada 400 grama kadar izin var. Bu oldukça yüksek bir rakam.

6. cappi

cappi Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    İzmir ve Antalya'da orkinos çiftlikleri var ton balığı burdan temin ediliyor..

7. Gray Wolf

Gray Wolf Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    0
    orkinoslar çanakkale açıklarında ve akdeniz de bol miktarda vardır dogal olarak... ben trabzonlu olarak biliyorum bizim burdaki tüm balıkçılar normal avlanmayı bırakıp orkinos avlamaya gidiyorlar çünkü daha karlı..

8. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    ton balığımı konserve ise hiç tavsiye etmiyorum. neden mi bi ara zehirlerndim marka vermek istemiyorum bildiğin o marka. hastanede serum yerken doktorum dediği kelime basitti konserve balıkmı konserve olan hiç bir şeyi yeme dedi bana nedeni enzimler. ben 2 yıldır yon yemiyorum. sadece taze balık gerisi ergenekon.

Sayfayı Paylaş