Enerji Veren Besinler

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve HamzaYüksel tarafından 8 Ocak 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. HamzaYüksel

HamzaYüksel Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Adana
    SOĞAN: Soğanın içerisinde yer alan aliin maddesi vücutta kan akışını hızlandırır, nabzımızı düzenler. Vücudumuzdaki bu değişimler bizim kendimizi daha genç hissetmemizi sağlar.

SARIMSAK: Yüzyıllardır Avrupa'dan Mısır'a eski Roma'dan Çin'e ve Japonya'ya kadar birçok ülkede tedavi amaçlı kullanılan sarmısak mide asidini düzenler sindirime yardımcı olur ve kan akışını hızlandırır.

SAFRAN: İçerdiği maddeler sayesinde derinin kendini yenilemesini hızlandırır sağlıklı ve canlı bir görüntüye sahip olmamızı sağlar.

MİDYE: Midye demir ve çinko bakımından çok zengin bir besin maddesidir. Demirin vücuttaki görevi oksijeni hücrelere taşımaktır. Çinko ise metabolizmanın gelişmesini sağlayan ana elementlerden biridir. Ayrıca midye 18 mikrogram B12 içerir.

ÇİKOLATA: Çikolata çok çabuk enerji veren ve insanın psikolojik durumunu çok çabuk değiştiren bir maddedir. 2 adet alkoloid içerir. Teogramin ve kafein içeren çikolata insanlarda rahatlık hissinin yanı sıra hafif bir gevşeme ve olaylara daha olumlu bakma hissi uyandırır. Çikolatanın içerisinde amfetamin düzeyinde bağımlılık yapabilecek phenylethylamine (PEA) bulunur. Aşırıya kaçmadan yeteri kadar yenilmelidir.

Portakal,Elma Yavaş sindirilen karbonhidrat grubunda bulunurlar. Bu sayede vücut için uzun süreli bir besin kaynağı olarak kullanılırlar ve enerji verirler.

Ay çekirdeği: İçerdiği magnezyum ile kas ve sinir sisteminin normal düzeyde çalışmasına yardımcı olur. Kalp ritmini düzenler ve kemikleri güçlendirir. Vücutta gevşeme ve dinginlik duygusu yaratır.

Ton Balığı: Beden sağlığı için en faydalı yiyeceklerden biri olan ton balığı içeriğinde protein bulundurur. Bu sayede vücuttaki kasların yenilenmesini sağlar ve enerji seviyesini yükseltir.

Kivi: İçeriğinde bol miktarda C vitamini bulundurur. 1 adet kivi günlük C vitamini ihtiyacının yüzde ellisini karşılar. Bu sayede kendinizi daha enerji dolu hissetmenizi sağlar.

Kuşburnu Çayı: Kuşburnu meyvesi taze ya da kuru olarak tüketildiğinde vücuda C vitamini sağlar. Günde 2 fincan içeceğiniz taze demlenmiş kuşburnu çayı hem sinirleriniz gevşemesine hem de kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

Çilek: Yaz mevsimin en güzel meyvelerinden biri olan çilek içerdiği vitamin ve minerallerle vücuda sayısız fayda sağlıyor. En önemli özelliklerinden biri ise kendinizi bitkin hissettiğinizde hemen enerji verebiliyor olması. 1 kâse çilek yiyerek aradaki farkı siz de görebilirsiniz.

Yeşil Biber: Özellikle çiğ olarak tüketildiğinde yüksek oranda C vitamini alabilirsiniz. Salatalarınızın içine ekleyerek yediğinizde kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz.

Su: Hayatın olmazsa olmazı… Günde 2 litre su içmek formunuzu kemiklerinizi cildinizi ve kas sisteminizi korur. Masanızın üzerinde hep bir bardak su buldurun ve her fırsatta için. Hafif soğuk su enerji seviyenizi yükseltecektir.

Gerekli bir konu olacağını düşünerek biraz araştırmayla bu bilgileri edindim.
    Alıntıdır.

Andrea', kralmert1997, AbdilSoylu ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. beko403

beko403 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    peki bana antrenman öncesi patlama yaratabilecek gıdaları söyler misiniz antrenmanda iyi performans için?

