En Yasal Doping Fıstık

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve wearyfeat tarafından 20 Ocak 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. wearyfeat

wearyfeat Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    bu bir doğa mucizesi...

YER fıstığı, içerisindeki protein miktarı ile doping maddelerini aratmıyor.Günde 5 gram yenen yer fıstığının insan vücudu üzerinde doping etkinsin yaptığı belirtiliyor.Protein, yağ ve E vitamini açısından zengin bir besin olan fıstıkta B grubu vitaminler ile fosfor, magnezyum, potasyum, sodyum ve kalsiyum mineralleri de bulunur.Yerfıstığı vücuda enerji ve kuvvet verir Kasların ve kemiklerin güçlenmesini sağlar.. Mevsimlik yetiştirilen yer fıstığı, hem birçok hastalığın tedavisinde ve önlenmesinde etkili oluyor hem de yıllardır kabuğuyla, dalıyla günlük yaşamda yardımcı faktör olarak yerini alıyor. Bu nedenle uzmanlara göre; günde 50 gr yenilen kavrulmuş fıstık, insanları birçok hastalıktan koruyor. Yer fıstığı, içerdiği zengin sodyum, kalsiyum, magnezyum, demir, fosfor, albümin, B-1, B-2, B-8 ve E vitaminleri ile mide yanması, ekşimesi ve gastriti önler. Bu bitki 60 yaş üstü kişilerin korkulu rüyası haline gelen el titremesi ve kısmi felce devadır. Çocukların gelişmesi için iyi bir besindir. Şeker hastaları için mükemmel bir gıdadır. Yer fıstığının zeka üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Son yıllarda yapılan araştırmalarda, fıstığın izole edilen diğer bir maddesinde ise yorgun kasların yorgunluğu giderdiği ve kapalı dolaşım sistemi içinde kan hücrelerinin birleşerek topaklar oluşturmalarını önlediği ve bu nedenle de damar tıkanmalarını önlemede rol oynadığı belirlendi.

KALORİSİ ÇOKTUR AMA SİSMANLATMAZ

Belinizi kalınlaştırmayacak tek bir kalori deposu varsa, o da fıstıktır. Fıstık, kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi de artırmaz. Yapılan bir çalışmada, bir grup deneğin günlük yediklerine 8 hafta boyunca her gün 100 kalorilik yerfıstığı da eklendi ve çalışmanın sonunda hiçbirinin kilolarında artış görülmedi. Bunun sebebi yerfıstığında bulunan lif, protein ve sağlıklı yağlardı!

İKİ SİHİRLİ NUMARASI DAHA VAR
    Bu besinler sizi o kadar tok hissettirir ki farkında olmadan yediğiniz diğer yiyecekleri azaltmaya başlarsınız. Yerfıstıklarının iki tane daha sihirli numarası vardır:
    1- İçerdiği yağ ve kaloriler sindirim sisteminiz tarafından tamamen emilemezler.
    2- Patates kızartmasından ya da bir dilim pastadan aldığınız yağı yakmak ne kadar zorsa yerfıstığından aldığınız yağı yakmanız da bir o kadar kolaydır. Vücudunuz yerfıstığının içerdiği tekli doymamış yağları çok hızlı şekilde enerjiye çevirebilir. Yerfıstığı yediğinizde başınıza bir güzel şey daha gelir... Diğer yemekleri yerken olduğu gibi hızla dopamin salgılamazsınız. Bu çok iyidir çünkü; dopamin salgılandığında, kendinizi çok keyifli hissetmeye başlarsınız

Bende devamlı olarak kuru üzümle 50 ser gram ara öğünlerde tüketiyorum....dumbelllls

EMEĞE SAYGI ;)

Son düzenleme: 20 Ocak 2010
    magicbaris, rsxer, zigbog ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. FameStyLe

FameStyLe Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Ara öğün olarak güzel olur :)
    Sağol..

3. SOLID

SOLID Üye

Beğenileri:
    129
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer fıstığı favorimdir ama mide rahatsızlığı olanlar yemesin bence çünkü gaz yapma potansiyeli acayip yüksek..

4. dudaeva

dudaeva Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    bu aralar çok fazlalaştı.. kilosu üç liraya kadar düştü.. her yerde araba arkalarında, kamyon kasalarında ve pazarlarda yer fıstığı satılıyor.. sanırım ihracat fazlası oldu.. kanaatimce yukarıdaki araştırmada fıstık tüketimi arttırmak içindir..

5. wearyfeat

wearyfeat Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    burada fıstık için yazılan faydaların çoğu osmanlı dönemine dayanmaktadır.insanı paylaştığınada pişman ediyorsunuz...

pastnova bunu beğendi.
  6. clubberfree

clubberfree Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    38
    iştahı kesmesi biraz olumsuz bir etki olmuş ama diğerleri doğruysa forever fıstık yapmalıyız

7. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Bence yarım avuç badem ve yarım avuç yer fıstığı karıştırılmalı ara öğünler için. Badem bildiğim kadarıyla daha fazla protein içeriyor.

8. dudaeva

dudaeva Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşım ben fıstık için yazılanlar yalandır demedim ki.. Neden böyle tepki verdin anlamadım doğrusu.. Fıstık için söylenenler doğru olabilir fakat şu an yoğun şekilde piyasaya sürülmüş durumda ve reklamının yapılması da lazım.. Bunda yanlış birşey yok.. Üstüne alınma..

9. f.w.nietzsche

f.w.nietzsche Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    0

bu tartısmanın uzerıne aklıma bır zamanlar yesıl mercımek hıkayesı yasamıstık o geldı hatırlarsınız yasınız varsa bıraz:)

10. YSF-JOSEPH

YSF-JOSEPH Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    ben yinede yağ konusunda söylenenlere güvenemiyorum

11. rsxer

rsxer Üye

Beğenileri:
    72
    Ödül Puanları:
    38
    yer fıstığını çok az miktarda ve pahalı satılıyor az önce careffourda baktımda genede sağol başlık için arkadaşım

12. CosaNostra

CosaNostra Üye

Beğenileri:
    191
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir - Karşıyaka
    Ben yer fıstıgı satan biryere denk gelirsem alıyorum.Bayağı arttı bu aralar satışı fiyatıda düştü.Bizim için fırsat oldu bol bol yemeli artık.Denk gelemezsem Bim'den polmak gold'un fıstık ezmesini alıyorum.4 kahvaltı gidior bir kutusu.yulaflı omletin arasına fıstık ezmesi sürünce tam bir doping etkisi oluyor tavsiye ederim.:)

13. SOLID

SOLID Üye

Beğenileri:
    129
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Kabuklu aldığınız zaman kabuğunu soyuyor musunuz?Yoksa direk mideye mi?

14. clubberfree

clubberfree Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    38
    ben soyarım soymadan göndermem miğdeye
    amino asitmi o ya direk miğdeye atalım :):) :D:D

15. SOLID

SOLID Üye

Beğenileri:
    129
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    ahaha kabuklu yiyince ağız dudak kalmıyor tuzluysa hele....

16. wearyfeat

wearyfeat Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    ara öğünlerde kuru üzümle iyi oluyor.bu arada kuru üzümde yaş olduğundan daha faydalı

17. tirebel

tirebel Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Ben buralar merak sardım ama her yerimde sivilce yaptı o yüzden bıraktım

18. wearyfeat

wearyfeat Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    fazla yemiyceksin dostum.5 gr 50 gr arası yeterli

19. dudaeva

dudaeva Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    yeşil mercimeğin faziletlerini anlatan teyze trt 1.. :)
    o günleri göremedik ama ekşi sözlük sağolsun..

magicbaris bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş