Epididimitis

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Andre tarafından 20 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

 1. Andre
  Offline

  Andre Üye

  Katılım:
  4 Mart 2007
  Mesajlar:
  492
  Beğenileri:
  234
  Ödül Puanları:
  53
  BELİRTİLERİ :
  ** Skrotumda (torba) genellikle şiddetli ve birkaç saat veya gün içinde yavaş yavaş artan ağrı;
  ** Ateş;
  ** Şişme

  Her bir testisin gerisinde spermleri sperm kanallarına taşıyan kıvrımlı bir boru bulunur. Bu boruya epididimis denir. Epididimitis bu borunun iltihaplanmasıdır. Dokunulduğunda şişen bölgenin sıcak ve sosis gibi gergin olduğu hissedilir. Epididimitis'e genellikle bakteriler neden olur. Bazen bakteriler olmaksızın, bilinmeyen nedenlerden de ortaya çıkabilir.

  TEŞHİS :
  Testislerde birkaç saat içinde yavaş yavaş artan ağrı, ateş de varsa epididimitisi akla getiri. Genellikle tek testis etkilenmiştir. Doktor enfeksiyonu meydana getiren organizmaları saptayabilmek için idrar ve prostat bezi salgısı alabilir.

  EPİDİDİMİTİS NE KADAR CİDDİ :
  Epididimitis genellikle cinsel organlara bir zarar vermeden ilaçla tedavi edilebilen akut bir rahatsızlıktır. Çok daha ender olarak ortaya çıkan kronik epididimitis, iyileşebilmek için cerrahi müdehaleyi gerektirebilir.

  TEDAVİ - İLAÇ :
  Bakteri kökenli epididimitisi geçirmek için genellikle antibiyotikler kullanılır. Aynı bakterinin bulaşmış olma ihtimaline karşı eşinde tedavisi gerekli olabilir.
  Epididimitis'in tedavisi için ayrıca, yatak istirahati, skrotuma buz torbası koymak, skrotumu kaldırmak ve ağrıya karşı da ağrı kesici kullanmak gereklidir.
  Kaynak: http://www.sayfam.net
   

Sayfayı Paylaş