Enerji tükenmesi...

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Berkay1852 tarafından 1 Ekim 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Berkay1852

Berkay1852 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Merhaba.

20 yaşımdayım ve aktif olarak spor yapmaya 2 hafta önce başladım. Gidip şehrimdeki tek spor salonuna yazıldım .:) Spor geçmişi olmayan bir insan değilim, hiçbirzaman profesyonel ağır sporcular gibi yapmadım ama 8 yasımdan beri babamın verdiği disiplinle her yemekden sonra çekebildiğim kadar şınav çeker halıya yığılır kalıdım hyper_ Kilom şuan 73 ve boyum 1.79
    ilk hafta çok düşük ağırlıklarla başlattı hoca 5 kilo , 3 kilo gibi hareketleri öğnemmem için bunun uygun olacağını söyledi. bu hafta ise 7,5 10 12 kg larla çalışıyorum.

benim sorunum tam olarak şu. 7,5 7,5 toplamda 15 kg olan barbell curl hareketini 3 set 12 tekrardan bile tamamlayamayacak kadar kollarım güçsüz sanırım :) 2. setin sonlarına doğru kolumda hiçbir gerginlik hiçbir yanma olmamasına rağmen sanki kollarım beni inkar ediyor gibi kalkmıyorlar :D zorluyorm hiçbişey hissetmiyorum. ve bu daha antremanımın ilk seti . kol çalışmam göğüsten önce ve aynı gün. bu yüzden toplamda 12 kilo takılı olan bench masasının altında kalıyorm nerdeyse :D 3. seti yapamıyorum. göğüslerimin çok iyi çalıştıgını hissediyorm ama kollarım inanılmaz yanıyor ve gücü tükeniyor. kollarım yüzünden kaldıramıyorm...

yeme içme düzenime gelince profesyonel arkadaşlarımız uzun yıllardır yapanlar ne yiyorsa aynı şekilde yemeye başladım 1 haftadır. hatta yeni başlayanlar bölümündeki SCHWARZXXL hocamın konusundaki beslenme şeklinin bire birini uyguluyorm.
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/yeni-ba-layanlar-beslenme-tekni-t8692.html

lor peyniri tavuk göğsü koli koli yumurtayı eve depoladım bile. o programa harfiyen uyuyorm yani. ama buna rağmen bukadar düşük ağırlıklarda bile setleri tamamlayamamı anlamıyorm. sürekli şınav çektiğim için göğüslerim vücuttan çok ilerde. acaba düşük kilolardan etkilenmemesinin sebebi bu olabilirmi ? aşağıya birkaç resmimi ve antreman programımı ekleyeceğim. yardım ederseniz çok sevinirim. :p

Not: antreman günleri haricinde evde kollarımı güçlendirmek için ne yapabilirim.
    Birde şınav mekik çekmemin bi zararı olurmu. haftada 1 gün ön kol yetmiyorda :D karın kasları içinde hiçbi hareket yok ayrıca. sadece ısınma ve sogumada var

Ekli Dosyalar:

2. brhmcr

brhmcr Guest

Bence idman harici ekstra birsey yapmana gerek yok, bir sure sonra vucudun agirliklara adapte olacaktir. 3*12 yapabileegin agirligi tercih et eger 3 sette cikaramiyorsan agirligi azaltmalisin. Forumda verilen beslenmeyi yapiyorsan idman oncesi karboyu atlamiyorsundur.Bu durumda enerji sikintisi degil adaptasyon sikintisi cekiyorsundur. Ilk ay adapte ile gececek, daha sonra farkli olarak idman sistemleri verecektir hocaniz.

Karin icin gun asiri https://www.youtube.com/watch?v=vkKCVCZe474 bunu uygulayabilirsiniz.

3. Berkay1852

Berkay1852 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. yani bu kollarımın güçsüzlüğünden değil kaslarımın adapte olamamış olmasından kaynaklanıyor ... ozaman birdahaki hafta kiloları 2 şer kilo düşürüp birde öyle denemeliyim. antreman sıralamam kötü olabilirmi ? yani önce kol sonra göğüs çalışmak ? göğüsü öne almamın bi sakıncası olurmu ?

4. brhmcr

brhmcr Guest

Birinci aydaki idmanlarda genelde tum bolgeler bir anda tek hareketle girildigi icin siralama bir yere kadar onem arzediyor. Daha iyi hissedecekseniz yer degistirmenizde sikinti yok bence.

5. Berkay1852

Berkay1852 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    daha iyi hissetmekten ziyade kollarım aşırı yoruldugu için 12 kiloyu bile kaldıramadım 3 set. göğsüm yeni yanmaya başlamışken kollarım uyuştugu için bırakmak zorunda kaldım:) bu yüzden diyorm. antreman başında ilk olarak göğüs hareketlerimi yapmamda sakınca olmaması iyi bi haber benim için :) ilginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederim :)

6. Berkay1852

Berkay1852 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    bu konuda başka bir fikri olan varmı ? yeterli yardımı alamadım henüz :)

7. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    antreman programın yeni başlayan biri için bence çok ağır
    bence yeni başlayanlar ana hareketleri hafiften yaparak başlamalılar

8. Berkay1852

Berkay1852 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Salondaki hoca daha önce bu sporu yapdınmı dedi ? ben hayır ama evde şınav mekik çekiyordum, temelden başlamam daha doğru olur dedim. bu programı verdi. :) gerçekten gücüm tükeniyor son setleri tamamlayamıyorum. Bunu hocamada söyledim ama bunun normal olduğunu zamanla alısacağımı söyledi. her hafta kilo artırarak çalış dedi.

Sayfayı Paylaş