esneklik antremanları

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve sirkan01 tarafından 2 Ekim 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. sirkan01

sirkan01 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    evet arkadaşlar 2 bucuk yıldır bodybuilding sporuyla uğraşıyorum boyum 1,76 ilk başladığımda kilom 59 kgdı şimdi ise 72 kilo oldum son 1 yılda çok ii kütle kazandım fakat şimdi eski esnekliğimden eser kalmadı yatakda yatırken bile yanlama kolumun üstüne yatamıyorum veya yüz üstü asla yatamıyorum sadece sırtüstü yatabiliyorum sizce esnetme antremanlarına geçmelimiyim yada bu kdr hacim yeterlimi yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar bu arada kollarım başlamadan önce 32 cnm di şimdi 38 cm şimdiden teşekkürler...:confused:

2. Draven

Draven Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Sevgili sirkan01,

Eminim ki forumda bulunan değerli arkadaşlarımız ve hocalarımız bu konuda yardımcı olacaktır. Yine de mesajını okuduktan sonra fikrimi paylaşmak istedim...

1.76 boya 72 kg, 38cm kol var demişsin. Boy ve kilo olarak sana yakın değerlerde olduğum için, fiziksel olarak nasıl göründüğünü iyi kötü kafamda canlandırabiliyorum. Birebir görmeden kesin bir şey söylemek zor, ama anladığım kadarıyla öyle sağına soluna dönemeyecek, ya da hareketleri iri cüssesi yüzünden kısıtlanacak bir fiziğe sahip değilsin.

Uzun süre yan yatınca kolunun bir süre sonra ağrıması bence doğal. Bu durum belki insandan insana değişiyordur, ya da kimisi yan yatmasına rağmen kolu ağrımıyordur, uyuşmuyordur vs bilemem.

Hacim konusuna gelince, yine bu konuda herkesin görüşünün farklı olabileceğine inanıyorum. Kimi insan boyu ile orantılı bir fiziğe sahip olmayı, dolayısı ile ölçülerini belli bir noktada tutmayı hedefler. Kimi insan ise biraz daha farklı bir dış görünüş zevkine sahiptir.

Örneğin bir adam 1.65cm dir, 45 cm kolun kendinde güzel durduğunu düşünüyordur. Bir diğeri 1.76' dır, kolunun 40 cm' den fazla olmasını estetik açıdan hoş bulmaz. Peki sence hangisi doğru? Eğer her ikisi de kendini aynada gördüğünde mutluysa, bence her ikisi de doğru.

Uzun lafın kısası, eğer aynaya baktığında karşındakinden memnunsan, hedeflediğin fiziğe ulaştığına inanıyorsan, ölçülerinin pek bir önemi yok. Eğer hala o hedefe ulaşacak yolda olduğuna inanıyorsan, sana çalışmalarında başarılar diliyorum. Hedefe giden yolda, doğru adreste bulunduğuna inanıyorum, eminim forumda bulunan hocalarımız paylaştığı ya da paylaşacağı bilgiler ile sana yardımcı olacaktır.

sirkan01 bunu beğendi.
  3. builtman

builtman Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    pazarlama iletişimi uzmanı
    Yer:
    Istanbul 216
    Esneklik konusunda çok sıkıntı çeken bir insan olarak bence keinlikle bu konuya ayrı bir özen gösterilmeli. Kendi salonumda stretching dersleri var ama ben bile kırmızı alarm vermeme rağmen katılmıyorum. Halbuki yanlış yapıyoruz. Kütle kazandıkça işimiz daha da zorlaşıyor.
    İnsanlar bir elini yukarıdan, diğer elini aşağıdan arkada sırtta kavuştuabilirlerken ben üstten enseme, alttan ise diğer elimi belimin biraz üstüne kadar götürebiliyorum. Belki de çok sıkı bir kas yapısına sahip olduğum için esneyemiyorum. Ama bu konu ile ben de bir kez daha esnekliğin ne kadar önemli olduğunu idrak edip birkaç şey söylemek istedim. Ayrıca ne kadar esneklik, o kadar az sakatlık riski. Bunu da unutmamak lazım.

sirkan01 bunu beğendi.
  4. sirkan01

sirkan01 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    evet kardeşim aynaya baktığımda durumdan çok memnunum hatta hedefim 40 cm şimdilik tabi bilirsin bu sporun sınırı yok her zmn daha fazlasını istiyorsun.durumum kötü değil fakat biraz hantallaşma war msla ellerimi omuzlarıma değdiremiyorum ve örneğin sağ kolumu sol omzuma doğru uzattığımda göğüs kaslarım biraz olsun bni rahatsız ediyor.uyuşmalarda dediğin gibi belkide normal olabilir.ilgilendiin için teşşekür ederim arkadaşım

5. sirkan01

sirkan01 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    zaten kütle kazandıktan sonra bu hale geldim dediğin gibi kollarımı arkama doğru götüremiyorum omzumla bir seviyede kalıyorlar bunun için ne yapmalıyım ne tür açma- germe programlarına girmeliyim yardımcı olursan sevinirim...

6. builtman

builtman Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    pazarlama iletişimi uzmanı
    Yer:
    Istanbul 216
    Şimdi teknik olarak şu şu hareketleri yapmalısın diyemem. Şayet bir salona hala devam ediyorsan oradaki hocalar muhakkak yardımcı olacaktır. Internet üzerinde de birçok kaynak bulacağını biliyorum.
    Göz ucuyla baktığım esneme derslerinde bir çok hareket görüyorum ama bunu zamana yayarak dikkatli yapmak lazım.

sirkan01 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş