enerji veriş sırası karbonhidrat yağ protein

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve mavzer95 tarafından 13 Haziran 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. mavzer95

mavzer95 Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar ağırlık antremanlarında karbonhidrat tükendıgınde yağ kullanımına geciyorsa önce vücuttaki fazla alınan yağları yakar öyle değil mi bu kas yapımını olumsuz etkiler mı ?

2. McNalcaci

McNalcaci Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Yeşilyurt/İstanbul
    Kardeşim ilk önce günlük depoladığın besinlerdeki sindirilmiş karbonhidratlar yakılır ardından vücut yeterli ısıya ulaştığında vücutta depolanmış yağların yakımına geçersin. Bir insanın protein yıkımı gerçekleştirebilmesi için 5-6 gün boyunca aç kalması gerekir. günlük yaptığın antreman ve aldığın enerji kas kaybı oluşmasına olanak tanımaz.

qokhaninci ve mavzer95 bunu beğendi.
  3. mavzer95

mavzer95 Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    Çok teşekkürler bir makale okumustum uzun süren kardiyo antremanlarında hücrelerin oksijene ihtiyacı oldugu ıcın kas hacminde düşüş olurmuş o yüzden kafama takılmıştı ağırlık antremanları ıcın gecerlı degıl sanırım

4. Predatel

Predatel Üye

Beğenileri:
    742
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    oVeR The HiLLs and FaR awaY
    Vucut once enerji kaynagi olarak vucutta depolanmis glikojenleri kullanir daha sonra kastaki proteinleri ve en son yaglari.

5. qokhaninci

qokhaninci Yeni Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    0
    saçmalama ya milleti bari yanıltma

ilk karbonhidratlar sonra yag sonra proteine geçer

tabi bunların hepsinin tükenip proteine geçmesi içinde
    @2 nin dedigi gibi bir olay olması lazım

mavzer95 bunu beğendi.
  6. Predatel

Predatel Üye

Beğenileri:
    742
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    oVeR The HiLLs and FaR awaY

Evet lisede bana da boyle ogretmislerdi :) su link e bir goz atmani oneririm ayni soruyu TUS a hazirlanan ve konuya hakim olan birine ben de sormustum :) ama isin asli oyle degilmis maalesef...

msg:12 benim sorum ve msg 13 cevap

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/nerilerinizi-bekliyorum-t51476.html?t=51476&highlight=%F6nerilerinizi

kimseyi de yaniltmaya calistigim falan yok :)

mavzer95 bunu beğendi.
  7. qokhaninci

qokhaninci Yeni Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    0

liseyi miseyi geçelim ben 6 7 aydır bu forumdayım bu sırayı ilk kez sende duyuyorum bence yanlış halbuki öyle olsa benim aralıksız 1 hafta günde 20 30 40 (güne göre degişiyor) dk kardiyo programım vardı şimdiye kadar ben kemik yıgınından başka bişey degildim güzel kardeşim :)

8. pycantric

pycantric Üye

Beğenileri:
    131
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    ISTANBUL
    Oncelikle temel olarak fiziksek aktiviteye basladigniz anda( dinlenik durumdan cikip nabzinizin yukselmeye basladigi zaman) ilk olarak kastaki depolanmis glikojen kullanilir. Eger yapilan aktivite aerobik ise vucut yaglara yonelecektir. Bu durum kisinin kardoyovaskuler durmununa , ne kadar antrenmanli oldugu, hava sicakligi, oksiyen yogunlugu, kisinin hidrasyon durumu gibi bircok faktore baglidir ve yag metabolizmasinin etkinligi kisiden kisiye ciddi anlamda degisir.

Eger yapilan aktiviye anaerobik ise vucut yaglari metabolize edemeyecektir ve laktik asit enerji sistemi devreye girecektir. Bu noktada kas glikojeni kullanilacaktir. Bir sure sonra kandaki laktik asit konsatrasyonu yukselecektir. Ve genellikle kanda 4mmol/L lik orana ulastiginda laktik asit esigine ulasilir ve bu noktadan sonra aktivide siddetinin dusurulmesi gerekir. Aksi takdirde zaten aktiviteye ayni siddette devam edilemeyecektir.

Bir diger enerji sistemide ATP-CP sistemidir. Oldukca kisa sureli(5-15sn) kuvvet atrenmani gibi( 3-5 tekrar maks. agirlik) aktivitelerde kullanilir. Yaklasik 5 dakikada 100% oraninda yenilenir.

Peki protein yikimi ne zaman olur. Oyle birkac gun ac kalmaya filan gerek yok. Kas glikojeni tukendiginde ve karacigerdeki glikoz depolari bosaldiginda, muhtemelen kandaki seker seviyeleride dusuktur ve bu depolara katki yapamamaktadir. O durumda iki alternatif vardir, birincisi ya yag yanacak, yada kas proteini yikilip enerji elde edilecektir. Bu noktada aktivite siddeti onemlidir. Yuksek siddetli bir antrenman(>60% MHR) yag metabolizmasini sekteye ugratacagindan vucut proteinlere yonelecektir.

Bir baska etmende cok dusuk kan sekeri seviyelerinde dusuk siddette bile yag yakimi metabolizmasi sekteye ugrayabilir. Ozellikle uzun mesafe kosuculari, marathon. triatlon gibi sporlarla ugrasan atletlerde gorulen bir durum duvara carpma sendromu olarakta bilinir. Cok az miktarda karbonhidrat alimi bile yeniden yagin kullanilabilirligini sagliyacak ve sporcu aktiviteye devam edebilecektir.

erol ve mavzer95 bunu beğendi.
  9. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    bence biçok etken var

şimdi ben profum ben bunun üzerine 100tane tez okudum tez yazdım abd de test yapıldı falan diyenler çıkacaktır.kim ne derse desin
    sanıldığıkadar basit bi sistemi yok insanoğlunun
    önnce glikojen sonra protein sonra karbonidrat sonra makarna sonra cacık vs gibi basit değil bence
    hepsinden yeri geldikçe kullanıyor hem ondan alıyor hem bundan alıyor
    öyle olmasa sürekli spor yapan çok yağlı bi insan kas kaybeder ve yağ tulumu olurdu

mavzer95 bunu beğendi.
  10. mavzer95

mavzer95 Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    Peki napmam gerekiyor güzel yazmışsınızda belirsiz mi sonuç yada karbonhidratı çok yoğun alıpta riskemı atmamak gerek veyatta yağ yakımı ıcın hafif agırlıklaramı gırmek gerekli

11. qokhaninci

qokhaninci Yeni Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    0
    sen zaten agırlık çalışmasında yag yakımına yada protein yakımına geçeçk kadar çalışırsan o aşırı çalışma over... bilmem ne olur sen ne takıyon kardeşim

bende bişe unutmuşum yag yakıla bilmesi için nabzın belli bi derecede atması lazım yani agırlık artremanın da sanmam yag yanacagını + kas kütlesi kaybedecegini bu çok saçma bi soru olmuş yani okduumda .D

12. Rinkushichi

Rinkushichi Üye

Beğenileri:
    1.138
    Ödül Puanları:
    103
    V.g gibi ağır sporlarda yağlar fazla kullanılmaz,antreman esnasında glikojen yakılır ayriyetten kaslardaki proteinlerde yakılır, eğer antremandan sonra bunlari beslenerek yerine koymazsanız kas yıkımı olmuş olur, sandığınız kadar kolay değil demiş kas yıkımını birisi, evet sandığınız kadar kolay değil tahmin edemeyeceğiniz kadar aşırı kolaydır kas kaybı, v.g yapıp yeteri kadar beslenmediğin anda kas kaybı başlamış olur.

Kas kütlesi fazla olan birinde normal şartlarda vücut kasları tutayım yağları yakayım demez, kaslar her an kalori yakıyor çünkü enerji harcatıyor masraf çıkarıyor vücuda, bu kasları çalıştırmayıp gerekli uyarıyı vermediğinizde veya çalıştırıp da beslenmediğinizde vücut kasları gereksiz görüp proteinleri enerji olarak kullanır,

Okullarda ders kitaplarında vg yapan birinin vücuduna göre vermiyorlar dersleri, kas oranı ortalamanında altında olan sıradan bir bireyde kas kaybı çok zor yaşanır ve kas proteinleri genelde en son yakılır çünkü vücuda fazladan yük bindirecek kadar kas yok o nedenle yağlara yönelir vücut

Nabza göre şerbet diyebiliriz yani

Umarım açıklayıcı olmuştur aksini iddaa eden varsa da bununla ilgili makale bekliyorum yanlış biliyorsam doğrusunu öğreneyim ben de

Son düzenleme: 13 Haziran 2012
  13. pycantric

pycantric Üye

Beğenileri:
    131
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    ISTANBUL
    Yag yakimi icin ideal durum aerobik enerji sisteminin kullanldigi durumda olusuyor. Ornek verecek olursak nabzin 120-135 civarinda oldugu durumlarda. Alisilagelmis kardiyoda zaten bu tempoda 45-60 dakika sureyle yapilmaktaydi.

Fakat gunumuzde IT(interval training), HIIT(high intensity interval training) gittikce populerlik kazanmakta. Yapilan calismalar yag yakimi konusunda HIIT antrenmaninin yag yakiminda cok daha etkin oldugunu ortaya koymakta. Oncelikle 1 saatlik 120 nabizla yapacaginiz hafif kosuya gore 25 dakikalik HIIT te daha fazla kalori harciyorsunuz(tabi bu kalorilerin hepsinin yagdan gidecegi anlamina gelmiyor). HIIT in asil etkin yani metabolizmayi hizlandirmasi ve kardiyovaskuler sistemi guclendirmesi. Aslinda HIIT sirasinda yag yakmiyorsunuz, antremani bitirdikten sonra gun icerisinde yukselen metabolik aktivite ile yag yakimi oluyor. Guclenen kardiyovaskuler sistemde kaslara oksijenin ve besinlerin dha etkin tasinimina olanak sagliyor.(buda yenilenme-recovery- surecine katkida bulunuyor)

Istisnai bir durum elit atletler icin gecerli(cok iyi antrenmanli bireylerde olabilir); HIIT sirasinda yogun yuklenmenin ardindan tempo dustugunde vucut cok iyi adapte oldugundan enerji ihtiyaci icin yaglara yonelinebiliniyor fakat normal bireyler icin bu pek olasi degil temel enerji depolanmis glikojenden gelmekte.

14. mavzer95

mavzer95 Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    protein yakımına geçtıgımı nasıl anlıyacagım hanı yorgunluk dıyosunuzda yorulmadan ınsan bırakmaz gerçi fazla irdeliyorum galiba karbonhidratı arttırıp geçmek lazım ama yağ yakmam lazım

15. qokhaninci

qokhaninci Yeni Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    0
    sen anlamak istemiyorsun kardeş senin zaten agırlı antremanında protein yakma gibi bi lüksün yok anca over .. bilmen ne olur aşırı çalışma onunda belirtisi ertesi gün uyandıgında 20 kişiden dayak yemiş aşırı derecede yorgun bir şekilde uuyandıgında anlarsın bak neyse bende taktım ya banane hıea...

16. pycantric

pycantric Üye

Beğenileri:
    131
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    ISTANBUL
    Soyle ki eger glikojen depolariniz bossa ve antrenmandan once kompleks karbonhidrat almamissaniz yaki kan sekeri seviyelerinizde dusukse(dolayisiyla glikojen depolari doldurulamiyor) vucut enerji icin yaglara ve kaslara yonelicektir. Agirlik antrenmani yaptiginizda ornek olarak 6-8 tekrar da bench press yaptiginizda vucut anaerobik ve alaktik(atp-cp) enerji sistemlerini kullanicaktir besin olarakta glikoz olmadigindan kas proteinine yonelecektir. Yani bu durumda kolaylikla kas yikimi olabilir.

Bir baska durum glikojen depolari doludur, iyi beslenmissinizdir, o zaman antrenman yogunluguna gore 60 dakika ile 90 dakika arasi depolanmis glikojeni kullanabilirsiniz(agirlik antrenmani icin gecerli). Sonrasinda yine vucut kaslara yonelecektir.

Tabi su da var orta ve ileri seviye sporcularda kardiyovaskuler sisteminde iyi oldugunu varsayarsak set aralarindaki dinlenme surelerinde enerji eldesi icin yag asitleride kullanilabilinir.

Zaten biraz arastirirsaniz genelikle onerilen antrenman suresi(kas gelisimi icin) 90 dakikaki hatta 60 dakikayi gecmemesi onerilir. Bunun sebebi vucudun enerji eldesi icin kas proteinini metabolize etmemesini garantilemektir. Bu noktada en etkili supplement BCAA dir. Cunku BCAA lar karacigerde yikilmadan kasa ulasabilir. Bu durumda ya enerji ihtiyaci icin kullanilacaktir(ve kas proteini korunacak) yada enerjiye gerek yoksa yapim islemlerinde protein sentezine katkida bulunacaklatdir.

17. renkligoz

renkligoz Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    tek kelimeyle süper açıklamışsın ağzına sağlık. bu sözlerden sonra söylenecek daha bişe olamaz

Sayfayı Paylaş