Andrea', AbdilSoylu ve (silinen üye bunu beğendi.
  3. HamzaYüksel

HamzaYüksel Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Adana
    Antremandan 2-3saat once 200-300gr karbonhidrat performansini artitir.(Cikilota vb. Karbonhidratlar.)

AbdilSoylu ve (silinen üye bunu beğendi.
  4. beko403

beko403 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    çook teşekkür ederm birde admin konuyu sabitlerse çok sevinirim yararlı olmuş teşekkürler

AbdilSoylu bunu beğendi.
  5. HamzaYüksel

HamzaYüksel Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Adana
    Rica ederim. :)

6. Serkoss

Serkoss Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Saol Hamza kardeş önemli bir konuya değindin bende bu konuda bilgisizdim bilgilerndirdin beni :D Peki antremandan 30 dk önce ne yemeliyz enerji bakımından...

7. HamzaYüksel

HamzaYüksel Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Adana
    Antremandan 2saat once kati gide tuketimi kesilmelidir.Bu yuzden 2saat once karbonhidrat tuketip antreman saati beklenmelidir. :)

AbdilSoylu, Serkoss ve (silinen üye bunu beğendi.
  8. Serkoss

Serkoss Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    oww ben antremandan 1 saat önce yemek yiyorum :(:(:(

9. TEURG

TEURG Üye

Beğenileri:
    318
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara/Batıkent

Sarımsağın bu etkisini duyduğumda çok şaşırmıştım burdada görünce iyice kafamda yer etti.

Sarımsak yiyebilirsin yarım saat önce fakat ağzında iyi sindirmen gerekli biraz koku yapar ama :)

Antreman sırasında kendini enerjik hissetmeni kan akışının hızlı olması sağlar.Bazıları CORE Aspirin bu aspirin çeşidide genelde yaşlılarda enerji verimini arttırmak için kullanılır kan akışını hızlandırır.antreman öncesinde alırlar CORE aspirini ama bu çok tehlikelidir çünkü kan pıhtılaşmasını neredeyse 0a indirgemektedir.

Eline Sağlık hamza gerçekten çoğu kişinin istediği ve merak ettiği bilgi :) Teşekkürler

Son düzenleme: 8 Ocak 2011
    AbdilSoylu bunu beğendi.
  10. HamzaYüksel

HamzaYüksel Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Adana
    Yanlis yapmissin :) onemli olan er yada gec dogruyu ogrenmek yemekten 2saat sonra yapsan daha saglikli olur.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 20:53 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 19:33 ----------

Bende ek bilgiler icin tesekkir ederim. Evet boyle bir konu eksikti rica ederim. :)

AbdilSoylu ve Serkoss bunu beğendi.
  11. beko431

beko431 Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    benim yemeği 2 saat önce yemem olanaksız çünkü o saatlerde okulda oluyorum eve gelip pilav,makarna,yulaf tarzı yemekler yiyorum ve 1 saat sonra antreman için yola çıkıyorum 20 dk sonra antremandayım :D

1 kişi bunu beğeniyor.
  12. HamzaYüksel

HamzaYüksel Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Adana
    Onerilen antreman saati yemekten 2-2.30 saat sonradir. :)

AbdilSoylu ve (silinen üye bunu beğendi.
  13. kralmert1997

kralmert1997 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Ben 2 günde bir düzenli olarak şınav çekiyorum 5 set olarak toplamda 60 70 şınav çekiyorum

Şınav çekmeden 30 dk önce 500 ml su içiyorum
    ve yukarıdaki yazan listeye baktığımda portakal ve elma dikkatimi çekti ben spordan 30 dk önce 1 portakal veya elma yersem şınav çekmemde performans artışı olurmu ve ayrıyeten zararı olurmu sormak istedim

14. YandımAli

YandımAli Üye

Beğenileri:
    615
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Bilişim Teknolojileri ve Programlama
    Antrenmdendan 20-30 dk önce sarımsak yemek gerçekten etkili.Sarımsağı çiğnerseniz koku yapar.Ben ikiye bölerim sarımsağı hatta büyüklüğüne göre bölmediğim olur.Hap gibi suyla yutarım.

15. exsisman

exsisman forum Kurdu

Beğenileri:
    774
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Almanya

Sayfayı Paylaş