Erkeklerin Dikkatine!

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve Rambo16 tarafından 10 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
 1. Rambo16
  Offline

  Rambo16 Üye

  Katılım:
  19 Haziran 2010
  Mesajlar:
  712
  Beğenileri:
  1.157
  Ödül Puanları:
  103
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  La Paz
  Erkelerde Düşük Testosteron

  Erkeklere neler oluyor? Bu soruyu ben değil Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU soruyor.
  hurriyet.com.tr/yazarlar/18758221.asp
  sabah.com.tr/Gunaydin/Saglik/2011/07/18/genc-erkeklerde-cinsel-isteksizlik-salgini-var?paging=1

  Testosteron hormonunun sporcular için önemini hepimiz biliyoruz. Hele ki yaptığınız spor vücut geliştirmeyse bu önem katlanarak artıyor.

  Son dönemlerde erkeklerde testosteron seviyesi git gide düşüyor. Erkeklerde cinsel problemler çok genç yaşlara kadar düştü. Hormon dengesizliğine bağlı (glandüler) jinekomasti oldukça yaygın. Peki, tüm bunların sebebi ney?
  Erkeklerde testosteron hormonunu azaltan faktörler neler?


  -Radyasyon;


  Günlük yaşantımızda sürekli radyasyona maruz kalıyoruz. -Şu an bu yazıyı okurken bile.- Elektrikli ev aletlerinin bazıları, cep telefonları, bilgisayarlar, televizyonlar, fotokopi makineleri vesaire. Tüm bu cihazlar yaşamımızı kolaylaştıran teknolojinin getirdiği olanaklar. Fakat maalesef bizi sürekli olarak radyasyona maruz bırakıyorlar ve bu da bizi olumsuz etkiliyor. Radyasyon DNA’yı zedeleyerek kanser riskini arttırıyor. Erkeklerde testosteron seviyesini düşürebiliyor.

  -Stres;

  Sürekli stres altında olan erkeklerde testosteron hormonu baskılanabiliyor.  -Fazla Kilolar;


  Fazla kilo erkeklerde testosteronu baskılayabiliyor. Birçok araştırma gösteriyor ki bel çevresi 94 santimin üstündeki erkeklerin cinsel hayatı tehlikede!  -Kötü alışkanlıklar ve çalkantılı bir yaşam;


  Alkolün testosteron hormonunu baskıladığı östrojeni arttırıp bel ve kalça bölgesinde yağlanmaya sebebiyet verdiği biliniyor. Alkolün testosterona olumsuz yöndeki etkilerini şu makaleyle destekleyebiliriz.
  bodyforumtr.com/makaleler/saglik/alkolun-vucudunuz-uzerindeki-gercek-etkisi.html
  Sigara kullanımı testosteron hormonunu baskılar. Damar sertliği, damarlarda kireçlenme nedeniyle ereksiyon problemleri oluşturabilir. Sürekli koşuşturmacılı düzensiz bir yaşantınız varsa bu da testosteronu baskılayabilir.  -Beslenme Yanlışları;


  Beslenmede damak zevkine uymak veya doğru bilinen yanlışları uygulamak da testosteron hormonunu baskılayabiliyor.
  Bol yağlı beslenmek, yüksek LDL(kötü kolesterol), düşük HDL (iyi kolesterol) seviyelerinde olmak, şeker tüketimini yüksek tutmak, kulaktan dolma bilgilerle hiç yağ tüketmemek (sağlıklı yağları da) testosteron hormonun düşük seviyede olmasının sebepleri arasında. Soya ve soya içeren besinlerde östrojenin artışına ve haliyle testosteron seviyesinin azalmasına yol açıyor. Dünyadaki soya üreticileri ve ticaretinden ciddi kazançlar sağlayan yapılarca her ne kadar allanıp pullansa da soya ve mamullerinden uzak durmakta yarar var.


  Düşük Testosteron Seviyesinin Belirtileri;
  -halsizlik, yorgunluk
  -depresyon, sıkıntılı ruh hali
  -konsantrasyon eksikliği
  -kaslarda güçsüzlük
  -cinsel isteksizlik
  -içe kapanma, karamsarlık

  Düşük testosteronu engellemek için öncelikle kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyi bırakın. Toplumumuzda son derece yaygın bir davranış olduğu için yineliyorum mümkünse hiçbir konuda kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyin.
  Piyasada ki sözde her derde deva % 100 bitkisel ürünlerin hemen hemen hepsi haksız kazanç sağlama amaçlı ,abartılı reklamlarla satışı körüklenen ürünlerdir. Tavsiye üzerine bu destek ürünlerini kullanmayın.
  Doktor kontrolü olmadan keyfe keder vücudunuza testosteron enjekte etmeyin. Bunu kontrolsüz yaparsanız ileri safhalarda kısırlık, testislerde küçülme, hormonlarda dengesizlik olası sonuçlar arasındadır.

  Testosteron Üretimini Doğal Yollardan Arttırmak;


  -Ağırlık antrenmanı yapmak. Özellikle büyük kasları çalıştırmak testosteron üretimini arttırıyor.


  -Testosteron üretimini teşvik etmede ve östrojeni baskılamada sebzelerin de etkisi büyük. Özellikle turpgiller tabiri caizse sizi turp gibi yapacak mucizevî besinlerdir.


  -Her gün en az 7 saat uyumaya çalışın. Hormonlarınızın düzenli işleyişini sağlayabilmek için karanlık ve gürültü kirliliği olmayan, havadar ortamlarda uyumaya özen gösterin.


  -Tüm yağları kara listeye almayın. İyi bir testosteron seviyesi yakalayabilmek için iyi yağları tüketmek önemlidir. Zeytinyağı, fıstık yağı gibi yağları yemeklerinizde ve salatalarınızda kullanın. Kabuklu yemişleri tüketmeye özen gösterin. Ceviz, badem, fındık gibi..


  -Kullanıyorsanız alkol ve sigarayı derhal bırakın!


  Yazan/Derleyen:Rambo16
   
  Son düzenleme: 10 Temmuz 2012
  themertyildiz, ravenss34, gemanf4 ve diğer 8 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş